Şiir Erkök Yılmaz

Şiir Erkök Yılmaz

Yazar
8.2/10
5 Kişi
·
15
Okunma
·
2
Beğeni
·
134
Gösterim
Adı:
Şiir Erkök Yılmaz
Unvan:
Profesör
Doğum:
Ankara -, 9 Temmuz 1948
Şiir Erkök Yılmaz 9 Temmuz 1948’de Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni 1969’da bitirdi. 1971 yılında Ankara İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi’nde asistan olarak göreve başlayan Şiir Erkök, 1977 yılında iktisat doktoru, 1981 yılında doçent, 1989 yılında profesör oldu. Halen Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğretim üyesi ve bölüm başkanıdır.
Abdullah sorunu çözmüştü. Bütün sorunlarını. Babasının rakibini uzaklaştırmıştı. Bunu yaparken gene Nedim'i kötülemiş, gene kendi cici çocuk olmuştu. Abla'sının gözüne girmişti. Gözlerine. Evet, pırıl pırıl, nişanlısından başkasını görmeyen o gözlere. Girmişti işte.
Şiir Erkök Yılmaz
Sayfa 43 - Yapı Kredi Yayınları
Homo economicus, çevresindeki insanlara bir göz gezdirdi. Bunların hepsi benden çoook akıllı, diye düşündü; bunlar ne beklediklerini, nasıl ve neyi bekleyeceklerini biliyorlar. Bunların geleceğe yönelik beklentilerinde bile rastlantılara yer yok. Bunların beklentileri bile rasyonel. Bunların tümü homo economicus!
Şiir Erkök Yılmaz
Sayfa 27 - Yapı Kredi Yayınları
Bay X, o gün, kısa ya da uzun, hangi işleri ne zaman yapması gerektiğini, yani genellikle o günün programını yüznumarada yapar.
Şiir Erkök Yılmaz
Sayfa 9 - Yapı Kredi Yayınları
87 syf.
·2 günde
Popüler eserleri okumaktan sıkıldınız mı?

Herkes devamlı aynı kitapları mı okuyor?

Ne okusam diye kara kara düşünüyor musunuz?

Sizlere fikir vermesi açısından, Fox Mulder, sizler için hiç okunmayan kitapları okuyor ve inceleme yazıyor! (Bir miktar spoiler olabilir, olmaya da bilir.)

Şiir Erkök Yılmaz’ın öykü kitabı olan Çiçek Yiyen İnek; 7 öyküden oluşuyor. İlk öykü olan Homo economicus, 3 ayrı öykünün birleşiminden oluşmuş bir yazı. Kendisi de bir iktisat profesörü olan Şiir Erkök Yılmaz, marjinal fayda hesaplamaktan kafayı sıyırmış, seyyar bir köfteci olan, rasyonel bir birey olan Bay X’in hikayesini anlatıyor. Bay X, irrasyonel insanları sevmeyen, kendisine fayda sağlamayan her şeyden elini eteğini çekmiş bir insan olarak hayatını sürerken kendisini bir anda enflasyonla topyekûn mücadele ve işsizliğe çare ararken bulur. Çarkın dişlilerine çomak sokmayı dener ancak başarılı olamaz. Mücadeleyi irrasyoneller kazanır. (Homo economicus: Alfred Marshall tarafından ortaya atılan, rasyonel insan yani akılcı birey anlamına gelen terim. Bireyin sadece kendi çıkarını gözettiği, bencil bir varlık olduğunu kabul eder. Ülkemizde de gündeme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Uluslararası 8. İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı’nda konuşması sırasında kullanması ile dikkat çekmişti.)

İkinci öykü, kitaba da adını veren Çiçek Yiyen İnek. Şehrin içinde başıboş dolaşırken, insanların dikkatini çeken ve sonunda hapse kadar düşen bir ineğin öyküsü. Metaforlarla süslü olan bu kısa öykü, ineğin kendi düşüncesine göre, insanların tüm kurallarına uymuş olmasına rağmen, yeterince ineklik edemediği için gerçek bir inek olamadığını düşünmesiyle son buluyor. Öykü aslında insanın da, bazen tüm kurallara uymasına rağmen başına ummadığı olaylar gelmesini anlatan bir toplum eleştirisi niteliğinde.

