Soner Tursun

Soner Tursun

Çevirmen
8.5/10
301 Kişi
·
40
Okunma
·
0
Beğeni
·
258
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
456 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Fransız devrimini konu alan muhteşem bir anlatım. Çok güzel bir roman. Daha bilinçli ve özümseyerek okuduğumda ayrı bir haz aldım ve iyi ki tekrar okudum bu unutulmayacak eseri...

Kitapta Fransız ihtilalinin korkunç yüzü, yaşanan vahşet çarpıcı bir şekilde anlatılırken, dönemin sosyolojik yapısı, halkın yaşam biçimi de kitaba çok güzel yansıtılmış. Çevirmenin özensiz çevirisinden dolayı pek çok yerde anlam kayıpları yaşadım. Bu nedenle bazı yerlerde yazarın değil de çevirmenin penceresinden bakmak zorunda kalabilirsiniz.

18.yüzyıldaki iki şehrin Londra ve Paris’in hikayesi...Fransa'da soylu kesim lüks içinde yaşarken, halk sefaletin pençesinde kıvranıyor. Fakir halkta soylulara karşı oluşan nefret, ülkeyi adım adım yaşanacak olan Fransız İhtilali’ne götürüyor.

Fedakarlık, acımasızlık, aşk.. kitapta her bir duygu mevcut.

Kitabın sonu çok etkileyici idi. Özellikle son elli sayfayı soluklanarak ara ara okudum. İlginç olduğu kadar hüzünlüydü. Sevdiği kadının kocası için giyotine giden bir erkek.. merhamet yoksunu kadınlardan daha duyarlıydı.

Fransız ihtilali öncesi dönem gözümde canlandı. Anlatması zor mükemmel bir eser mutlaka okunmalı. 1789 Fransız İhtilalini ilmek ilmek işleyen Charles Dickens beni derinden etkiledi, şiddetle tavsiyemdir.
368 syf.
·10 günde·10/10
"Biliyor musun, Watson," dedi. "Benimki gibi bir zihne sahip olmak bir lanettir aslında, çünkü her şeye suç açısından bakarım. Sen bu evlere bakınca güzelliklerini görürsün. Bense evlerin birbirine bu kadar uzak olmasının suç işlemeyi ne kadar kolaylaştırdığını görürüm."

"Elde bilgi olmaksızın tahminde bulunmak büyük bir hatadır. İnsnlar hiç farkında olmadan tahminlerinde haklı çıkmak için gerçekleri çarpıtırlar, oysa yapmaları gereken tahminlerini gerçeğe uydurmaktır."

