Tevhidin Hakikati

8,3/10  (7 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
745 gösterim
Peygamberlerin getirdiği tevhidi, öz bir şekilde ifade eden bir şiar vardır. Bu tevhid kelimesi, ihlas kelimesi ya da takva kelimesi olarak isimlendirilen “lâ ilâhe illallah” sözüdür. Bu büyük kelime, Allah’tan başka herşeyden uluhîyeti kaldırıp atarak sadece O’na vermeyi içermektedir. Gerçek olan ilah, yalnızca O’dur. Çeşitli zaman dilimlerinde, insanlarin O’ndan başka ibadet ettikleri ilahlar, cehalet ve vehmin yarattığı batıl ve sahte ilahlardır.
 • Baskı Tarihi:
  1991
 • Sayfa Sayısı:
  84
 • ISBN:
  2789009962684
 • Çeviri:
  Mustafa Özel
 • Yayınevi:
  Özgün Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
KörKalem | Halil K. 
23 Mar 23:40 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın yazarı, günümüzün çok önemli alimlerinden olan Kardavi hocanın kitabı. Kendisini de ilim yolundaki çabasını da kitaplarını da çok severim. Bu kitap başucu eserimdir.
Hocamız eserde ayetlerin geliş hakikatlerini, hayatımızda bulunması gereken yerini, Kur'an'ın bizdeki değerinin neyi ihtiva etmesi gerektiğini çok güzel sade ve akıcı bir dille anlatmış. Kesinlikle tavsiye ediyorum...

Eslem 
26 Kas 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tevhidin manasını adım olarak giriş seviyesiyle öğrenmek isteyenlerin okuyabileceği çok yararlı bir kitap. Alim kelime kelime la ilahe illallah'ın aslında ne olduğunu çok iyi kavratıp işlevsel halini ortaya koymuştur bu kitabında.

Kitaptan 10 Alıntı

Afra 
08 Şub 23:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeryüzünde ilk şirke düşen millet, Nuh a.s'ın milletidir. Bunun nedeni salih insanlara olan aşırı saygı ve sevgileridir. Sahih-i Buhari'de, tanrıları Ved, Süva, Yeğus, Yeuk ve Nesr ile ilgili İbn Abbas'tan şöyle rivayet edilmiştir. Bunlar Nuh a.s'ın milletinden bazı salihlerin isimleridir.

Tevhidin Hakikati, Yusuf El Karadavi (Sayfa 63)Tevhidin Hakikati, Yusuf El Karadavi (Sayfa 63)
Afra 
08 Şub 23:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilim, bütün bitkilerde erkeklik ve dişiliğin bulunduğunu keşfetti. Hatta elektrik gibi bazı cansız maddelerde de çiftliği eksi artı şeklinde buldular. Bütün evrensel yapının özü olan atom çekirdekle birlikte, bir eksi ve bir artı yükten oluşur. Bu yeni bilimsel buluş, ondört asır önce Kur'an'ın getirdiği şu hakikati tasdik etmekten ibarettir:
'Yerin yetiştirdiklerinden, kendilerinden ve daha bilmediklerinden çift çift yaratan Allah münezzehtir.' yasin/36
'İbret alasınız diye herşeyi çift çift yarattık.' zariyat/49

Tevhidin Hakikati, Yusuf El Karadavi (Sayfa 13)Tevhidin Hakikati, Yusuf El Karadavi (Sayfa 13)
rabia 
05 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İmam Buhari, Ebu Reca el-Hari'den şöyle rivayet etmektedir: Taşlara tapardık, ondan daha iyisini bulduğumuzda; onu atar, diğerini alırdık. Taş bulamadığımız zaman ise, bir avuç toprak alır, koyunu getirip üzerine sağar, sonra da onu yanımızda taşırdık."

Tevhidin Hakikati, Yusuf El KaradaviTevhidin Hakikati, Yusuf El Karadavi
rabia 
05 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İbret alasınız diye her şeyi çift çift yarattık." (Zariyat, 49.) Bu "her şey" genellemesi, mecaz ve çoğunluk değil, hakikattir.

