Roshani Chokshi

Roshani Chokshi

Yazar
7.2/10
29 Kişi
·
49
Okunma
·
1
Beğeni
·
192
Gösterim
Adı:
Roshani Chokshi
Unvan:
Roman yazarı
Doğum:
ABD
"Karanlık hoş bir şey değil mi?Birbirimizle hiçbir şey görmeden konuşmamızı sağlıyor.Kelimelerimizi bulandıracak surat asma, gülümseme ya da bakışlar yok."
"Eğer istersen gökteki yıldızları söküp alırım. Senin için her şeyi yaparım. Ama bana güvenmen gerektiğini hatırla..."
"Kurbanının yüzü olmasa daha kolay olmaz mıydı?"
Ürperdim."Kurban değil."
"Kaderin kapana kıstırdığı birine başka ne ad verilir ki?"
"İnsan," derken ihanete uğramışlık hissi sesime sızıyordu.
"Peki ya suçluluk?Neden kendini acı çekmeye açasın ki?"
"İnsanı sorumluluk almaya zorlayan suçluluktur."
Geniş omuzları, ensesine kıvrılan kısa saçları. Teninin bal rengine çalan kızıl kahverengi ışıltısı. Benim güzel kâbusum.
336 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Wowww! Muhteşemdi. Ben bu genç yetişkin romanlarını, arkadaşlarımın deyimiyle ''concon kitaplarını'' çok seviyorum. Bu da süperdi. Ön kapakta kitap için, ''her bir kelimesi büyüyle yaratılmış'' yazıyor ve kelimesi kelimesine doğru. Kitaptaki betimlemeler bile büyülüydü.

Kitap, yıldız haritasında kaderinin ölümlerle iç içe geçeceği, lanetli sanılan Maya'nın yaşadıklarını anlatıyor. Maya, sahip olduğu lanetinin gölgesi altında özgür bir hayat yaşayacağını, kimsenin onunla evlenmek istemeyeceğini düşünürken bir anda kendini Akaran'ın Kraliçesi olarak bulur. Eşi Amar ve krallığı sırlarla doludur. Tabi bunlar ağzı açık bırakan cinsten olaylar ve bu yüzden yazıp spoiler vermek istemiyorum.

Kitap, Hint kültürü çevresinde yazılmış ve Hint kültürü
hakkında bilgiler veriyor. Epeyce fantastik ve bolca değişik değişik canlılar var. Kitabın başında ufak bir sözlük bölümü var ama aşırı yetersiz kalmış. Kitabın içi sürüyle bilinmeyen kelime ve canlıyla doluydu. Yine de muhteşemdi. Sadece Maya'ya bazen sinir oldum. Bu arada en sevdiğim karakter bir attı, Kamala. Kamala'ya bayıldım, arada yaptığı esprilere çok güldüm ve Maya'dan daha bilge geldi bana. :)

Sonuç olarak aşırı fantastik kitapları seviyorsanız bayılacaksınız. İlk başları biraz sıkıcı gibi ama kesinlikle okuduğuma değdi. Fantastik sever arkadaşlar kaçırmayın, okuyun. ^_^
336 syf.
·Puan vermedi
Kitabın arka kapak yazısını okuduğumda aşırı ilgimi çekmişti ve hemen sipariş etmiştim. Yalan yok kitabın başlarında biraz sıkıldım ama daha sonrasında kitap açıldı ve akıcı hale geldi.

Ana karakterimiz Maya, Bharama kentinin Raca'sının kızlarından biri. Annesini doğumda kaybetmiş ve yıldız haritalarına inanılan bir toplumda çok kötü bir haritaya sahip olması nedeniyle herkes tarafından lanetli kabul ediliyor. •
Halkının içinde bulunduğu savaş nedeniyle bir evlilik yapması gerektiği sırada Akaran'ın Raca'sı Amar'la tanışıyor. Daha sonrası olaylar olaylar.

Kitap bildiğimiz Ölüler diyarı falan filan konularını Hint tarzında ele almış ve değişik bir yorumlama olmuş. İki kitaptan oluşan bir seri fakat bence olaylar ilk kitapta bitmişti. Açıkçası ikinci kitapta neler olacak merak ediyorum.

