Russell D. Roberts

Russell D. Roberts

Yazar
8.5/10
53 Kişi
·
144
Okunma
·
14
Beğeni
·
583
Gösterim
Adı:
Russell D. Roberts
Unvan:
Amerikalı İktisatçı ve Yazar
Doğum:
Memphis, Tennessee, Amerika Birleşik Devletleri, 19 Eylül 1954
George Mason Üniversitesi’nde ekonomi profesörüdür. New York Times ve Wall Street Journal’da yazmaktadır. Roberts özellikle ekonomist olmayanlara iktisat öğretmek üstüne çalışmaktadır.

1994 yılında yayınlanan ilk kitabı olan Tercih: Bir Serbest Ticaret ve Korumacılık Öyküsü, Business Week ve Financial Times tarafından iş dünyasıyla ilgili yılın en iyi kitaplarından biri olarak değerlendirilmiştir.

Roberts, iktisadî içerikli fakat hikâye türünde bir eser olan Görünmez Kalp: Bir İktisadiyat Romanı adlı eserini 2001 yılında yayınlamıştır. Roberts’ın bu kitabı iktisat eğitimi almamış kişiler için, bir iktisat kitabı niteliğindedir. 2008 yılında Roberts’ın diğer romanı Her Şeyin Bedeli yayınlanmıştır. Yazar bu romanında kendiliğinden doğan düzen, fiyat sistemi ve kriz durumunda piyasa ekonomisi gibi belli başlı konulara değinmiştir.

