Seyyah

9,2/10  (6 Oy) · 
19 okunma  · 
6 beğeni  · 
691 gösterim
Çıktığım yollar, yaptığım seyahatler; ziyaret ettiğim bir çok şehirle içten bir bağ kurmama neden oldu. Ben de seyyahların çoğu gibi bazı şehirlerin ruhu olduğuna inananlardanım. Bu şehirlerin sokaklarını adımlarken tatlı bir musiki takılır kulaklarınıza. Şehir kendini size vermek için adeta can atar. Alırsınız ve yüreğinizin en özel yerinde saklarsınız bu şehirleri. Öyle bir sahiplenirsiniz ki onları, sanki sizin olurlar. İstanbul, Saraybosna, Kahire, Gazze, Isfahan, Bağdat, Şam-ı Şerif, Kudüs… İşte benim şehirlerim… Özlemleri kalbime sızı veren, her kavuşmamızda ise çocuk gibi sevindiğim, neşelendiğim şehirler…Bu şehirlerin her birine zihnimde farklı bir şekil veririm. Şam-ı Şerif`i gözleri yaşlı bir anne olarak hayal eder, Saraybosna`yı ise bir melikeye benzetirim. Zarifliği göz kamaştıran, utangaçlığı hayranlığınızı cezbeden bir melike... Kudüs hiç görmesem de hep özlediğim, içimde taşıdığım biricik şehrimizdir. Isfahan bir şiirin en güzel mısralarına benzer. Gazze hepimizin vicdanı, Bağdat ise geçmişiyle, sanki bir masallar diyarıdır.Kahire içinde farklılıklar, zıtlıklar, uçlar barındıran bir şehirdir. Bu yönüyle insana ne de çok benzer. Kahire`nin karmaşasını, girdaplarını seyre dalınca, sanki kendi içimdeki karmaşaların, girdapların seyrine dalmış gibi olurum. Bazen de sizin dokunmaya bile kıyamadığınız kimi şehirler acımasızca bombalanır, yerle bir edilir. Tıpkı Şam-ı Şerif `in, Halep`in, Gazze`nin, Bağdat`ın bombalandığı gibi…
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  253
 • ISBN:
  9786051510637
 • Yayınevi:
  Pınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Eslem 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dünya'yı dolaşma Ortadoğu'yu hissetme arzusunu tetikleyen günümüz seyyahlığını çok iyi yansıtan bir kitap.Gezmeye merakı olanların okuması gerektiğini düşünüyorum.

Pamuksekerr 
20 Haz 10:06 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Düşünüyorum da ne kadar çok müslüman kardeşimiz varmış. Bilmediğimiz ülke kadar bilmediğimiz birçok yerde müslüman ülke var. Her müslüman ülkesinde Türkiye diye memnuniyetini dile getiren bizim bilmediğimiz birçok kardeşimiz var. Seyyah kitabında gezilip görülmüş müslüman olan kardeşlerimizden ve ne acılar çektiklerini anlatan hikayeler vardır. Zengin topraklarda sömürgeye maruz kalan, köleliğe mahkum edilen kardeşlerimizin acısı var. Nepal, Gazze, Kudüs'ün komşusu Amman, Tahran, Nijer, Tunus.. Müslüman kardeşlerimizin nerelerde nasıl yaşadığını bilmemiz ve birbirimizi unutmamamız adına yazılmış güzel bir kitap. Tavsiye ederim.