Geri Bildirim
Meyrem Karadeniz

Meyrem Karadeniz

8.7/10
37 Kişi
·
50
Okunma
·
25
Beğeni
·
1.293
Gösterim
Adı:
Meyrem Karadeniz
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Fındıklı, Rize, 30 Temmuz 1978
30 Temmuz 1978'de Rize ili Fındıklı ilçesinde doğdu. Karabük Esentepe İlkokulu ve ardından Yenişehir Ortaokulu'nu bitirdikten sonra eğitim hayatına Ankara'da devam etti. Etlik Lisesi'nin ardından Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Tapu ve Kadastro Meslek Yüksekokulu'ndan mezun olduktan sonra, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü bitirdi. 1993 yılından beri Ankara'da yaşamaktadır. Özel sektörde farklı alanlarda başladığı iş hayatına 2005 yılından beri kamu kuruluşunda devam etmektedir.

Mavi Kadar ilk romanıdır.
 

 

 
Benim kendimle barışmadan her hangi birini mutlu etme şansım yok.
Meyrem Karadeniz
Sayfa 49 - Favori Yayınları
Bir ayak sesi duymayayım
Kapıya koşuyorum
Gelen sen misin diye
Bir sarı saç görmeyeyim
Yüreğim burkuluyor
Ağlamaklı oluyorum
Her şey bana seni hatırlatıyor
Gökyüzüne baksam
Gözlerinin binlercesini görürüm
Bir rüzgâr değse yüzüme
Ellerini düşünmeden edemem
Yaktığım bütün sigaraların dumanı sana benzer
Tadı senden gelir
Yediğim yemişlerin
İçtiğim içkilerin
Ve içimdeki bu dayanılmaz sıkıntı
Bu emsalsiz hüzün
Seni beklediğim içindir
Meyrem Karadeniz
Sayfa 33 - Favori Yayınları
"Tecrübe, hayatta aldığın acı ya da tatlı derslerin diğer adıdır..."
Acılar geride kaldığında, hayatta sevgiden daha değerli bir şey olmadığını anlayacaksın.
Ruh halinize göre dünya bile rengini değiştirir sizin için. Yağmurlu ve kasvetli bir havada olsanız da, keyfiniz yerindeyse her şey canlı ve hayat doludur.
...iç dünyandaki fırtınaların şiddetini ne kadar yansıtabilirsin ki karşındakine?
Kaç gündür kargonun bir an önce gelmesini heyecanla beklediğim kitaptır. Neden mi. Pek kitap okuyanın bulunmadığı, kitap evlerinin iflas edip kapandığı Rize gibi bir şehirden bir Rizeli yazarımız Meyrem KARADENİZ kitap çıkarmış. Ben gururlanmayayımda kim gururlansın. Hemde adıma imzalı. Bu şehirden Başbakanlar hatta Cumhurbaşkanı çıkması bile bir yazar çıkması kadar sevindirmedi beni. Ve benim inadıma kargo kötü hava koşulları ve hafta sonunun araya girmesi nedeniyle geciktikçe gecikti.

Ve nihayet mutlu sona ulaştım. kitabın kapağı öyle güzel ki beyaz bulutların arasında mavi kuşlar uçuyor. sanki evimin penceresinden gökyüzüne bakıyor gibiyim. Kitap tatlı dilli, narin bir kızın çok uğraşarak kavuştuğu aşkını, mavi kadar sevmesini anlatıyor. Ana karakter o kadar etkileyici anlatılmış ki her yönüyle tanımış oldum. Meyrem hanım kitaptaki ben değilim desede bende onunda Miranaz kadar tatlı ve naif bir insan olduğunu biliyorum. İnsan öyle olmasa böyle güçlü bir karakter yazamaz. Kendinden kopya çekmiştir muhakkak.

Miranaz'a not: Sen daha iyilerine layıksın güzelim uğraşma şu Denizle dedim ama aşk laftan anlamaz ki
Mavi Kadar! Değerli okurlar eserin ismi bile, bana huzuru çağrıştırmakta! Renklerde mavi ve yeşilin insan ruhunda açılan kapanması zor, derin yaraları iyileştirdiğini okumuştum. Ayrıca ismini anımsayamadığım bir kitapta, şehzade eğitmekle mükellef olan Lalanın, şehzadenin eğitim aşamasında, suyun ve yeşilliğin bol olduğu alanlarda tefekküre zorladığını hatırlıyorum. Yazar bu iki ortamın da, ruhu dinlendirdiğine dem vurmuştu.

