Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli

8,1/10  (37 Oy) · 
118 okunma  · 
32 beğeni  · 
2.291 gösterim
Kötüyü değil, kütülüğü yok etmeli. İyi insanlar ancak böyle çoğalır.
Tutuşturan elle değil, kıvılcımla mücadele etmeli. İyilik istiyorsak eğer dünyada, ateşi kıvılcımken söndürmeli!..

" Kötüyü değil, kötülüğü yok etmeli. İyi insanlar ancak böyle çoğalır. Tutuşturan elle değil, kıvılcımla mücadele etmeli. İyilik istiyorsak eğer dünyada, ateşi kıvılcımken söndürmeli!..." değerli yazarımızın bu güzel sözü kitabın ismi olmuş diğer hikayeleri de insana ihtiyacı olan evrensel nasihatleri tattırmış

Gizem Özağaç 
08 May 21:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tolstoy Rusların Mevlanası diyebilirim. Bol öğüt içeren didaktik ve felsefi içeriğiyle ufkumuzu aydınlatıyor. Her insan hayatını boyunca en az bir Tolstoy kitabı okumalı.

Bilal Aydın 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Her yaştan insana hitap edebilecek tarzda bir kitap. Dini ve ahlaki konular çok güzel işlenmiş. Ateşi kıvılcımken söndürmeli ve Yoksul köylünün oğlu adlı hikayeler çok hoşuma gitti. Farkında olmadan vicdan muhasebesi yapmamı sağlayan Tolstoy'a teşekkürlerimi sunuyorum. Büyük yazarsın, vesselam...

Necmiye 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Düşmanlık düşmanlığı getirir,ufacık bir mesele ,en başında güzellikle halledilemezse sonunda felakete dönüşür ve her iki tarafada büyük zararlar verir.

Terk-i Diyar 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kötüyü değil, kütülüğü yok etmeli. İyi insanlar ancak böyle çoğalır.
Tutuşturan elle değil, kıvılcımla mücadele etmeli. İyilik istiyorsak eğer dünyada, ateşi kıvılcımken söndürmeli!.. demiş:TOLSTOY

Kitaptan 9 Alıntı

Başkalarının kanaatleri için kendini öldürmek kolaydı, ama kendi nefsi için kendini öldürmek imkansızdı.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 60)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 60)
Nisa 
27 May 23:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ateşi kıvılcımken söndürmeli, yoksa yangının önünü alamazsın.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 16 - Şule)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 16 - Şule)

Burada da bir taraftan toplumun gerçek, insana tiksinti veren sefaletini, öte yandan daha iğrenç olan uydurma sefaleti görüyordu.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 57)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 57)

Eğer kötülüğe kötülükle karşılık verilecek olsaydı, Allah bize bunun kanununu verirdi. Halbuki O, bize başka bir yol göstermiştir. Kötülüğü yok edeyim derken, kötülük içinize işleyecek.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç TolstoyAteşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Mehmet 
05 Haz 18:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Biri size kötü konuştuysa, ona kızmayın, iyi konuşmasını öğretin.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 11 - Şûle Yayınları)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 11 - Şûle Yayınları)
Bilal Aydın 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Başkalarının suçunu deve yapıp, gözünde büyütüyor, kendi kabahatini iğne yapıp yakanda gizliyorsun.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç TolstoyAteşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Cumhur 
04 Nis 14:27 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Nasıl ki bir şişeden bir damla aktıktan sonra içindeki sıvı hemen ardından dökülüverirse,Varenka'nın aşkı da ruhumdaki bütün sevme kabiliyetini ortaya çıkarıverirdi.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 58 - şule)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 58 - şule)
Turgay Bağan 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bizim zamanımızda toprak Tanrı'nındı.Nerede çift sürersem orası tarlam olurdu.Toprağı paylaşmak yoktu o zamanlar.Hiç kimse "benim tarlam" demezdi.Yalnızca emek için "benim" kelimesi kullanılırdı.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 105 - Yumurta Büyüklüğünde Tohum)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 105 - Yumurta Büyüklüğünde Tohum)
Hasan 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlar kendi işleriyle uğraşarak yaşamayı bıraktılar. Başkalarının isleriyle uğraşıp, başkalarının haklarına göz diker oldular.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 108)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 108)