Akbaba

8,7/10  (9 Oy) · 
31 okunma  · 
5 beğeni  · 
988 gösterim
Eğer bir ölü konuşuyor, bir hayalet ziyarete geliyor, bir köprü acı çekiyor ve bunların hepsi sıradan şeylermiş gibi gösteriliyorsa o zaman Kafka anlatıyor demektir. Kafka'nın dünyasını anlamak için romanla- rından çok, öykülerine bakmak gerekir çünkü okur, yalnızlığı, yabancılaşmayı ve pasif direnişi en yoğun şekilde bu kısa metinlerde hisseder.

Bu kitap, Kafka'nın hayattayken yayınlattıklarının yanı sıra, dostu Max Brod'dan yakmasını istediği tamamlanmış ve tamamlanmamış metinlerinden özgün bir seçki sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  197
 • ISBN:
  9786054498628
 • Yayınevi:
  Şule Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seda 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dost Kitabevi Yayınları'nın Babil Kitaplığı dizisinden çıkan Akbaba'yı okudum. Kitabın içerisinde toplam 11 tane hikaye bulunuyor. En beğendiğim hikayeler kitaba da ismini veren "Akbaba" ve "Bir Açlık Şampiyonu" oldu. Çeviriyi Kafka kitaplarının tanıdık ismi Kamuran Şipal yapmış. Borges'in Kafka için yazdığı önsöz kısmını, kitaptaki hikayelerden daha çok sevdim. Genel olarak güzel bir kitap, ama kanımca Kafka'nın romanları daha başarılı.

Mehmet Kesdal 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 6/10 puan

Klasik bir Kafka lezzeti.Canını kurtarmak için ayaklarını akbabaya teslim etmesi ve bu esnada arkadaşıyla konuştukları tam da Kafkavari.Süper(kitabın geneli anlamında).

Kitaptan 3 Alıntı

"Ve işte o zaman öğrenmeye başladım! Oh, insan zora gelince öğreniyor, bir çıkış yoluna kavuşmak istedi mi öğreniyor, hiçbir şeye aldırış etmeden öğreniyor! Kamçıyla denetliyor kendini, öz varlığında en ufak bir direnişle karşılaşmaya görsün, etini kıymık kıymık ediyor."

Akbaba, Franz KafkaAkbaba, Franz Kafka
Seda 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Kafka'nın en tartışmasız becerisi, tahammül edilemez durumlar yaratmaktır."

Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 12 - Jorge Luis Borges'in Önsözünden)Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 12 - Jorge Luis Borges'in Önsözünden)
Seda 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Kafka yalnızca kabuslar düşleyebiliyor ve gerçekliğin hiç durmamacasına kabus ürettiğini düşünmeden edemiyordu."

Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 10 - Jorge Luis Borges'in Önsözünden)Akbaba, Franz Kafka (Sayfa 10 - Jorge Luis Borges'in Önsözünden)