Tamer Kaya

Tamer Kaya

Yazar
9.2/10
14 Kişi
·
44
Okunma
·
3
Beğeni
·
659
Gösterim
Adı:
Tamer Kaya
Unvan:
Hekim, Yazar
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Dr Kaya, aynı kurumda 1990 yılında Radyoloji Uzmanı oldu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde akademik kariyerini yaptı. 2000 yılında profesör unvanını aldı. 2012 yılında üniversiteden ayrılan Kaya, mesleğine serbest hekim olarak devam etmektedir. Dr. Kaya 2015 - 2018 yılları arasında Türk Radyoloji Derneği başkanlığı yapmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır. Genel evrim ve evrimsel tıp ile uzunca bir süredir ilgilenmekte, bu konuda araştırmalar yapmakta ve konferanslar vermektedir. Kaya’nın konuyla ilgili en geniş kapsamlı eseri olan “İçimizdeki İzler - Yaşam, Evrim ve Biz“ 2015 yılında yayımlanmıştır.
Eğer bilimi tek bir sembolle tarif etmek gerekseydi, bu sembol sadece bir soru işareti olurdu. Çünkü bilim, insan sorguladıkça var olmuştur.
Değişen kara tabakaları ve değişen iklim dönüşümleri nedeniyle yaşam koşullarının devamlı bir değişim göstermekte olduğunu görüyoruz. Bu durum, canlı türlerinin de nesiller boyunca bulunduğu çevre koşullarına uyum sağlayacak şekilde devamlı değişmesini zorunlu kılmaktadır.
Tamer Kaya
Sayfa 49
Avrupa’da 17. ve 18. yüzyıllarda evrime yönelik düşüncelerin ortaya çıktığını görüyoruz. Ancak bu iddialarla ortaya çıkan bilim insanları, her zaman dini otoritenin sert tepkisiyle karşılaşmıştır.
Tamer Kaya
Sayfa 23
Evrim tüm bilimsel gerçekleriyle karşımızda dururken bu bilimsel bakışın tamamıyla reddedilebildiğini görüyoruz.
Tamer Kaya
Sayfa 99
Anaksimandros, canlılığın suda oluştuğuna, daha sonra karaya çıktığına ve ilk aşamalarında balık şeklinde olduğuna değinen ilk kişidir. “Canlıların kaynağı denizdir. Başlangıçta balık olan atalarımızdan bugünkü formumuza evrilerek ulaştık,” vurgusunda bulunmuştur.
Tamer Kaya
Sayfa 21
Evrim, devamlı bir değişim ve dönüşüm sürecidir. Yaşam alanı ve şekli değişiklikleri, canlılığın devamı için buna uyum sağlamayı gerektirir. Çevresel koşullar değiştiğinde buna uyum sağlanması için ortaya çıkan seçilim baskısı normal zamanlara göre daha güçlüdür.
Tamer Kaya
Sayfa 77
Avrupalılar İslam coğrafyasında bilimsel zenginliğin yeşerdiği bu dönemde bilimden uzak kaldı. Arapça eserler 1100 yıllarından itibaren çevrilmeye başlandı. Bu sayede Avrupa’da bilimsel bakış tekrar keşfedildi. İslam coğrafyasının tanınmış bilim insanlarının o dönemde Avrupa’da saygın bir yeri bulunmaktaydı. Bilimin sonraki yüzyıllar içinde Avrupa’da yükselişinde bu eserlerin önemli yeri olmuştur.
Tamer Kaya
Sayfa 23
Evrimin neden reddedildiği sorusunun başlıca iki cevabı bulunmaktadır. Bunlardan birisi, geçmişimizde ilkel ve hoş olmadığı düşünülen canlı türlerinin bizim atalarımız olduğudur. Bunu bilmek egomuzu sarsıyor. Bu hissi yaşamamak için evrimi doğrudan reddetmek mümkün olabiliyor. Bu durum rahatsız edici olduğu için gerçekleri kabul etme cesareti gösteremeyenler için geçerli ve belki de haklı bir neden olabilir. Evrimi kabul etmemenin ikinci nedeni ise evrimin inançlarla uyumlu olmadığının düşünülmesi. Bu şekilde evrimi reddeden kişiler evrimin yaradılışla bir tezat oluşturduğunu ve inandıkları dini değerlerin evrim fikriyle uyuşmadığını öne sürerler.
Araştırmalar bugün evrimin Kuzey Avrupa ülkelerinde %10-20 oranlarında, Orta Avrupa'da %30-40 oranlarında, Akdeniz ülkelerinde %40-50 oranlarında, Amerika Birleşik Devletleri'nde %60 oranında, ülkemizde ise %75 oranında reddedilmekte olduğunu göstermektedir.
108 syf.
·1 günde·10/10
Okuma hevesimi geri getirmek için kısa kitaplar ararken Ginko'nun bu kitabı online ücretsiz erişime açtığını gördüm. Bkz: #70912992 Fırsat bu fırsat diyerek başladım okumaya.

Kitabın alt başlığı İnsanın Kökenini Çözme Hikayesi olsa da içerik olarak sadece insana ve insanın evrimine odaklanmamış, jeolojiden ve kıta hareketlerinden, bu hareketlerin evrime etkisinden, iklimden ve iklimin etkisinden, DNA-RNA ve ilk proteinlerden, karadan suya ve sudan tekrar karaya geçişin sebep ve sonuçlarından ve bu geçişe kanıt olan ara fosillerden, bitkilerin evriminden ve SON olarak da insan evriminden bahsetmiş. İnsan evrimini detaylı anlatmak yerine primatlardan bahsetmiş, homo sapiens'e gelene kadar milyon yıllar içerisinde geçirdiğimiz fizyolojik ve bilişsel değişimlere değinmiş. Evrimin vücudumuzdaki gözle görülebilir etkisini anlatmış. Her konuyu uzun uzadıya değil, sadece yeterli bilgi vererek ve kanıt sunarak açıklamış.

