Soren Kierkegaard

Soren KierkegaardBaştan Çıkarıcının Günlüğü yazarı
Yazar
7.9/10
1.960 Kişi
9,6bin
Okunma
2.092
Beğeni
81bin
Gösterim

Soren Kierkegaard Kimdir?

Soren Aabye Kierkegaard (1813-1855), Danimarkalı filozof ve teolog. Kierkegaard dindar babasının etkisiyle din eğitimi alarak ve katı bir dini atmosfer içinde yetişti.Tüm yaşamında bu çocukluğun etkisi görülür.Kendisi de dinsel düşünceleri olan birisi olmakla birlikte sürekli din adamlarıyla, kurumlarıyla ve düşünceleriyle çatışma halinde oldu. Mevcut Hıristiyanlığın yozlaşmış olduğunu ileri sürdü ve Hıristiyan inancinin tamamen yenilenmesine yönelik eleştiriler geliştirdi. Kierkegaard, din ve Tanrıyı tamamen bireysel bir konu olarak değerlendirdi. Bu yönde giderek sistematik felsefenin bireyi göz ardı eden bütüncüllüğünü de reddetti. Felsefesinde bireyi merkeze aldı. Felsefesi Kierkegaard, varoluşçuluğun öncülerinden sayılır.Varoluşçu felsefe bir bakıma her varoluşçu filozofta kendine özgü bir nitelik kazanarak ayrıca tanımlanır, ancak bilinen genel nitelikleri ve felsefi özgürlüğü açısından varoluşçuluğun kurucu isimlerinin başında Kierkegaard sayılmaktadır. Kierkegaard'ın belli bir felsefî sistematik geliştirmediği doğru olmakla birlikte (Kierkegaard bu anlamda Nietzsche gibi bağımsız ve dizgesiz filozoflardandır), kullandığı kavramlar ve felsefe yapma tarzı sonradan varoluşçu felsefelerde görülen nitelikleri barındırır. Kierkegaard'ın itiraz ettiği ve sürekli eleştirdiği filozof Hegel'dir. Hegel'in rasyonalist ve sistematik felsefesi Kierkegaard için kabul edilemezdir.Varoluşçu felsefelerde görülen kavramların çoğunluğu öncül olarak Kierkegaard'da görülür: saçma, bunaltı, korku ve kaygı.Kierkegaard'ın felsefî sorunsalı bir bakıma mevcut Hıristiyanlık içinde ve hatta karşısında nasıl iyi bir Hıristiyan olunacağı noktasına da bağlıdır. Kierkegaard, felsefe tarihinin soyut mantıksal kurgularla geliştiğini ve bu nedenle bireyi, bireyin gerçek yaşamını gözden kaçırdığını düşünür.Ona göre varoluş, somut ve öznel insanın yaşamıdır.Bu nedenle felsefe somut düşünmeye, yani varoluşa yönelmelidir.
Tam adı:
Søren Aabye Kierkegaard
Unvan:
Danimarkalı Filozof ve Teolog
Doğum:
Kopenhag, Danimarka, 5 Mayıs 1813
Ölüm:
Kopenhag, Danimarka, 11 Kasım 1855

Okurlar

2.092 okur beğendi.
9,6bin okur okudu.
442 okur okuyor.
10,5bin okur okuyacak.
375 okur yarım bıraktı.

