Roshani Chokshi

Roshani Chokshi

Yazar
7.4/10
74 Kişi
·
133
Okunma
·
1
Beğeni
·
304
Gösterim
Adı:
Roshani Chokshi
Unvan:
Roman yazarı
Doğum:
ABD
"... Yol açıp ilerlemek daha iyi. Bilmediğini ardında bırakmak ve kendini yeni baştan yaratmak daha iyi. Yıllar boyunca anıların hayaletlerini sırtıma attım ve bunun bana ne bir faydası oldu ne de bana aş getirdi."
Genlerin senin asla bir elli ikiden daha fazla uzamayacağını söyler. Ruhun bunu önemsemez. Biliyorsun ki ruhların boyu yoktur.
Boo, 'Belki de içinde bir yerlerde gizli bir yeteneğin vardır' dedi. Gözlerini kısarak ona baktı. 'Herhalde bayağı derinlerde gömülü.'
Roshani Chokshi
Sayfa 45 - İthaki çocuk
336 syf.
·4 günde·5/10
Kitabın arka kapağını okuyunca gerçekten çok heyecanlandım, okumak için sabırsızlandım. İlk sayfalar da güzeldi, aynı heyecanla devam ettim. Ama ilerledikçe, bu kadar güzel bir dünya ancak bu kadar kötü anlatılabilirdi. Anlatılmak istenen o fantastik dünya, işlenmek istenen o büyük aşk o kadar yüzeyseldi ki o kadar havada kaldı ki gerçek anlamda hayal kırıklıgına ugradım. Hayır yani sen fantastik bir dünya kurguluyorsun ama zihnimiz de canlandırmamız için hiç çaba sarf etmemişsin. İşlenen dünya kafamda tam olarak oluşmadı bu yüzden kitaba tam olarak kendimi veremedim.Sonuna dogru ne olacak, nasıl baglamış diye zorlaya zorlaya okudum. Tamam okurken merakla okudugum sayfalar olmadı degil oldu. Belki gerçek anlamda sevenlerde vardır ama ben kurguyu çok büyük bir merakla okumaya başlayınca hayal kırıklıgım büyük oldu. İkinci kitabı da çıkacakmış. Karakterin kız kardeşini yazacakmış ama okuyacagımı sanmıyorum.
336 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Wowww! Muhteşemdi. Ben bu genç yetişkin romanlarını, arkadaşlarımın deyimiyle ''concon kitaplarını'' çok seviyorum. Bu da süperdi. Ön kapakta kitap için, ''her bir kelimesi büyüyle yaratılmış'' yazıyor ve kelimesi kelimesine doğru. Kitaptaki betimlemeler bile büyülüydü.

Kitap, yıldız haritasında kaderinin ölümlerle iç içe geçeceği, lanetli sanılan Maya'nın yaşadıklarını anlatıyor. Maya, sahip olduğu lanetinin gölgesi altında özgür bir hayat yaşayacağını, kimsenin onunla evlenmek istemeyeceğini düşünürken bir anda kendini Akaran'ın Kraliçesi olarak bulur. Eşi Amar ve krallığı sırlarla doludur. Tabi bunlar ağzı açık bırakan cinsten olaylar ve bu yüzden yazıp spoiler vermek istemiyorum.

Kitap, Hint kültürü çevresinde yazılmış ve Hint kültürü
hakkında bilgiler veriyor. Epeyce fantastik ve bolca değişik değişik canlılar var. Kitabın başında ufak bir sözlük bölümü var ama aşırı yetersiz kalmış. Kitabın içi sürüyle bilinmeyen kelime ve canlıyla doluydu. Yine de muhteşemdi. Sadece Maya'ya bazen sinir oldum. Bu arada en sevdiğim karakter bir attı, Kamala. Kamala'ya bayıldım, arada yaptığı esprilere çok güldüm ve Maya'dan daha bilge geldi bana. :)

Sonuç olarak aşırı fantastik kitapları seviyorsanız bayılacaksınız. İlk başları biraz sıkıcı gibi ama kesinlikle okuduğuma değdi. Fantastik sever arkadaşlar kaçırmayın, okuyun. ^_^
368 syf.
Bir hint öyküsü sevginin ve kötülüğün arasındaki bir kız .İnsan dostluğa bazen hayattan daha çok değer veriyor ve bu Aru Shah’ın hiç beklemediği bir zamanda oluyor.Mutlaka okuyun .
336 syf.
·Puan vermedi
Kitabın arka kapak yazısını okuduğumda aşırı ilgimi çekmişti ve hemen sipariş etmiştim. Yalan yok kitabın başlarında biraz sıkıldım ama daha sonrasında kitap açıldı ve akıcı hale geldi.

Ana karakterimiz Maya, Bharama kentinin Raca'sının kızlarından biri. Annesini doğumda kaybetmiş ve yıldız haritalarına inanılan bir toplumda çok kötü bir haritaya sahip olması nedeniyle herkes tarafından lanetli kabul ediliyor. •
Halkının içinde bulunduğu savaş nedeniyle bir evlilik yapması gerektiği sırada Akaran'ın Raca'sı Amar'la tanışıyor. Daha sonrası olaylar olaylar.

