Naime Erkovan

Naime Erkovan

YazarÇevirmen
8.7/10
33 Kişi
·
105
Okunma
·
3
Beğeni
·
568
Gösterim
Adı:
Naime Erkovan
Tam adı:
Naime Erkovan
Unvan:
Türk Yazar, Editör, Çevirmen
Büyükbabası:
'Ziyan olmuş şeylere ahlanıp vahlanmak kadar saçma bir şey olamaz,' diye yazmıştı.
Naime Erkovan
Sayfa 61 - Şule Yayınları
Yalnızlık için yola çıkan herkesin varacağı yegane durak:Kafka...
40'a yakın kısa hikâyeden oluşan derleme bir Kafka kitabı. Peki nasıl Kafka'nın hikayeleri? Kitabın çevirmeni Naime Erkovan şöyle anlatıyor; "Kafka'nın hikayeleri devasa bir örümcek ağıdır. Düşen, kurtulmak için çırpındıkça daha çok yapışır bu ağa. Tek bir kurtuluş vardır sessizce örümceği beklemek."
Kafka hikayelerindeki gerçeküstülük sadece Dönüşüm de Gregor Samsa'nın böceğe dönüşmesiyle sınırlı değil, bu kitaptaki 2-3 er sayfadan oluşan çoğu hikayesinde de bu gerçeküstülük var, bir ölü konuşabiliyor, hayalet ziyarete gelebiliyor, köprü acı çekebiliyor. Bu yüzden Kafka'nın hikayelerini anlamak çoğu zaman zor, imgeler, altmetin... Ama hikayeyi çözdüğünüzde de aldığınız tat başka.
Daha önce başka yayınlardan Kafka'nın derleme hikayelerini okuduğum için bu kitaptaki hikayelerin neredeyse yarısını 2. Kez okumuş oldum. İlk kez karşılaştığım öykülerinden de hoşuma giden oldu. Bunlardan biri de kitaba ismini veren Akbaba hikayesi, ve sadece 2 sayfa ama ben derin mana, ders çıkardım açıkçası ordan. Bu hikayenin ismini kitaba vermis Şule Yayınları . Kırmızı Kedi Yayınlarının da Akbaba isimli Kafka kitabı var fakat onda 8-10 tane hikaye var gibi, bu kitapla farklı kitap içerik olarak, karıştırılmasın.
Bir de kitabın sonuna Kafka'nın arkadaşına yazdığı bir nevi vasiyeti olan mektuplarını koymuslar, şu eserlerinin imhasıyla ilgili olan.
Uzun zamandır dağda kendini dinleyen Zerdüşt' un insanlar arasına karışmaya karar vermesiyle başlıyor kitap. Kıssadan hisseler, bilgece öğütler; Nietzsche' nin anlaşılır bir dille kaleme aldığı bu kitap, insanı düşünmeye, sorgulamaya itiyor. Filozofça edilmiş bir sürü cümle var bu kitapda, kendimize pay çıkaracağımız, insanlığa dair cümleler.
Benim elimde bulunan kitabın kapağı daha güzel. O manada da insanı içine çeken bir tarafı var. Kitap muhtevası için uzun soluklu öykü diyebiliriz. Her öykü diğer öykü hakkında devam niteliğinde.
Mevzu hoş. Baş kahraman kral.
Kralımız biraz farklı bir tip olduğundan, olgunlaşması için kraliçe ve heyet tarafından hayatı keşfetmesi açısından, babasının ve dedesiyle büyük dedesinin de çıktığı bir yolculuğa çıkması kararlaştırılıyor.
Her gittiği şehirde kral ile görüşecek ve bundan önce ceddinin yaptığı gibi, izlenimlerini de deftere kayd edecek. Birbirinden ilginç kale ve şehirler, farklı mı farklı krallar görüyorsunuz. Kitap içinde yolculuğumuz bu şekilde ilerliyor. Ben çok sevdim. Tavsiye ederim.
Kitap içerik olarak uzun soluklu bir öyküden oluşuyor. Şöyle ki her öykü bir önceki öykünün devamı niteliğinde. Bütün öykülerin baş kahramanı kral.
Kralın olgunlaşması adına kraliçe ve heyet ; kralın babasının, büyükbabasının ve büyük büyükbabasının çıktığı bir yolculuğa çıkmasını kararlaştırıyorlar.
Kral elinde, büyük büyükbabasından itibaren büyükbabasının ve babasının aldığı notların olduğu defterle yola çıkıyor. Ve karşılaştığı olaylar hakkında birkaç cümlelik notlar alıyor. Akıcı, sürükleyici, güzel bir öykü kitabı.. Keyifli okumalar..
Masalsı, büyüleyici öykülerle dolu bir kitap. Her öyküden sonra biraz durup sindirmeyi bekliyor insan. Her öykü kendi içinde koca bir dünya barındırıyor. Bu nasıl aklına gelmiş acaba yazarın da yazmış bunu dedirtiyor. Gerçekten doyurucu bir kitaptı.
Doğudan ve Batıdan efsanevi karakterlerin bir araya toplanıp hikayeleştirilmiş hallerinden oluşuyor kitap. Öyküseverler için eğlenceli olabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Naime Erkovan
Tam adı:
Naime Erkovan
Unvan:
Türk Yazar, Editör, Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 105 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 114 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.