Mustafa Özel

Mustafa Özel

YazarDerleyenÇevirmen
8.7/10
128 Kişi
·
536
Okunma
·
29
Beğeni
·
1101
Gösterim
Adı:
Mustafa Özel
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Ağrı, 1956
Naci Gökçe Lisesi (1974) ve Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi'nden (İktisat 1980) mezun oldu. Bankacılık, dış ticaret ve sanayi sektörlerinde yönetici ve danışman olarak çalıştı. Dergâh, İzlenim, Kayıtlar, İlim ve Sanat, İslam, Yedi İklim, İktisat ve İş Dünyası dergilerinde yazı ve çevirileri yayımlandı. Üniversitesi Fatih Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır. Bilim ve Sanat Vakfı'nın kurucuları arasındadır. Vakfın başkanlığını yürütmektedir. Halen İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi'nde ders vermekte, çeşitli kuruluşlara danışmanlık yapmakta ve muhtelif yayın organlarında köşe yazarlığı yapmaktadır.
Bir rivayet: Balzac, yazmakta olduğu romanın kahramanı ölecek diye aşırı üzülünce, bir dostu, "Kurgu senin değil mi, öldürmeyiver!" der. Balzac'ın cevabı: Ben kaderi değiştiremem!
- " (...) ÖĞRENME
Bir kişisel dönüşüm tecrübesidir.
ÖĞRENİM
Üst üste bilgi yığmak ve onlara sahip olmak değil, yeni bir kişi olmaktır.
ÖĞRENMEK
Sahip olmak değil OLmaktır.
- " (…) Tarih, rüyâ görenlerin mülküdür!
Dünyayı hayâller değiştirir.
Bahse girerim ki, bugün dünya tarihine biçim vermekte olan bütün insanların gençken büyük hayâlleri olmuştur.
Şahsiyeti oluşturan, hayâllerdir..."
102 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitabı eğer normal bir şekilde okursanız eminim sıkılrısınız. Ama yazar bize bilgi vermiyor. Sadece İstikbal İslamındır diyor ve bizi buna tam bir şekilde inandırıyor. Bu kitabı okuduktan sonra net bir şekilde ve inanmış olarak "İstikbal İslamdır" diyebiliyorsunuz.
169 syf.
·Beğendi·10/10
Bilginin kalitesini ve akıl yürütmenin sınırlarında dolaşmayı kendisine ilke edinmiş bir yazarla sizi tanıştırmak isterim...E.F.Schumacher "Aklı Karışıklar için Kılavuz" ekonomist olan yazarın Ekonomik sorun yoktur Manevi sorun vardır diyerek insanoğlunun göklerin kapılarını kendisine kapattığını ve yeryüzünü kendisine hapsettiği savunarak, farklı din ve tarihsel olaylar/kişiler karşısında tahlil/analizler ile manevi susuzluğumuza ve sorularımıza merhem olabilcek düzeydeki bu nadide kitabı okumanızı ve etrafınızdakilere okutmanızı şiddetle tavsiye ederim.
102 syf.
·Beğendi·10/10
Mahkeme heyeti onu idama mahkûm ettiğinde Kutub'un ağzından şu sözler dökülmüştü: "Eğer Allah kanunu ile mahkûm edilmişsem ben Hakk'ın hükmüne razıyım. Eğer batıl kanunlarla mahkûm olmuşsam ondan çok daha üstün bir düşünceye sahip olduğum için batıldan ve münafıklardan merhamet dilemem. Allah'a şükürler olsun ki on beş sene cihad ettikten sonra bu mertebeye ulaştım. Ben Allah yolunda yaptığım iş için asla özür dilemem. Namazda Allah'ın birliğine şehadet eden parmağım asla bir tağutun hükmünü onaylayan tek bir harf bile yazmayacaktır. "
53 syf.
·7 günde
Eser, Mevdudi'nin Hindistan ile Pakistan'ın ayrılmadan önceki zaman diliminde yazılmıştır. İngilizler, Hint müslümanlarının yaşadıkları bölgeden çekilmeleri ile Müslümanları temsil edecek ve sosyal yapısını oluşturacak; iki temsili grubun mucadelesine sahne oluyor. İki gruptan birincisi: M. Ali Cinnah'ın Müslim Lig diğeri Mevdudi ve grubudur. Bu iki gruptan maddi güç, Müslim Lig grubudur.
Bu eser, Mevdüdi'nin yeni bir islam devleti kurma sürecindeki inkılabın yapı/oluşum, özellik/gereklilik taşlarının söylemlerinden oluşmaktadır.
"İslam İnkılap Sistemi" akımı tüm İslam toplumlarında gerçeklese bilecek bir güç/kanit/yaygın olması gerekliliğini ifade eder. Kuş bakışı bir fotoğraf ile bakarsak: Müslüman bilim adamları, müslüman filozoflar, müslüman tarihçiler, müslüman ekonomist ve maliye uzmanları, müslüman hukukçu ve yöneticiler yetiştirmelidir. Kısaca her bilim dalında İslami ideoloji özümseyen, onun ruhuyla beslenen insanlar olmalıdır. İslami kurallara dayalı bütünsel bir düşünce ve hayat düzeni kurma özelliğine sahip, günümüzün tanrıtanımaz düşünce ve bilim adamlarının önderliğine etkin bir şekilde meydan okuyacak cesaret ve gücü olan insanlar olmalıdır. Bu mücadelede, Öncüler; ahlaki güç ve samimiyetlerini, düşmanlar karşısında can ve mallarını feda ederek kanıtlamalıdırlar.
Eser, "İslam Devlet" i davasını güden, tez/manifesto biçiminden bir biçimdir.
