Roshani Chokshi

Roshani Chokshi

7.1/10
22 Kişi
·
34
Okunma
·
1
Beğeni
·
133
Gösterim
Adı:
Roshani Chokshi
Unvan:
Roman yazarı
Doğum:
ABD
+"Hakkımda hiçbir şey bilmiyorsun."
-"Senin ruhunu biliyorum. Geri kalan her şey süs. "
Burası cennet sayılmazdı ama en azından bildiğim bir cehennemdi.
"Karanlık hoş bir şey değil mi?Birbirimizle hiçbir şey görmeden konuşmamızı sağlıyor.Kelimelerimizi bulandıracak surat asma, gülümseme ya da bakışlar yok."
"Kurbanının yüzü olmasa daha kolay olmaz mıydı?"
Ürperdim."Kurban değil."
"Kaderin kapana kıstırdığı birine başka ne ad verilir ki?"
"İnsan," derken ihanete uğramışlık hissi sesime sızıyordu.
"Peki ya suçluluk?Neden kendini acı çekmeye açasın ki?"
"İnsanı sorumluluk almaya zorlayan suçluluktur."
Bana gerçekleşmemiş bir rüya gösterin. Bana artık değiştirilemeyecek yolları göstermeyin.
Bharata'da gökyüzüne bakmak bir sırrı paylaşmak gibiydi. Mahrem bir şey yapıyormuşum gibi geliyordu, sanki yüzlerce dünyanın peçesinin ardına bakmışım gibi. Başımı kaldırdığımda -bir an için de olsa- gökyüzünün diğer herkesten sakladıklarını hayal edebiliyordum. Rüzgarların nerede gümüş dudaklarla esneyip kıvrılarak uykuya yattıklarını görebiliyordum. Başımı kaldırdığımda gökyüzü kadar engin bir varoluşu hayal edebiliyordum.
Tıpkı onun kadar sonsuz. Tıpkı onun kadar bilinmez.
Roshani Chokshi
Sayfa 9 - Yabancı Yayınları
Sen sarp uçurumlar ve gök gürültülü fırtınalar gibisin. Ve başka şekilde olmanı da istemezdim.
Gupta "akşama yeniden görüşeceğiz," dedi
"Gitmeden önce öğrenmem gereken başka bir şey var mı?"
Gupta sırıttı" Amar iltifat etme konusunda berbattır"
Gülümsedim ama yine de kendimi iltifat etmeyi denediği son kişinin kim olduğunu merak etmekten alıkoyamadım. Bu düşünce beni rahatsız etmişti.
"Zaten saray ağzı beni etkilememiştir"
Gupta çıkıp kapıyı kapatırken yanımda yumuşak bir kahkaha buldum.
" Öyle mi?"
Amar.
"Benim de yerine getirmem başka görevlerim var, dolayısıyla gitmek zorundayım."
Kendimi durduramadan ağzımdan kaçırıverdim. "Niye?"
Durup bana doğru bir adım attı. Karanlık kenarları yumuşak ve ağır odaya tutunmuş, bırakmıyordu. Gölgelerin içindeki gülümsemesi bir kedinin tembel zerafetine sahipti.
"Beni özleyecek misin?"
"Sorumun nedeni meraktı. Fazlası değil," dedim ama kendi sesim bile söylediğime ikna olmamıştı.
"Öyle olsa bile aklımı senin yanında kalmaktan daha çok çekebilecek bir şey yok."
Roshani Chokshi
Sayfa 114 - Yabancı Yayınları
Kitabın arka kapak yazısını okuduğumda aşırı ilgimi çekmişti ve hemen sipariş etmiştim. Yalan yok kitabın başlarında biraz sıkıldım ama daha sonrasında kitap açıldı ve akıcı hale geldi.

Ana karakterimiz Maya, Bharama kentinin Raca'sının kızlarından biri. Annesini doğumda kaybetmiş ve yıldız haritalarına inanılan bir toplumda çok kötü bir haritaya sahip olması nedeniyle herkes tarafından lanetli kabul ediliyor. •
Halkının içinde bulunduğu savaş nedeniyle bir evlilik yapması gerektiği sırada Akaran'ın Raca'sı Amar'la tanışıyor. Daha sonrası olaylar olaylar.

