Rıza Nur

8.2/10
99 Kişi
333
Okunma
91
Beğeni
10bin
Görüntülenme

Hakkında

1879 yılında Sinop'ta doğdu. İlköğrenimini Sinop'ta yaptıktan sonra İstanbul'a gelerek Soğukçeşme Askeri Rüştiyesi'ne girdi. Sonra Tıbbiye İdadisi'ni (Tıp Lisesi) ve Mekteb-i Tıbbiyei Şahane'yi (Askeri Tıp Okulu) tabip yüzbaşı olarak bitirdi. 1901 yılında Gülhane Hastanesi'nde (Askeri Tıp Akademisi) staj yaparken çalışkanlığı ile Alman hocaların ilgisini çekti ve orada asistan oldu. Önce Prof. Dr. Deike Paşa'nın yanında çalıştı, sonra cerrahi kısmına geçti. Prof. Dr. Wietin Paşa'nın yanında çalışarak operatör oldu. Bu arada fenni sünnet usul ve aletlerini anlatan özgün bir kitap yazdı. Önce padişaha sunulan kitap sonra yayımlandı ve Prof. Wieting tarafından bir kısmı Almanca'ya çevrildi. 1903'te Rumeli Zibefçe gümrük kapısına bakteriyolog olarak atandı. 1905 yılında Gülhane'ye yardımcı öğretmen, 1907'de Askeri Tıbbiye'ye cerrahi hocası oldu. Meşrutiyet'in ilanından sonra yapılan seçimlerde Sinop'tan milletvekili seçilerek Meclis'e girdi. 1908 yılında Birinci İcra Vekilleri Heyeti'nde Maarif Vekili'ydi.  1920 yılında Sovyetler Birliği'yle dostluk ve yardım antlaşması yapmak üzere Moskova'ya gönderilen heyete delege olarak katıldı. Cumhuriyet'in ilanına kadar bütün hükümetlerde Sıhhiye Vekili olarak görev aldı. Lozan Konferansı'na ikinci delege olarak katıldı. İkinci dönemde yeniden Sinop milletvekili olarak Meclis'te yer aldı. 14 cilt tutan Türk Tarihi'ni bu sıralarda yazdı. 1926 yılında Sinop'ta bir kütüphane kurarak, gelir kaynaklarıyla birlikte eğitime vakfetti. 1942 yılında İstanbul'da vefat etti. 
Tam adı:
Dr. Rıza Nur
Unvan:
Türk Siyasetçi, Devlet Adamı, Yazar, Türkolog-tarihçi ve Hekim
Doğum:
Sinop, Türkiye, 30 Ağustos 1879
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 8 Eylül 1942

Okurlar

91 okur beğendi.
333 okur okudu.
28 okur okuyor.
345 okur okuyacak.
11 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Fakat bu adam inkilap dediği ve dahiliğinin delili addettigi bu şeylerin hepsini de yanlış yapmış, yanlış tatbik etmiş, herşeyi altüst etmiş herşeyi yıkmış, yerine de birşey koyamamıştır. Bundan da büyük milll zararlar olmuştur.
Ben kimsenin hakkına tecavüz etmem. Fakat kendi hakkını da mükemmel müdafaa eden biriyim. Hak mukaddestir. Kimin olursa olsun herkes onu müdafaa ile mükelleftir.
Sayfa 250Kitabı okudu
Reklam
Namussuz olursan politikadan daha kazançlı hiçbir sanat yoktur.
Sayfa 243
Dünyada en çok iftihar ettiğim şey, Türk yaratıldığımdır. Bu kadar tarih okudum, Türk kadar kahraman, mert, iyi yürekli, zeki ve sağduyu sahibi insan, Türk kadar büyük ve yüksek bir tarihe sahip millet görmedim. Bu kadar millet tanıdım, bugünkü uygarlık dünyasında en yüksek mevkiye çıkmak için gerekli olan yetenekleri kendinde ve yurdunda toplamış olanını görmedim. Türklük bende sönmez, tükenmez bir aşktır. Her sevginin üstünde bir sevgi halinde gönlümde, göğsümde yaşar. Bütün varlığımı kavrayan bu ilahi ateşin beni yakması pek tatlıdır; yaktıkça bana zevk, sevinç verir. Yalnızca o beni yaşatır. Türk yaratılışım şükrünü ne türlü ve nasıl bir hizmetle ödeyebileceğimi bilmiyorum. Belki bu gönül borcumu birazcık öder umuduyla bu eseri yazıyorum...
Araplar Türkler'e, Çince bir Türk uruk adını dillerine göre bozarak Yecüc ve Mecüc adını vermişler, bunların gelmesi ile kıyamet kopacağı inancını ortaya atmışlardır. Bununla beraber İsa'dan az önceki ve sonraki Türk taıihine ilişkin Bizans, Arap ve Fars dillerinde kaynaklar vardır. Fakat bu eserler eksik, hatta Türkler hakkında birtakım iftira ve ayıplarla doludur. Bunun nedeni de bu milletlerin Türklere yenilmiş olmalandır. Milletler, kendilerini yenenler hakkında daima fena şeyler yazmışlardır. Bu da çok doğaldır.
Eğitim bakanıyken akıllısınız Sağlık bakanıyken akıllısınız Dış işleri bakan vekiliyken akıllısınız Lozana Türkiye temsilcisi olarak giderken de akıllısınız. Ama şu kitabı yazdığınız için artık delisiniz
Hayat ve Hatıratım, Cilt 1
Hayat ve Hatıratım, Cilt 1
Rıza Nur
Rıza Nur
TABİ YERSEN
Evet yazar engelleme istiyoruz. Misal ben bu yazarları engellemek istiyorum. Bunlarla ilgili hiçbir şey görmek istemiyorum. Zaten çoğuna yazar bile denemez. Burada profilleri bile olmaması gerekirdi!
Bediüzzaman Said Nursî
Bediüzzaman Said Nursî
Kadir Mısıroğlu
Kadir Mısıroğlu
Rıza Nur
Rıza Nur
Necip Fazıl Kısakürek
Necip Fazıl Kısakürek
Yavuz Bahadıroğlu
Yavuz Bahadıroğlu
Mustafa Armağan
Mustafa Armağan
Barış

