Teoman

Teoman

Yazar
8.5/10
248 Kişi
·
627
Okunma
·
75
Beğeni
·
2.890
Gösterim
Adı:
Teoman
Tam adı:
Fazlı Teoman Yakupoğlu
Unvan:
Türk Rock Müziği Sanatçısı,Söz Yazarı
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 20 Kasım 1967
Teoman 20 Kasım 1967 yılında İstanbul'un Tünel semtinde doğmuş olan şarkıcı, ailesinin tek çocuğudur. Ailesi Giresunludur. Avukat olan babası, sanatçı 2,5 yaşındayken öldü. Ataköy Lisesi'ni bitirdi. Lisans öğrenimi için Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümüne kaydoldu ve bu bölümü bitirdi. Master'ını ise İstanbul Üniversitesi'nde kadın araştırmaları üzerine yapmak istedi ancak "Çizgi Romanda Kadının Rolü" konulu tezi beğenilmeyince yarım kaldı. 30 Aralık 2012 Pazar günü Ayşe Kaya ile evlendi. Çift 2015 yılının Mart ayında boşandı.

Sanatçı müzik kariyerine 1986 yılında kurduğu Mirage adlı grupta vokal yaparak başladı. Grubun dağılmasından sonra ise Mavi Sakal, Indians, Black Rose, Işığın Yansıması gibi gruplarda çalıştı ve sonra müzik kariyerine solo çalışmalarıyla devam etti. 1996 yılında Roxy Müzik Yarışması'nda Teoman'ın söylediği 'Ne Ekmek Ne De Su' şarkısı (müzik: Barlas, söz: Barlas - Teoman), en iyi beste[3] ödülünü alırken 'Yollar' şarkısı da en iyi söz ödülüne layık görüldü. Sanatçının ilk albümü de 1996 Ekim'inde çıktı. Yine "O" adlı ikinci albümü Universal Müzik ve NR1 Müzik etiketiyle 1998 Mayıs'ında çıktı. 4 klip çekilen "O" albümünün müzik kanallarında ve radyolarda en çok istek alan şarkıları "Sus Konuşma", "O", "Bazı Yalanlar" ve "Gemiler" oldu. 1998 ve 1999 yılında dört şarkının klipleri Kral TV kanalının Top 20 ve Top 10 listesinde 1 numaraya yükseldi. Akabinde yayınlanan üçüncü albümü Onyedi ile 2000 Mayıs'ında müzikseverlerle buluştu. 3 klip çekilen "Onyedi" albümünün müzik kanallarında ve radyolarda en çok istek alan şarkıları "Paramparça", "17" ve "İki Yabancı" oldu. 2000 yılında üç şarkının klipleri Kral TV kanalının Top 20 ve Top 10 listesinde 1 numaraya yükseldi. Aynı yıl Altın Kelebek en iyi pop sanatçısı ödülünü aldı. Sanatçı şu anda Cihangir'de oturmaktadır ve şarkılarındaki ilham kaynağının Beyoğlu olduğunu belirtmektedir. Aynı yılın Mayıs'ında piyasaya çıkarılan Onyedi albümünün "Remixler" adlı ilk remix albümü ile 2001 Haziran'ında müzikseverlerle buluştu.

23 Aralık 2007 tarihinde Söz Müzik Teoman isimli yeni albümünü çıkartmıştır. Albümde çeşitli sanatçılar Teoman'a ait şarkıları seslendirmektedir. Yine Teoman, Şubat 2009'da tamamen yeni şarkıların olduğu İnsanlık Halleri isimli albümünü piyasaya sürmüştür. Ayrıca 13 Aralık 1980 tarihinde, 17 yaşındayken idam edilen Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi Erdal Eren'in akrabasıdır.[4] Eren hakkında bir de "İki Çocuk" isimli şarkısını bestelemiş, 28 Mart 2010'da Açık Radyo'nun Dinleyici Destek Projesi Radyo Şenliği kapsamında özel bir program gerçekleştirmiş ve alternatif medyaya destek vermiştir. Teoman'ın şu an 9 stüdyo, 5 remix, 2 soundtrack, 1 best of, 1 konser, 1 reklam ve 1 adet de Türkiye'nin ilk best of düet albümü "Söz-Müzik: Teoman" bulunmaktadır. Teoman, Türkiye'nin önde gelen rock müzisyenlerinden biridir.

