Söz Direnişçilerde

·
Okunma
·
Beğeni
·
1216
Gösterim
Adı:
Söz Direnişçilerde
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753523127
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pınar Yayınları
Bu kitap zor ve meşakkatli, bir o kadar da maceralı bir sürecin ardından ortaya çıktı. Kitapta bulunan röportajları gerçekleştirmek için bir bölgeye girerken kimi zaman kılık değiştirdim, kimi zaman sınırlarda para karşılığında kaçakçılarla anlaştım. Çatışmaların ortasında kaldım, peşimdeki istihbarat ajanlarını atlatmaya çalıştım, gözaltına alındım, sorgulandım. Özellikle Bağdat'a direnişçilerle görüşmeye giderken şehrin girişinde durdurulup başıma silah dayandığı anı ve Afganistan'da bir saate yakın şiddetli bombardıman altında kaldığım, yanımda insanların ölüp yaralandıkları o zor dakikaları sanırım hayatımın sonuna kadar unutamayacağım. Çünkü o anlar, artık dünyaya veda etme vaktimin geldiğine inanmış ve melekleri beklemeye başlamıştım. 

İnsan, ölümün kıyısından tekrar yaşama geri döndüğü vakit çok farklı duygular yaşıyor. Hatta hayata alışmakta bile zorlanıyor. Direnişçilerle ve direniş gruplarıyla ilgili karalamaya yönelik, uzaktan yapılan değerlendirmelere asla itibar etmedim. Çünkü savaş bölgelerinde gazetecilik yaparken uzaktan, masa başından yapılan değerlendirmelerin hiç de doğruyu yansıtmadığına bizzat şahit oldum. Bundan dolayı aylarca farklı coğrafyalarda direnişçilerle birlikte kaldım ve günlerce onları dinledim. Kitabı okurken siz de Filistin'den Afganistan'a, Patani'den Çeçenistan'a, Irak'tan Filipinler'e kadar geniş bir coğrafyada yolculuk yapma fırsatı bulacaksınız. Ayrıca dünyaca ünlü direniş liderlerinin hayatlarıyla ilgili bilinmeyenleri, bu kişilerle ilgili benim kişisel gözlem ve düşüncelerimi de okuyacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
208 syf.
·6 günde
Selamun aleykum.
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; giriş, gelişme, sonuç bölümlerini ve ayrıntılı bir analiz incelemesi yapılmasını doğru bulmuyorum. Daha samimi ve kitaptan ne hissettiğini, ne kazandığını ve insanlara bunu en içten duygularla yansıtan incelemelerin yazılması daha doğru zannımca.. Bu hareketle her okurun tereddütsüz ve doğal bir düşünce sahibi olmasına zemin hazırlayabilir. Zira site de incelemelere çokça rağbet edildiği de  söylenemez. O yüzden doğallıktan yana olmanızı ve herkesleşmemenizi tavsiye ederim. :)
Bu güzel esere gelince, uzun zamandır okumaya heveslendiğim bir kitaptı.. Çünkü yaşam içerisin de her zaman doğrunun direnişine sempati duymuşumdur. Bu sayede kitaba olan ilgim arttı ve daha bir şevkle okumama neden oldu diyebilirim...
Dünyanın her yerinde bir direniş söz konusu.. Herkesçe bilineni ise hayatta kalma, hayata tutunma direnişi... Bu her sıradan insanın olgusu.
İnsan için en zorlu direniş ise; özgürlük, düşünce ve vatanın direnişidir.
Direniş bunlar için veriliyorsa eğer, en anlamlı desteği hak ediyordur demektir. Her işgal altındaki topraklarda, özgürlük direnişçileri ile olamasakta, bu yazamamıza ve duyuramamıza engel teşkil etmiyor! Bugün benim de elimden yazmak geliyorsa eğer, bende bu güzel ve anlamlı direnişi, direniş sözcülerini duyurmaya ve okuyup doğruları bilip bulmalarına vesile olmaya çalışacağım İnşeAllah..
Biliyorsunuz birçok İslam ülkesi işgal  ve zalimin zülmü altında.. En başında gelenler ise: Filistin, Afganistan, Doğu Türkistan, Suriye, Irak, Arakan, Çeçenistan, Mısır, Patani ve daha sayamadığım onlarca müslüman toprakları var. Bunların ortak yönü daha önce de belirttiğim gibi Müslüman olmaları.
Yazar da bu ortak payda da buluşmuş ve yaşananları, baş roldeki karakterlerden duymak için zorlu yollardan ve meşakkatli süreçlerden geçerek, direnişçilerle görüşme fırsatı bulmuş. Bizler şimdi bunları oturduğumuz yerden okuyorsak eğer, bu yazarın cesurluğu ve doğruyu insanlara ulaştırma çabasına bağlıdır.
Bu sayende, bizlerin salt düşüncelerden ve ilk duyduğumuza inanmamamız gereken röportajlar ortaya çıkmış olması, biz okurlar için daha sağlıklı ve faydalı olmuştur. Çünkü okurken birçok yerde ne kadar da yanlış bilgi sahibiymişiz dedirten cümleler ile karşılaşınca, insanın her şeyin derinine inmeden her şeye karşı önyargılı düşünce sahibi olmamamız gerektirdiğini gösteriyor.. Röportaj verenler arasında çokça tanınan ve kimliğini her zaman saklı tutan isimler yer almakta. Benim en çok ilgimi çeken ise Cueeva oldu. Kendisi irlandalı bir hıristiyan olmasına rağmen, Müslümanlar için çok büyük direnişler vermiş ve hala da veriyor... Yıllarca Filistin mülteci kamplarında insanlara yardım etmeye çalışan ve işgal güçlerinin her saldırısında koşup mazlumlara el uzatan olması hem mutluluk hem de utanç verici.. Çünkü kendisi müslüman ve Filistin'i olmamasına rağmen bu kadar özveride bulunup canını ortaya koyması, biz Müslümanlara hem örnek hem de utanç vesilesi olmuştur ne yazık ki..