Barış

@Granma
·
27 Haziran 2023 13:59
Sevgili
1000Kitap
1000Kitap
Yazar engelleme butonu istiyoruz!!!
Reklam
Rıza Nur
Rıza Nur
, değerli bir isim. Ama hakkında çok fazla bilgi kirliliği var. Maalesef.

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
1655 syf.
1/10 puan verdi
BÜHTAN
Yalan ve bühtan dolu eserlerin başında gelen, kitabın yazarının kendisini eşcinsel olarak tanımladığı ve cinsiyet değiştirmek istediğini yazdığı, sapık ve nevrotik bir zihnin ürünü olan bu seride ancak dolu dolu palavralar bulunabilir... Aslında kitabın yazılmasının akabininde, parça parça British Museumdan Fransa Ulusal Kütüphanesine teslim edilmesini ve istedikleri zaman basılıp dağıtılması yönünde izin verilmesi, yazarın kimlerle olduğunu ne amaçla kullanıldığını az çok açıklıyor. Kendisini dinsiz olarak tanımlayan ve sürgün edilişinin akabininde istihbarat örgütleriyle derin ilişki içindeyken yurtdışında kaleme alınan bu saçmalıklar manzumesini; zamanında Cüneyt Emiroğlu mahlasıyla yayınlayan, yamuk kravatlı-fesli-dondurmacı çırağı kılıklı sözde tarihçinin ve onun destekçilerinin başucu kitabı olmasını da yadırgamamak gerekir...
Hayat ve Hatıratım (3 Cilt Takım)
Hayat ve Hatıratım (3 Cilt Takım)Rıza Nur · İşaret Yayınları · 1992122 okunma
288 syf.
3/10 puan verdi
Yaklaşık 5 ay önce bu serinin ilk kitabı olan, Rıza Nur'un hayatını anlattığı kitabını okumuştum. Hem Müslümanlığa övgü yapıp hem eşcinselliğe yönelmesi, hem milli değerimiz olan Atatürk'ü fuhuş yapmakla suçlayıp hem de zamanında kendisinin tecavüz girişiminde bulunmasından dolayı serinin devamını okumama kararı almıştım. Fakat merakıma yenik
Hayat ve Hatıratım (4 Cilt Takım)
Hayat ve Hatıratım (4 Cilt Takım)Rıza Nur · Altındağ Yayınevi · 1967122 okunma
464 syf.
·
Puan vermedi
Doktor Rıza Nur'un hatıraları normalde 3 ciltlik dev bir eserdir. Ve Lozan'dan daha fazlasını içerir. Osmanlının son dönemlerinden ölümüne kadar, içerisinde 1.Cihan Harbi, Kurtuluş Savaşı ve erken Cumhuriyet dönemi siyasetine şahitlik ettiği dönemleri de içeren eseri çeşitli yasaklar sebebiyle yayınevi tarafından sadece Lozan Hatıraları olarak dercedilmiştir. Her ne kadar Dr. Rıza Nur'a bir kesim deli ya da hasta yaftası vursa da neticede bizzat Mustafa Kemal ve TBMM tarafından o dönem Lozan görüşmeleri gibi ölüm kalım içeren önemli bir konferansa 2. murahhas olarak gönderilecek kadar önemli bir adam. Dolayısıyla hatıraları da o döneme ışık tutması açısından eksiği ya da fazlasıyla önem arzeder. Eserde Lozan konferansı sırasında hemen her konuda yapılan müzakereleri, katılım sağlayan tüm tarafların birer karakter analizlerini dahi içeren gözlemleriyle, duyunca bizi çok şaşırtacak söylemleriyle Türkiye için çok önemli bir dönemin fotoğrafı çekiliyor. Tarih severler için muhakkak okunması gereken bir eser.
Lozan Hatıraları
Lozan HatıralarıRıza Nur · Boğaziçi Yayınları · 201978 okunma