Soren Kierkegaard Søren Aabye Kierkegaard

Yazar 8,3/10 · 155 Oy · 19 kitap · 414 okunma ·  197 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Soren Kierkegaard
 • Yazarın Tam Adı:
  Søren Aabye Kierkegaard
 • Unvan:
  Danimarkalı Filozof ve Teolog
 • Doğum:
  Kopenhag, Danimarka 5 Mayıs 1813
 • Ölüm:
  Kopenhag, Danimarka 11 Kasım 1855

Yazar İstatistikleri

197 okur beğendi.
155 puanlama · 792 alıntı
1 haber · 8.936 gösterim
414 okur kitaplarını okudu.
796 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
20 okur kitaplarını şu anda okuyor.
13 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Soren Kierkegaard'ın Biyografisi

Soren Aabye Kierkegaard (1813-1855), Danimarkalı filozof ve teolog.

Kierkegaard dindar babasının etkisiyle din eğitimi alarak ve katı bir dini atmosfer içinde yetişti.Tüm yaşamında bu çocukluğun etkisi görülür.Kendisi de dinsel düşünceleri olan birisi olmakla birlikte sürekli din adamlarıyla, kurumlarıyla ve düşünceleriyle çatışma halinde oldu. Mevcut Hıristiyanlığın yozlaşmış olduğunu ileri sürdü ve Hıristiyan inancinin tamamen yenilenmesine yönelik eleştiriler geliştirdi. Kierkegaard, din ve Tanrıyı tamamen bireysel bir konu olarak değerlendirdi. Bu yönde giderek sistematik felsefenin bireyi göz ardı eden bütüncüllüğünü de reddetti. Felsefesinde bireyi merkeze aldı.

Felsefesi
Kierkegaard, varoluşçuluğun öncülerinden sayılır.Varoluşçu felsefe bir bakıma her varoluşçu filozofta kendine özgü bir nitelik kazanarak ayrıca tanımlanır, ancak bilinen genel nitelikleri ve felsefi özgürlüğü açısından varoluşçuluğun kurucu isimlerinin başında Kierkegaard sayılmaktadır. Kierkegaard'ın belli bir felsefî sistematik geliştirmediği doğru olmakla birlikte (Kierkegaard bu anlamda Nietzsche gibi bağımsız ve dizgesiz filozoflardandır), kullandığı kavramlar ve felsefe yapma tarzı sonradan varoluşçu felsefelerde görülen nitelikleri barındırır. Kierkegaard'ın itiraz ettiği ve sürekli eleştirdiği filozof Hegel'dir. Hegel'in rasyonalist ve sistematik felsefesi Kierkegaard için kabul edilemezdir.Varoluşçu felsefelerde görülen kavramların çoğunluğu öncül olarak Kierkegaard'da görülür: saçma, bunaltı, korku ve kaygı.Kierkegaard'ın felsefî sorunsalı bir bakıma mevcut Hıristiyanlık içinde ve hatta karşısında nasıl iyi bir Hıristiyan olunacağı noktasına da bağlıdır. Kierkegaard, felsefe tarihinin soyut mantıksal kurgularla geliştiğini ve bu nedenle bireyi, bireyin gerçek yaşamını gözden kaçırdığını düşünür.Ona göre varoluş, somut ve öznel insanın yaşamıdır.Bu nedenle felsefe somut düşünmeye, yani varoluşa yönelmelidir.

Soren Kierkegaard'ın Kitapları Kitap Ekle

İdefix
7,5/ 10  (4 Oy) ·  15 Okunma
8,2/ 10  (5 Oy) ·  8 Okunma
13. Etik-Estetik Dengesi (Kişiliğin Gelişiminde)
9,0/ 10  (3 Oy) ·  6 Okunma
14. Tekerrür (Deneysel Psikolojiye Tehlikeli Bir Teşebbüs)
9,0/ 10  (2 Oy) ·  5 Okunma
16. Müzikal Erotik (Ya Da Dolayımsız Erotik Evreler)
9,0/ 10  (2 Oy) ·  2 Okunma
Özgür Beden, bir alıntı ekledi.
17 Ağu 2017 · 7/10 puan

Bir kızla aşktan başka bir sebeple evlenmek daima o kıza hakarettir.

