Yazar
Mustafa Özel

Mustafa Özel

Yazar
Derleyen
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.7
250 Kişi
975
Okunma
52
Beğeni
1.617
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Ağrı, 1956
Yaşamı
Naci Gökçe Lisesi (1974) ve Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi'nden (İktisat 1980) mezun oldu. Bankacılık, dış ticaret ve sanayi sektörlerinde yönetici ve danışman olarak çalıştı. Dergâh, İzlenim, Kayıtlar, İlim ve Sanat, İslam, Yedi İklim, İktisat ve İş Dünyası dergilerinde yazı ve çevirileri yayımlandı. Üniversitesi Fatih Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır. Bilim ve Sanat Vakfı'nın kurucuları arasındadır. Vakfın başkanlığını yürütmektedir. Halen İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi'nde ders vermekte, çeşitli kuruluşlara danışmanlık yapmakta ve muhtelif yayın organlarında köşe yazarlığı yapmaktadır.
Kerem Bilici
Roman Diliyle İktisat'ı inceledi.
296 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bilgece okumak
"...Marx, Weber ve Durkheim'ın eserlerine toplumbilim diyorsak; Balzac, Dickens ve Tanpınar'ın yazdıklarına da romanbilim demeliyiz. İki grup da birey ve toplumu anlamaya çalışıyor, üstelik ikincilerin bir de ruhu var!" a.g.e s.11 Okumaya başlayan ve gittikçe artan iştahla kitaplar okuyan bir insan devamlı roman okuyarak okurlukta gelişebilir mi? Nicelik olarak artırdığını nitelik olarak artırabilir, zihinsel olarak derinleşebilir mi? Benim cevabım ;Hayır! Gelişemez, derinleşemez. Okuma zevki dışında hayatı anlamak, insanları, yaşadığı çağı ve toplumu anlamak gerektir. Malumatfuruş olmak değil bilgelik gerektir. Berna Moran'ın Edebiyat Kuramları ve Eleştiri eseri sonrası Mustafa Özel'in bu kitabı (ve devam eden serisi) okurun ufkunu açması, derinleşmesi için mükemmel kaynaklar. Boş değil dolu okumak için okuyun ve okutun.
Roman Diliyle İktisat
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Melih Yabancı
Yönetebilen Türkler'i inceledi.
180 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
6/10 puan
Yönetebilen Türkler
Bir şeyi merak ediyorsanız ya onu bilene ya da tecrübe edene danışın. İşte bu eserde yazar bizi girişimciliğin öğrenilmesi için hem bu işi bilen hem de tecrübe edinmiş olan on değerli Türk girişimci ile tanıştırıyor. Bu tanışma da etkili olan bu on kişinin özel kişiliğiyle tanışmamız değil girişimcilik üzerine düşünceleri, deneyimleri ve emeklerinin sonuçları ile tanışmamız oluyor. Aralarında bildiğimiz ve hep çevremizde gördüğümüz kişiler ve markalar bulunuyor. Bu kadar iç içe olduğumuz bu dev girişimcileri ve girişimleri kendimize örnek alarak elbette biz de bu sonuçlara ulaşabiliriz. Ve okurken farkedeceğiniz en değerli şey ise bu on kişinin verdiği öğütlerdeki ortak noktalar oluyor işte bu ortak noktalar girişimciliğin ana iskeletini oluşturuyor. Sevgiyle ve kitapla kalın.
Yönetebilen Türkler
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Elif Küçükkahveci
Yönetebilen Türkler'i inceledi.
180 syf.
Mustafa Özel'den okuduğum ikinci eser oldu. Bir girişimcinin nasıl olması gerektiğini çok iyi anlatan bir kitap. Puanını daha düşük vermemin sebebi zaman zaman çelişen dersler ve tekrara düşülmesi oldu. Bu alana ilgiliyseniz mutlaka okumanızı öneririm. Bu alanın usta isimlerinden çıkarılan dersler gerçekten ilham verici. Akıcı ve güzel bir eser.
Yönetebilen Türkler
OKUYACAKLARIMA EKLE
8