Okan Koç

Okan Koç

Tasarımcı
0.0/10
0 Kişi
·
62
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
207 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Stephen King'in öyküleme konusundaki başarısından artık bahsetmiyorum bile. Adamın kısacık öyküsü bile üzerinde uzun uzun düşünülmüş ve arka planı o kadar iyi oluşturulmuş halde önünüze sunuluyor ki, hikayede ufacık bir boşluk bile bulamıyorsunuz. Ayrıca, King'in roman ve kısa öykü kalemi birbirinden farklı. Kısa film ve uzun filmin birbirinden ayrımı gibidir çünkü öykü ve romanın ayrımı. İkisi de ayrı ayrı uzmanlık gerektirir. Kısa filmin, uzun filmin acemice hali olmadığı gibi; öykü de romanın acemice hali değildir kesinlikle.

King'in Rüyalar ve Karabasanlar adlı üçe bölünmüş kitabının ikinci ayağını da bu şekilde bitirmiş bulunmaktayım. İlk kitap beni nasıl yakaladıysa ikinci de aynı şekilde yaptı. İnsanın kanını donduran ve tüylerini diken diken eden öyküler aynı şekilde devam ediyor. Hatta ilk seriden bir tık daha önde buldum ben ikinci kitabı. Bazı öyküler daha detaylı, üzerinde çok düşünülerek hazırlanmış ve belli ki bir araştırmanın sonucu. King'in öykülerinde bahsettiği mekanları olduğu gibi betimleyerek, anlattığı öykünün daha da tüyler ürpertici olmasını sağladığı doğrudur.

İlk kitapta da aynı şekilde işleyen detaylı karakter yaratma süreci bu kitapta da var. King, yarattığı karakteri anlamanız için size gerekli süreyi ve bilgiyi çok güzel bir şekilde veriyor. Aynı zamanda farklı teknikler de deniyor. Kitabın son öyküsü "Pardon, Doğru Numara" senaryo tekniği ile yazılmış. Hem öykü daha akıcı bir şekilde işliyor, hem de kendi ilgi alanımda olduğundan benim favori öykülerimden biri oluyor. Ayrıca belirtmek isterim ki, bir diğer favorim olan "Bilirsiniz, Muhteşem Bir Müzik Grupları Var" da fazlasıyla tüylerimi ürpertti.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bütün Kargaşanın Sonu, İnsan Alışıyor, Takırdayan Dişler, Lastik Pabuçlar, Muhteşem Bir Müzik Grupları Var Bilirsiniz, Evde Doğum, Yağmur Mevsimi ile Pardon Doğru Numara adlı sekiz hikayeden oluşan eser bu kez genel olarak hayalet öykülerini konu alıyor. Benim en çok beğendiğim öykü ise, kitabın kapanışını da yapan Pardon Doğru Numara oldu. Konusu ise şöyle; kimin aradığı belli olmayan bir telefon konuşması sonrası yola koyulan karakterler, King'in mükemmel anlatımı ve zekasıyla herkesçe bilinen bir kehanete doğru sonu belli olmayan maceraya atılırlar. Son ana kadar neler olup bittiğini anlayamadığım hikaye, belirsizlik ve merak uyandırması sebebiyle en sevdiğim hikaye oldu.. Genel olarak açgözlülük, zombiler, hayaletler, ruh yutan evler ve daha birçok konuyu ele alan King yine farklı dünyalara çağırıyor okuyucuları. 'Lastik Pabuçlar' ve 'Muhteşem Bir Müzik Grupları Var Bilirsiniz' adlı öyküler hayaletleri ve 'Evde Doğum' zombileri konu edinmiş. 'Yağmur Mevsimi' de bir kasaba ve buradaki batıl inanç saplantılarını anlatıyor. Kısacası King yine hayalgücümüzü zorluyor!
256 syf.
·27 günde·8/10
Rüyalar ve Karabasanlar orijinalinde aslında 25 öyküden oluşan bir kitapmış. Yurtdışında durum nedir bilmiyorum ancak Türkiye basımı üç parçaya ayrılmış. Kitap “Bütün Kargaşanın Sonu”, “İnsan Alışıyor”, “Takırdayan Dişler”, “Lastik Pabuçlar”, “Muhteşem Bir Müzik Grupları Var, Bilirsiniz”, “Evde Doğum”, “Yağmur Mevsimi” ve “Pardon Doğru Numara” isimli sekiz öyküden oluşuyor. Kitap insanların içindeki şiddet eğilimini yok etmeye çalışan ve çok zeki olan Bobby’in yaptığı şeyi ve sonuçlarını kardeşinin ağzından anlattığı hafif bilimkurgu denebilecek harika bir hikayeyle başlıyor. Ancak daha sonrasında gelen “İnsan Alışıyor” hikayesi benim için kitabın en sıkıcı hikayesiydi. Artık bir yerden sonra bitsin diye zorla okudum. Daha sonrasında gelen hikayeler ise genel olarak Stephen King’in yazım tarzını ve havasını veren güzel hikayelerdi. “Muhteşem Bir Müzik Grupları Var, Bilirsiniz” hikayesini okurken daha önce kısa film olarak izlediğimi hemen hatırladım. Malum ne de olsa Stephen King kitapları sinemaya en çok uyarlanan yazarlardan birisi. Kitabın son hikayesi ise değişik bir tarzdaydı. Bir senaryo şeklinde yazılmış, aslında duygusal olan bir hikayeydi. Kitabın kapanış hikayesi olarak bunun seçilmesi gayet yerinde olmuş. Genel olarak King severlerin okumaktan zevk alacağı bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 62 okur okudu.
  • 69 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.