İskelet yapısını oluşturmak istenilen; düşünceden, ideale ve pratikliğe yol alan İslam Devleti yapısıdır. Mevdudi, bu davada bir seslenişle mücadele eder. Bu gün Avrupa etkisinde ki müslümanların şeriata dayalı İslam Devleti hazinesine karşı; bilgisiz, Avrupanın etkisiyle ürkmüş vaziyettedir. Batılılar, İslam Devleti sistemini, huzur/güven özelliğini yok etmek için terör/bağnaz gibi karanlık bir çukura gömmek istemiş, bu uğurda mücadele etmiştir. Tarih içinde bunun çok açık örnekleri vardir: Vahhabilik, Bahailer, Kadiyaniler mezhep temelleri ile Şiilerde sonu gelmeyen mezhep üretimi her şeyi gösteriyor. Dahası her bir İslam coğrafyasında; İslam hassasiyetini yok etmek için batı kaynaklı projeli terör hareketleri İslamı kirletmeye devam etmektedir.
Mevdudi, İslam Devleti fikrinde mücadele etmesi Batı projelerinde göstermelik oyunların iç/arka yüzlerini idrak etmeli ki İslam Saadet/Düzen sistemini anlamış durumdadır. Lakin müslümanlar idrak gücsüzlüğünden dolayı, Batı aklıyla kullanılmış/köleleşmiş durumdadır.
169 syf.
·37 günde·Beğendi·10/10
Kesinlikle tekrar okuyacağım, farklı bir bakış açısı kazandıran, modernite olgusuna sıkı bir eleştiri getiren, kadim öğretilerin ışığında, referans kaynağı olmayı hak eden ufuk açıcı harika bir eser.Benzer içeriğe sahip "Modernliğin Sonsuz Duruşması" kitabıyla devam edeceğim. Tavsiye ediyorum
84 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Asrımızın alimlerinden Yusuf el-Kardavi bu kitabında,Tevhid,ibadet,tağut,şirk gibi konuları anlatırken " La ilahe illallah " sözünün ve bu büyük sözün gerektirdiği hususlara açıklık getiriyor.
Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
84 syf.
·10 günde
Kitabın yazarı, günümüzün çok önemli alimlerinden olan Kardavi hocanın kitabı. Kendisini de ilim yolundaki çabasını da kitaplarını da çok severim. Bu kitap başucu eserimdir.
Hocamız eserde ayetlerin geliş hakikatlerini, hayatımızda bulunması gereken yerini, Kur'an'ın bizdeki değerinin neyi ihtiva etmesi gerektiğini çok güzel sade ve akıcı bir dille anlatmış. Kesinlikle tavsiye ediyorum...
296 syf.
·Beğendi·9/10
"...Marx, Weber ve Durkheim'ın eserlerine toplumbilim diyorsak; Balzac, Dickens ve Tanpınar'ın yazdıklarına da romanbilim demeliyiz. İki grup da birey ve toplumu anlamaya çalışıyor, üstelik ikincilerin bir de ruhu var!" a.g.e s.11
Okumaya başlayan ve gittikçe artan iştahla kitaplar okuyan bir insan devamlı roman okuyarak okurlukta gelişebilir mi? Nicelik olarak artırdığını nitelik olarak artırabilir, zihinsel olarak derinleşebilir mi? Benim cevabım ;Hayır! Gelişemez, derinleşemez.
Okuma zevki dışında hayatı anlamak, insanları, yaşadığı çağı ve toplumu anlamak gerektir. Malumatfuruş olmak değil bilgelik gerektir.
Berna Moran'ın Edebiyat Kuramları ve Eleştiri eseri sonrası Mustafa Özel'in bu kitabı (ve devam eden serisi) okurun ufkunu açması, derinleşmesi için mükemmel kaynaklar.
Boş değil dolu okumak için okuyun ve okutun.
84 syf.
·Puan vermedi
Hakiki tevhid inancından uzaklaşıldığında küfür ,şirk, pislik, kötülük büyük bir zulüm ve apaçık bir sapıklık ortaya çıkar... Okumamız gerekir her daim... : )
84 syf.
Oldukça kısa lâkin temeli oluşturabilecek bir eser Allah'ın izniyle.

Allah'a iman
Tevhid'in şiarı La İlahe İllallah
Şirkten korunma ve sakınma
İslâm şirke giden yolları kapar
Tevhidin hayattaki etkileri
Şirkin zararları

gibi ana başlıklar ve bunların alt başlıkları mevcut.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Özel
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Ağrı, 1956
Naci Gökçe Lisesi (1974) ve Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi'nden (İktisat 1980) mezun oldu. Bankacılık, dış ticaret ve sanayi sektörlerinde yönetici ve danışman olarak çalıştı. Dergâh, İzlenim, Kayıtlar, İlim ve Sanat, İslam, Yedi İklim, İktisat ve İş Dünyası dergilerinde yazı ve çevirileri yayımlandı. Üniversitesi Fatih Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır. Bilim ve Sanat Vakfı'nın kurucuları arasındadır. Vakfın başkanlığını yürütmektedir. Halen İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi'nde ders vermekte, çeşitli kuruluşlara danışmanlık yapmakta ve muhtelif yayın organlarında köşe yazarlığı yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 29 okur beğendi.
  • 536 okur okudu.
  • 23 okur okuyor.
  • 546 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.