Serhat Kaya

Serhat Kaya

Yazar
9.3/10
35 Kişi
·
63
Okunma
·
10
Beğeni
·
463
Gösterim
Adı:
Serhat Kaya
Unvan:
Yazar
Doğum:
Cihangir, İstanbul, Türkiye, 1982
1982'de İstanbul Cihangir'de doğdu.
Beşiktaş Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2001’de İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na girdi ve Uğur Yücel’le tanışmasıyla birlikte Eski Yeşil Kabare’ sahnesi başta olmak üzere 658 kez sahneye çıktı.
Serhat Kaya, 2005 yılında ünlü perakende markası Bernardo ailesine katılarak 7 yıl Saha Yöneticilikleri ve Eğitim Uzmanı görevlerini sürdürmüş, Pdr Group TMI Türkiye bünyesinde Yönetim, İletişim ve Eğitmenlik branşlarında uzmanlaşmıştır.
Ülkemizdeki önemli firma ve markalar için; yönetim, strateji, satış, pazarlama, cam ve markalaşma konularında ve çeşitli projelerde Yönetim Danışmanlığı yapan Serhat Kaya, 2012 yılından itibaren 30’den fazla üniversite ve 65’in üzerinde Şehir Belediyesi konferansına davet edilerek “Farkediş” isimli kişisel gelişim programını ve "Marka Olmanın Alametifarikaları" seminerlerini 235.000’den fazla insanın katılımıyla geniş kitlelerle paylaşmıştır. 2018'de Yeniden Sen, 2020 Şubat ayında Umursama ve Ağustos ayında yayımlanan Azad isimli üç kitabı bulunan Serhat Kaya, Down Türkiye Derneği’nin gönüllü üyesidir.
Hayatına daha fazla zaman katmak senin elinde değil, ancak yaşayacağın günlere daha fazla hayat katmak ise senin elinde.
Sen kendini umursayarak uyandığın hiçbir günün sabahında çaresiz değilsin; bazen eksiksin, bazen yorgunsun, bazen de fazla düşüncelisin ve hepsi olabilir çünkü insansın.
Ama çaresiz değilsin.
Senin iç huzur tesisine fayda sağlamayacak, varlığı ile seninle enerjisini ve yararlı düşüncesini paylaşmayacak, bilinçli olarak sana ve senin hayatına zerre olumlu katkıda bulunmayacak insanları bir noktadan sonra asla umursamaman gerektiğini öğrenirsen, bu hayatta kolay kolay mağlubiyet yok sana.
272 syf.
·2 günde·10/10 puan
Öncelikle yazarın samimi ve sizi kendinizle ilgili düşünmeye sevkeden soruları kullandığı anlatımıyla bir solukta, keyifle okudum.
Genel olarak hayatımda kendim için neleri umursayıp neleri umursamayacağımı bildiğim, kendi değerimi idrak ettiğim bir noktaya geldiğimi söyleyebilirim; ancak yazarın da bahsetmiş olduğu kısa süreliğine “iyi hissetme” duygusu ile hayatımda hala menfaatlerin üst seviyelerde seyrettiği arkadaşlıkları (?) bir şekilde hala tutmakta olduğumu fark ettim. Ne gerek var dedirtti. :)
Aslında yazar çoğumuzun bildiği ve yaşadığı can sıkıcı durumlar karşısında tavrımızı değiştirebilmemiz için uygulanabilir öneriler sunmuş. Bunların en başında da kendi değerini farketmek geliyor.
Kitabı okuduktan sonra şöyle bir süre çevrenizdeki insanları gözlemleyip, çokta umursamamaya başlayabilirsiniz. Daha da önemlisi aslında hayatınıza yön veren kişi olarak kendinizi nasıl daha fazla umursayacağınızı da keşfetmiş olabilirsiniz.
272 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap ne kadar kişisel gelişim türünde olsada çok karşılaştığımız türden hedefi belirle, su sekilde ilerle, başarının anahtarı bu bu bu şeklinde kalıplaşmış cümleleri sıralamıyor yazar. Bizi bir odaya alıp öncelikle kendi tecrübelerinden örnekler vererek ilk kitabında olduğu gibi sohbet tadında, yine sorular sorup kendimizi test etmemizi sağlayan, başarılı olmanın mutlu olmaktan daha önemli olmadığını yine kendine has üslubuyla anlatan keyifli bir kitaba imza atmış. Ancak benim başıma gelir diye hayıflandığım, kendimi yıprattığım konuların altını çizmesi bende yalnız değilmişim duygusu uyandırdı. Bazı kararlar alıp olaylara bakış açımı değiştirmeme sebep oldu kesinlikle.