Eserde de mavi renk, sevginin derinliği ile özdeşleştirilmiş. Bir yanda kalbi, yabancısı olduğu duygularla dolup taşan Miranaz. Diğer tarafta kalbi kırık, karşı cinse karşı inancını kaybetmiş Deniz. İlerleyen satırlarda bu ikilinin yolları bir şekilde kesişiyor. Deniz güven sorunu yaşasın dursun, Miranaz derin sevgisi ve inancıyla Deniz'in yaralarını sarmaya devam etsin! Ne zamana kadar...Ta ki Deniz hem ruhsal, hem de fiziksel olgunluğa kavuşuncaya dek!

Meyrem Karadeniz, site vasıtasıyla tanıma fırsatına nail olduğum bir yazar. Öncesinde ne yazarımızın, ne de eseri hakkında herhangi bir malumatım yoktu. Hal böyle olduğu halde, eseri okumamı sağlayan en büyük etken, okur arkadaşım olması ve yazar kimliğine karşı duyduğum sonsuz saygıdır.

Meyrem Hanım'ın eserinde yaratmış olduğu dünyayı sevdim. Düşüncelerinin yansıması, okur nezdinde aydınlatıcı. Özellikle yazarımızın yaşama dair deneyimlerini içeren betimlemeleri, tek kelime ile özetleyecek olursak muhteşem! Keşke gerçek yaşamda Miranaz gibi, saf bir teslimiyetle bozuk ve çarpık düzeni de iyileştirebilsek! Ama iyi ve kötü mizaçlı insanların bir arada, var olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bazılarımız ideallerimizde toplumun menfaatine yönelik eğilimlerde bulunsak ta, bazılarımız da bir o kadar şahsi çıkar ve menfaat peşinde. " Ne kopardık kâr. " mantığı almış başını, gitmekte!

" İnsan elinde ne illet var ki, dokunduğunu değiştiriyor, kendiliğinden iyi ve güzel olan şeyleri bozuyor. İyi olmak arzusu bazen öyle azgın bir tutku oluyor ki, iyi olalım derken kötü oluyoruz. Bazıları der ki, iyinin aşırısı olmaz, çünkü aşırı oldu mu zaten iyi değil demektir. Kelimelerle oynamak diyeceği geliyor insanın buna. " der, Montaigne.

İşte böyle çelişkili sadakat arzuları içerisinde olan, okurların eseri okumalarını tavsiye ederim. " Mânâ sözün altında gizlidir. " derler. Hakikaten de, görünen bazen bir yanılsamadan ibaret olabilir. Ama görünenin altında yatan, işte odur bizi kurtuluşa ve refaha erdiren.

Eser de sıklıkla yazarımızın bilinç akışının izlerine rastlayacaksınız. Hal böyle olunca da yazarın gizli kalmış dehlizlerindeki deneyimler, anlatım ve yazım dili eşliğinde gün yüzüne çıkarak okura bir nevi tecrübe kaynağı görevini üstlenmekte. Olay örgüsü üniversite, arkadaşlar ve aile arasında sınırlı kalmış olabilir.
Ama yazarımızı tanımak ve anlamak adına, esere bir şans verin! İnanın ki, okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz ama eğer okursanız yazarımızın kurgu üzerinden okura yansıttığı deneyimlerinden feyz alabilirsiniz...
Mavi kadar aşk...
Üniversite hayatına atılan Miranaz'in tek amacı vardı, eğitimini tamamlayıp hayata atılmak...

Beklemediği ise karşısına çıkacak olan Mavi kadar aşktı...

Sıcacık dostlukların, aile hayatının, içimizde yaşadığımız çelişkilerin, bir insana güven duyabilmenin sıcaklığının ve güvensizlik karşısında ki yıkımı, duyguların verdiği baskıyı, gururu, fedakarlığı anlatan eser içinizi ısıtacak...

Betimlemeler yerinde ve yazarın dili, akıcı ve sade...

1000Kitap sayfasının üyesi olan Meryem Karadeniz Hanım'ı tebrik eder yazım hayatında başarılar dilerim...
Mavi... her insanın hayatında kendi ile özdeşleştirdiği ya da yakın bulduğu renkler ya da nesneler vardır. Ruh halinizi; hayata bakışınızı ve olaylara, insanlarla yaşadığınız anlara yüklediğiniz anlamlara göre farklı şekillerde ortaya çıkartır. İlk göz ağrım, cesaret gösterip kalemi kağıtla buluşturduğum ilk emeğim Mavi Kadar...
İncelemeleri, yapılan yorumları pür dikkat takip etmeye çalışıyorum ki eksikleri, hataları devam ettirmeyeyim. Eğrisi ile doğrusu ile, bizden dostlara hatıra kalsın, biz dünya sahnesinden çekildiğimizde adımız bir an dahi hatıra gelsin diledik.
Teveccüh gösterip, kıymetli zamanını ayıran tüm güzel insanlara müteşekkirim.
Üniversitede çalışma hayatıma devam etmemden dolayı, izlenimlerin ve yaşanması muhtemel olayların romana konu olmuş halidir.
İki gencin etrafında kurgulanan ve özellikle okul hayatımızda tanık olageldiğimiz, bazen keyifli bazen de hüzünlü ve hayatın içinden olaylar.
Eleştiriye açık olduğumun altını çizerek, iddiası olmayan, mütevazi eserime zaman ayıran herkese tekrar teşekkür ederim. Kitaplarla kalınız dilerim ...

