Serdar Yüce

Serdar Yüce

Çevirmen
7.9/10
76 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
52
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
55 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Stefan Zweig’ta takmış olduğumun farkındayım, son bir kitabı kaldı Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu da bugün bitirince: Olağanüstü Bir Gece. Aynı yazara ait kitapları arka arkaya okumayı seviyorum ama bu kitapta ara verme isteği duydum, çok durdu başucumda son 5 sayfa diyerek okudum en son. Bu sıkıcı olduğu izlenimi uyandırmasın sizde, oldukça hoş bir dili vardı.
Yazarın bir kadın ağzından nasıl böyle güzel yazdığına şaşırıyorsunuz fakat dram içeriyor, tamamen dram ve aşk. Kısaca bahsetmek gerekirse: çocukluğunda komşusu olan yazara aşık olan 12 yaşındaki kızın büyüdükçe o saf aşkının nasıl bir tutkuya dönüştüğüne şahit oluyorsunuz ama braz farklı bir yolla. Pek benlik değildi kitap, Olağanüstü Bir Gece’yi de bu sebeple bekleteceğim diyorum ama şu an Bülbülü Öldürmek kitabını okuyorum birkaç güne bitirip kütüphaneden onu alırım ben.
Pek söyleyecek bir şeyim yok; dram ve aşktan hoşlanıyorsanız içine bolca gizem de katılmış şekilde sunuyor Zweig size, siz de beğenerek okursunuz.
78 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Ah stefen ... Bir insana verilebilecek en büyük ceza kendi vicdanıyla baş başa bırakmak demişsin ama artık öyle manevi değerleri yüksek insanlar yok . İyi ki yaşadığın zaman bu zamana denk gelmemiş. Okuyun , okutun !
104 syf.
·3 günde·8/10
Sanırım hiçbir yazar ZWEIG' in insana hissettirdiklerini, katmayı bu denli becerememiştir.

Düşünmeyi, kendi içine dönmeyi, toplumu görmeyi, insana ait binbir türlü duygu ve durumu anlamayı bu derece sağlamamıştır.

İnsanın iç dünyasının sadece siyah ve beyazlardan oluşmadığını gösteren, grinin hakim olduğu çalkantılı yönlerinde bulunabileceğini anlatan bir eser daha.
Ne desem bilemiyorum tüm duyguları böylesi az satırlara sığdırabilen mükemmel bir yazar Zweig. Her seferinde hayran kalmamak elde değil.

Akademik eğitimini, babasının istediği bir bölümde okumak zorunda olan bir genç. Ve küçük bir kasabadan büyük şehire, üniversiteye gelmesiyle içinde bu güne kadar farketmediği duygularla coşan, kendini özgürlük denen ateşin içinde yakmaya başlayan Roland' ın hikayesi Karmaşık Duygular.
Hepimizin özgürlüğü tam bir yetkiyle tatmaya başladığında bocalamalar yaşadığını, bu duyguyu ve boşluğu büyük bir açlıkla doldurmaya çalıştığını düşünüyorum. Birkez bile olsa bu duyguyu tatmıştır her bir insan.
Kahramanımız da dönüşü olmaz sarhoşlukların içinde ilerlerken hiç beklemediği bir anda hayatının kontrolünü tekrar eline almaya, hayatı ve kendini tekrar anlama ve şekillendirme yoluna girmeye başlar. Bastırılmış duyguların faydasız etkilerinden kurtulurken hiç yaşamadığı yeni deneyimlere kucak açmaktadır.
Gelin bundan sonrasını insanı içine çeken anlatımıyla, sorgulayan ve kendini düşündüren yönleriyle kaleme alan Zweig' e bırakalım ve bu kısa ama anlamlı eseri okuyalım.
İlgisini çeken her okuyuca iyi okumalar dilerim.
68 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bir erkeğin kaleminden kadın gözüyle bir aşk ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Hep hayatında olduğunuz fakat sizi hiç hatırlamayan birini bu denli sevebilmek... Kimi zaman bu bir takıntı mı yoksa gerçekten aşk mı diye sorgulamaya engel olamadım fakat beğenimi kazanan bir kitap oldu.
120 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Genel anlamda güzel bir kitap. Akıcı, heyecan verici,sürükleyici bir içerik. Sadece sonunda oluşan birtakım hadiseler rahatsız edici olsa da yazarın ve yazının hakkını vermek gerektiğini düşünüyorum.Kişilerin iç dünyasını ustalıkla kaleme almış bir yazar Zweig ve okunulası bir kitap....
Tabir-i caizse bir çırpıda okunacak kitapların yazarı....
78 syf.
·Beğendi·8/10
Sanırım her birimiz , zaman zaman yaptığı hataların sonucu korkmuştur. Tedirgin olmuş ve doğru çözümü bulmak icin caba sarfetmiştir. Zweig bu kitabında hatayı korkuyla, mahcubiyet ile çözmenin de bir yol olabileceğini çok güzel bir şekilde anlatmış.
120 syf.
·5 günde·9/10
Stefan Zweig'ın bu kitabında çok fazla karakter olmamasına rağmen; akıcı, sürükleyici ve gizemli bir kitap yazmayı başarmış yine.
Zweig, yine kitabı bitirirken o tatlı hüzünü okuyucuya aktarmayı başarmış.
88 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Kafka’nın en iyi eseri olan kitap...
Bir sabah böcek olarak uyanmak ve her an sanrılar ile yaşamak. Bir dönemin sıkışık dünyasının zor şartlarında kafa karışıklıkları ve aslında dünyaya sığamama hali... Kafka’nın her kitabında olan herkesle ve aslında sadece kendisi ile olan gitgelleri , savaşları ... ve benzersiz yazım teknikleri..
88 syf.
·12 günde
Uzatılmadan anlatılmış etkileyici ve bugün bile farklı bir kitaptı. Beş sayfa süren sıkıcı betimlemelerden uzak bir dünya klasiği olması da sevindirdi.
Rahat okunabilir ve ilgi çekiciydi. İlerisini merak ederek ve beğenerek okudum. Oldukça güzel tasarlanmış bir hikayesi vardı.
56 syf.
·12 günde·9/10
Bağışla beni, bunları anlattığım için bağışla. ama yalnız bu defa sözünü ediyorum, bir daha asla, asla etmeyeceğim. on bir yol boyunca sustum ve yakında ebediyen susacağım. Ama bir kez olsun haykırmak zorundaydım, bir kez olsun haykırmak: Benim mutluluğum olan ve şurada cansız yatan bu çocuk için nasıl bir bedel ödediğimi anlatmalıydım. unutmuştum bütün çektiklerim, çocuğumun gülümseyişi, sesi, yaşadığım mutluluk çoktan unutturmuştu o acı günleri.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 4 okur okuyacak.