Mutlaka kafanızda büyüttüğünüz sorunlara çözüm bulma yolunda size de ışık tutacak, en azından umursama ya da umursamama konusunda önceliklerinizi belirlemeye yardımı dokunacaktır.
216 syf.
·10/10 puan
Bugün size Kasım ayında çıkan bir kişisel gelişim kitabıyla geldim.Evet biliyorum piyasada çok fazla kişisel gelişim kitabı var.Fakat bu kitabın diğerlerinden farkı sohbet havasında, sanki kurs alıyorum; seminer dinliyorum gibiydi. Dili akıcıydı ve sayfalar hemen çevrildi.Şunu yapın!Bunu yapın! Tarzında direktifler yoktu.Birçok örneklerle desteklenen güzel tespitler vardı.Hatta bir kaç yerde "Malesef bende yahut bu konuda bende böyle düşünüyorum." diye düşünerek yazılan cümlelere bir takım onaylar verdim.Ha tabi kitaptan kendine ne çıkardın, sana ne katkısı oldu peki derseniz şayet; ilk olarak plansız yasayan biriydim.Biliyorsunuz ki 2019'da planlayıcı yani ajanda kullanacağım demiştim.Bu sebeple planlama adına buyuk katkisi oldu ve kendime; gerçekleşmesine inandığım birtakım hedefler koydum.
Evet!Kendime bir hedef belirledim ve bunu başaracağıma artık inanıyorum.Ok gibi şak diye olmayacak bunun farkındayım ama inanıyorum.Son olarak Fighting diyorumTavsiyemdir okuyunuz.Yazarın kalemiyle ilk kez tanışmama rağmen çok sevdim.Beni kitapla buluşturduğu için sevgili @serhatkaya.official 'a çok teşekkür ederim.
Matmazelle birlikte sevgiyle, dostça ve hoşça kalın
327 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Akıcı bir dili var yormuyor ama odaklanma gerektiriyor, konular iç içe ve geriden detayları bilerek takip etmeniz gerekebiliyor. Benzer bir tadı sadece Charles Dickens'in "İki Şehrin Hikayesi" kitabını okurken almıştım, karakterlerin iç sesleri sanki benim iç sesim gibi geldi bu da odaklanmamı kolaylaştırdı.
Kapağına bakarak derin bir aşk hikayesi bekliyorsanız yanılabilirsiniz çünkü hayata tutunma mücadelesi, geçmiş ve gelecek arasında sıkışan bir kadının öyküsü Azad. Kitaptaki 2-3 yan karakter de belirgin ama bir tane karakter varki Bay Garo, onu hiç anlatmayacağım, okuyup kendiniz görün, Bay Garo kelimeleri dans ettiriyor gibi ve beim için Azad karakterinin bile önüne geçti, en çok onun olduğu bölümlerin altını çizdiğimi hatırlıyorum.
Kadın öyküsü yazan birçok erkek yazarın cümleleri bana gerçekçi gelmezken Azad'ın dili tam tersine sanki hemcinsim olan Azad Ceylan karakteri anlatıyor ben de karşısında dinliyor gibi aktı diyaloglar. Kitabın sadece kitapyurdu'nda olması bence yazar için biraz handikap olmuş çünkü farklı yerlerde de satılıyor olsa eminim daha çok insanın kitaplığında yer bulacak kadar güzel bir eser olmuş Azad.
272 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Serhat Kaya kitapları, benim için ; özüne dönüş, kendini ve hayatı sorgulayış, içini döküş, kendini farkediş..
Hayatın herkese göre zorlu yolları, aşılamayacağını sandığımız dağları var ne yazık ki. Bazıları tüm imkanlar ve aile bireyleri ile duygu açlığı yaşıyorken, bazıları bir kuru ekmeye muhtaç, sevgimiz bize yetiyor diyor..
Hangi hayat tıkırında işliyor bana söyler misiniz? Hepimizin nice sınavları yok mu...?
İşte bu noktada, yaşadıklarımızdan ne denli çıkarımlar yaptığımız çok önemli.
" Belki ben o sınavı o gün vermeseydim bugun ki ben olmayacaktım. " diyebiliyorsak ne mutlu bize.
Bir önceki Farkediş kitabını okuduktan sonra geçip aynanın karşısına sorgulamıştım kendimi. Yapmam da gerekiyordu bunu. Yaşadığım hiçbir olay boşuna değildi. Farketmem, anlamam gerekiyordu sadece. ~ selam olsun