Bunların yanısıra, Roberts, ödüllü bir podcast programı olan EconTalk’un da sunucusudur.
Kendilerine yardım etmek amacıyla bile olsa, insanların tercihlerini daha fazla sınırladıkça onlardan sorumluluğu da daha fazla uzaklaştırıyoruz.
Gücün tepede yoğunlaştığı bir sistemde, tepede yolsuzluk eğilimi kaçınılmaz bir şeydir. [Bu yüzden] hiç kimsenin kontrol mevkiinde olmamasını seviyorum ben.
"Bak, Sam, umarım alınmazsın, ama ..."
" Benim alindigim çok az şey vardır. Görüş ayrılığı asla alındığım bir şey değildir."
"Trafik sâdece tek yöne doğru akıyor. Amerikaya. Emekçilerin cennetine girmek üzere, hiç kimse güneye doğru yüzmüyor. Şaşırtıcı değil mi? Sürekli Amerika'nın fakirlerine ne kadar kötü davrandığını işitip dururuz. Oysa Meksika ve Küba'nın fakir insanları, buranın fakiri olmak için ölümü göze alıyorlar. Ölüm! Bu böyle, çünkü biliyorlar ki Meksika ve Küba'da yoksul iseler, büyük ihtimalle hayatları boyunca yoksul kalacaklar. Çocukları da yoksul olacak. Oysa burada, Amerika'da yoksulluk hayat boyu mahkum olduğunuz bir şey değil. İnsanlar Amerika'ya yoksul gelirler. Çocukları daha iyi bir hayat yaşarlar"
Russell D. Roberts
Sayfa 166 - Liman yayınları, Ruth Lieber-Ramon Fernandez
" Sanirim," diye devam etti Sam, " Insanlara onlarin istediği şartlarda yardım etmelisiniz, sizin kendi şartlarınızla değil.
Kaldı ki hayat, tercih yapmak ve sorumluluk almaktan ibarettir. Yapılan hatalardan ders almaktır ve büyümektir yaşamak.
300 syf.
·24 günde
Iktisat ve siyasetten pek anlamasamda yazarın üslubu hoşuma gitti. Tartışılan konular sayesinde bilgi birikimim arttı ve bakış açım değişti diyebilirim. Diğer kitabi da bulup okuyabilirim umarim. Böyle kitapları okuyarak toplumu daha iyi yerlere taşıyabiliriz bence.
248 syf.
·Puan vermedi
Kitabın asıl kahramanı 18. yüzyılda yaşamış bir ekonomisttir . David Ricardo . Dünya da serbest ticareti savunan Ricardo'nun Ed ile konuşlarını ele alan bir kitap . Ve her ekonomist adayının mutlaka okumasi gereken bir kitap.
300 syf.
·4 günde
(Spoiler içerir.)
Görünmez Kalp; Bir iktisadiyat romanı. Romanın baş karakterleri Sam Gordon ve Laura Silver. Kitap hayatları ve düşünceleri farklı iki bireyin aynı lisede öğretmenlik yapmasıyla başlıyor. Sam lise son sınıf öğrencilerine iktisat dersi vermektedir, Laura ise İngiliz Edebiyatı dersi öğretmenidir. Sam öğretmenliğinin 4. yılındayken, Laura o sene yeni öğretmen olmuş ve bunun telaşını yaşamaktadır. Roman iksatla yaşama; Sam'in ilk derste öğrencilerini sınadığı "petrol rezervlerinin tükenmesi" aldatmacası ile giriş yapmaktadır. Ham petrolün rezervlerini rakamsal olarak verip, öğrencilerini sınamaktadır, ancak tüm öğrenciler aldanırken, Amy adındaki kız Sam'ın oyununa gelmez ve sınıfta iktisada ilk tepkimeyi verir. Laura ise tecrübesizliği nedeniyle heyecanını yenmeye çalışırken, öğrencileriyle kurduğu sıcak iletişim ve edebiyat kitapları üzerine verdiği örneklendirmelerle rahatlamaya başlar. Sam iktisadın hayat biçimi olduğunu söyleyerek, makul derecede mutluluğa ancak iktisat sayesinde ulaşılabildiğini anlatarak kitapta ilk iktisat kavramına giriş yapar, Laura ise öğrencilerine Wordsworth'den örnek vererek edebiyat dışında sosyal yaşamdaki emeğe ve paranın insan hayatında oynadığı rollere değinir. Sam ve Laura'nın yolları bir gün Sam'in öğrencilerine oynadığı "para verme" oyunu ile dolaylı yoldan kesişir. Tüm okulda Sam para dağıtan öğretmen olarak ünlenir ve söylentiler Laura'nın kulağına da gelir. Sam ve Laura bir gün birbirinden habersiz olarak evlerine gitmek için metro istasyonu girişinde karşılaşırlar. Metro girişindeki dilenciye bozuk para verip vermemek konusunda iktisat konuşmaya başlarlar. İlk konuşmalarından zıt iki görüşe sahip oldukları anlaşılır. Sam tercihlerin insanlara bırakılmasını, faydayı kendi istedikleri gibi yönlendirmelerini savunurken, Laura ise işe yarayan faydaların, zorunlu olabileceğini savunur. Birkaç karşılaşmayla beraber Laura ve Sam devamlı iktisadi konularda tartışmaya başlarlar.
Kitapta ayrıca kesitli örnekler ve bağlamalar verilmiştir; Örnek olarak
sağlıknet isimli ilaç firmasının yaptığı yasak araştırmalar ve oyunlar, işçi kesimini etkileyen yönetim kararları, yolunda gitmeyen işleri, şirketleri takip eden KDS gibi kuruluşlar vs..
Kitabı, muhasebeyi sevmeyen bir muhasebeci olarak çok sevdim :). İktisadın hayatın bir parçası olduğunu düşünürsek, iktisadı ve aynı hayatın içinde yer alan aşkı birlikte güzelce harmanlayarak anlatmış yazar. İktisadı bu tarz bi anlatımla okuyabileceğim ve özellikle sevebileceğim hiç aklıma gelmezdi. Sürükleyici, düşündüren ve öğreten bir kitap.
361 syf.
·Puan vermedi
Yazarın diğer kitaplarında da olduğu gibi serbest piyasa mekanizmasının nasıl olağanüstü işlendiği anlatılıyor . Farklı örneklerle desteklenen , arz ve talebin gerçekten de tüm sistemi oluşturduğu büyülü mekanizması yazarın tekelinde ele alınmış . Konu itibariyle Stanford Üniversitesindeki bir profesör ve babası çok ünlü bir tenis sporcusu olan, kendi de ileride başarılı büyük bir tenisçi olacak öğrencisi ve yine aynı okulda olan , zeki kız arkadaşı arasında geçen diyaloglarla yazar düşüncelerini aktarmış . Liberal görüşe sahip aynı zaman da bölüm dekanı profesörü, hocaları kafalarında soru işareti dolu iki öğrencisine çeşitli olaylar ve örnekler vesilesiyle sistemi ve oluşumunu anlatıyor . Başlarda merak uyandırıcı ama yazarın diğer romanlarıyla da tekrara düştüğünü hissetmedim değil . Ama bu romanda birazda davranış bilimleri ve kitle psikolojisine kapı aralayan yazar , benim ilgilimi ve sempatimi çekmedi değil . Ekonomi öğrenimi görenlerin arada açıp okuyacağı sürükleyici sayılabilecek , fena olmayan bir kitap .
246 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Russell Roberts'ın yazmış olduğu  Görünmez Kalp aynı zamanda aşkın serpiştirildiğine şahit olduğumuz bir iktisat romanı.
Kitapta yer alan Sam Gardon ve Laura Silver iki öğretmendir. Sam kapitalizmi,piyasayı öven bir ekonomist; Laura ise tam tersi kapitalizmden nefret eden,devlet kurumlarının denetim yapması gerektiğine inanan bir edebiyatçıdır. Bu iki farklı düşünceye sahip öğretmenin konuşmalarına ve aşklarına yakından şahit olacaksınız.
Görünmez Kalp'i iktisata ilgi duyan,iktisat dersi gören herkese yararı dokunabilecek bir eser olduğundan dolayı okumanızı tavsiye ediyorum.
248 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Ekonominin her konusu sorgulamaya açıktır, açık olmalıdır. Kavramları aklımızda "iyi" veya "kötü" diye konumlandırmadan önce zıttını da anlamalıyız. Bu kitapta tam olarak bunu sağlıyor. Hem de çok eğlenceli bir dille. Serbest piyasayla ilgili fikir edinmek isteyen herkesin anlayabileceği bir şekilde yazılmış.
248 syf.
·8/10
Kitabın asıl kahramanı 18. yüzyılda yaşamış bir ekonomisttir . David Ricardo . Dünya da serbest ticareti savunan Ricardo'nun Ed ile konuşlarını ele alan bir kitap . Bizlerin neden serbest ticaret konusunda aklımıza gelebilecek tüm soruları ( hemen hemen tüm soruları ) Ed bizim adımıza sormuş . Yazarın olay örgüsü katarak anlamını akıcılaştırdığı ve Ricardo'nun savunduğu şeyleri öğrenebileceğiniz güzel bir kitap :)
300 syf.
·Beğendi·8/10
Bu yazarın kitaplarını seviyorum çünkü hayata çok farklı bir açıdan bakmanızı sağlıyor. Sizi düşündürmeye itiyor. Sık sık 'bak ben hiç öyle düşünmemiştim ' hissi oluşturuyor insanda.
Kitap temel olarak ekonomi kitabı ancak herkes çok ufak bir iki kelimenin anlamına bakarak kolayca okuyabilir,anlayabilir. Dili çok basit ve olay örgüleri, farklı iki fikrin çatışmasının sonunda doğan fondaki bir aşk hikayesi ile süslenerek , sıradan bir ders kitabı olmanın ötesine geçmiş bir kitap .
Belki de hiç bilmediğiniz bir alan olsa da, hepiniz az ya da çok ekonomiye dokunuyorsunuz hayatınızda. Siz dokunmak istemeseniz de ekonomik sistemin bir parçasısınız. Bu yüzden okumanız size az ya da çok bir şeyler katacaktır. Vaktiniz olursa bir düşünün derim.
361 syf.
·Beğendi·10/10
(Az biraz spoiler içeriyor)
Ilk incelemem umarım iyi yazmışımdır.:)
Serbest piyasa ekonomisinin yaşayan en büyük savunucularından biri, önceki kitapları Tercih ve Görünmez Kalp ile hem ekonomi öğrencilerine hem de serbest piyasa ekonomisinin ne kadar iyi işlediği konusunda tereddüt yaşayan her bireye bu sistemi guzel, akıcı, zevkli bir anlatımla sunan, Liberal düzenin büyük savunucusu Russel Roberts'ın kaleminden dökülen, güzel bir roman olan Her Şeyin Bedeli'nde daha küçük bir çocukken annesi ve amcası tarafından fırsatlar ülkesi ABD'ye götürülen ve aynı zamanda büyük Küba devrimcisi ve Küba devlet başkanı Fidel Castro'nun yakın adamlarından tanınmış beyzbol oyuncusu Jose Fernandez'in oğlu Ramon Fernandez ve kız arkadaşı Amy ile Stanford Üniversitesi ekonomi bölümü dekanı profesör Ruth Lieber arasında geçen, temeli kendiliğinden doğan düzen üzerine kurulmuş, serbest piyasa ekonomisini övüp iyi yanlarını öne çıkaran başarılı, son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplar çekiyor. Herkese ozellikle de serbest piyasa ekonomisi üzerine tereddüt yaşayan insanlara çok şey katacaktır eminim ki.
246 syf.
Adam Smithin görünmez elin den esinlenilerek yazılmış muhteşem bir kitap iktisat ogrencilerinin okumasi gereken ve değer yargilari ile iktisatin bir noktada cekismesini ele alan nadir pratik anlatan iktisat kitaplarından.

