Mohammad Reza Djalili

Mohammad Reza Djalili

Yazar
8.1/10
8 Kişi
·
18
Okunma
·
2
Beğeni
·
134
Gösterim
Adı:
Mohammad Reza Djalili
Unvan:
Uluslararası Tarih Profesörü
Doğum:
Tahran, İran, 22 Eylül 1940
“ Batılı ülkelerin politikaları (ülkeyi) zayıflatmak ve ülkenin güçsüz hâle gelmesini sağlamak smacıyla bir iç savaş çıkartmak ve böylece, bu hassas hâle gelmiş ülkenin işlerinin yönetimini doğrudan ya da dolaylı olarak ele geçirmektir.”
Mohammad Reza Djalili
Sayfa 40 - Bilgi Kültür Sanat Yayınları
Yine ilk kez Türk Başbakan’ı. Beşar Esad’ı Albay Kaddafi’ye benzetirken, Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Suriye’ye olan güvenini kaybettiğini açıklamıştır.
Mohammad Reza Djalili
Sayfa 115 - Bilgi Kültür Sanat Yayınları
“Osmanlı İmparatorluğu ile Yemen arasındadaki tarihsel ve kültürel bağlara rağmen, Türkiye’nin uzun bir süredir bu ülkede pek de bir mevcudiyeti yoktu.”
Mohammad Reza Djalili
Sayfa 97 - Bilgi Kültür Sanat Yayınları
Bu arada, Suriye’deki güvenlik koşullarının kötüye gitmesi nedeniyle Ankara’nın büyükelçiliğinin bütün faaliyetlerini askıya alması, Şam büyükelçisini geri çağırması ve 2012 martının sonunda büyükelçiliğini geçici olarak kapatması güçlü bir siyasi işarettir.
Mohammad Reza Djalili
Sayfa 125 - Bilgi Kültür Sanat Yayınları
Zaten oldukça karmaşık olan bu durumda, 2012 Haziranının sonunda bir Türk uçağının Suriye hava savunma sistemi tarafından havadayken düşürülmesi, Ankara ile Şam arasındaki diplomatik gerilimi daha da arttırmıştır.
Mohammad Reza Djalili
Sayfa 136 - Bilgi Kültür Sanat Yayınları
Suriye’deki Müslüman kardeşler gibi bazı muhalif gruplar, daha da ileri giderek halkın bir Türk askeri müdahelesini kabul edebileceğini ima ediyorlardı.
Türk Başbakanı ise, yedi aylık bir kanlı bastırma döneminden sonra, Hitler’e benzettiği Beşar Esad’a ilk kez iktidarı bırakma çağrısında bulunmuştur.
Mohammad Reza Djalili
Sayfa 119 - Bilgi Kültür Sanat Yayınları
Ama 2002’den itibaren, özellikle de 2003’te Amerika’nın Irak’ı işgalinden sonra, iş birliği eğilimi kayda değer bir biçimde güçlenmiştir.
Mohammad Reza Djalili
Sayfa 14 - Bilge Kültür Sanat Yayınları
Obama yönetimi, özellikle Suriye ve Libya meselelerinde Türkiye ile eşgüdümünü arttıracak ve iki ülke kayda değer bir şekilde yakınlaşacaktır.
Mohammad Reza Djalili
Sayfa 113 - Bilgi Kültür Sanat Yayınları
192 syf.
İran'ın son 200 yıllık tarihini basit ve temiz bir dille, okuyucuyu sıkmadan ama aynı zamanda ayrıntılara da yer vererek; bölge tarihi hakkında genel bir bakış açısına sahip olmanızı sağlayan bir çalışma.
151 syf.
·2 günde·8/10
Ortadoğu, Dünyanın gözünün olduğu topraklar konusunda yakın tarihte yaşanan tüm gelişmeleri İran ve Türkiye penceresinden değerlendiriyor yazar.

Arap Baharı karşısında Arap olmayan iki devlet İran ve Türkiye’nin yaklaşımlarını ele alıyor. Bilhassa 2002den sonraki yaşanan gelişmelerde Ortadoğu’da sınır ve iç güvenlik hakkında Başkentlerin tutumları aktarılıyor.

