Michael Brooks

Michael Brooks

Yazar
8.1/10
11 Kişi
·
22
Okunma
·
5
Beğeni
·
361
Gösterim
Adı:
Michael Brooks
Unvan:
Yazar
Doğum:
7 Mayıs 1970
Jonathan Swift bir kez, "Bu dünyada gerçek bir dahi belirdiğinde şu işaretten anlayabilirsiniz: Bütün ahmaklar aleyhine ağız birliği eder."
Michael Brooks
Sayfa 167 - Aylak Kitap
Louise Brown son derece sıradan bir isim, ama Batı dünyasının zihninde kalıcı bir yankı bıraktı. Şaşmamak gerekir: Brown dünyanın ilk deney tüpü bebeğiydi.

* 25 Temmuz 1978
Michael Brooks
Sayfa 135 - Aylak Kitap
FC Barcelona dünyanın en iyi futbol takımlarından biridir ve bu takım tamamen taraftarlarına aittir, taraftarlarca yönetilir. FC Barcelona hayırsever bir güç olmayı hedeflemektedir. Örneğin formalarında Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF'in logosunu taşırlar - ve bu ayrıcalık için para öderler. Kulüp her sene gelirlerinin yüzde 0,7'sini UNICEF'e bağışlar.
Michael Brooks
Sayfa 201 - Aylak Kitap
Faraday'ın sözleriyle, "doğanın gizemlerini çözmek Tanrı'nın tezahürlerini keşfetmekti".
Bilim, mantığa meydan okuyan başarılar ve daha da mantıksız gelen başarısızlıklarla doludur.
Ama fikir nereden geliyor? Her yerden ve hiçbir yerden. Her neresiyse oradan. Ne olsa uyar. Bilimin California'ya korkutucu ölçüde benzediği anlaşılıyor: İnsanların tuhaf tuhaf fikirlere kapıldığı bir yer.
1827'de, bilim insanları yumurtayı keşfettiler ve döllenme sürecinin gizemini çözmeye başladılar. Döllenmeden doğuma kadarki gelişimin kesintisiz olduğu ortaya çıktı ve bu yüzden doğmamış çocuğun ruhunu kurtarmak için kürtaj yasaklandı. 1869'da Papa 9. Pius hamileliğin tüm aşamalarında kürtajın ölümcül yasak olduğunu ilan etti.
Michael Brooks
Sayfa 140 - Aylak Kitap
Bilim insanları için araştırmalarının özgürlüğünü satın almaya yetecek kadar paraya sahip olmak önemli olsa da, en başarılı bilim adamları servet yapmakla ilgilenmez. İngiliz doktor Thomas Browne'in on yedinci yüzyılda söylediği gibi, "Kimse bilim mabedine bir tefecinin ruhuyla girmemelidir." Einstein bilim insanının bakış açısını tipik sade tarzıyla ifade etmiştir: " Hayatınızı ondan kazanmak zorunda olmasanız, bilim harika bir şey."
Michael Brooks
Sayfa 142 - Aylak Kitap
Bir seferinde Einstein, kuramsal fiziğin nasıl yapıldığını bilmek istiyorsanız, en son sormanız gereken kişinin bir kuramcı olduğunu söylemişti. "Bir ilkeyi yakın takip etmenizi öneririm: Onların sözlerini dinlemeyin, yaptıklarına dikkat edin," demişti.
Transistör çağdaş dünyayı tanımlayan teknolojidir.
...
Transistörler olmasa, bugünün dünyası tanınmaz bir hale gelir.
Yirmi birinci yüzyılda transistörleri hayal edilemez ölçüde küçültmeyi başardık: 2008'de Bell Labs tek bir molekülden oluşan bir transistör çıkardı. Dünyanın ilk transistörü bir santimetre kalınlığındaydı. O da Bell Labs'de anarşiden doğmuştu: Walter Brittain, John Barden ve patronları William Shockley transistörü icat ettikleri için 1956'da Nobel fizik ödülünü kazandılar ama Stockholm'e geldiklerinde birbirlerine düşmandılar.
Michael Brooks
Sayfa 163 - Aylak Kitap
58 syf.
·8 günde·5/10
Kitabın size vaat ettiği şey bilimin bilindik tarihini değil, aslında arka planda nasıl ilerlediğini anlatmak ve gerçekten bu amaca hizmet ediyor diyebilirim. Michael Brooks, bu kitabı bilimin gelecekteki öneminin anlaşılması için üzerindeki perdenin kalkması gerektiğini düşünerek yazıyor. Özetle Bilimin Gizli Anarşisi, bizlere bilimin her zaman dürüst olarak değil bazen de uyuşturucularla, hilelerle ve hile denebilecek seviyeyi bile aşan sahtekârlıklarla ilerlediğini anlatıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Michael Brooks
Unvan:
Yazar
Doğum:
7 Mayıs 1970

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 22 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 43 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.