·
Okunma
·
Beğeni
·
4602
Gösterim
Adı:
Mavi Kadar
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059142298
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Favori Yayınları
Mavinin ateşi tüm renklerden daha çok yakar seni... Hem sıcak hem soğuktur alevleri... 

Mavi kadardır her duygu, mavi kadar seversen sonsuzdur sevgin. 

Nefretin öfken mavi kadardır, derin ve soğuk. Renklerden en çok maviyi sevme nedenim de budur. Mavi bir başkadır benim için. 

Sakinlik, huzur, sevgi birçok duygu bana maviyi çağrıştırır. 

O yüzden, ben de seni mavi kadar seviyorum. Okyanuslar ve gökyüzü gibi uçsuz bucaksız...
140 syf.
·2 günde
Mavi Kadar! Değerli okurlar eserin ismi bile, bana huzuru çağrıştırmakta! Renklerde mavi ve yeşilin insan ruhunda açılan kapanması zor, derin yaraları iyileştirdiğini okumuştum. Ayrıca ismini anımsayamadığım bir kitapta, şehzade eğitmekle mükellef olan Lalanın, şehzadenin eğitim aşamasında, suyun ve yeşilliğin bol olduğu alanlarda tefekküre zorladığını hatırlıyorum. Yazar bu iki ortamın da, ruhu dinlendirdiğine dem vurmuştu.

Eserde de mavi renk, sevginin derinliği ile özdeşleştirilmiş. Bir yanda kalbi, yabancısı olduğu duygularla dolup taşan Miranaz. Diğer tarafta kalbi kırık, karşı cinse karşı inancını kaybetmiş Deniz. İlerleyen satırlarda bu ikilinin yolları bir şekilde kesişiyor. Deniz güven sorunu yaşasın dursun, Miranaz derin sevgisi ve inancıyla Deniz'in yaralarını sarmaya devam etsin! Ne zamana kadar...Ta ki Deniz hem ruhsal, hem de fiziksel olgunluğa kavuşuncaya dek!

Meyrem Karadeniz, site vasıtasıyla tanıma fırsatına nail olduğum bir yazar. Öncesinde ne yazarımızın, ne de eseri hakkında herhangi bir malumatım yoktu. Hal böyle olduğu halde, eseri okumamı sağlayan en büyük etken, okur arkadaşım olması ve yazar kimliğine karşı duyduğum sonsuz saygıdır.

Meyrem Hanım'ın eserinde yaratmış olduğu dünyayı sevdim. Düşüncelerinin yansıması, okur nezdinde aydınlatıcı. Özellikle yazarımızın yaşama dair deneyimlerini içeren betimlemeleri, tek kelime ile özetleyecek olursak muhteşem! Keşke gerçek yaşamda Miranaz gibi, saf bir teslimiyetle bozuk ve çarpık düzeni de iyileştirebilsek! Ama iyi ve kötü mizaçlı insanların bir arada, var olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bazılarımız ideallerimizde toplumun menfaatine yönelik eğilimlerde bulunsak ta, bazılarımız da bir o kadar şahsi çıkar ve menfaat peşinde. " Ne kopardık kâr. " mantığı almış başını, gitmekte!

" İnsan elinde ne illet var ki, dokunduğunu değiştiriyor, kendiliğinden iyi ve güzel olan şeyleri bozuyor. İyi olmak arzusu bazen öyle azgın bir tutku oluyor ki, iyi olalım derken kötü oluyoruz. Bazıları der ki, iyinin aşırısı olmaz, çünkü aşırı oldu mu zaten iyi değil demektir. Kelimelerle oynamak diyeceği geliyor insanın buna. " der, Montaigne.

İşte böyle çelişkili sadakat arzuları içerisinde olan, okurların eseri okumalarını tavsiye ederim. " Mânâ sözün altında gizlidir. " derler. Hakikaten de, görünen bazen bir yanılsamadan ibaret olabilir. Ama görünenin altında yatan, işte odur bizi kurtuluşa ve refaha erdiren.

Eser de sıklıkla yazarımızın bilinç akışının izlerine rastlayacaksınız. Hal böyle olunca da yazarın gizli kalmış dehlizlerindeki deneyimler, anlatım ve yazım dili eşliğinde gün yüzüne çıkarak okura bir nevi tecrübe kaynağı görevini üstlenmekte. Olay örgüsü üniversite, arkadaşlar ve aile arasında sınırlı kalmış olabilir.
Ama yazarımızı tanımak ve anlamak adına, esere bir şans verin! İnanın ki, okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz ama eğer okursanız yazarımızın kurgu üzerinden okura yansıttığı deneyimlerinden feyz alabilirsiniz...
140 syf.
·10/10
Kaç gündür kargonun bir an önce gelmesini heyecanla beklediğim kitaptır. Neden mi. Pek kitap okuyanın bulunmadığı, kitap evlerinin iflas edip kapandığı Rize gibi bir şehirden bir Rizeli yazarımız https://1000kitap.com/meyremkaradeniz kitap çıkarmış. Ben gururlanmayayımda kim gururlansın. Hemde adıma imzalı. Bu şehirden Başbakanlar hatta Cumhurbaşkanı çıkması bile bir yazar çıkması kadar sevindirmedi beni. Ve benim inadıma kargo kötü hava koşulları ve hafta sonunun araya girmesi nedeniyle geciktikçe gecikti.