Evliliğin Estetik Geçerliliği, Soren Kierkegaard (Sayfa 59)Evliliğin Estetik Geçerliliği, Soren Kierkegaard (Sayfa 59)
Özgür Beden, bir alıntı ekledi.
21 Tem 2017 · İnceledi · 10/10 puan

Ben senin şairin olmak istiyorum!
Başkasının şairi olmayacağım.

Baştan Çıkarıcının Günlüğü, Soren Kierkegaard (Sayfa 21 - epub)Baştan Çıkarıcının Günlüğü, Soren Kierkegaard (Sayfa 21 - epub)
Özgür Beden, bir alıntı ekledi.
10 Ağu 2017 · İnceledi · 10/10 puan

Ben bir özgürlük tutkunuyum
ve bana özgürce gelmeyen bir şeyle uğraşmam bile.

Baştan Çıkarıcının Günlüğü, Soren Kierkegaard (Sayfa 73 - epub)Baştan Çıkarıcının Günlüğü, Soren Kierkegaard (Sayfa 73 - epub)
Özgür Beden, bir alıntı ekledi.
18 Ağu 2017

Kendisini açıklayamayan kişi sevemez
ve sevemeyen kişi tüm insanların en mutsuzudur.

Etik-Estetik Dengesi, Soren Kierkegaard (Sayfa 9)Etik-Estetik Dengesi, Soren Kierkegaard (Sayfa 9)
Özgür Beden, bir alıntı ekledi.
26 Ağu 2017 · 7/10 puan

Kadın yumuşaktır
Ve tamamen güvenir.
Kim bir kadın gibi gözlerini aşağı indirebilir
Ve kim bir kadın gibi gözlerini yukarı kaldırabilir?

Evliliğin Estetik Geçerliliği, Soren Kierkegaard (Sayfa 45 - epub)Evliliğin Estetik Geçerliliği, Soren Kierkegaard (Sayfa 45 - epub)
Bütün Alıntıları Göster

Soren Kierkegaard ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Nefret hakkındaki en doğru tanımlamayı Kierkegaard yapmış: "Başarısızlığa uğramış sevgi" diye. Bu tanımın doğruluğu kadar net bir doğru yok.

1813 Kopenhag doğumlu tanrıbilimcimiz 1855'de '42' yaşında yine Kopenhag'da vefat etmiştir. Annesini, ablalarını, iki ağabeyini daha yirmi birini bitirmeden kaybetti. 1838'de babası öldüğünde Sören'e ve ağabeyine büyük bir servet bırakmıştı. Regine Olsen (nişanlısı)'dan ayrıldıktan sonra yaşamını ilahi boyutlu felsefeye adadı.
1841'de 'İroni Kavramı' başlığını taşıyan doktara tezini verdikten iki yıl sonra pek çok kitap yayımladı. Bunların hemen hepsinde takma ad kullandı. Bu takma adlar kah editör kah yazar oluyor, birbirlerine göndermelerde bulunup polemiğe de giriyorlardı.
Bir yandan resmi Kilise'ye, öbür yandan Hegel'e karşı olmak üzere iki cepheli bir polemiğe girişti.
Kişiliksizleştirici kavramlar karşısında öznelliğin 'gerçeğin kendisi' olduğunu söylerken, bir yandan da tanrının aşkınlığı karşısında öznelliğin başıboşluğu üzerinde durdu.
Kierkegaard'ın felsefesi varoluşçuluğun kaynağını oluşturur. Kendi zamanında tanınmayan felsefesi, kimi çağdaş düşünürleri, özellikle Heidegger'i, Sartre'i, K. Jaspers'i, K barth'ı ve Franz Kafka'yı derinden etkilemiştir.
-Kierkegaard'ın Hayatından Parçalar-
''Kimselere gitmez, evinde de kimseyle görüşmez, ki bu da görünmez bir evin bütün amaçlarını açıklıyor, içeriye hiç giren oldu mu asla öğrenemedim. Gün boyu şehirde dolaşır durur, genellikle de yanında biri vardır; sadece akşamları okuyup yazar. Yürürken çok konuşkandır ve aynı zamanda kendisine yararlı olması muhtemel her şeyi yanındakinden almayı da başarmıştır.'
-Andrew Hamilton (Sadeleştirilmiş ve Düzenlenmiştir.)