Umursama da yine aynı hislerle başladım okumaya.. Sohbete mi demeliydim ️
Kitap da onlar bunlar var şu öneriler var demeyeceğim. Öneri yada tavsiye yok çünkü..
Yaşananlar ve sonuçları var.
Yaşadıkların ve sonucunun değip değmediği sorgusu var. herkesin ' kendince ' çıkarımları var.
Neyi umursaman, yada umursamaman gerektiğine sadece sen karar verebilirsin..
Hayat bize verilmiş tek ve son şans olduğuna göre kendimizden başka onlarca hatta binlerce şeyi ne diye umursayıp kendimize yük ederiz ki zaten..
Şu alıntıyı paylaşmaz isem çatlarım!
" Nedir senin ve diğerler insanların bu herkesi mutlu edeceğim yada memnun edeceğim telaşınız? Hayır benim bilmediğim bir şey varsa bana da söyleyin bende yapayım. Nedir bu yüksek dozda ötekini berikini, uçanı kaçanı delirmişçesine umursama halleriniz?
Bırak herkes kendi yaşasın mutluluğunu da mutsuzluğunu da diyorum ama duramıyorsunuz ki, hemen bir müdahale etme, el atma isteği içerisindesiniz.
Seni de mutlu etmek için birbiriyle mi yarışıyor herkes. 'Ne yapayım, elimde değil bende böyleyim' mi diyorsun.? Geç bunları sen böyle değilsin, seni böyle ol diye kodlamalarına izin veriyorsun ama yazık, senin 200 sene daha ömrün yok."
.
Sohbetiniz için teşekkürler.
Ayrıca bir teşekkürüm de, kitabın son sayfalarında bir önceki kitap 'Farkediş' ile ilgili nacizhane yorumuma yer verdiğiniz için..
O "sedaninkitapdunyasi" benim
327 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yazarın daha önce çıkan iki kişisel gelişim kitabını da okudum yöntemlerini günlük hayatımda uygularım. Bu sefer bir kurgu ile karşıma çıkınca hemen okumak istedim.
.
Ana karakterimiz Azad Mardin’de yaşayan ve hedefi gazeteci olmak olan bir kız çocuğu. Bölgedeki kızların kaderini yaşamak istemiyor. Bu yönde attıgı adımlar karşılaştığı insanlar ve Azad kadar çarpıcı bir diğer karakter olan Nusret Garo’nun öyküsü sürükleyici bir yazın diliyle okura sunulmuş. Kitabı iki bölümde incelemek mümkün. İlk bölümde Azad’ın hayallerinin peşinden koşması ve kız çocuklarını yok sayan babası ile kendi içinde yaşadığı savaş diğer bölümde bu güçlü kadının inzivaya çekilmiş bir efsaneyi kabuğundan çıkartmak için uğraşı ve ustadan aldığı dersleri okuyoruz. Evet bu bir roman fakat satır aralarında yine bize iyi gelecek tavsiyelerini serpiştirmeyi ihmal etmemiş Serhat KAYA özellikle Nusret Garo’nun dahil olduğu bölümde. Kitap bazen yıl bazen ay olarak ilerleyen kısa bölümlerden olusuyor ve bu bölümlerde ülke gündemini sarsan olaylara da yer verilmiş. Mesela sene 93, ben 10 yaşındayım, ocak ayındayız babam çok üzgün gözleri dolu dolu, “Uğur Mumcu katledildi” diyor ben anlayamıyorum o zamanlar tabi annem ve babam neden bu kadar çok üzüldü. Şimdi bu satırları okurken benim de gözlerim doluyor yazarın kalemi etkileyici, yazdığı duyguyu okura başarılı şekilde geçiriyor bu özelliğini çok sevdim.
.
Kitabımızın iki finali var aslında ben ilkini kabul etmek istiyorum diğeri “hayır hayır böyle olmamalı” dedirten şok etkisi yaratan bir ters köşe spoiler vermeden sürdürmem çok zor bundan sonrasını yer yer toplum eleştirisi olan, olaylara farklı açılardan bakmanın bize büyük kırgınlıkları dahi affettireceğini gösteren, hayaller ve gerçekler arasında savrulduğum ve duyguları en yoğun şekilde yaşatan bu güzel kurguyu ben herkese tavsiye ediyorum. Serhat Kaya
272 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
Merhaba diyerek sözüme başlıyorum...

