Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli

8,1/10  (41 Oy) · 
129 okunma  · 
36 beğeni  · 
2.441 gösterim
Kötüyü değil, kütülüğü yok etmeli. İyi insanlar ancak böyle çoğalır.
Tutuşturan elle değil, kıvılcımla mücadele etmeli. İyilik istiyorsak eğer dünyada, ateşi kıvılcımken söndürmeli!..

" Kötüyü değil, kötülüğü yok etmeli. İyi insanlar ancak böyle çoğalır. Tutuşturan elle değil, kıvılcımla mücadele etmeli. İyilik istiyorsak eğer dünyada, ateşi kıvılcımken söndürmeli!..." değerli yazarımızın bu güzel sözü kitabın ismi olmuş diğer hikayeleri de insana ihtiyacı olan evrensel nasihatleri tattırmış

Tolstoy Rusların Mevlanası diyebilirim. Bol öğüt içeren didaktik ve felsefi içeriğiyle ufkumuzu aydınlatıyor. Her insan hayatını boyunca en az bir Tolstoy kitabı okumalı.

Bilal Aydın 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Her yaştan insana hitap edebilecek tarzda bir kitap. Dini ve ahlaki konular çok güzel işlenmiş. Ateşi kıvılcımken söndürmeli ve Yoksul köylünün oğlu adlı hikayeler çok hoşuma gitti. Farkında olmadan vicdan muhasebesi yapmamı sağlayan Tolstoy'a teşekkürlerimi sunuyorum. Büyük yazarsın, vesselam...

Necmiye 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Düşmanlık düşmanlığı getirir,ufacık bir mesele ,en başında güzellikle halledilemezse sonunda felakete dönüşür ve her iki tarafada büyük zararlar verir.

Terk-i Diyar 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kötüyü değil, kütülüğü yok etmeli. İyi insanlar ancak böyle çoğalır.
Tutuşturan elle değil, kıvılcımla mücadele etmeli. İyilik istiyorsak eğer dünyada, ateşi kıvılcımken söndürmeli!.. demiş:TOLSTOY

Kitaptan 16 Alıntı

Bünyamin Müftüoğlu 
10 Kas 00:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

... namusluca çalışarak, görkemli saraylar kurulamıyor...

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 108 - Şûle Yayınları, Ayla Tekas)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 108 - Şûle Yayınları, Ayla Tekas)
Bünyamin Müftüoğlu 
29 Eki 18:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Başkalarının en küçük bir hatası bile gözüne geliyor fakat kendi büyük hatalarını göremeyecek kadar da körsün.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 14 - Şûle Yayınları, Ayla Tekas)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 14 - Şûle Yayınları, Ayla Tekas)
Bünyamin Müftüoğlu 
03 Kas 17:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

... bomboş işlerle ömrümüzü geçirdik. Günahtan günaha sürüklendik, saadete hasret yaşadık.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 76 - Şûle Yayınları, Ayla Tekas)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 76 - Şûle Yayınları, Ayla Tekas)

Başkalarının kanaatleri için kendini öldürmek kolaydı, ama kendi nefsi için kendini öldürmek imkansızdı.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 60)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 60)
Nisa 
27 May 23:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ateşi kıvılcımken söndürmeli, yoksa yangının önünü alamazsın.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 16 - Şule)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 16 - Şule)

Burada da bir taraftan toplumun gerçek, insana tiksinti veren sefaletini, öte yandan daha iğrenç olan uydurma sefaleti görüyordu.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 57)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 57)
Burcu TANIK 
11 Eki 09:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Hakkımızı koruyacağız, çiğnetmeyeceğiz, " diye bağırıp duruyordunuz. Ama herif gelince hepiniz süt dökmüş kediye döndünüz. Serçeler de şahinlere karşı sizin gibi konuşur.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 42)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 42)
Bünyamin Müftüoğlu 
30 Eki 18:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aralarındaki bakışmaların mânâsını kelimelerle anlatmak mümkün değildi. Bu, söylenebilecek bütün sözlerden daha kuvvetli bir duyguydu.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 31 - Şule Yayınları, Ayla Tekas)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 31 - Şule Yayınları, Ayla Tekas)
Bünyamin Müftüoğlu 
01 Kas 22:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aşk beni öyle bir hale getirmişti ki sarhoş olmak için içmeme lüzum yoktu.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 53 - Şûle Yayınları, Ayla Tekas)Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 53 - Şûle Yayınları, Ayla Tekas)

Eğer kötülüğe kötülükle karşılık verilecek olsaydı, Allah bize bunun kanununu verirdi. Halbuki O, bize başka bir yol göstermiştir. Kötülüğü yok edeyim derken, kötülük içinize işleyecek.

Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç TolstoyAteşi Kıvılcımken Söndürmeli, Lev Nikolayeviç Tolstoy
2 /