Ve nihayet mutlu sona ulaştım. kitabın kapağı öyle güzel ki beyaz bulutların arasında mavi kuşlar uçuyor. sanki evimin penceresinden gökyüzüne bakıyor gibiyim. Kitap tatlı dilli, narin bir kızın çok uğraşarak kavuştuğu aşkını, mavi kadar sevmesini anlatıyor. Ana karakter o kadar etkileyici anlatılmış ki her yönüyle tanımış oldum. Meyrem hanım kitaptaki ben değilim desede bende onunda Miranaz kadar tatlı ve naif bir insan olduğunu biliyorum. İnsan öyle olmasa böyle güçlü bir karakter yazamaz. Kendinden kopya çekmiştir muhakkak.

Miranaz'a not: Sen daha iyilerine layıksın güzelim uğraşma şu Denizle dedim ama aşk laftan anlamaz ki
140 syf.
·2 günde·10/10
Mavi kadar aşk...
Üniversite hayatına atılan Miranaz'in tek amacı vardı, eğitimini tamamlayıp hayata atılmak...

Beklemediği ise karşısına çıkacak olan Mavi kadar aşktı...

Sıcacık dostlukların, aile hayatının, içimizde yaşadığımız çelişkilerin, bir insana güven duyabilmenin sıcaklığının ve güvensizlik karşısında ki yıkımı, duyguların verdiği baskıyı, gururu, fedakarlığı anlatan eser içinizi ısıtacak...

Betimlemeler yerinde ve yazarın dili, akıcı ve sade...

1000Kitap sayfasının üyesi olan Meryem Karadeniz Hanım'ı tebrik eder yazım hayatında başarılar dilerim...
140 syf.
·4 günde·10/10
Kitap incelemesinden önce Yazar ve 1000Kitap hakkında düşüncelerimi belirtmek isterim sonrasında incelemeye az da olsa yer vereceğim. 1000Kitap sayesinde burada farklı isimlerin kitaplarını okudum. Kime göre neye göre farklı ? Amacım genellikle beğenilen, tanıdık, kulağa aşina isimler daha doğrusu okunması gereken önemli eserleri okumak amacıyla yola çıktım. Ama zaman, kadar farklı isimlerle de tanıştırdı. Öncelik Nurhan Işkın Hanımla oldu. Katilin Özrü ile bu sitede tanıştım. Sonrasında Mehmet Yılmaz Hocam ile karşılaştım Tuna'nın Türküsü ile hiç duymadığım isim ve kitapları okudum ve inanır mısınız; bazı klasiklerden ve bilinmiş isimlerden bile almadığım hazzı aldım. Son zamanda da elime Meyrem Hanım'ın Mavi Kadar romanı geçti. Sağolsun hediyesi ile beni mutlu etti. Hemen buradan daha fazla konu dışına çıkmadan kitaba geçeyim.

Başlarda yalanım yok incelemelere hiç bakmadan Meyrem Hanımı da tanımam dolayısıyla bir Karadeniz hikayesi sandım. Ama başladığımda farklı bir romana başladığımı anladım. Beklentim de hani çok yüksek değildi ama şaşırtıcı şekilde güzel ve anlamlı cümleleri okudukça daha da okuyasım geldi ve elimden düşürmemeye başladım.

Konu olarak bir aşk var ortada ama ısrarlı ve gururlu bir aşk. Mavi Kadar ise bir sıfat ama neyin sıfatı pek söylemek istemiyorum. Günümüz üniversite ve lise yıllarını çok çok iyi anlatan bir eser olduğundan şüphem yok. Ama erkek de pek şahsiyet yok, ama arada olan baya da bir talihsizlikler de var ama güzel bir konu ve sürpriz bir son var.