Kitap bildiğimiz Ölüler diyarı falan filan konularını Hint tarzında ele almış ve değişik bir yorumlama olmuş. İki kitaptan oluşan bir seri fakat bence olaylar ilk kitapta bitmişti. Açıkçası ikinci kitapta neler olacak merak ediyorum.

Bu arada iç kapağa değinmeden geçemeyeceğim. Bence aşırı güzel iç kapak tasarımlarında biriydi. Zira dış kapağı da beğendim. Ama favorim iç kapağı. Başları biraz yavaş ilerlemesine rağmen sonradan açılan bir kitap oldu. Yani sıkıldım diye bırakmayın. İlk basımlardan biri olması nedeniyle ufak tefek de yazım hataları vardı. En kısa sürede düzeltilmesini umuyorum.
Kitap kesinlikle harika, sayfaları nasıl çevirdiğinizi anlamıyorsunuz. Bir kaç günde rahatlıkla okuyabilir ve bittikten sonra vay be diyerek gülümseyebilirsiniz. Her yaştan okuyucuya tavsiye ederim, tereddüt etmeden alabilirsiniz.
Bu kitabı belli başlı beklentiler ile almış ve okumaya başladım . Kitap beni içine çekmeyi başardı . Ama kitap sanki hiç ilerlemiyordu.
Kitapta iki haftada ancak 91 sayfa okuyabildim . Bu da benim bayağı canımı sıktı ve kitabı bırakma kararı aldım . Yakın bir zamanda olmasa bile bu kitaba geri dönmeyi çok isterim .
Bu yaz kapağına inanılmaz bayıldığım ve bakmaya doyamadığım için almıştım bu kitabı. Kalın kapaklı kitabın üstündeki kağıttan kısmı geçince masmavi bir gövde üzerinde altın sarısı güzel bir kraliçe tasviriyle karşılaşıyorsunuz. Gittiğim her yere büyük bir mutlulukla taşıdım.
İçeriğine gelince ismi dikkatimi çekmişti ve arka kapağı okuduğum zaman kendimle bağdaştırdım, zira kendinizi lanetlenmiş hissettiğiniz anlar olur hayatta. Ben de öyle bir dönemde karşılaştım zaten kendisiyle. Bu açıdan kitap bana adeta "Beni okumalısın." dedi. Yazarın yarı hint tarafından iyi araştırılmış eski inançlarını etkin tuttuğu bu kitapta hint kültürüne dair bir şeyler tadıyorsunuz. Kitap acı, tatlı ve bolca romantizm içeren bir masal gibi. Bundan daha fazla konuşmaya da gerek yok aslında. Goodreads'da ayın en iyi kitabı seçilmişti. Kendinizi hüzünlü bir mutluluk içinde buluyorsunuz bitirince.
Tek tavsiyem sıcak günlerde kumsalda otururken tadı daha iyi çıkıyor.
Kurgusu müthiş bir kitap. Yazarı bu yönünden içtenlikle tebrik ediyorum. Hayal gücüne hayran kaldım diyebilirim. Ama kurgu müthiş olmasına rağmen anlatımı akıcı değildi. Kitabı bu yönünden eksik buldum. Olaylar ilgi çekmek için hızlı anlatılmış fakat bence daha anlamlı akıcı ve hazmedilir olmalıydı diye düşünüyorum. Belki çeviriden kaynaklıdır bilemiyorum ama bana anlatım sıkıcı ve karışık geldi. Yine de kurgusunu beğendiğimi söylemeden geçemicem. Hatta bence bu tek kitap daha iyi bir anlatım ve biraz daha kurguyla üç kitaplık bir seri bile olabilirdi diye düşünüyorum.
Okuyacak kitap bulamadığınız da okunabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Roshani Chokshi
Unvan:
Roman yazarı
Doğum:
ABD

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 34 okur okudu.
  • 24 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.