Michael Brooks

Michael Brooks

Yazar
8.2/10
22 Kişi
·
67
Okunma
·
8
Beğeni
·
484
Gösterim
Adı:
Michael Brooks
Unvan:
İngiliz Bilim Yazarı
Doğum:
7 Mayıs 1970
Jonathan Swift bir kez, "Bu dünyada gerçek bir dahi belirdiğinde şu işaretten anlayabilirsiniz: Bütün ahmaklar aleyhine ağız birliği eder."
Michael Brooks
Sayfa 167 - Aylak Kitap
Louise Brown son derece sıradan bir isim, ama Batı dünyasının zihninde kalıcı bir yankı bıraktı. Şaşmamak gerekir: Brown dünyanın ilk deney tüpü bebeğiydi.

* 25 Temmuz 1978
Michael Brooks
Sayfa 135 - Aylak Kitap
FC Barcelona dünyanın en iyi futbol takımlarından biridir ve bu takım tamamen taraftarlarına aittir, taraftarlarca yönetilir. FC Barcelona hayırsever bir güç olmayı hedeflemektedir. Örneğin formalarında Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF'in logosunu taşırlar - ve bu ayrıcalık için para öderler. Kulüp her sene gelirlerinin yüzde 0,7'sini UNICEF'e bağışlar.
Michael Brooks
Sayfa 201 - Aylak Kitap
Niels Bohr’un bir zamanlar dediği gibi “Kuantum kuramı karşısında şok olmayan biri, kuramı anlamamış demektir.”
248 syf.
·4 günde·7/10
Fiziğe ilgi duyanlar için harika bir kitap. Fizik denince genelde akla ezberci eğitim sisteminde derslerde ezberlettiren yüzlerce formül gelir. Oysa bir bilim olarak fizik bunun çok daha ötesinde, yaşamın temel bilimidir. Amacı gerçekliğin doğasına yönelik bir arayıştır. Evren mucizelerle doludur ve doğa bu mucizevi kurallar ile işlemektedir. Evren, uzay-zaman, ışık, foton, parçacık, kuantum, kelebek etkisi, yaşam ve gerçeklik nedir sorularına yönelik bilim insanlarının binlerce yıldır yaptığı araştırmalar ve vardıkları sonuçlar. Formüllere boğmadan, gayet anlaşılır bir dille yazılmış bu kitabı mutlaka tavsiye ederim...
248 syf.
·10 günde·Beğendi·7/10
Nihayet bitti kitap. Adı üstünde Fizik bilimiyle ilgili bilgiler içeren bir kitap. Bu yüzden fiziğin derin konularını çeşitli bilim adamlarının (özellikle çok bilinen meşhur fizikçilerin) dilinden, yaptıkları çalışmalarıyla birlikte anlatan bir kitap. Dolayısıyla fiziğe çok merakı olanların ilgisini çeken arkadaşlar a tavsiye edilebilecek bir kitap. Meraktanda öte fizik konularına özellikle atom, kuantum fiziği konularına az çok vakıf olmayan birisi için sıkıcı olabilir. Fizik, ışık, foton, astronomi, atom altı parçacıklar, görelilik, büyük patlama, evrenin yaratılışı, zaman kavramı, evrendeki boyutlar vs. gibi kavramlara farklı bakış açısı getiren bir kitap. İlgilenenlere tavsiye ederim.
58 syf.
·8 günde·5/10
Kitabın size vaat ettiği şey bilimin bilindik tarihini değil, aslında arka planda nasıl ilerlediğini anlatmak ve gerçekten bu amaca hizmet ediyor diyebilirim. Michael Brooks, bu kitabı bilimin gelecekteki öneminin anlaşılması için üzerindeki perdenin kalkması gerektiğini düşünerek yazıyor. Özetle Bilimin Gizli Anarşisi, bizlere bilimin her zaman dürüst olarak değil bazen de uyuşturucularla, hilelerle ve hile denebilecek seviyeyi bile aşan sahtekârlıklarla ilerlediğini anlatıyor.
248 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabı ikinci kez bitirmişim. Bence Fiziğe merakı olan herkesin okuması gerek, fiziğin temel konularını kısa bir şekilde özetliyerek hem bilgi hemde merak uyandırıyor. Bence bilim için iyi bir başlangıç kitabı, bazı bilimsel kelimeleri bilmeyenler için arkasında da sözlük var 10 yıldız verdiğim sağlam kitaplardan.
Said
Said Science(ish): The Peculiar Science Behind the Movies'i inceledi.
272 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap bazı bilim-kurgu filmlerini ele alarak onların baz alındığı bilim dalındaki gelişmeleri ele alarak filmde anlatılanların olabilirliğini tartışıyorlar. Kitapta ele alınan bilim kurgu filmleri:
1. Marslı
2. Jurassic Park
3. Interstellar
4. Maymunlar Cehennemi
5. Geleceğe Dönüş
6. 28 Gün Sonra
7. Matrix
8. Gattaca
9. Ex-Machina
10. Alien

Kitap'ın çok geniş versiyonu ama aynı isim altında (science(ish)) bir radyo programı (podcast) da var onu da kitabın yazarları sunuyorlar ve her bölümde ayrı bi filmi ele alıyorlar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Michael Brooks
Unvan:
İngiliz Bilim Yazarı
Doğum:
7 Mayıs 1970

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 67 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 109 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.