Kitap bildiğimiz Ölüler diyarı falan filan konularını Hint tarzında ele almış ve değişik bir yorumlama olmuş. İki kitaptan oluşan bir seri fakat bence olaylar ilk kitapta bitmişti. Açıkçası ikinci kitapta neler olacak merak ediyorum.

Bu arada iç kapağa değinmeden geçemeyeceğim. Bence aşırı güzel iç kapak tasarımlarında biriydi. Zira dış kapağı da beğendim. Ama favorim iç kapağı. Başları biraz yavaş ilerlemesine rağmen sonradan açılan bir kitap oldu. Yani sıkıldım diye bırakmayın. İlk basımlardan biri olması nedeniyle ufak tefek de yazım hataları vardı. En kısa sürede düzeltilmesini umuyorum.
336 syf.
·4 günde·5/10
Hayal kırıklığı yaşadım.Kitabın başları güzeldi.Fakat 100 sayfadan sonra yazarı anlamamaya başladım.Kendi hayal dünyasında bazı yaratıklar yaratmış bunlara isim vermiş ama açıklama yok, nasıl bir varlıktan bahsettiğine dair betimleme yok.Kitabın başında verdiği 3-5 tane açıklama aşırı yetersiz kalmış.Kitap havada kalmış, çeviriden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama anlatım zayıf , içine giremedim kitabın.Kitap yarım bırakmayı sevmediğimden zorla bitirdim, çok sıkılarak okudum. İlerde devamı gelirse belki bir kere daha şans verebilirim ama bir fantastiksever olarak
beğenmedim.
Bu kitabı belli başlı beklentiler ile almış ve okumaya başladım . Kitap beni içine çekmeyi başardı . Ama kitap sanki hiç ilerlemiyordu.
Kitapta iki haftada ancak 91 sayfa okuyabildim . Bu da benim bayağı canımı sıktı ve kitabı bırakma kararı aldım . Yakın bir zamanda olmasa bile bu kitaba geri dönmeyi çok isterim .
336 syf.
·3 günde·8/10
Öncelikle bu kadar az okunması beni şaşırtan bir gerçek. Konusu oldukça güzeldi fakat yazarın kendi dünyası, Maya'nın ani ruh değişimleri, farklı terimler.. Kitabı okumayı en çok zorlaştıran şey yazarın kendince bulduğu terimlerdi, kitabın başında sözlük bulunmasına rağmen oldukça yetersiz geldiğini gözlemdim. Gizemli hikayeler, Kamala, Amar diğer karakterlerin boşluklarını dolduruyorlardı bu kişisel bir gözlem fakat okunmalı mı? Boş zamanınızda biraz kafa dağıtmak istiyorsanız okuyun derim sevgili okurlar kendinize iyi bakın...
336 syf.
·9/10
Kitabi bir booktuber önerisi ile okudum ve iyiki okumusum dedim.Uzatmadan direk kitaba gececegim.
Bas kahramanimiz Maya.Mayanin ülkesinde cocuklar dogar dogmaz yildiz haritalari cikariliyor ve hayatlarini bu haritaya göre yasiyorlar.Mayanin yildiz haritasi ile ölüm ile kesisiyor ve hikayemizin konusuna tam bu noktada giris yapmis oluyoruz.
Kaderinde ölüm olan bir insanin cevresinde kimse olmaz diye düsünürken Maya bir anda kendini Akaran Kralicesi olarak buluyor.Esi Amar ve onu kralligindaki sirlar kilitli kapilar ise kitabin fantastik kismini olusturuyor.
Serinin ikinci kitabi var ancak o Mayanin kardesini anlatiyor yani bu kitapta Mayanin hikayesini bitiriyoruz.
336 syf.
·9/10
Bu yaz kapağına inanılmaz bayıldığım ve bakmaya doyamadığım için almıştım bu kitabı. Kalın kapaklı kitabın üstündeki kağıttan kısmı geçince masmavi bir gövde üzerinde altın sarısı güzel bir kraliçe tasviriyle karşılaşıyorsunuz. Gittiğim her yere büyük bir mutlulukla taşıdım.
İçeriğine gelince ismi dikkatimi çekmişti ve arka kapağı okuduğum zaman kendimle bağdaştırdım, zira kendinizi lanetlenmiş hissettiğiniz anlar olur hayatta. Ben de öyle bir dönemde karşılaştım zaten kendisiyle. Bu açıdan kitap bana adeta "Beni okumalısın." dedi. Yazarın yarı hint tarafından iyi araştırılmış eski inançlarını etkin tuttuğu bu kitapta hint kültürüne dair bir şeyler tadıyorsunuz. Kitap acı, tatlı ve bolca romantizm içeren bir masal gibi. Bundan daha fazla konuşmaya da gerek yok aslında. Goodreads'da ayın en iyi kitabı seçilmişti. Kendinizi hüzünlü bir mutluluk içinde buluyorsunuz bitirince.
Tek tavsiyem sıcak günlerde kumsalda otururken tadı daha iyi çıkıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Roshani Chokshi
Unvan:
Roman yazarı
Doğum:
ABD

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 133 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 75 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.