Beşar Esad rejimi karşısında Türkiye ve İran’nın farklı yaklaşımları, ticari ve iktisadi sonuçları anlatılıyor.

İlgilisini sıkmadan ve kısa süre içerisinde yakın tarih Ortadoğu siyaseti hakkında fikir verecek okunulası bir eser.
151 syf.
·Puan vermedi
Arap Baharı dönemi öncesi ve Arab baharı
döneminde İran ve Türkiye'in izlediği politikaları sade bir dille anlatmış.Ayrıca iki ülkenin Karşılıklı ilişkileri ve Arap Baharı'nın gerçekleştiği ülkeler ile olan ilişkileri hakında bilgiler verilmiş. Kitap, içerisinde çok önemli noktalara değinmekle birlikte İran' nın Akdeniz havzasına inme ve Türkiye'nin 2000'lerin başlarında takındığı komşularla sıfır ilişki ve ticareti geliştirme politikalarının etkileri direk dikkatleri çekecektir. Arap Baharı'nın gerçekleştiği ülkelerin "Türk modeli" arayaşıda ayrıca ilginç kavramlardan biri.Kitabı okurken şaşırılacak başka bir konuda 2000'lerin başındaki Arap devletleri ile olan ekonomik büyüme ve iyi ilişkilerin günümüzde nasıl kötü bir dış politika izlenerek şuanda iyi olmadığı konusu olacaktır. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanına ilgi duyan insanların genel bir fikir edinmeleri açısından tavsiye edilebilir.

Alıntılar:

"Türkiye, bütün bu söylemine karşı, tek başına harekete geçmeyi düşünmemiştir. Ankara, Suriye krizinde tek başına hareket etmekten özenle kaçınmış, tam tersine, uluslararası hukuk, çok yönlülük ve uluslararası meşruiyeti vurgulamıştır." Günümüzde tam tersi geçerlidir.

" Arap dünyasında kuşkusuz hiç olmadığı kadar yalnız kalan (ama hâlâ Tahran, Moskova ve Pekin tarafından desteklenen) Şam çıkmaza girmiştir. Ama şunu da saptamak gerekir ki, bütün çabalarına rağmen Türk diplomasisi, ne düşünülenden çok daha dayanıklı çıkan Şam rejimine boyun eğdirebilmeyi, ne de baş kaygısı olan sivil halkın kaderini iyileştirebilmeyi
başarabilmiştir. İkili ilişkiler birkaç ay içinde "sıfır sorundan" neredeyse "sıfır ilişkiye" ve tam bir uyumdan, dolaylı bir çatışmaya dönüşmüştür. "

"Daha da kötüsü, Annan planı çerçevesinde, Rusya'nın da desteğiyle, Suriye Devlet
Başkanının iktidarda, kalması olasılığının kaçınılmaz görünmesidir. Türk diplomasisinin göz ardı ettiği bu senaryo, Beşar Esad'ın
iktidarea kalması hâlinde, Ankara'ya pek bir politik manevra ve dış politikada geri adım
atma olanağı bırakmayarak onu çok tehlikeli bir konuma sokacaktır. Bazı gözlemciler bu tehlikeyi çok önceden hissetmişlerdir.Ankara'nın Annan planını desteklemesine rağmen, Türk Başbakanı bu çözümden çok da memnun olmadığını bildirmiştir. " Gerçekleşen bir kehanet
192 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İran tarihini merak eden benim gibi "genel okuyucu" kitlesi için yazılmış en sade ve en doyurucu kitap. 1850 lerden alıp günümüze dek İran i hem sosyolojik hem siyasi olarak kronolojik bir düzen içinde ele alan kısa ve özlü bir çalışma. Devrimleri ve o döneme giden köşe taşlarını çok iyi özetliyor. Kısacası ülkeler tarihine meraklıları için kesinlikle önerebilirim son not kitap batı yanlısı iki yazar tarafından yazıldığı için bazı noktalarda sübjektif değerlendirmeler yer aliyor

Yazarın biyografisi

Adı:
Mohammad Reza Djalili
Unvan:
Uluslararası Tarih Profesörü
Doğum:
Tahran, İran, 22 Eylül 1940

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 18 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.