Yazarın ilk kitabı olması dolayısıyla elbetteki acemilikler var ama kesinlikle çok amatörce değil. Gerçekten şaşırtıcı şekilde güzel bir eser. Farklı isimlere arada da olsa yer vermeyi unutmayın diyerek son vermek ve daha da uzatmamak istiyorum. Normal de 9 verdim ama kanaat notu ile 10 olduğunu söylemekten de geri kalmamayı tercih ediyorum. İyi okumalar diliyorum. Başarılar Meyrem Hanım...
140 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle kitabı okuyup inceleme yapma şansına erişmemde büyük payı olan https://1000kitap.com/meyremkaradeniz hanımefendiye çok teşekkür ediyorum. Uzun zamandır uykusuz kalıp merak ettiğim bir kitap olmamıştı. Çok akıcı ve sürükleyici olduğunu bazı okur arkadaşlar söylemişlerdi ve görüyorum ki haklılarmış. Çok süslü ve edebi bir tanzimat dönemi tarzında bir sanat dili yok kitabın ancak sadeliği okudukça okutturuyor kendini. Aslında bu kadar rahat okuyabilmenin sebebi çok basit ve samimi cümlelerden oluşması, yani bizim kendi kendimize yazdığımız kısa hikayeler gibi. Kitabımızdaki olaylar genel olarak Ankara'da üniversite okuyan Mira adında, güzel olduğunu düşündüğüm, bir kızın aşk hayatı, ailesi ve arkadaşlarıyla yaşadıklarını anlatıyor. Yeşilçam filmleri tarzı bir aşk hikayesi olsa da, günlük hayatın devam ettiği, arkadaşların ve ailenin önemini belirten bir biçimde olduğu söylenebilir kitabın. Benim gibi sert yapılı birini bile zaman zaman düşündürüp duygu yüklemesi yapması şaşırtıcıydı. Çok güzel olaylar olduğu gibi aşırı dramatik hadiseler de var, hatta bazılarınızı ağlatacak seviyede diyebilirim. Günlük yaşantımıza yakın olması kitaba olan okuma şevkini artırıyor. Normalde aşk romanı pek okumayan, sevmeyen, önemsemeyen benim takdirimi kazandı. Bundan sonraki yaşamında sitemiz sakinlerinden olan yazarımıza başarılar diliyorum.
140 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Mavi Kadar, akıcı sıkmayan enerjisiyle kendini çabuk okutan bir kitap. Mira ve Deniz'in aşk hikayesi.Deniz karakterine güven duyamadım.Yazar aşkı Mira'ya yakıştırmış.Türk filmi tadı yaşatmış hikayesinde.
140 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Miranaz'ın üniversiteyi kazanıp kayıt yaptırırken yaşadığı heyecan beni yıllar öncesine götürdü.Benimde yaşadığım heyecanı,sevinci tekrar hatırlattı. Miranaz ve Deniz'in inişleriyle,çıkışlarıyla devam eden ve mutlu biten güzel bir aşk hikayesini anlatan kitabın özellikle ismine ve kapağına bayıldım. 1000Kitap üyesi olan yazar Meyrem Karadeniz'in bundan sonraki çalışmalarında başarılar dilerim. Bu kitabı okuduktan sonra son söz olarak şunu söyleyebilirim; Mavi kadar sevin, mavi kadar sevilin.
140 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Türk filmi tadında ,akıcı ve bir solukta okunacak sıcacık, masmavi bir aşk hikayesi!

Sonraki kitapları için yazarımıza başarı ve bol şans diliyorum! :)
140 syf.
·1 günde·9/10
Miranaz ismi bile harika. Nazlı, eğlenceli sevimli karakter. Aklında aşk yokken Deniz'de buldu kendini. Belki de anlam veremedi ne olduğuna ne hissettiğine ama sonra aşkın, sevginin fedakarlığını sonuna kadar gösterecek, sevgisine sıkı sıkı bağlı ve kıymetini bilen. Deniz , Yani Miranaz'ın aşık olduğu adam: İlk görüşte etkilense de hala eski sevgilisinin etkisinden kurtulamadan, yenisine yelken açamayacak tipten. Bana göre güven eksikliği var, bir de sürekli eski sevgilisi arayınca neden gider bilemedim :/ Sanırım biz kadınlar bu tarz şeyleri önemli buluyoruz.