Yazarın biyografisi

Adı:
Russell D. Roberts
Unvan:
Amerikalı İktisatçı ve Yazar
Doğum:
Memphis, Tennessee, Amerika Birleşik Devletleri, 19 Eylül 1954
George Mason Üniversitesi’nde ekonomi profesörüdür. New York Times ve Wall Street Journal’da yazmaktadır. Roberts özellikle ekonomist olmayanlara iktisat öğretmek üstüne çalışmaktadır.

1994 yılında yayınlanan ilk kitabı olan Tercih: Bir Serbest Ticaret ve Korumacılık Öyküsü, Business Week ve Financial Times tarafından iş dünyasıyla ilgili yılın en iyi kitaplarından biri olarak değerlendirilmiştir.

Roberts, iktisadî içerikli fakat hikâye türünde bir eser olan Görünmez Kalp: Bir İktisadiyat Romanı adlı eserini 2001 yılında yayınlamıştır. Roberts’ın bu kitabı iktisat eğitimi almamış kişiler için, bir iktisat kitabı niteliğindedir. 2008 yılında Roberts’ın diğer romanı Her Şeyin Bedeli yayınlanmıştır. Yazar bu romanında kendiliğinden doğan düzen, fiyat sistemi ve kriz durumunda piyasa ekonomisi gibi belli başlı konulara değinmiştir.

Bunların yanısıra, Roberts, ödüllü bir podcast programı olan EconTalk’un da sunucusudur.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur beğendi.
  • 144 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 77 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.