4 Ağustos 2011'de kendi web sitesinden yaptığı açıklamayla müziği bıraktığını duyurmuştur ancak 24 Kasım 2012'de yeniden müziğe döneceğini duyurmuştur. Daha sonra ise Aylin Aslım ve Şebnem Ferah ile düetlere imza atmıştır.[5] Aynı yıl Ahmet Kaya'nın Bir Eksiğiz adlı albümünde "Acılara Tutunmak" şarkısını seslendirmiştir. 2015'te Eski Bir Rüya Uğruna albümünü piyasaya sürmüştür.
İyi değilim. Sinirliyim, kavgacıyım, her şeye aşırı tepkiliyim, olmayacak şeyleri üstüme alınıyorum. Abuk sabuk şeyler yapıyor, kendimi türlü tartışmaların ortasında buluyorum. Hiçbir yanlış anlama fırsatını kaçırmıyorum.
Teoman
Sayfa 113
252 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Ne yalan söyleyeyim sıkı bir Teoman hayranı olarak, kitabın çıkacağını duyduğum anda acayip mutlu oldum. Edebi olarak elbette bir doyum beklemiyordum kitaptan, nihayetinde Teoman yazar değil, müzisyen. Hatta Bülent Ortaçgil’in deyimiyle iyi bir şair ama kötü bir şarkıcı :)

Geçen hafta tesadüf bu ya 23. İzmir kitap fuarı vardı. Bu yıl açıkçası pek gitmeye niyetli değildim. Tabi onun içinde geçerli sebeplerim var ama şimdi geçelim ve evet Teoman imza gününe geldi :) Ben öyle kolay kolay birileri için kuyrukta beklemem, hani Orhan Pamuk olur, Barış Bıçakçı olur daha da ötesi olmaz. Ama ben çocuk gibi saatlerce o kuyrukta bekleyip o adamın yakınında olmak istedim, kitap imza falan bahane :)

Yıllarca sesine öylesine aşina olduğunuz biriyle yan yana gelince yabancılık çekiyor olmak çok garip bir duygu, bu tarz şeylere seviniyor olmak daha da garip en azından benim açımdan. Belki bir çok şeyi henüz yaşamadım ama hayatımda bir çok şeyin doymuşluğunu hissediyorum, beni heyecanlandırmasını beklediğim bir çok şeye heyecanlanmadığımı farketmek artık ununu elemiş eleğini asmış gibi hissettiriyor:D Yaşlanıyoruz azizim.

Neyse gereksiz uzattım, affedin. Kitap anı türünde yazılmış, tamamen Teo’nun hayatı hem de ilk ağızdan. Ben Teo’nun içinde ki hayalperesti görmeyi çok istedim ve gördümde. Yanlışlarıyla, doğrularıyla, umursamaz tavırlarıyla, ama en çokta sanatıyla gündem olan değerli bir müzisyen Teoman. Hayatı boyunca kendini kimselere onaylatma gereği duymamış, Bob Dylan, Leonard Cohen gibi olmak istemiş, aksi, hırçın, hayalperest, cool (bak buna sonuna kadar katılıyorum ) adamın teki işte. Yer yer çok içten itiraflarda da bulunuyor kendisiyle alakalı. Meraklısına gerçekten iyi bir kitap olmuş diyebilirim. Dilerim yaşadığı körleşmeden uyanıp, eski parçalarından çok daha iyilerini yapar :)

Son olarak bunu paylaşmazsam çatlarım :D
Teoman’cıyız canım öpmiim ;)

https://resmim.net/preview/euvYpE.jpeg
178 syf.
·10/10
Küçücük, mini mini bir kız iken yine bir gün okuldan kaçıp sokaklarda dolaşıyordum ki bir şarkı çalındı kulağıma. Anne ben geldim, ben oğlun hayırsızın diyen bu şarkı, bagaj dahil bütün kapılarını açmış öylece terkedilmiş bir otomobilden geliyordu. Okuldan kaçışım o an içimde bir hayırsız evlat duygusu oluşturdu şarkıyla beraber.

Muzurluk bu ya hemen geçtim oturdum arabaya. Şarkıyla kendimden geçmişken bir adam geldi. Bir koltukta o bir koltukta ben. Sessizce önüme bakmaya devam ediyordum. Allah'tan sürücü koltuğuna oturmamıştım. Bendeki bu deli cesareti otomobili bile çalıştırırdı ancak o gün nedense sakinliğim üzerimdeymiş.
Hiç bozuntuya vermedi. Sanırım arabaya binerken görmüştü beni ve görmemezlikten geliyordu. Ama ben çok korkmuştum. "Şey şarkıyı dinliyordum arabayı çalmayacağım." dedim. Güldü komik halime. Bacak kadar boyumla araba çalmak. Hatırladıkça hala gülüyorum ama o an dokunsalar ağlayacaktım. Ya beni polise verirse, ya beni döverse diye düşünüyordum. Tabi ben küçükken, insanlarımız daha temiz ve ahlaklı olduklarından şu günlerde küçücük kız çocuklarının başına gelen o korkunç olanların başıma gelebileceğini hiç düşünmedim.