Kitapta kendinizden de bir şeyler bulacağınız kesin. En azından duygu durumu. Bana göre eğlenceli ve okunacak kitaplardan bir tanesi.
Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen oldukça akıcı. Eminim Daha sonra yazacağı kitapların daha da iyi olacağı kaçınılmaz.
140 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Ankara klasiği,sıradan soğuk bir kış günü;
dost kitabevinden içeri girdim.Zor bulacağımı bildiğim için (!) görevli personele kitabın adını söyleyerek bana yardımcı olmasını istedim.Önünde ki bilgisayara baktıktan kısa bir süre sonra eliyle raflardan birini işaret ederek beni o tarafa doğru yönlendirdi.En alttan 2.rafta yüzlerce kitabın arasına sıkışmış bir vaziyette tüm maviliği ile bekliyordu.Bulunduğu yerden çıkartmak kendisini bulmaktan daha zordu.O kadar sıkışmış ki sağında ve solunda ki kitapların desenleri kitabın üstüne çıkmıştı.Her neyse kitabı aldım...Aldım derken parasını ödeyip almadım.Sadece elime aldım.Çünkü beklediğimden ince çıkmıştı...Kapağını açtım,aman Allah'ım bu ne? Yayınevi biraz daha kastırsa manas destanını da kitabın boşluklarına sığdırabilir miş.Benim gibi gözleri iyi görmeyen birisi için son derece kötü bir baskı.Tabi ben tüm bu olumsuzlukları düşünürken 25.sayfasına kadar okudum.Kalan kısımlarını da hızlı okuma tekniklerinden edindiğim engin yetenek sayesinde 3 parmak hareketi ile fırtttt diye bitirdim...Sevgili yazar hakkını helal et.Belki bir gün alırım.Aldığım gün kitabın fişini-faturasını ve kitabın kendisinin 1'er adet biometrik vesikalık fotoğraflarını ilgili facebook sayfasında paylaşırım.Hikayede ki karakterlerin sizinle alakalı olmadığını yazmışsınız.(Bkz.diğer başka yorumlar) Size esin kaynağı olan olay yada olaylar nelerdi? Ne zaman yazmaya karar verdiniz? Yazmak ne kadar zamanınızı aldı? Tekrar yazmayı düşünüyor musunuz? Şimdilik bu kadar.Esenlikler dilerim.
140 syf.
·Beğendi·7/10
Bu kıymetli kitap yazarımızın ilk kitabı olduğundan uzun eleştiriler yapmayacağım. Genelde ilk kitapları ağır eleştiri yağmuruna tutmadığımdan da kaynaklı bir durum. Çünkü yazarların ilk kitapları diğer kitaplarının önsözü niteliğinde oluyor genellikle. Cümlem çok fazla anlaşılmış olmayabilir demek istediğim zaman içerisinde daha güzel eserler yazılabileceği kanısındayım.

İlk esere bakarak bir yazarı bir yere getiremeyiz diğer yazılarla yazarın ilk kitabında yaptığı hatalar kaybolur. Sadece yazar hakkında genel olarak bir fikir oluşabilir.

Ben Meyrem Hanım'ın kitabını beğendim. Üniversiteyi yeni kazanmış genç kızımız Miranaz'la Deniz'in aşkını türk filmi tadında tasvirleyerek okura leziz bir kitap sunmuş. Betimlemeleri oldukça sade, süslemelerden uzak, güzel bir mantık örgüsü içerisinde muazzam bir eser. Tavsiye ediyorum. Ayriyeten Sayın yazarım Meyrem Karadeniz kendi imzasıyla gönderdiği mükemmel kitabı için ayrıca teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

1000kitap'ın değerli yazarlarından olması adına destekliyor ve tavsiye ediyorum.
Bir ayak sesi duymayayım
Kapıya koşuyorum
Gelen sen misin diye
Bir sarı saç görmeyeyim
Yüreğim burkuluyor
Ağlamaklı oluyorum
Her şey bana seni hatırlatıyor
Gökyüzüne baksam
Gözlerinin binlercesini görürüm
Bir rüzgâr değse yüzüme
Ellerini düşünmeden edemem
Yaktığım bütün sigaraların dumanı sana benzer
Tadı senden gelir
Yediğim yemişlerin
İçtiğim içkilerin
Ve içimdeki bu dayanılmaz sıkıntı
Bu emsalsiz hüzün
Seni beklediğim içindir
Meyrem Karadeniz
Sayfa 33 - Favori Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mavi Kadar
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059142298
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Favori Yayınları
Mavinin ateşi tüm renklerden daha çok yakar seni... Hem sıcak hem soğuktur alevleri... 

Mavi kadardır her duygu, mavi kadar seversen sonsuzdur sevgin. 

Nefretin öfken mavi kadardır, derin ve soğuk. Renklerden en çok maviyi sevme nedenim de budur. Mavi bir başkadır benim için. 

Sakinlik, huzur, sevgi birçok duygu bana maviyi çağrıştırır. 

O yüzden, ben de seni mavi kadar seviyorum. Okyanuslar ve gökyüzü gibi uçsuz bucaksız...

Kitabı okuyanlar 67 okur

  • Meyrem
  • Anna Karenina
  • Cüneyt
  • DUYGU ERMİŞ
  • Tigger
  • filiz doğan
  • Doruk Hazar
  • Meyrem Karadeniz
  • Fırat Çağlar MANTAŞ
  • serpil mercan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%3.4
18-24 Yaş
%24.1
25-34 Yaş
%31
35-44 Yaş
%17.2
45-54 Yaş
%17.2
55-64 Yaş
%3.4
65+ Yaş
%3.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%58.8
Erkek
%41.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.4 (22)
9
%16.7 (7)
8
%16.7 (7)
7
%9.5 (4)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%4.8 (2)