İyi akşamlaar! Uzun zamandır Sherlock Holmes serisini almak isteyip bir türlü hangi yayın evinden alacağıma karar veremiyordum. Bir Sherlock hayranı olarak tam metin okumak istedim. Geçen aylarda hepsi burada indiriminde İndigo yayınlarına ait 5 kitaplık kutulu setin indirime girmesi ile birlikte 'aman zaten çok uygun bir alıp bakayım' demiştim... Kitabın anlatımını, çevirisini, akıcılığını çok beğendim. Sayfa kaliteleri ve kitabın basımı da çok güzeldi. Tek sevmediğim şey birazcık ebatının küçük olması.
Kitap vakalar halinde Sherlock'un hem ortağı, hem de yakın arkadaşı olan Doktor Watson tarafından anlatılıyor. Dizisini 4 kez izlemiş ve karakterlere bayılan birisi olarak kitabı okurken çok keyif aldım. Gözümde canlanarak okudum satırları. Hatta seri bittikten sonra dizisini bir kez daha izlemeyi düşünüyorum. :)
Mükemmel bir zeka ile kurgulanmış bu olayları okumadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz derim. Bir gün herkes, Sherlock okumalı! Sizi de bu dünyaya davet ediyorum. Sherlock Holmes - Bütün Hikayeleri 1 Arthur Conan Doyle
456 syf.
·9 günde·10/10
Charles Dickens kitabında insanlığın ne denli bozulduğu, zenginlerin fakirleri umursamadığı gibi aynı zamanda dünyada fazlalık olarak gördüğü bir zamanda alt tabakanın nasıl ezildiğini, perperişan olduğunu anlatıyor. Aynı zamanda zenginler, soylular ise istediklerini kolayca elde edebiliyorlar adaleti kendileri istediklerince eğip bükebiliyorlar. Ve zamanla soylular, kendi halinda bu fakir insanları çileden çıkartıp kendilerine düşman etmeyi başarabiliyorlar. Ama bu öyle bir düşmanlık oluyor ki âdeta kalpleri kurutuyor.
.
Dr. Manette suçsuz olmasına rağmen gereksiz yere soyluların istegince yıllarca hapis yatıyor. Yıllarca karısından ve çocuğundan ayrı kalıyor. Onlarda doktorun yıllardır nerede olduğunu bilmiyorlar. Ve sonra şarapçı De Farge onu evine alıp üst katta odaya kapatıyor onunla dost oluyor. Ve onun yaşadıkları bu açılar için bir kez daha soylulara kin duyuyorlar, o ve karısı Mrs. Farge.
Işte yıllar sonra doktorun arkadaşı bankerin doktorun yaşadığından haberi oluyor ve hemen onun kızıyla buluyorlar ona babasının yaşadığını anlatıyor ve babasını almaya gidiyorlar. Sonrada babasını İngiltere'ye götürüyorlar. Dr. Manette yıllardır bir bunalımla iç içe oluyor. Ve bu yüzden hiçbirşey hatırlamıyor. Tek söylediği kaldığı hücre olan 'Kuzey Kulesi 105' oluyor. Zamanla bunu atlatıp düzeliyor. Ve kızı Mrs. Manette aşık oluyor. Kendisini, adını gizleyen kendisini Charles Darnay olarak tanıtan bir soyluya. Ve zaman içerisinde evleniyorlar. Çocukları oluyor. Bu sırada da şarapçı ve karisi ihtilal başlatıyorlar soylulara karşı. Ve Charles'in babasını da öldürüyorlar. Sonra ise tüm soyluları giyotinle infazı gerçekleşiyor.
Bu sırada da Charles Darnay babasının hizmetçisinin mahkum edilmesi ve ondan yardim istemesi üzerine Fransa'ya gidiyor. Gitmesiyle onu da mahkum ediyorlar. Ve giyotine gitmesine karar kılınıyor. Onu ise kitabın sonunda Charles Darnay'a tıpatıp benzeyen ve Dr. Manette'nin kızı Mrs. Manette'ye karşılıksız bir aşk besleyen Sidney Carton kurtarıyor. Oraya Charles'i ziyaret olarak gidiyor ve kıyafetlerini değiştiriyorlar. Artık Sidney Charles oluyor. Evet; kendisini sevdiği kızın mutluluğu için feda ediyor.
456 syf.
·Beğendi·9/10
Fransız devrimini ve bunun soylular ve halk üzerinde yarattığı etkiyi son derece iyi anlatan bir klasik.
Roman Paris ve Londra da geçmektedir. Fransız soylularının halka yaptığı zulümler çok açık bir şekilde okuyucuya aktarılmış. Özellikle şu cümle dikkatimi çekmişti. ''Yemek bulamıyorlarsa ot yesinler.'' Zulmün ne denli uygulandığı burdan da anlaşılmakta. Adaletin yok olduğu, insanların haksız yere senelerce hapis yattığı bir devri gözler önüne seriyor. Halk tüm bunlara dayanamayıp ihtilal çıkarıyor. Tabi soyluların hepsi suçlu olamazdı aralarından bir karakter sizi son derece şaşırtacaktır.
Tabi kitapta sadece bunlar yok asıl sizi çekecek olan tutkulu bir aşk hikayesi olacak.
Kitap ilk başlarda sıkıcı gelecektir. Üç bölümden oluşan kitabın ilk bölümünü bitirdikten sonra sizi etkisi altına alacaktır. Keyifli okumalar..
456 syf.
·8/10
İki şehrin hikayesi muazzam kitaplardan birisidir. Olayların işlenişi, bizlere aktarılması ile birlikte sanki kahramanlarla birlikte o şehrin sokaklarında dolaşıyor, şehrin acısını çekiyor ve hatta savaşın açlığın acısını çekiyorsunuz. Bu kadar güzel yazılan bir kitabı da sadece okumak kalıyor... Tarihi roman sever dostlarımıza kesinlikle tavsiye ediyoruz.
328 syf.
·5 günde·9/10
Öncelikle herkesin kandili mübarek olsun. :)

5/5
Anlatmaya gerek bile duymadığım Sherlock hayranlığım ile bir kitabın daha sonuna gelmiş bulunuyorum. Üzülerek söylüyorum ki Sherlock'a çok ara vermişim özlediğimi fark ettim. Kitabı okurken bir yandan diziye başlamamak için zor tuttum kendimi. Kpss'ye hazırlandığım için dizi ve filmlerden nuzak durmaya çalışıyorum. Bakalım ne kadar başarılı olabileceğim.
Seride ki tek sıkıntım vakaların kronolojik sıra ile yazılmamış olması. İlk kitapta pek fazla gözüme batmamıştı ama daha okutacağım 3 kitabında olduğunu düşününce bilemiyorum ne olacak. Üstelik bu kitabın sonu öyle bir bitti ki acaba üçüncü kitap nasıl başlayacak vakalar yine karışık olarak mı aktarılacak çok merak ediyorum, onu da kısa zamanda okumayı düşünüyorum... Yinede Sherlock Holmes okumak isteyenlere bu yayınevini öneririm, ben severek okuyorum. :)
88 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
B I R K A D I N I N Y A Ş A M I N D A N Y I R M I D Ö R T S A A T
Bütün serisi okunacak bir Yazar daha. Neredeyse bütün kitaplarını soluksuz okudum ama hepsini tekrar başa alacağım. İsimlere takılmadan harflerle anlattıkları çok ilgimi çekti ve çoğu kitabında böyleydi diye hatırlıyorum ya tek harf ya iki üç harf ile isimlendirmiş karakterleri . Ama buna rağmen bazen kendimi bulabiliyorum kitaplarında. Yaşadıklarıma yakın hikayeleri okumak orda ki harfi daha çok cazip hale getiriyor. Kuşaktan kuşağa aktarılan düşünceye takıldım en çok sokakta gördüğümüz yabancı bir erkekle konuşmanın ayıp olduğu düşüncesi arasında takılı kalmış bir karakter. Vicdan , fedakarlık , siyasi atışmaların bile yer aldığı bir kitap. Psikolojinin en uç zirvesini yaşadım ben. Merak, mistisizm, fedakarlığın uç noktaları. Çoğu insanın anılarını kitaplaştıran bir yazar daha.
Keyifli okumalar #birkadınınyaşamından24saat #stefanzweigsevenler

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 40 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.