Serhan Nuriyev

Serhan Nuriyev

Çevirmen
8.3/10
119 Kişi
·
356
Okunma
·
0
Beğeni
·
40
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
216 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Kurgu ve muhteşem betimlemeleriyle dünya edebiyatının önde gelen isimlerinden olan Tolstoy, bu eseriyle de farklı Coğrafyaların, insanları ve Kültürleri hakkındaki tasvirleriyle bizleri aydınlatmaya çalışmıştır.
Yaşadığı donem hakkında yapmış olduğu değerlendirmeleri, Rus ve diğer ulusların karakterleriyle ilgili analizleri toplumların aynası olduğu gibi, biz okurlar içinde bir tarihi arşiv niteliğindedir.
Şehir hayatinin tüm nimetlerinden yararlanmasına rağmen huzur bulamayan zengin aile çocuğu Olenin’in ana karakter olduğu romanda, Terek nehrinin kenarındaki ayni adi taşıyan bir köyde genç subay’in, ask’i ve huzuru bulma çabaları anlatılmaktadır. Doğal bir yasam ve sade insanların içerisinde kendine bir hayat kurmayı hayal eden Olenin, hayallerinin gerçekleşeceğinden umutlu olmasa da, insanin kendi mutluluğunun, başka insanları mutlu ederek gerçekleşeceğini keşfetmiş ve buna gore kendisine bir yol haritası çizmiştir.
Sosyoloji ve insan psikolojisi hakkında önemli dersler veren bu eseri okumanızı tavsiye ederim…
117 syf.
·Beğendi·10/10
En sevdiğim yazarlardan birisi olan Tolstoy’un yazdığı bu hikayede hep daha fazla ve daha verimli toprak sahibi olmak isteyen Pahom’un yaşadıkları anlatılmaktadır.
İstek ve arzularımızı hırslarımıza kurban etmememiz gerektiğini bizlere anlatan hikaye, aslında elimizde olanla yetinmeyi ve iktisatlı olmamız gerektiğine dikkat çekiyor. Hikaye hepimizin yaşamın koşuşturmacasına daldığı bir ortamda, bizi bu psikolojik iklimden kopararak yaşamın anlam ve amacına ait düşünmeye sevk ediyor. Yaşamın amacının ne olduğunu bir kez daha düşünmemize sebep oluyor. Hayatta yaşamımızın devamını sağlayan araçlar bazen amaç olabileceğini gösteriyor. Hikaye, gerçek yaşam amacımızı, hayatın güzelliklerini, hırslarımıza kurban etmememiz gerektiğini bizlere hatırlatıyor.
Hikaye şu şekilde özetlenebilir:
Pahom sürekli daha fazla kazanmaya ve zengin olmaya çalışan bir çiftçidir. Bir gün daha verimli topraklara sahip olmak için “Başkır”ların yaşadığı topraklara gider. Adeta insanın bütün bir ömrünü ifade eden bir günlük bir yarışa çıkar.
Başkırların reisi, Pahom'a, gözünün gördüğü her yeri bir şartla alabileceğini söyler. Şartı şudur: Pahom bir noktadan almak istediği toprağı küçük çukurlar kazarak işaretleyecektir ancak, akşama kadar istediği genişlikte araziyi kazarak başladığı noktaya gelmek zorundadır. Yarış sabah güneşin doğuşuyla başlar ve batışıyla da biter.
Pahom güneşin doğuşuyla hoşuna giden merayı büyük bir hızla işaretlemeye başlar. Yolun yarısı geçmiştir ki güzel bir mera daha görür. “Burayı da arazimin içine katarsam iyi olur, verimli bir alan” der. Sağa doğru koşu alanını daha da fazla genişletir. Güneşin batmasına az kalmıştır. Ayakları yara içindedir, çok yorulmuştur ama ne olursa olsun başladığı yere güneş batmadan yetişmelidir. Hırs gözünü bürümüştür. Hızını arttırır, var gücüyle koşar. Alkışlar içinde güneş batmadan başladığı yere yetişir. O yorgunlukla yığılır kalır. Uşağı seslenir ama cevap alamaz. Ağzından kan gelmiş ve ölmüştür efendi Pahom. Yarışın başladığı ve bittiği noktaya, hemen olduğu yere gömülür uşağı tarafından. Ve burada ibret verici o son sözü söyler bize Tolstoy: “Onun İhtiyaç Duyduğu Üç Arşın Kadar Bir Topraktı…”
117 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bitmek bilmeyen istek ve arzular...
açgözlülük ve hırs...
Doyumsuzluğun ve kanaatsizliğin hazin sonu...
Son iki metre toprak...
Çok güzel anlatılmış kısa ve öz...
64 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Tolstoy'un çocuklar için hikaye kitapları yazdığını biliyor muydum yoksa zihnimin karanlık dehlizlerine mi atmıştım onca sene bilemiyorum geç olsun ama güç olmasın deyiminden yola çıkarak zararımdan kar ettim inanılmaz güzel mini mini hikayeciklerin serpiştirildiği kitap totalde 63 sayfacık 3 gündür çocukluğuma gidip gidip bugünüme dönüyorum okunasıydı ötesinde pek keyifliydi en azından benim için. :))
117 syf.
İnsan sadece toprağa değil tabiki, insan çok şeye doymaz. Ve kitapta daha çok arzusunu “toprak” örneğiyle insandaki doyumsuzluğu gözler önüne seriyor.Hırs sonunda felaketi doğurur.
Kitap çizdiği çemberin içerisinde kalacak toprağın sahibi olacak bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Çemberi çizmeye başlıyor ve adam çemberi genişlettikçe genişletiyor “burası olsun” tamam “aaa şurası da olsun” daha daha istedikçe “şurasıda ne güzel...” tamam orası da olsun...velhasıl yani insan doymaz ta ki ölene kadar...karanlık çöker ve koşar adımlarla koşup noktaya ulaşacakken yere yığılıp kalır sonunda... peki insana ne kadar toprak lazım:” Adamın yığılıp kaldığı yer kadar.” İyi okumalar
64 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Tolstoy'un mini mini miniklere yazıp sunduğu 8 tanecik mini mini masaldan oluşan tadı tadımlık lezzeti sunumu ayrıcalıklı ve bir o kadar keyifli olan bu kitabı özellikle masal dinlemekten ziyade okumayı özleyenler için mini bir öneridir. :))
117 syf.
Kitap hepimizin yaşamın koşuşturmacasına daldığı bir ortamda, bizi bu psikolojik iklimden kopararak yaşamın anlam ve amacına ait düşünmeye sevk ediyor. Yaşamın amacının ne olduğunu bir kez daha düşünmemize sebep oluyor.
117 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Açgözlülüğün, doyumsuzluğun sonu felaketlere gebedir! Poham'ın gözünü duyuran ise, iki metrelik toprak oldu...
Tokgözlü insanlar olmak, çevremizde daha çok görmek ümidiyle...
117 syf.
Tolstoydan Hayat Dersleri tadında bir kitap daha...
Pahom mısır tarlası ekip tarım hayvancılıkla geçinen bir aile babasıdır. Anne babası olmadan büyümüş dolayısıyla hayatı boyunca hep çalışıp didinmek zorunda kalmaktır. Ancak çalıştığı yalnızca ailesine yetmektedir. Yalnız Pahom yetinmeyi bilmez. Hep daha fazlasını ister. Işte bu hırs ve gözü doymazlığın beraberinde gelen olay zincirini anlatır Tolstoy. Yormayan akıcı ortalama bir öyküdür. Meraklısına tavsiye olunur.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 356 okur okudu.
  • 326 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.