Bu arada şarkı bitmisti ve şarkıyı tekrar açtı. Beraber dinlemeye başladık ama ikinci dinleyişimde bir şey anlamadım hala korkuyordum.

"Kim bu biliyor musun?" diye sordu. Kafamı yok der gibi salladım. "Teomandır o ben çok severim sen de sevdiysen sana kasetini vereyim dinleyebilecek misin? diye sordu. Dinleyebilirim babam kuponla müzik seti aldı diye cevap verdim. O zamanlar modaydı gazetenin verdiği dev müzik setleri.

Elimde Teoman'ın 1998 çıkışlı "O" kasetiyle evime döndüm. Artık kasetim vardı. Gece gün ve yıllarca bıkmadan oğul şarkısını dinleyip durdum. Bu "oğul" şarkısının neden beni bu kadar etkilediğini anlamam yıllar sürdü. Çünkü sözleri sevdiğim şair Ahmet Erhan'a aitti. Bunu çok geç ögrendim. Ahmet Erhan yüzünden mi Teoman'ı çok sevdim Teoman yüzünden mi Ahmet Erhan'ı çok sevdim hala bilemiyorum. Tek bildiğim "Oğul" şarkısının sözleri bu kitapta yok. Beni Teomanla tanıştıran o abiye, çok sevdiğim bir şarkının sözlerini yazan Ahmet Erhan'a ve o güzel şiiri şarkı yapan Teoman'a sonsuz sevgilerimi sunuyorum.

https://youtu.be/aacxb82WXoM
https://youtu.be/QL11wtkG3d4
252 syf.
·8/10
Sık kullanılanlardan Teoman-Çoban Yıldızı açıldı,okunulan kitabın üzerinde küçük bir düşünme süreci geçirildi,ilginç noktalar zihinde tekrar edildi,artık inceleme yazılmaya da başlanılabilir :)

Fasa Fiso..
Tam olması gerektiği gibi..Ne vıcık vıcık ne buz gibi soğuk..
cool yazmış adam, tıpkı Teoman gibi.. ama bu coolluk zorlama değil,kasıntı değil, bu onun en içten hali..

Teoman öncelikle benim için iyi bir şair ,ruhuma işleyen çoğu dizenin de sahibidir.O ruha işleyen dizeleri,benimle aynı görüşte olmayanlar için şarkıları,bol bol melankoliye bağlatır,kahve içirtir,ümitlendirir hatta yeri gelir ağlatır.Bu özellikleri de 6 Nisan'da çıkan kitabı bana 1 hafta gibi kısa bir süre sonra aldırır...

Ben kitapta bir otobiyografiden çok,bir itirafname ,alkolik, umarsız, sorumsuz bir adamın bunları kendi yüzüne vurmasını okudum.Çocukken kimseyi üzmek istemeyen bir Teo'nun,yıllar sonra kendi yüzüne vurduğu şarkılarıyla ve satırlarıyla insanları nasıl üzebileceğine şahit oldum.Başarılı olmak isteyen ve bunu dönemin alışılagelmiş Türk müziğinin dışında bir yapmak isteyen bir ergenin nasıl yukarıya tırmandığını gözlemledim.

Biyografi dedim ancak çocukluk anılarını o anda düşündüğü gibi o üslupla anlatması, gençlik zamanlarını da o vurdum duymazlıkla anlatması yani iyi-kötü ayırmadan olduğu gibi aktarması, bir süre sonra kitabın biyografimsi tarafını alıp bir roman karakterinin uzun tasviri haline getirmiş, okudukça akıp giden, hep sonrasında neler olduğunu merak ettiren, okuması keyif veren bir kitap halini almış.

Her ne kadar edebi bir eser bekleyenleri hayal kırıklığına uğratmış olsa da edebi bir kitap da ortaya çıkarabilecek kapasitesi, yaşanmışlıkları ve birikimi var.Sadece buna motivasyonu yok.Kitabında da bundan sıkça bahsediyor.Ama müzik olarak baktığımız zaman lise yıllarında rock yıldızı olmayı hayalleyen o ergen belki de bugün amacına ulaştı ve bize herhangi bir yerde çalınan bir şarkıyı bunun sözlerini Teoman yazmıştır dedirtti.Bir işi yaparken en iyi şekilde yapma isteği,içinde ki birikimle birleşince ortaya böyle güzel albümler kitaplar bıraktı.

