Şadi Aydın

Şadi Aydın

YazarÇevirmen
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
Adı:
Şadi Aydın
Unvan:
Türk Yazar, Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
* Türk devletleri tarafından yüzyıllar boyunca üzerinde hakimiyet kurulmuş ve halen de milyonlarca Türk'ü barındıran İran'ın kütüphanelerindeki çok eski tarihlere gidebilen Türkçe yazmaların Türkiye'deki araştırmalarda neden hiç incelenmediğini, kaynak gösterilmediğini merak ediyordum. Çünkü Farsça ve Fars edebiyatı üzerine çalışan; İran'a gidip araştırma yapan çok sayıda tarihçimiz yoktu. Dolayısıyla bu kitabı gördüğümde hemen alıp inceleme ihtiyacı hissettim.

* Kitabın tek baskısı 2008 yılında 750 adet olarak yapılmıştır.

* Yazarı Dr. Şadi Aydın'ı tanımamakla birlikte kitabın girişindeki özgeçmişten şüphe duyarak internette araştırma yaptım. FETÖ'nün "İran İmamı" çıktı. Kitabın içinde bu konuyla ilgili herhangi bir bağ olmamakla birlikte; yazarın bulaştığı işler de kitabın önemini gözümde küçültmedi. İran kütüphanelerindeki Türkçe el yazmaları konusunda mutlaka bir çalışma yapılması gerekiyordu ve çok daha önce yapılması gerekirdi.

*Kitapta; 300 civarında İran kütüphanesinde bulunan 225.000 yazmanın kataloğu yapılmıştır. İlgilenenler için büyük kolaylık sağlayacak bir referans kitabı olarak kullanılabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Şadi Aydın
Unvan:
Türk Yazar, Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.