Tevhidin Hakikati, Yusuf El KaradaviTevhidin Hakikati, Yusuf El Karadavi
rabia 
05 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bundan başka, yaptıkları, çoğu zaman yolculuklarında yanlarında acveden (Bir çeşit hurma) tanrılar taşırlardı. Yiyecekleri bitip açlık bastırınca, başka yiyecek bir şey bulamazlarsa, onu yerlerdi. Bu türden bir ilaha Kur'an şu ayetiyle işaret etmektedir: "Sinek onlardan bir şey kapsa, onu kurtaramazlar. İsteyen de, istenen de aciz." (Hacc, 73.)

Tevhidin Hakikati, Yusuf El KaradaviTevhidin Hakikati, Yusuf El Karadavi
rabia 
05 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Akıl da bu evrenin bir yaratıcısının bulunduğuna delalet eder. Bu koskoca evreni, içindeki küçük büyük, canlı cansız, dilli dilsiz, akıllı akılsız, değerli değersiz bütün varlıkları tek bir "yasa" düzenlemektedir. Bu yasa, hem atomu, hem saman yolunu düzenlemektedir. O kadar ki, fen bilgini atoma baktığında; yapısında güneş sisteminin yapısına benzer, farklı olmayan bir yapıyla karşılaşır. Bütün yaratıklarda çiftlik esastır. Eskiden insanlar bunu, insan ve hayvanda erkeklik ve dişilik olarak tanımlıyorlardı. Hurma gibi bazı bitkiler için de, aynı mülahazayı yaptılar. Daha sonra bilim, bütün bitkilerde erkeklik ve dişiliğin bulunduğunu keşfetti. Hatta elektrik gibi bazı cansız maddelerde de çiftliği eksi artı şeklinde buldular. Bütün evrensel yapının özü olan atom çekirdekle birlikte, bir eksi ve bir artı yükten oluşur. Bu yeni bilimsel buluş, ondört asır önce Kur'an'ın getirdiği şu hakikati tasdik etmekten ibarettir: "Yerin yetiştirdiklerinden, kendilerinden ve daha bilmediklerinden çift çift yaratan ALLAH münezzehtir." (Yasin,36.)

Tevhidin Hakikati, Yusuf El KaradaviTevhidin Hakikati, Yusuf El Karadavi
Sümeyye K. 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yusuf El Kardavi
Tevhid, sahibine psikolojik bir kuvvet verir. Nefsi Allah'a umut, güven, tevekkül, kazasına boyun eğmek, musibetlere karşı sabır, yaratıklarından müstağni olmakla dolar. O olaylardan etkilenmeyen, felaketler karşısında sarsılmayan bir dağdır.

Tevhidin Hakikati, Yusuf El KaradaviTevhidin Hakikati, Yusuf El Karadavi
Sümeyye K. 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yusuf El Kardavi
Allah onları, kendisini tanımaksızın, kadrini bilmeksizin hayvanlar gibi yiyip içsinler diye değil, huşu ve tevazu içinde, ibadeti yalnızca O'nun için yapsınlar diye yaratmıştır.

Tevhidin Hakikati, Yusuf El Karadavi (Sayfa 31)Tevhidin Hakikati, Yusuf El Karadavi (Sayfa 31)
Sümeyye K. 
 22 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yusuf El Kardavi
Şüphesiz insan dış etkilerden soyutlandığında, özüne döndüğünde, zorluk ve darlık anında puta dua etmez. Tersine, Allah'ın müşriklerin psikolojik yapısını belirtirken dediği gibi, tek olan kendisinin ve her şeyin Rabbi olan Allah'a yönelir.

"Dini ihlasla O'na tahsis ederek dua ettiler."(Yunus S/20)

Tevhidin Hakikati, Yusuf El Karadavi (Sayfa 12)Tevhidin Hakikati, Yusuf El Karadavi (Sayfa 12)
Sümeyye K. 
 22 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yusuf El Kardavi
Müslüman hayata adımını kelime-i tevhid ile atarken, hayata noktayı da kelime-i tevhid ile koymaktadır. Beşik ile ölüm döşeği arasında kalan zamandaki görevi, tevhidi ikame etmekten, ona davet etmekten başka bir şey değildir.

Tevhidin Hakikati, Yusuf El Karadavi (Sayfa 29)Tevhidin Hakikati, Yusuf El Karadavi (Sayfa 29)