Kitaptan daha fazla spoi vermeden cümlelerimi tamamlayıp son olarakta şunu belirtmek istiyorum; Bizler şuan yaşantımıza ve kendimize uydurmaya çalıştığımız müslümanlığı (güya) , çok hafife alıp sözde yaşayan aciz kullarız. Artık bunu akletmemiz, farkına varmamız şart! Zira, sadece yatıp kalkıp günü doldurarak ne kendine ne insanlara ne de dünyaya faydan olmadan bir ömür tüketmek, faydasız bir ot rolune bürünmek sana, bize yakışmıyor. Ayrıca herşeyden haberdar olup üç maymunu oynamak ise bir Müslümana, Müslümanım diyene hiç mi hiç yakışmıyor..
Biraz şu dünyevi duygularımızdan feragat edip, yanı başımızda ölen Müslüman kardeşlerimizin derdine düşelim. Eğer bugün zalimler zülum ediyorsa bu biraz da bizim aldırış etmememizden kaynaklanıyor. Amaaann bana dokunmayan yılan bin yaşasın düşüncesinden sıyrılın ve dünya da yaşanan zülumlere ses vermeye, onları duymaya çalışalım. Çünkü her Müslümanın özgürçe vatanında inandığını yaşamaya hakkı var. Bizler yaşayabiliyorsak eğer, bu onlardan üstün olduğumuz anlamına gelmez. Üstünlük takvadadır. "Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Allah yolunda yaralanan hiçbir yaralı yoktur ki, kıyamet günü, yarası kanıyor olarak gelmiş olmasın, bu kanın rengi kan renginde, kokusu da misk kokusundadır." İnşeAllah bir gün, bu anlamını yitiren yerden, özünü unutmuş insanlardan kurtulup bir işe yaramak için yararlanmayı ve şehit olmayı nasip eder bizlere..
Eğer buraya kadar okumuşsanız Allah razı olsun :)
200 syf.
·Puan vermedi
Okurken büyük keyif aldığım kitaplardan biri. İslam coğrafyası hakkında bilgi sahibi olmak isteyen, direniş ruhunu içinde barındıran herkesin severek okuyacağını düşünüyorum.
200 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kitaba nasıl başlayıp nasıl bitirdiğimi bilmiyorum. İnsanların İslam adına verdikleri çabaları anlatan harika bir eser olmuş. Gazeteci Adem Özköse'nin bin bir türlü meşakketle yaptığı röportajlardan oluşan eser, çoğu yerde insanın tüylerini diken diken ediyor. Okuduktan sonra da hala uzun süre etkisinde kalacağım bir kitap olacak sanırım. Medyanın bizi ne kadar yalan yanlış bilgilerle donattığının bir kez daha farkına vardım. Özellikle İslam düşmanı Siyonist rejimin ve sömürgeci ABD'nin İslam'ı yok etmeye çalışma adına din kardeşlerimize ne acılar çektirdiklerine bir kez daha şahit oldum. Okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar.
200 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bütün dünyada direnişlerin sembolü olmuş şahsiyetlerin birnevi mücadelesinin anlatıldığı güzel bir eser karşınızda, Bush'a Ayakkabı fırlatan Muntazar el Zeydi'den daha niceleri savaş meydanlarındaki röportajlara kadar sıcağı sıcağına meşakketle oluşturulmuş eseri okumanızı tavsiye ederim...
200 syf.
·Beğendi·10/10
Adem Özköse abi dünyaca ünlü direniş liderleriyle yaptığı röportajları konu almış kitabında, sadece ümmet coğrafyası kitabı kaldı okumadığım onu da en kısa zamanda alıp okuyacam inşaALLAH.
200 syf.
·Beğendi·7/10
Dünyadaki mücahit şahsiyetlerin batı tarafından algı operasyonlarıyla yanlış tanıtıldığı önyargıyla yaklaştığımız bir çok kişinin hayat mücadelesini bizat kendileriyle olan röportajlarıyla ele alan Adem Özköse abimizin bu eseri bütün tabularınızı yıkacak bir içeriğe sahip tavsiye ederim.Okurken büyük keyif aldım.İslam coğrafyası hakkında bilgi sahibi olmak isteyen, direniş ruhunu içinde barındıran herkesin severek okuyacağını düşünüyorum
İsrail, Filistinli gençleri öldürerek çiçeklerimizi koparabilir. Fakat çiçekleri kopararak baharın gelmesini asla engelleyemeyecektir. Bunu bütün dünya birgün anlayacak.
İsrail, Filistinli gençleri öldürerek çiçeklerimizi koparabilir. Fakat çiçekleri kopararak baharın gelmesini asla engelleyemeyecektir. Bunu bütün dünya bir gün anlayacak.
Ben Türkiye'deki insanların Filistin'e olan sevgilerini gördükçe Kudüs'ün, Gazze'nin şu anki durumunun bir gün mutlaka değişeceğine inanıyorum.
-Şeyh Raid Salah
Cihat sadece cephede savaşmak değildir. Cihat birçok alanı kapsayan genel bir ibadettir. Bir Müslüman, insanlara İslam'ı anlatarak dili ile cihad edebilir. Bir başka Müslüman da kalemini cihat için bir araç olarak kullanabilir. Burada önemli olan ihlaslı olmak ve Allah'ın rızasını kazanmaya çalışmaktır.
Adem Özköse
Sayfa 132 - Kumandan Ruslan Röportajından..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Söz Direnişçilerde
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753523127
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pınar Yayınları
Bu kitap zor ve meşakkatli, bir o kadar da maceralı bir sürecin ardından ortaya çıktı. Kitapta bulunan röportajları gerçekleştirmek için bir bölgeye girerken kimi zaman kılık değiştirdim, kimi zaman sınırlarda para karşılığında kaçakçılarla anlaştım. Çatışmaların ortasında kaldım, peşimdeki istihbarat ajanlarını atlatmaya çalıştım, gözaltına alındım, sorgulandım. Özellikle Bağdat'a direnişçilerle görüşmeye giderken şehrin girişinde durdurulup başıma silah dayandığı anı ve Afganistan'da bir saate yakın şiddetli bombardıman altında kaldığım, yanımda insanların ölüp yaralandıkları o zor dakikaları sanırım hayatımın sonuna kadar unutamayacağım. Çünkü o anlar, artık dünyaya veda etme vaktimin geldiğine inanmış ve melekleri beklemeye başlamıştım. 

