Giriş Yap

Özen Yula

Yazar
7.2
55 Kişi
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Eskişehir, Türkiye, 1965
Yaşamı
Özen Yula, Eskişehir'de doğdu. Lise eğitimini ABD'de Oregon'da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını Ankara Üniversitesi Tiyatro Anabilim Dalı'nda tamamladı. Bir süre New York'ta bulundu. Oyunları İngilizce, Almanca, Fransızca, Bulgarca, Fince, Lehçe, Japonca, Rusçaya çevrildi; turnelerle Almanya, Avusturya, İngiltere, Hollanda, Japonya, Mısır gibi ülkelerde sahnelendi. Ay Tedirginliği ile sonuncu Bonn Bienali'nde ve Viyana'da 'kontext:Europa' Festivali'nde Türkiye'yi yazar olarak temsil etti. Gayri Resmi Hurrem Berlin'de Tiyatrom Topluluğu tarafından sahnelendi; Bulgaristan'da okuma tiyatrosu yapıldı. Aşk Evlerden Uzak Lehçeye çevrildi; Polonya'da Dialog dergisinde basıldı. Sahibinden Kiralık Sorbonne Üniversitesi'nde karşılaştırmalı çeviri olarak yapıldı. Bir hikayesi İngilizceye çevrildi; Kanada'daki Descant dergisinin Türkiye Özel Sayısı'nda basıldı. İki arkadaşı ile yazdığı Eksik Defter, Tuhaf Kitap İngilizce, Fransızca, Türkçe olarak basıldı; Lüksemburg'da satışa sunuldu. Şimdi İstanbul ile Ankara'da yaşıyor. Serbest yazarlık ve tiyatro yönetmenliği yapıyor.

İncelemeler

Tümünü Gör
150 syf.
·
7/10 puan
Özen Yula 'dan kimi zaman eğlenceli, kimi zaman hüzünlü 21 adet kadın öyküsü. Hayatta teğet geçtiğimiz ya da yolumuzun kesiştiği kadın kahramanların bizlere söylediği sözlerini merak edenlere, bir de edebiyat tutkunlarına gelsin bu eser.
Reklam
65 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Her edebiyat tutkunu gibi benim de olmazsa olmazım öykülerdir. Çünkü öyküden öyküye zıplarken, her bir öyküde yaşayan kişiliklere hızlıca bürünerek “farklı hayatların fragmanları”na dalmak, onların duygularını sanki kendiminmiş gibi hissetmek, her birinde kendimden bir parça bulmak bana edebiyatın sonsuz derinliğini ve zenginliğini hatırlatmaktadır. Üstüne üstlük bu öyküler çok farklı tarzdaysa, işte o zaman edebi şöleni doyasıya yaşamak en büyük ödül... Ben bu ödülü Özen Yula sayesinde kısacık ama çok yüklü bir kitap ile edindim. Tuhaf görünen ama aslında gündelik ve sıradan insanların duygu ve kişiliklerini teker teker yaşadım. Daha asıl olan ise, şöyle bir durup düşündüğünüzde, tuhaf olan sadece karakterlerin isimleri; yaşananlar değil. Afitap ve Mehlika ile Şengül’ün pavyon yaşantıları, Dirahşan ile Mücap’ın hiç yaşanmayan konuşmaları, Nevvare’nin kendini boşluğa bırakışı ve düşene kadarki gördükleri ve yaşadıkları, Nisyan veya diğer adları ile Üftâde-Rengin’in bebeklikten başlayan kadersizliği, Türesin ve Tayyibe’nin konuşan bakışları ve kaderin ağlarındaki Tiraje’nin rüyası... İsimler ne kadar tuhafsa, yaşananlar çok daha fazla hayatın içinden... Teşekkürler Özen Yula...
Özen Yula
Öbür Dünya Bilgisi
8.8/10 · 7 okunma
158 syf.
·
8/10 puan
Özen Yula bu kez alışılmış tarzının dışında daha sert öyküleriyle karşımızda. Kadim zamanlardan günümüze uzayan, coğrafyanın değiştiği, kurbanların başkalaştığı ama hep bir zulmün devam ettiği öyküler bunlar. Bu sertlik dolayısıyla da yazar her zaman bol bol kullandığı o muzip dilden vazgeçmiş (Sonlara doğru yine dayanamayıp aralara serpiştirmiş). Aşk hakkında; vurucu, keskin bıçak kıvamında tanımlamaları için bile okunacak kitap. "Hayatta bir kere çok âşık oldum, sevgilim. Oturup uzun uzun konuşamadık seninle bunları. Ne tuhaf, artık konuşamayacağız da! Çok ağır bir aşk geçirdim. Kendimi de, karşımdakini de öldürmeye hazırdım. Ağır hastaydım sevgilim. Yirmili yaşlarındaydım. Daha önce hiç gerçek aşk yaşamamıştım. İlkinin bu olması kısmetimdeymiş. Ne desem boş. Tutkuymuş. Giderek daha da beter bir hale geldi. Bir gün baktım ki yaşayan ben değilim artık. Çoktan bu bedeni terk etmişim. Başka bedenlere misafirmişim. Deli gibi özleyerek, beraber olmayı arzulayarak, onu herkesten kıskanarak, kendimden nefret ederek, ona taparak, mide ağrılarıyla geceler, geceler, geceler geçirerek onulmaz bir hastalığın kollarına bırakmışım kendimi. O ise bunlardan pek memnun, ama kafası karışık biçimde, başka hayatlar, başka ilişkiler yaşamakta. Eyvallah! ona da eyvallah!
Tanrı Kimseyi Duymuyor
7.3/10 · 31 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42