Tamer Kaya

Tamer Kaya

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
491
Gösterim
Evrimi anlamak,canlılığı,yaşamın çeşitliliğini ve buna neden olan süreçleri anlamamızı sağlar. Evrimi kabul etmek ve anlamak farklıdır. Anlayarak kabul etmek en doğru olanıdır.
Evrim, temelde varyasyon ve seçilimiyle belirlenen bireysel özelliklerin kalıtımla sonraki nesillere aktarılmasıyla ortaya çıkar. Türlerinin değişebilir ya da dönüşebilir olmasını sağlar. Böylece türün değişen çevre koşullarına karşı esnek olmasını sağlayan bir süreçtir. Yeni koşullarla uyumlu yeni nesiller, türün varlığını devam ettirmesinin tek yoludur.
Ortak soy ağacıyla evrim, karşılaştırmalı anatomi, karşılaştırmalı embriyoloji ve biyocografyadan verilen bilimsel örneklerle tam bir uyum içindeydi.
Yapılan gözlemlerde, duyu organlarımızın dogal olarak sahip oldugu yeteneklerin sınırlarının ötesinde çıkılması,en büyük bilimsel buluşları getirmiştir. Insanlık bilimde ilerlemeyi ,farklı bakış açılarıyla ve farklı düşünerek gerçekleştirmiştir.
Doğal seçilimle evrim, temel noktalarının anlaşılması ve paylaşılması oldukça kolay olan bir kuramdır. Asıl zorluk, kuramın insanın kendini koyduğu yere elini uzatması ,alışılmış,kabullenilmiş kökleşmiş düşünce şekline uygun olmayan doğasından gelmektedir.
Bu kitapta öğrenebileceğimiz çok yönlü bilgiler varken okumamak olmaz.

Nereye gittiğimizi anlamak için nereden geldiğimizi bilmek gerekir.

Tamer Kaya
ilk başlarda terimlerden dolayı sıkıcı gelebilir, daha sonra okurken yüzünüzde hafif bi tebessüm ve şaşkınlık bırakacak bi kitap. adından da anlaşılacağı üzere evrim ile ilgilenenlere tavsiye
Evrimle ilgili bilgi edinmek isteyenler için gayet tatmin edici bir kitap. Açıklayıcı ve anlaşılır bir dille yazılmış. Bu bakımdan biyolojiye uzak olanların da faydalanabileceği bir kitap bence. Önyargılarınızı bir kenara bırakıp okumaya başlamalısınız. Kitap gerisini getiriyor zaten.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tamer Kaya
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 13 okur okuyacak.