Akbaba

7,9/10  (16 Oy) · 
50 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.147 gösterim
Eğer bir ölü konuşuyor, bir hayalet ziyarete geliyor, bir köprü acı çekiyor ve bunların hepsi sıradan şeylermiş gibi gösteriliyorsa o zaman Kafka anlatıyor demektir. Kafka'nın dünyasını anlamak için romanla- rından çok, öykülerine bakmak gerekir çünkü okur, yalnızlığı, yabancılaşmayı ve pasif direnişi en yoğun şekilde bu kısa metinlerde hisseder.

Bu kitap, Kafka'nın hayattayken yayınlattıklarının yanı sıra, dostu Max Brod'dan yakmasını istediği tamamlanmış ve tamamlanmamış metinlerinden özgün bir seçki sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  197
 • ISBN:
  9786054498628
 • Yayınevi:
  Şule Yayınları
 • Kitabın Türü:
Onur Erol 
01 Mar 21:28 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitapta on bir adet hikaye mevcut. Beğendiğim hikayeleri özetleyecek olursam; İlk hikaye "Akbaba" çok kısa ama gerçeküstü edebiyat açısından oldukça önemli bir yapıttı. İkinci hikaye "Bir Açlık Sanatçısı" oldukça vurucu etkileri olan bir öyküydü. Hayatını aç kalarak kazanan bir sanatçının hikayesini anlatıyor Kafka. "Bir Melez" de yine fantastik edebiyat ile aynı anda Kedi ve Kuzu olan bir hayvanın hikayesi var. "Çakallar ve Araplar" adlı hikaye yine fantastik etkileri olan bir hikaye. Çakallarla konuşan çöldeki bir adamın hikayesini konu alıyor. "Akademiye bir Rapor" yine fantastikti bana göre. Konuşan bir maymun vardı karşımızda. Genel olarak bazı yerlerde anlamakta zorlansam da öykülerinin mekan ve konu açısından romanlarına göre daha etkili olduğunu söylemek istiyorum. Bu herkes için değişebilir ama bir Kafka severseniz bu kitabı da okuyun derim :)

Seda 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dost Kitabevi Yayınları'nın Babil Kitaplığı dizisinden çıkan Akbaba'yı okudum. Kitabın içerisinde toplam 11 tane hikaye bulunuyor. En beğendiğim hikayeler kitaba da ismini veren "Akbaba" ve "Bir Açlık Şampiyonu" oldu. Çeviriyi Kafka kitaplarının tanıdık ismi Kamuran Şipal yapmış. Borges'in Kafka için yazdığı önsöz kısmını, kitaptaki hikayelerden daha çok sevdim. Genel olarak güzel bir kitap, ama kanımca Kafka'nın romanları daha başarılı.

Mehmet Kesdal 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 6/10 puan

Klasik bir Kafka lezzeti.Canını kurtarmak için ayaklarını akbabaya teslim etmesi ve bu esnada arkadaşıyla konuştukları tam da Kafkavari.Süper(kitabın geneli anlamında).

Cavanşir Gadimov 
25 Mar 14:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kafka'nın öykülerinden bir seçki yer alıyor bu kitapta. Tabii en ilginci de Akbaba isimli öyküdür. Bu öykü çok kısa ama bir o kadar da düşündürücüdür. Öyküde Kafka ne anlatmak istemiştir bilinmez ancak her okur kendince bir yorumda bulunabilir. Kafka'nın bütün öykülerinde olduğu gibi bu öykülerde de bir hüzün, yalnızlık ya da dışlanmışlık duygusu hakimdir. Borges'e göre ise Kafka'nın yazın niteliklerini görmek için romanlarından çok bu öykülerine bakmak lazım.

http://kitapokurum.blogspot.com.tr/...babil-kitapligi.html

Mehmet baykaldı 
21 Mar 16:43 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

Birbirinden bağımsız 11 ayrı hikayenin yer aldığı, hoş bir kitap. Kafka' nın kendine has hikayeleri özellikle "akademiye bir rapor" ve "akbaba" da kendini yine gösteriyor. Fakat hikayeler sanki sonu getirilmemiş, yarım bırakılmış gibi tadına varamadan sona eriyor. İnsan bir Gregor Samsa aramıyor değil.
Keyifli okumalar.

Kitaptan 11 Alıntı

"Ve işte o zaman öğrenmeye başladım! Oh, insan zora gelince öğreniyor, bir çıkış yoluna kavuşmak istedi mi öğreniyor, hiçbir şeye aldırış etmeden öğreniyor! Kamçıyla denetliyor kendini, öz varlığında en ufak bir direnişle karşılaşmaya görsün, etini kıymık kıymık ediyor."

Akbaba, Franz KafkaAkbaba, Franz Kafka
Onur Erol 
01 Mar 15:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

.. gerçek söz konusu olduğunda her yüce ruhlu kişi en kibar davranışları bir kenara bırakır.

Akbaba, Franz KafkaAkbaba, Franz Kafka
Onur Erol 
01 Mar 16:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ve öğrendim beyler. Ah, mecbursanız öğreniyorsunuz, bir çıkış istiyorsanız öğreniyorsunuz; paldır küldür öğreniyorsunuz. Kendini bir kırbaçla kontrol ediyor, en küçük bir dirençle karşılaşınca yine kendini parçalıyorsun.

Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 72 - Kırmızı Kedi)Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 72 - Kırmızı Kedi)
Onur Erol 
01 Mar 15:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yine de yeryüzündeki herkesin topuğu kaşınır; küçük şempanzenin de, büyük Aşil'in de.

Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 62 - Kırmızı Kedi)Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 62 - Kırmızı Kedi)
Onur Erol 
01 Mar 20:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ayrıca: İnsanlar özgürlük konusunda genellikle kendilerini kandırıyorlar. Ve nasıl ki özgürlük en büyük duygulardan sayılıyorsa,ona tekabül eden yanılgı da yanılgıların en büyüklerinden.

Akbaba, Franz KafkaAkbaba, Franz Kafka
Onur Erol 
01 Mar 12:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kafka yapıtlarını bir inanç eylemi gibi görüyor ve bunun insanların cesaretini kırmasını istemiyordu. Bu nedenle dostlarından onları yok etmesini istedi.

J.L. Borges (Hazırlayan)

Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 6 - Kırmızı Kedi)Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 6 - Kırmızı Kedi)
Seda 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Kafka'nın en tartışmasız becerisi, tahammül edilemez durumlar yaratmaktır."

Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 12 - Jorge Luis Borges'in Önsözünden)Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 12 - Jorge Luis Borges'in Önsözünden)
Seda 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Kafka yalnızca kabuslar düşleyebiliyor ve gerçekliğin hiç durmamacasına kabus ürettiğini düşünmeden edemiyordu."

Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 10 - Jorge Luis Borges'in Önsözünden)Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 10 - Jorge Luis Borges'in Önsözünden)
Mehmet baykaldı 
20 Mar 13:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Yeni kavgalar
"Oysa insanlar zamanlarını sadece kavga ederek geçirmiyor, ara verdiklerinde şehri güzelleştiriyorlar ama bu da beraberinde yeni kıskançlık ve kavgalar getiriyordu."

Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 41 - Kırmızı Kedi)Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 41 - Kırmızı Kedi)
2 /