Kitap bir şeyleri kanıtlama ve kabul ettirme çabası içinde değil de anlamayı kolaylaştırma çabası içinde yazılmış. 300-400 sayfalık evrim kitaplarının kısa bir sentezini yapmış denilebilir, yani eğer konuyu merak ediyorsanız ama kalın kitaplar gözünüzü korkutuyorsa bu kitapla başlamak sizin için iyi bir seçim olacaktır. Hatta bir tavsiye daha verelim, içeriği böylesine komplike olan kitapların Türkçe muadillerine bakın. Konuyu çevirmen aracılığıyla anlamak yerine ilk elden, kendi dilimizde yazılmış bir kaynaktan okumak her zaman daha kolaydır. Çağrı Mert Bakırcı'nın kitaplarını öneririm. Başlangıç olarak Evrim Kuramı ve Mekanizmaları idealdir.

Kitapta evrim-din çatışmasından da bahsedilmiş kısaca, yaptığım alıntılara baktıysanız kitabın orta yolcu diyebileceğimiz konumda durduğunu görmüşsünüzdür. (#71310403)
Evrimin bir inanç olmadığını dolayısıyla inanç sistemlerinden bağımsız tutulmasını gerektiğini söylemekle birlikte inançlı olmanın evrimi reddetmeye bir sebep olmadığını savunmuş. Buna "orta yolcu" dememizin sebebi, bazı inançlı kesimlerin, evrimi reddetmek için tek bir kozları bile kalmamalarının ardından evrimi "bilardo"ya benzetmesidir. Bu insanlar, bilardoda oyunun başlaması için bir gücün ilk hamleyi yapması gereklidir ya, evrimin yaşanması için de bir güç gereklidir, derler. Buna en güzel cevabı Stephen Hawking vermiştir:

"Bir bilimsel yasa eğer sadece doğaüstü bir varlık izin verdiği sürece geçerliyse o zaman gerçek bir bilimsel yasa olmaz.'' (Kara Delikler, s:63)

Kitabın dili çok sade ve akışkan, anlaşılmayacak birkaç terim var ama bunlara da internet üzerinden kolayca ulaşabiliyorsunuz. Dediğim gibi evrime giriş yapmak için okunabilecek güzel kitaplardan biri. Hazır ücretsiz ulaşabiliyorken bir bakın derim, keyifli okumalar.
108 syf.
·1 günde·8/10
Güzel bir özet. Evrime hakimseniz sizi biraz sıkabilir. Başlangıç kitabı sayılabilir aslında fakat tabii fazla yüzeysel. Bununla yetinmemek gerekir. Gayet açıklayıcı ve net yazılmış olması anlamayı kolaylaştıracağınsan evrime karşı ön yargıları yıkabilecek nitelikte olduğunu düşünüyorum.
Bu kitapta öğrenebileceğimiz çok yönlü bilgiler varken okumamak olmaz.

Nereye gittiğimizi anlamak için nereden geldiğimizi bilmek gerekir.

Tamer Kaya
108 syf.
·Beğendi·10/10
Çok yalın ve anlaşılır bir dille yazılmış çok çok keyifli bilgilendirici bir kitap. Evrim konusu ile ilgilenenler mutlaka okumalı. Herkesin okuyabileceği bir cep kitap :)
640 syf.
·9/10
Evrim konusuna yeni ilgi duyan ve kapsamlı bilgi almak isteyenler için bire bir. Kavram konusunda zorlamıyor herkesin anlayabileceği bir kitap. Yazara hayran kalacaksınız :)
108 syf.
·3 günde·10/10
Fazla söze gerek yok. Evrimi olabildiğince basit bir dille, özetleyerek ve önemli noktaları anlamadan anlatmış yazar.
Merak edenler ama bilimsel terimlerden veya genellikle 400 sayfanın üzerinde olan Evrim kitaplarından korkanlar için mükemmel bir giriş kitabı.
640 syf.
·Puan vermedi
ilk başlarda terimlerden dolayı sıkıcı gelebilir, daha sonra okurken yüzünüzde hafif bi tebessüm ve şaşkınlık bırakacak bi kitap. adından da anlaşılacağı üzere evrim ile ilgilenenlere tavsiye
640 syf.
·129 günde·Beğendi·10/10
Evrimle ilgili bilgi edinmek isteyenler için gayet tatmin edici bir kitap. Açıklayıcı ve anlaşılır bir dille yazılmış. Bu bakımdan biyolojiye uzak olanların da faydalanabileceği bir kitap bence. Önyargılarınızı bir kenara bırakıp okumaya başlamalısınız. Kitap gerisini getiriyor zaten.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tamer Kaya
Unvan:
Hekim, Yazar
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Dr Kaya, aynı kurumda 1990 yılında Radyoloji Uzmanı oldu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde akademik kariyerini yaptı. 2000 yılında profesör unvanını aldı. 2012 yılında üniversiteden ayrılan Kaya, mesleğine serbest hekim olarak devam etmektedir. Dr. Kaya 2015 - 2018 yılları arasında Türk Radyoloji Derneği başkanlığı yapmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır. Genel evrim ve evrimsel tıp ile uzunca bir süredir ilgilenmekte, bu konuda araştırmalar yapmakta ve konferanslar vermektedir. Kaya’nın konuyla ilgili en geniş kapsamlı eseri olan “İçimizdeki İzler - Yaşam, Evrim ve Biz“ 2015 yılında yayımlanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 44 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 60 okur okuyacak.