Muhsin Altıntop

Muhsin Altıntop

Çevirmen
8.6/10
38 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Lev Tolstoy, Rus edebiyatının baş yazarlarından olup, hikaye ve romanlarında insana ait olan her şeyden bahsetmektedir.

İnsan ne ile yaşar adlı hikayesinde, sevgi, bağlılık ve yardımseverliğin tanrının insanlarda aradığı en önemli meziyetler olduğu ana fikri verilmiştir.

Açgözlü insanların ibretlik öyküsüyle de, önünde sonunda (six feet under) insana yetecek toprağın, iki metrekare ile sınırl olacağını anlatmıştır.
80 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Eğer hala bu kitabı okumadıysanız çok geç kaldınız demektir.

İçerisinde çok güzel manevi dersler veren Harika bir klasik. Kitabı alırken bu kadar beni etkileyeceğini düşünmemiştim.

Çocuklarımıza okutmamız gereken bir kitap.

“İnsan Ne ile Yaşar? “ diye sorduktan sonra güzel cevaplar alırsınız bu eserde.

Tolstoy’un insancıl bakan tarafı ne kadar güzelmiş ve eserde işlediği manevi duygular beni çok etkiledi.

İyi okumalar.
136 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Bir solukta okuyacak bir kitap arıyorsanız. Bu kitap o kitap :)
Kitap başından sonuna kadar aynı konuyu anlatmıyor. Kitapta 3 farklı hikaye var . Ve üçünde de ibretlik, ders çıkarmalık hikayeler var.
Kitabı okurken hristiyanlık dinine ait ahlaki ifadeler ve dersler bulacaksınız.
Hikayelerde bahsettiği konulara bakınca yaşadığı dönemin izlerini görmek mümkün . Mesela kitabı okurken yazarın yaşadığı dönemde toprak ve hayvan sahibi olmanın o zaman rusyasında zenginlik olarak görüldüğünü anlıyoruz. Aynı zamanda o zamanki insanların ekonomik yapıları, dini hayatları, soğuğa karşı aldıkları önlemleri, giyim tarzlarını, içeceklerini kısacası o zaman rusyasında yaşayan insanların hayatlarına dair bazı şeyleri öğrenebiliyoruz.
112 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Gogol'un hikayelerinden oluşan kitabı. İçinde Burun ve Palto adlı öyküleride mevcut.

Bir delinin hatıra defteri, tiyatro eseri olarak uzun yıllar boyu tiyatrolarda sergilenmektedir.
80 syf.
Evet başladığım andan beri kendimi alamadığım kitap bitti merak uyduran altı çizilecek yerlerin bol olduğu bir Tolstoy klasiği. Lafı hiç uzatmıyayım çünkü bu kitap ile ilgili çok iyi incelemeler var hem kitabı hem incelemeleri okuyun derim :))
48 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Ağaç yaşken eğilir demiş atalarımız. Her ne kadar çocuk kitaplarıyla ünlenmiş olsa da yazarımız, eserleriyle yediden yetmişe tüm okurlarda karşılığını bulmuştur.

Samed Bahrengi binlerce yıllık pers kültürünü, sevgi, saygı, cesaret, bağlılık ve adanmışlığıyla tüm dünyaya tanıtmada çok önemli bir başarıya imza atmıştır.

Aydınlık kafası, yaşama olan tutkusu ve sevgi dolu kalbiyle çevresindeki şer odaklarınca anlaşılamamış ve nihayetinde Sabahattin Ali gibi meçhul bir cinayete kurban gitmiştir.

Naif, akıcı ve sade dille yazdığı hikayelerle, çocuklara ve yetişkinlere iyilik, güzellik, doğruluk ve dürüstlük aşılamıştır.

Bu öykü kitabında da her kim olursan ol, sevgisiz bir yaşamın mutsuzluk getireceğini, insanın en temel ihtiyacının sevgi olduğunu çoban ile Şah kızının arasında geçen olaylarla anlatmaktadır.
48 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Birçoğumuz Küçük Prensi okuyup ondan dersler çıkarmaya bakarız. Aslında bizim toplumumuzda veya Türk Eğitim Sistemi'nde rol modeli olarak verilmesi gerekilen Küçük Kara Balık 'tır. Çünkü bizim toplumumuzda zaten çocuklar annelerinin birer çiçeğidir,bizim ailelerimiz zaten her şeyi çocuğu için yapıyor Küçük Prensin vermek istediği mesaj ailelerin bunları yapmasıdır . Ama bizim toplumumuzda , eğitim sistemimizde çocuklara cesareti ve merak edip, araştırmayı öğretecek ilk adımlardan Küçük Kara Balık olabilir. Dünyanın sadece yaşadığı yerden ibaret olmadığını, doğru ve yanlışların aile ve öğretmenin verdikleriyle bitmediğini bu kitabı okuyarak görebilir bireyler diye düşünüyorum.
80 syf.
·7 günde·6/10
Asiri akici bir kitapti. Birkac saatte bitirmek mümkün. Ha 'sen kac saatte okudun?' diye sorarsaniz, alti günde bitti :)) Iki tane hikayeden olusuyor kitap. Genel olarak vermek istedigi mesajlar cok güzel ama, Yüce Tolstoy'un affina siginarak :) söylüyorum ki, bana biraz ilk ya da orta okul hikayeleri gibi geldi. Yine de okumakla bir sey kaybetmiyoruz, minnacik kitap sonucta :)
48 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Gölde bir kara balık ve annesi yaşarmış bu kara balık yavruymuş ve göl ün sonunu çok merak edermiş bunu erken bir sabah annesine söylemiş komşusu gelmiş ve böylelikle kara balığa çıkışmışlar ve kara balık yoluna koyulmuş yolda giderken kendi yaşlarında balıklarla tanışmış sonra ne yapacağını bir bir anlatmış ve yeni arkadaşları ona orda balık yiyen bir pelikan olduğunu anlatmışlar ama onu yolundan ayrı koyamamışlar gene gitmiş ve bir kertenkeleyle tanışmış ona dikkat etmesi için hançer vermiş gitmiş sonra arkasından birileri geliyorlarmış onlar arkadaşlarıymış sonra o yola birlikte gitmeye başlamış ama birden pelikan onları yutmuş ve onları kesesinde saklamış keyf olsun diye kara balıkla arkadaşlarını birbirine düşürmüş arkadaşları buna kanmış kara balık.....