Buna rağmen, sık sık eleştirildiği dönemler de oluyor.Sanırım tabularımızın arasına sıkışıp kaldığımız ve Teoman kadar özgür olamadığımız şu dünyada,bazı insanların durumları bizi rahatsız edebiliyor..
Sezen Aksu'nun biz sözü var;
"sezen gençlere kötü örnek oluyor diyorlar, sanki iyi örnek olacağıma söz vermişim!"
..

Keyifli bir okumaydı.Türk Sanat camiasının kısır bir dönemden geçtiği bu yıllarda samimi sanatçılara ait böyle şeyler çok değerli oluyor.
252 syf.
·2 günde·10/10
Müthiş bir otobiyografik roman. Türkiye'nin gerçek anlamda tek rock starının çocukluğundan bugüne yaşadıklarını ve hissettiklerini çok güzel bir yazım diliyle okuyoruz.
O şarkılar durduk yere yazılmamış.
252 syf.
·10 günde·3/10
Teoman'ın tüm kitap boyunca adını gizlediği A. hakkında 165. Sayfada gönülçelen albümünün fotoğraflarını çekecek diye bahsetmesi, 167. Sayfada gazete köşesinin sol alt kısmında ismin Ayşe Kaya diye ifşa olması, Ayşe Kaya'nın Teoman'ın 3 yıl evli kaldığı eşi olması. Sonuç olarak gizlemeye çalıştığı A.'nın aslında hiç de gizli biri olmaması.
252 syf.
·33 günde·Beğendi·8/10
Sanırım yazacağım en uzun inceleme yazısı olacak.
Teoman bütün çocukluk ve ergenliğim boyunca şarkılarını dinlediğim, ses tonuna hayran olduğum, filmlerini izlediğim, yaşam tarzını tam olarak tasvip etmiyor olsam da hep kendimden bir şeyler bularak takip ettiğim bir isimdi.
Haliyle böyle bir ismin kitabını okumak onu biraz daha yakından tanıyacak olmak büyük heyecan yaratmıştı bende. Hayatımda keyifle, sürüklenerek okuduğum kitaplardan biri oldu.

Kitapta çocukluğundan başlayıp, doğru ya da yanlış her yaşadığını olduğu gibi anlatması, kimlerle ne zaman nasıl tanıştığı, hangi şarkıyı nasıl yazdığı, şarkıların hikayeleri öyle güzel anlatılmış ki okuyanı resmen o ana götüren bir yapı oluşmuş.

Hani bazen efsane şarkıları dinleye dinleye suyunu çıkarır sonra da nerede duysanız kulaklarınızı tıkarsınız ya, Teoman şarkıları bende öyleydi son yıllarda. Ama bu kitabı okurken, şarkıların yaratıldığı ana gidince, onların üretim süreçlerini, o anki ruh hallerini okuyunca, şarkıları tekrar farklı bir kulakla sanki ilk kez dinliyormuş gibi dinlerken buldum kendimi.

Hayatımda müziğini dinlemekten, oynadığı filmleri izlemekten keyif alan biri olarak kitabını okumaktan da keyif duydum.
Kitabın başlarındaki o genç, deli dolu, bir şeyleri kanıtlamak için yanıp tutuşan, hatalarıyla ve yanlışlarıyla dolu dolu yaşayıp eğlenen Teoman'ın kitabın son sayfalarında bulunduğu ruh halinden sıyrılıp eski yaşama sevincine kavuşmuş olması dileğiyle...