Bu arada iç kapağa değinmeden geçemeyeceğim. Bence aşırı güzel iç kapak tasarımlarında biriydi. Zira dış kapağı da beğendim. Ama favorim iç kapağı. Başları biraz yavaş ilerlemesine rağmen sonradan açılan bir kitap oldu. Yani sıkıldım diye bırakmayın. İlk basımlardan biri olması nedeniyle ufak tefek de yazım hataları vardı. En kısa sürede düzeltilmesini umuyorum.
Bu kitabı belli başlı beklentiler ile almış ve okumaya başladım . Kitap beni içine çekmeyi başardı . Ama kitap sanki hiç ilerlemiyordu.
Kitapta iki haftada ancak 91 sayfa okuyabildim . Bu da benim bayağı canımı sıktı ve kitabı bırakma kararı aldım . Yakın bir zamanda olmasa bile bu kitaba geri dönmeyi çok isterim .
336 syf.
·4 günde·5/10
Hayal kırıklığı yaşadım.Kitabın başları güzeldi.Fakat 100 sayfadan sonra yazarı anlamamaya başladım.Kendi hayal dünyasında bazı yaratıklar yaratmış bunlara isim vermiş ama açıklama yok, nasıl bir varlıktan bahsettiğine dair betimleme yok.Kitabın başında verdiği 3-5 tane açıklama aşırı yetersiz kalmış.Kitap havada kalmış, çeviriden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama anlatım zayıf , içine giremedim kitabın.Kitap yarım bırakmayı sevmediğimden zorla bitirdim, çok sıkılarak okudum. İlerde devamı gelirse belki bir kere daha şans verebilirim ama bir fantastiksever olarak
beğenmedim.
336 syf.
·9/10
Bu yaz kapağına inanılmaz bayıldığım ve bakmaya doyamadığım için almıştım bu kitabı. Kalın kapaklı kitabın üstündeki kağıttan kısmı geçince masmavi bir gövde üzerinde altın sarısı güzel bir kraliçe tasviriyle karşılaşıyorsunuz. Gittiğim her yere büyük bir mutlulukla taşıdım.
İçeriğine gelince ismi dikkatimi çekmişti ve arka kapağı okuduğum zaman kendimle bağdaştırdım, zira kendinizi lanetlenmiş hissettiğiniz anlar olur hayatta. Ben de öyle bir dönemde karşılaştım zaten kendisiyle. Bu açıdan kitap bana adeta "Beni okumalısın." dedi. Yazarın yarı hint tarafından iyi araştırılmış eski inançlarını etkin tuttuğu bu kitapta hint kültürüne dair bir şeyler tadıyorsunuz. Kitap acı, tatlı ve bolca romantizm içeren bir masal gibi. Bundan daha fazla konuşmaya da gerek yok aslında. Goodreads'da ayın en iyi kitabı seçilmişti. Kendinizi hüzünlü bir mutluluk içinde buluyorsunuz bitirince.
Tek tavsiyem sıcak günlerde kumsalda otururken tadı daha iyi çıkıyor.
336 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kurgusu müthiş bir kitap. Yazarı bu yönünden içtenlikle tebrik ediyorum. Hayal gücüne hayran kaldım diyebilirim. Ama kurgu müthiş olmasına rağmen anlatımı akıcı değildi. Kitabı bu yönünden eksik buldum. Olaylar ilgi çekmek için hızlı anlatılmış fakat bence daha anlamlı akıcı ve hazmedilir olmalıydı diye düşünüyorum. Belki çeviriden kaynaklıdır bilemiyorum ama bana anlatım sıkıcı ve karışık geldi. Yine de kurgusunu beğendiğimi söylemeden geçemicem. Hatta bence bu tek kitap daha iyi bir anlatım ve biraz daha kurguyla üç kitaplık bir seri bile olabilirdi diye düşünüyorum.
Okuyacak kitap bulamadığınız da okunabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Roshani Chokshi
Unvan:
Roman yazarı
Doğum:
ABD

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 49 okur okudu.
  • 32 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.