Üçüncü öykü yine metaforlarla süslü olan Kaza adında bir öykü. Bir trafik kazasını, yol kenarında duran Kütük, Yaşlı Ağaç, Genç Ağaç, Bahçe Duvarı, Direk, Araba, Ot ve Yol’un gözünden anlatıyor. 8 farklı canlı ve cansız varlığın, tıpkı insanlar gibi düşündüğü güzel bir öykü. Örneğin; Kütük kendisinden daha çok arabanın kıza çarpmasına, direk ve genç ağacın hasar görmesine üzülen daha duyarlı bir varlıkken, Bahçe Duvarı kendisini arabadan ve kızdan daha üstün gören, daha duyarsız bir varlığı betimliyor.

Dördüncü öykü, Kalıp. Makam sahibi bir insanın paltosunun öyküsü. Öykü yine cansız bir varlığın, bir paltonun gözünden anlatılıyor. İnsanların makama, kılık kıyafetlere gösterdiği abartılı davranışları anlatan bir toplum eleştirisi.

Beşinci öykünün adı, 2.10 Boyunda Bir Basketbolcu. Eski bir basketbolcunun, basketbolu bıraktıktan sonra her şeyini satıp bir bodrum katına yerleşmesini ve Chinball –kendi söylemiyle Çenetopu değil de Çinbol– diye bir spor dalı icat etmesini anlatan öykü. Öykü genel anlamda emekliye ayrıldıktan sonra insanların boşluğa düşmesi, kendilerini oyalamak ve/veya başkalarının dikkatini çekmek için yıllarca yaptıkları işlerden sonra bambaşka işlerle ilgilenmesini anlatan bir öykü.

Altıncı öykü Evvel Zaman İçinde Değil. Şiir Erkök Yılmaz’ın gerçeküstücülükle süslü masalsı bir öyküsü. Hayvanlar ve doğa üzerinden çeşitli kelime oyunları yaparak toplumsal bir eleştiride bulunuyor.

Ve geldik yedinci ve son öyküye. Öykünün adı, Arayış: Rapsodi. Bir insanın günlük yaşam içindeki arayışlarını, bencilliklerini, hayallerini, korkularını, sevgilerini yine masalsı bir şekilde anlatıyor. Kartal, ağaç, kertenkele, bulut, pire gibi varlıkları da günlük hayatımızdaki insanlarla bağdaştırmış.

Çiçek Yiyen İnek kitabı ilk defa 2006 yılında YKY tarafından yayınlanmış. Öyküler, damakta değişik bir tat bırakan güzel bir yemek gibi. Birkaç saat içerisinde okunup bitirilebilecek bir eser.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Aile İçi Muhabbet, 1960’larda Erzurum’dan, Ankara’ya göç eden Güven ailesinin hikayesini anlatıyor. 60’lı, 70’li hatta 80’li yıllarda doğan insanların aşina oldukları yaşanmışlıklarla dolu bir kitap . Erken yaşta kaybedilen baba, hepsi birbirinden farklı özelliklere sahip beş kardeş ve anne... Hikaye çok sürükleyici, yaşanan telaşlar, uğraşlar,kavgalar, el alem ne derler... elinizden bırakamıyorsunuz kitabı. 70'ler, 80'ler anlatılıyor fakat, o dönem yaşanan siyasi olaylara dokunulmamış bir kaç yerde üstün körü geçmiş . Yaprak Dökümü kitabı tadında, önerebileceğim güzel bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Şiir Erkök Yılmaz
Unvan:
Profesör
Doğum:
Ankara -, 9 Temmuz 1948
Şiir Erkök Yılmaz 9 Temmuz 1948’de Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni 1969’da bitirdi. 1971 yılında Ankara İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi’nde asistan olarak göreve başlayan Şiir Erkök, 1977 yılında iktisat doktoru, 1981 yılında doçent, 1989 yılında profesör oldu. Halen Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğretim üyesi ve bölüm başkanıdır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.