İnsan, ölümün kıyısından tekrar yaşama geri döndüğü vakit çok farklı duygular yaşıyor. Hatta hayata alışmakta bile zorlanıyor. Direnişçilerle ve direniş gruplarıyla ilgili karalamaya yönelik, uzaktan yapılan değerlendirmelere asla itibar etmedim. Çünkü savaş bölgelerinde gazetecilik yaparken uzaktan, masa başından yapılan değerlendirmelerin hiç de doğruyu yansıtmadığına bizzat şahit oldum. Bundan dolayı aylarca farklı coğrafyalarda direnişçilerle birlikte kaldım ve günlerce onları dinledim. Kitabı okurken siz de Filistin'den Afganistan'a, Patani'den Çeçenistan'a, Irak'tan Filipinler'e kadar geniş bir coğrafyada yolculuk yapma fırsatı bulacaksınız. Ayrıca dünyaca ünlü direniş liderlerinin hayatlarıyla ilgili bilinmeyenleri, bu kişilerle ilgili benim kişisel gözlem ve düşüncelerimi de okuyacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 168 okur

  • Recep Uğuz
  • Bilal
  • Hasan
  • Kübra Nur
  • Caner Özdil
  • muntazır
  • Mustafa İsmet Başboğa
  • Sümeyye Bildik
  • Filiz
  • Şühedâ

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%56 (28)
9
%14 (7)
8
%12 (6)
7
%10 (5)
6
%0
5
%4 (2)
4
%2 (1)
3
%0
2
%0
1
%2 (1)