Not: Mira, benim hayatımdan izler taşımıyor. Dip not olarak belirtmek isterim ;)
Kitap incelemesinden önce Yazar ve 1000Kitap hakkında düşüncelerimi belirtmek isterim sonrasında incelemeye az da olsa yer vereceğim. 1000Kitap sayesinde burada farklı isimlerin kitaplarını okudum. Kime göre neye göre farklı ? Amacım genellikle beğenilen, tanıdık, kulağa aşina isimler daha doğrusu okunması gereken önemli eserleri okumak amacıyla yola çıktım. Ama zaman, kadar farklı isimlerle de tanıştırdı. Öncelik Nurhan Işkın Hanımla oldu. Katilin Özrü ile bu sitede tanıştım. Sonrasında Mehmet Yılmaz Hocam ile karşılaştım Tuna'nın Türküsü ile hiç duymadığım isim ve kitapları okudum ve inanır mısınız; bazı klasiklerden ve bilinmiş isimlerden bile almadığım hazzı aldım. Son zamanda da elime Meyrem Hanım'ın Mavi Kadar romanı geçti. Sağolsun hediyesi ile beni mutlu etti. Hemen buradan daha fazla konu dışına çıkmadan kitaba geçeyim.

Başlarda yalanım yok incelemelere hiç bakmadan Meyrem Hanımı da tanımam dolayısıyla bir Karadeniz hikayesi sandım. Ama başladığımda farklı bir romana başladığımı anladım. Beklentim de hani çok yüksek değildi ama şaşırtıcı şekilde güzel ve anlamlı cümleleri okudukça daha da okuyasım geldi ve elimden düşürmemeye başladım.

Konu olarak bir aşk var ortada ama ısrarlı ve gururlu bir aşk. Mavi Kadar ise bir sıfat ama neyin sıfatı pek söylemek istemiyorum. Günümüz üniversite ve lise yıllarını çok çok iyi anlatan bir eser olduğundan şüphem yok. Ama erkek de pek şahsiyet yok, ama arada olan baya da bir talihsizlikler de var ama güzel bir konu ve sürpriz bir son var.

Yazarın ilk kitabı olması dolayısıyla elbetteki acemilikler var ama kesinlikle çok amatörce değil. Gerçekten şaşırtıcı şekilde güzel bir eser. Farklı isimlere arada da olsa yer vermeyi unutmayın diyerek son vermek ve daha da uzatmamak istiyorum. Normal de 9 verdim ama kanaat notu ile 10 olduğunu söylemekten de geri kalmamayı tercih ediyorum. İyi okumalar diliyorum. Başarılar Meyrem Hanım...
Mavi Kadar, akıcı sıkmayan enerjisiyle kendini çabuk okutan bir kitap. Mira ve Deniz'in aşk hikayesi.Deniz karakterine güven duyamadım.Yazar aşkı Mira'ya yakıştırmış.Türk filmi tadı yaşatmış hikayesinde.
Türk filmi tadında ,akıcı ve bir solukta okunacak sıcacık, masmavi bir aşk hikayesi!

Sonraki kitapları için yazarımıza başarı ve bol şans diliyorum! :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Meyrem Karadeniz
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Fındıklı, Rize, 30 Temmuz 1978
30 Temmuz 1978'de Rize ili Fındıklı ilçesinde doğdu. Karabük Esentepe İlkokulu ve ardından Yenişehir Ortaokulu'nu bitirdikten sonra eğitim hayatına Ankara'da devam etti. Etlik Lisesi'nin ardından Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Tapu ve Kadastro Meslek Yüksekokulu'ndan mezun olduktan sonra, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü bitirdi. 1993 yılından beri Ankara'da yaşamaktadır. Özel sektörde farklı alanlarda başladığı iş hayatına 2005 yılından beri kamu kuruluşunda devam etmektedir.

Mavi Kadar ilk romanıdır.
 

 

 

Yazar istatistikleri

  • 25 okur beğendi.
  • 50 okur okudu.
  • 87 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.