Soren Kierkegaard Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
“Her aptal kendine hayran kalacak daha büyük bir aptal bulur."
Sayfa 79 - BoileauKitabı okudu
"Tanrısal bir başlangıç noktası verilse bile, kişi mutlak olanı düşünür ve rastlantısal olanla oyalanmayıp insanın eğilimi ve sistemin sırrı gibi görünen yarım yamalak hakikatleri anlamanın peşine düşmekten bütün kalbiyle vazgeçerse, bu ilişki bir insanla diğeri arasındaki hakiki ilişki olarak kalır." Doğurmak Tanrı'ya mahsustur. -Søren Kierkegaard, Felsefe Parçaları Ya Da Bir Parça Felsefe s.2]
Sayfa 2 - Türkiye iş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okudu
hepsi anımsanacaktı; ama herkes bekleyişi kadar büyüktü. biri olabilecek olanı beklediği için, diğeri daimi olanı beklediği için büyüktü. oysa imkânsızı bekleyen herkesten büyüktü. hepsi anımsanacaktı, ama herkes mücadele ettiği şeyin büyüklüğü kadar büyüktü. dünyayla mücadele eden dünyayı alt ettiği için, kendisiyle mücadele eden kendini alt ettiği için büyüktü.
''İnsan diğer türlerden, genelde söz edilen üstünlüklerden dolayı farklı değildir yalnızca, aslında bireyin yapısının, tikelin tür üzerindeki üstünlüğü ile farklıdır. Ve bu tanım da diyalektiktir, bireyin günahkâr olduğunu, buna karşın mükemmelliğin tek başına yaşamak, tek olmak olduğunu gösterir.''
Sayfa 155 - Doğu Batı Yayınları - Felsefe Dizisi, 10. Basım / Ekim 2021.

Soren Kierkegaard İletileri

Tümünü gör
Kitap önerileri içeren bilinçlendirici okuma rehberleri
youtube.com/c/alintilarlaya... Alıntılarla Yaşıyorum adlı YouTube kitap kanalımda bütün kitaplarını okuduğum yazarlar için detaylı okuma rehberleri paylaşıyorum. Daha çok arkadaşın bu bilgilerden faydalanabilmesi için paylaşabilirsiniz. ⬇️⬇️ İlk romanım
Tiyatronun kulisinde bir gün yangın çıkmış. Palyaço haber vermek için sahneye gelmiş. Herkes bunun bir şaka olduğunu sanıp alkışlamaya başlamış. Palyaço uyarmaya devam ettikçe alkışlar daha da hızlanmış.. Sanırım dünyanın sonu da, her şeyin bir şaka olduğunu sananların yükselen alkışları arasında gelecek.
Soren Kierkegaard
Soren Kierkegaard

Soren Kierkegaard Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
66 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
27 saatte okudu
SOREN KİERKEGAARD incileri
Aforizmalar (Özdeyiş-Vecize) başlığı altında kitap haline getirilmiş YA/YA DA kitabının önsözünden alınmış,kitap haline getirilmesi ticari kaygıyla gerçekleşmiş olup işin bu kısmını hiç beğenmemekle birlikte yazarın(düşünürün) her sözü çok değerli. Notun çok yüksek olmaması bu yüzden olup okumayı düşünenler olursa alıp 30 dk bitebilecek bir kitap diye düşünüyorum. Düşündürücü yönünü ihmal etmediğim için biraz uzun oldu okuma sürem. Keyifli okumalar diliyorum.
Aforizmalar
AforizmalarSoren Kierkegaard · Pinhan · 2020307 okunma
96 syf.
·
Puan vermedi
''Nefret, başarısızlığa uğramış sevgidir'' “Hayat ileriye bakarak yaşanır, geriye bakarak anlaşılır. “Kandırılmanın iki türlüsü vardır: Ya doğru olmayana inanırsınız ya da doğru olana inanmayı reddedersiniz.” “Ne olursa olsun kendinle yüzleş çünkü seni değiştirecek şey asıl kendindir.
Kendinizi Sevmeyi Unutmayın
Kendinizi Sevmeyi Unutmayın
Soren Kierkegaard
Soren Kierkegaard
Kendinizi Sevmeyi Unutmayın
Kendinizi Sevmeyi UnutmayınSoren Kierkegaard · Aylak Adam Yayıncılık · 2016391 okunma
160 syf.
·
Puan vermedi
·
13 günde okudu
Kitabın başlığı, arka kapak yazısı, yazarı oldukça ilgi çekici. Benim yaptığım gibi bunlara kapılıp da okumaya baslamamamızı öneririm ki felsefi metin okuma sıralamasında bir hayli sonlara dogru yer aldigini biliyor olmama ragmen :) kesinlikle bir temel olmalı kitabın daha anlaşılır bir zemine oturması için. İlerleyen yıllarda yeniden okumayı isterim, çünkü konusu gerçekten çok ilgi çekici:))
Korku ve Titreme
Korku ve TitremeSoren Kierkegaard · Pinhan Yayıncılık, 5. Basım · 20191.575 okunma