Bu kitap tam benim kalbimi okumuş adeta,
Ben kitabi okumadım yaşadım ,
Sanki karşılıklı sohbet ediyor gibi hissettim ...

Her sayfada düşündüm tarttim.
Bundan böyle kim ne demiş?
Kime demiş ? kimin unrunda olur ki,
"Umursamıyorum " fakat
Okumaya devam edeceğim..

Her kitap olduğu gibi,
Bu kitapla birlikte can kırıklarını bir kenara bıraktım.
Ayşegül hocam'ın yolundan
Kalemimin izinden kitapların gösterdiği yolda başariya doğru adim adim iilerlenek istiyorum...
"Kimse için değil, kendim için
Umursama okudum
kendiniz için" Umursama okuyun lütfen!

"Serhat beye teşekkürü bir borç bilirim bana ve ilerle kızıma bu güzel eseri miras bıraktığı için "

"Sevgiyle ve muhabetle"

Şiire Sevdalı Şaire

Beyhan Uygur
Serhat Kaya Umursama
Nereden başlayacağımı bilmiyorum..Bu kitap ile ilgili çok şey söylemek istiyorum.Kitabı okurken gerçeklik fırtınalı hava gibi yüzüme yüzüme vurmadı değil. O kadar doğru noktalara değinilmiş ki yürekten kutluyorum. Yeni biri olmayı değil,bir yerlerde var olduğunu bildiğin,yeniden kendini bulmayı fark etmeni sağlayacak harika bir kitap olmuş.. Bunu yapmak içinde "Pazartesi diyetleri" umarsamazlığında 'evet ben bi kendime geleyim 'sonrada 'Aman ya sonra başlarım' diye düşünmek hiçbir işe yaramaz tahmin edersiniz ki ..
Kitabı okurken 'Evet ya! Adam haklı! Bak çok doğru söylemiş! Bunu kendim icin yapacağım! ' diye ciddi anlamda onaylıyorsunuz ve hak veriyorsunuz.Ama önemli olan faaliyete geçirebilmek Birçok kişiselgelişim kitabı gibi 'Bunu yap mutlu olursun,şöyle davran herşey yoluna girecek' gibi ütopik vaatler yok bu kitapta. Verilen örnekler,kısa hikayeler o kadar hayatın taaa içinden ki okurken 'Pes artik !' dedirtiyor. Nokta atış! Matematikte kullandığımız 4 işlemden bile hayata dair,kendimize dair birçok önemli noktaya değinilmiş.
Farketmek,Yanlış algı, Sabırsızlık, Defolu Düşünceler, Hayati Dokunuşlar,Gerçek Amaç,3S Yatırımı,Ego,Kaybetmekten Korkmak ve daha buraya yazamadığım bir dolu can alıcı nokta..Bir çok önemli isimlere de değinilmiş müthiş örnekler..Ders çıkarılası örnekler..Herkese hitap eden,her satırda her cümlede kendimizi farketmemizi,hayata karşı daha doğru kararlar alarak emin adımlar atabilmemize destek olacak bir kitap. Ben çok severek,kendi adıma doğru çıkarımlar yaparak okudum bu kitabı ve kapağını kapattığım andan itibaren #yenidensen Ben'im hayatıma dair bir çok hatamı,yanılgımı,doğru yaptığımı sandığım yanlışlarımı #farket memi sağladı. Bir anda olmayacak elbet ama istikrarlı olacağım. #yenidensen #bookblogger #sedaylakitaplar #lovebooks
