Mustafa Özel

Mustafa Özel

YazarÇevirmen
8.7/10
48 Kişi
·
151
Okunma
·
5
Beğeni
·
503
Gösterim
Adı:
Mustafa Özel
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Ağrı, 1956
Naci Gökçe Lisesi (1974) ve Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi'nden (İktisat 1980) mezun oldu. Bankacılık, dış ticaret ve sanayi sektörlerinde yönetici ve danışman olarak çalıştı. Dergâh, İzlenim, Kayıtlar, İlim ve Sanat, İslam, Yedi İklim, İktisat ve İş Dünyası dergilerinde yazı ve çevirileri yayımlandı. Üniversitesi Fatih Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır. Bilim ve Sanat Vakfı'nın kurucuları arasındadır. Vakfın başkanlığını yürütmektedir. Halen İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi'nde ders vermekte, çeşitli kuruluşlara danışmanlık yapmakta ve muhtelif yayın organlarında köşe yazarlığı yapmaktadır.
"Bak. Sanıyorum toprak, bundan böyle toprak olmaktan çıkacak. Ağaca ağaç gibi bakmayan, toprağa toprak diyerek basmayan, adama da adam gibi muameleyi bırakacak."

Mustafa Kutlu
Roman bir nevi röntgendir; fakat gayesi teşhir değil, tedaviye yardımdır. Olan biteni, başımıza geleni anlamada sosyal bilimler yeterli olsaydı, romana ihtiyaç duymazdık belki… Tabii, romana bugün sinamayı da ilave etmemiz gerekiyor. En genel anlamda kurgu diyelim, fiction.
Mustafa Özel
Arka Kapak Dergisinde bir röportajda geçiyor
Bilginin kalitesini ve akıl yürütmenin sınırlarında dolaşmayı kendisine ilke edinmiş bir yazarla sizi tanıştırmak isterim...E.F.Schumacher "Aklı Karışıklar için Kılavuz" ekonomist olan yazarın Ekonomik sorun yoktur Manevi sorun vardır diyerek insanoğlunun göklerin kapılarını kendisine kapattığını ve yeryüzünü kendisine hapsettiği savunarak, farklı din ve tarihsel olaylar/kişiler karşısında tahlil/analizler ile manevi susuzluğumuza ve sorularımıza merhem olabilcek düzeydeki bu nadide kitabı okumanızı ve etrafınızdakilere okutmanızı şiddetle tavsiye ederim.
Kitabı eğer normal bir şekilde okursanız eminim sıkılrısınız. Ama yazar bize bilgi vermiyor. Sadece İstikbal İslamındır diyor ve bizi buna tam bir şekilde inandırıyor. Bu kitabı okuduktan sonra net bir şekilde ve inanmış olarak "İstikbal İslamdır" diyebiliyorsunuz.
Asrımızın alimlerinden Yusuf el-Kardavi bu kitabında,Tevhid,ibadet,tağut,şirk gibi konuları anlatırken " La ilahe illallah " sözünün ve bu büyük sözün gerektirdiği hususlara açıklık getiriyor.
Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
Mahkeme heyeti onu idama mahkûm ettiğinde Kutub'un ağzından şu sözler dökülmüştü: "Eğer Allah kanunu ile mahkûm edilmişsem ben Hakk'ın hükmüne razıyım. Eğer batıl kanunlarla mahkûm olmuşsam ondan çok daha üstün bir düşünceye sahip olduğum için batıldan ve münafıklardan merhamet dilemem. Allah'a şükürler olsun ki on beş sene cihad ettikten sonra bu mertebeye ulaştım. Ben Allah yolunda yaptığım iş için asla özür dilemem. Namazda Allah'ın birliğine şehadet eden parmağım asla bir tağutun hükmünü onaylayan tek bir harf bile yazmayacaktır. "
Kesinlikle tekrar okuyacağım, farklı bir bakış açısı kazandıran, modernite olgusuna sıkı bir eleştiri getiren, kadim öğretilerin ışığında, referans kaynağı olmayı hak eden ufuk açıcı harika bir eser.Benzer içeriğe sahip "Modernliğin Sonsuz Duruşması" kitabıyla devam edeceğim. Tavsiye ediyorum
Hakiki tevhid inancından uzaklaşıldığında küfür ,şirk, pislik, kötülük büyük bir zulüm ve apaçık bir sapıklık ortaya çıkar... Okumamız gerekir her daim... : )
Eser, Mevdudi'nin Hindistan ile Pakistan'ın ayrılmadan önceki zaman diliminde yazılmıştır. İngilizler, Hint müslümanlarının yaşadıkları bölgeden çekilmeleri ile Müslümanları temsil edecek ve sosyal yapısını oluşturacak; iki temsili grubun mucadelesine sahne oluyor. İki gruptan birincisi: M. Ali Cinnah'ın Müslim Lig diğeri Mevdudi ve grubudur. Bu iki gruptan maddi güç, Müslim Lig grubudur.
Bu eser, Mevdüdi'nin yeni bir islam devleti kurma sürecindeki inkılabın yapı/oluşum, özellik/gereklilik taşlarının söylemlerinden oluşmaktadır.
"İslam İnkılap Sistemi" akımı tüm İslam toplumlarında gerçeklese bilecek bir güç/kanit/yaygın olması gerekliliğini ifade eder. Kuş bakışı bir fotoğraf ile bakarsak: Müslüman bilim adamları, müslüman filozoflar, müslüman tarihçiler, müslüman ekonomist ve maliye uzmanları, müslüman hukukçu ve yöneticiler yetiştirmelidir. Kısaca her bilim dalında İslami ideoloji özümseyen, onun ruhuyla beslenen insanlar olmalıdır. İslami kurallara dayalı bütünsel bir düşünce ve hayat düzeni kurma özelliğine sahip, günümüzün tanrıtanımaz düşünce ve bilim adamlarının önderliğine etkin bir şekilde meydan okuyacak cesaret ve gücü olan insanlar olmalıdır. Bu mücadelede, Öncüler; ahlaki güç ve samimiyetlerini, düşmanlar karşısında can ve mallarını feda ederek kanıtlamalıdırlar.
Eser, "İslam Devlet" i davasını güden, tez/manifesto biçiminden bir biçimdir.
İskelet yapısını oluşturmak istenilen; düşünceden, ideale ve pratikliğe yol alan İslam Devleti yapısıdır. Mevdudi, bu davada bir seslenişle mücadele eder. Bu gün Avrupa etkisinde ki müslümanların şeriata dayalı İslam Devleti hazinesine karşı; bilgisiz, Avrupanın etkisiyle ürkmüş vaziyettedir. Batılılar, İslam Devleti sistemini, huzur/güven özelliğini yok etmek için terör/bağnaz gibi karanlık bir çukura gömmek istemiş, bu uğurda mücadele etmiştir. Tarih içinde bunun çok açık örnekleri vardir: Vahhabilik, Bahailer, Kadiyaniler mezhep temelleri ile Şiilerde sonu gelmeyen mezhep üretimi her şeyi gösteriyor. Dahası her bir İslam coğrafyasında; İslam hassasiyetini yok etmek için batı kaynaklı projeli terör hareketleri İslamı kirletmeye devam etmektedir.
Mevdudi, İslam Devleti fikrinde mücadele etmesi Batı projelerinde göstermelik oyunların iç/arka yüzlerini idrak etmeli ki İslam Saadet/Düzen sistemini anlamış durumdadır. Lakin müslümanlar idrak gücsüzlüğünden dolayı, Batı aklıyla kullanılmış/köleleşmiş durumdadır.
İslam dini bir hayat nizamıdır. İnsan onu ne kadar uygularsa ruhu ve bedeni o kadar rahat edecektir. Hiçbir kimse kendi vicdanı yada ruhundaki boşluğu islam dışında bir teori veya doktrinle doldurmaya çalışmasın. Çünkü islam dışında her görüş daha derin boşluklara sürükleyecektir.
Kitap dinin insan üzerinde ki önemi, geçmiş milletlerin din ile aralarındaki ilişki, İslamın insandan ne beklediği gibi konuları anlatmaktadır. Derdi islam olanların okumasını muhakkak tavsiye ederim.
Nureddin Yıldız'ın, aynı isimli bir sohbetinde sürekli vurgusunu yaptığı bu kitabı, bir nevi hocanın önerisi üzerine okuma fırsatı buldum.
İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşmuş çift kutuplu dünyada garb tarafından övülen kapitalizme ve şark tarafından övülen komünizme karşı, olağanca cesaretiyle "İstikbâl İslâmındır!" diye haykıran bir mütefekkir ile karşılaşacaksınız bu kitapta.
Haklıya hakkını veren, garbın da şarkın da övdüğü bu sistemleri artıları ve eksileriyle değerlendiren Kutub, her iki sistemin de cevaplandırmakta aciz kaldığı noktalarda İslâmın çizdiği mükemmel hudutları özellikle gözler önüne serip, her fırsatta "İstikbâl İslâmındır!" diye haykırıyor.
İman ettik, İstikbâl İslâmındır!
Tevhidin manasını adım olarak giriş seviyesiyle öğrenmek isteyenlerin okuyabileceği çok yararlı bir kitap. Alim kelime kelime la ilahe illallah'ın aslında ne olduğunu çok iyi kavratıp işlevsel halini ortaya koymuştur bu kitabında.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mustafa Özel
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Ağrı, 1956
Naci Gökçe Lisesi (1974) ve Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi'nden (İktisat 1980) mezun oldu. Bankacılık, dış ticaret ve sanayi sektörlerinde yönetici ve danışman olarak çalıştı. Dergâh, İzlenim, Kayıtlar, İlim ve Sanat, İslam, Yedi İklim, İktisat ve İş Dünyası dergilerinde yazı ve çevirileri yayımlandı. Üniversitesi Fatih Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır. Bilim ve Sanat Vakfı'nın kurucuları arasındadır. Vakfın başkanlığını yürütmektedir. Halen İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi'nde ders vermekte, çeşitli kuruluşlara danışmanlık yapmakta ve muhtelif yayın organlarında köşe yazarlığı yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 151 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 181 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.