327 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Azad son zamanlarda okuduğum içinde kadın öyküsü olan ama ajitasyon yapmayan bir kitap oldu, psikolojik şiddet de çok ince ince işlenmiş. Beni etkileyen asıl husus, yazarın gerçekten bir kadın gibi hissederek yazmış olması oldu, çünkü bir kız babası için, sonra erkek arkadaşı-evleneceği insan için neler düşünürün yanıtlarını bir kadın gibi düşünerek yapmış, buna bayıldım. Kitap 300 sayfanın üzerinde ama 2 akşamda okudum, hatta izledim bile dersem yanlış olmaz çünkü yazım&anlatım dili sayesinden gözümün önünde sinema filmi gibi canlanıverdi, çok ilginç bir anlatım dili vardı, yeni dönem yazarlara ön yargımı kıracak kadar iyiydi.
327 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitap kargodan dün geldi az evvel bitti, sıcağı sıcağına yazmak istedim. Kişisel gelişim yazan birinden roman okumaya çok sıcak bakmazken Azad ile darmadağın oldum özellikle Nusret Garo karakteri şahsiyet filmindeki Haluk Bilginer tadında gibiydi. Dönem kitaplarını okurken genelde açık arayarak okuyorum tarih mezunu olduğu için ama 35-40 yıl geriye doğru anlatılan hikayelerdeki detaylar günü gününe tutuyordu, gerçek tarihe sadık kalınmış olmasından hoşlandım. Çocuk gelin konusu, eskiden ve hala günümüzde bazı bölgelerdeki kız çocuklarının okuma sorunsalı da çok tadında işlenmiş. Finali hem yazmak hem yazmamak istiyorum ki bence 2 final var ve ikisi de okurun kişisel hayat tercihen bağlı gidebileceği şekilde kurgulanmış. Bence kişisel gelişim yerine roman yazmaya devam etmeli Serhat Kaya, ben otorite değilim muhakkak ama kitapları hep hata arayarak okuyan tipte bir okurdan geçer not aldı...

Yazarın biyografisi

Adı:
Serhat Kaya
Unvan:
Yazar
Doğum:
Cihangir, İstanbul, Türkiye, 1982
1982'de İstanbul Cihangir'de doğdu.
Beşiktaş Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2001’de İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na girdi ve Uğur Yücel’le tanışmasıyla birlikte Eski Yeşil Kabare’ sahnesi başta olmak üzere 658 kez sahneye çıktı.
Serhat Kaya, 2005 yılında ünlü perakende markası Bernardo ailesine katılarak 7 yıl Saha Yöneticilikleri ve Eğitim Uzmanı görevlerini sürdürmüş, Pdr Group TMI Türkiye bünyesinde Yönetim, İletişim ve Eğitmenlik branşlarında uzmanlaşmıştır.
Ülkemizdeki önemli firma ve markalar için; yönetim, strateji, satış, pazarlama, cam ve markalaşma konularında ve çeşitli projelerde Yönetim Danışmanlığı yapan Serhat Kaya, 2012 yılından itibaren 30’den fazla üniversite ve 65’in üzerinde Şehir Belediyesi konferansına davet edilerek “Farkediş” isimli kişisel gelişim programını ve "Marka Olmanın Alametifarikaları" seminerlerini 235.000’den fazla insanın katılımıyla geniş kitlelerle paylaşmıştır. 2018'de Yeniden Sen, 2020 Şubat ayında Umursama ve Ağustos ayında yayımlanan Azad isimli üç kitabı bulunan Serhat Kaya, Down Türkiye Derneği’nin gönüllü üyesidir.

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 63 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 25 okur okuyacak.