Her zaman kalbimizde, zihnimizde, hayatımızın bir köşesinde olacak Teoman'ın izleri...
252 syf.
·Beğendi·10/10
Çocukluğumdan beri çok sevdiğim, hep dinlediğim, şarkılarını ezberlediğim adamın; çocukluğunu, gençliğini, hayallerini, aşklarını, arkadaşlarını, hayatını okumak... Bu kitabı o kadar sevdim ki bitmesini istemedim. Söz yazarlığındaki inanılmaz yeteneğini edebiyatta da konuşturmuş bence. Her satırından keyif aldım.
Teoman'ı biraz daha yakından tanıdım. Ve artık daha anlamlı benim için. Kendimi bulduğum, dinlemeye doyamadığım şarkıların ardındaki anıları biliyorum. Onunla aynı dönemde genç olmuşum, o yılları beraber yaşamışım ve sanki onun bir arkadaşıymışım gibi hissettirdi. O kadar yakındı yani.
İnsan hayallerine kavuştuktan sonra bile hep yeni hayallere ihtiyaç duyuyor, asla doymuyor. Hayal kurmaya o kadar açız ki hayallerimizi yaşarken bazen zevk alamıyoruz. Belki de bir sürü hayale ihtiyacımız var. Teoman bana bunları anlattı bu kitapta.
Eminim ki hayatım boyunca duyacağım seslerden biri. İncelemeyi bitirmeden önce buraya çok sevdiğim birkaç şarkısını bırakacağım.
https://www.youtube.com/watch?v=8vq_ct-YXDU
https://www.youtube.com/watch?v=VtfVBvJdTaA
https://www.youtube.com/watch?v=VVcAXWEu8vI
https://www.youtube.com/watch?v=00qIPPbTn8k
252 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Kitabın kapağını kapattıktan sonra uzunca bir süre kendimle bir çatışma içerisine girdim. Çok güzel eserler okudum, çokça dünya klasiğinin tozunu silip süpürdüm ama hani bazen bir kitap çıkar karşınıza ve başucu kitabınız olur ya (Charles Bukowskinin John Fantenin yazdığı “Toza Sor” kitabını başucu kitabı olması gibi) Fasa Fiso kitabı benim için öyle oldu. Her insanın içten içe kahramanı görüp örnek aldığı birileri vardır ya hani Teoman ise hayatı ve kitabı benim için öyle. Okuduğum zaman kendimi gören şarkıcı görüyorum. Çocukluğunda bir Elvis Presley, genç bir adam olunca hayallerinin peşinde olan hırçın ve inatçı adam. Yirmisinde hayalperest, otuzunda hayalindeki mesleği yapan bir adam ve yavaş yavaş ruhsal olarak çöken bir adam. Görünenin aksine sahne arkasında bitmiş bir insan, hayatın tek düzeliği beyaz bir bayrak çektirmiş, yeri gelir içine kapanık yeri gelir bir Elvis Presley. Kitabı okuduktan sonra bir yıldızın perde arkasındaki asıl kişiyi göreceğinize eminim. İyi okumalar :))
252 syf.
·Puan vermedi
Ne edebi ne de ahlaki herhangi bir kaygı güdülmeden, tamamen samimiyetle yazılmış bir anı kitabı. En azından bana öyle hissettirdi; tabii ki yazanların doğru olup olmadığını bilemeyiz.

Anı, otobiyografi kitaplarına edebi haz alma beklentisine girerek başlamam hiçbir zaman. Teoman yazar değil, öyle bir çabası da var mı bilmiyorum. Ama olmazsa olmazı samimiyet değil midir, sadece çıkışları değil, inişleri çıkışları görmek değil midir?
Bu yönden tamamen tatmin oldum diyebilirim ki üslup olarak da çok keyifli.

Kasmamış yani anlatabiliyor muyum?

Çocukluğundan başlayıp bugünlerine, ailesine, ilişkilerine, çalıştığı insanlara, ilk gitarını aldığındaki o mutluluğa, ünlü olmak için çıktığı yolculuklara, Elvis sevdasına, Yavuz Çetin'li anılarına, parasını vermeyen barlara, ünlü oluşuna, şarkıların hikayelerine, müziğe -ve en önemlisi kendi müziğine- bakış açısına şahit olmak bana keyif verdi.

Çok sevdiğim Fahişe şarkısından bi alıntıyla bitireyim.
not: Teoman'ın o seksi sesiyle okuyun lütfen

*

sordum, niye sattın diye yoksulluğunu?
dedi, elimdeki sadece oydu

niye sattın vücudunu
daha mı kötü, dedi, satmaktan ruhumu?

herkes, dedi, merak içinde
ölümden sonra hayat var mı diye
boşuna düşünürler
sanki hayat varmış gibi ölümden önce

*
252 syf.
·14 günde·8/10
Merhabalar, öncelikle inceleme videosu için buyrun...
https://youtu.be/HhfitzlVGJ0

Bir insan görüyorum. Kendini nesneleştirirken ‘kendi’nden hiç vazgeçmemiş. Bırakmamış ki aksın nehirle beraber. Gelip geçenlere öylece bakıp gitmiş. Kendi yolundan ilerlerken her şeye direnmiş ve göğüs germiş. Fakat ‘ben’ sandığıyla yüzleşmemiş.

İçinden çıkamadığın aynalarla dolu bir odaya hapsetmek gibi kendinden vazgeçmemek. ‘Ben’ olduğunu sanırsın bir yerlerde ve evrende tek bir şey dahi sabit kalmazken, ‘sen’ diretirsin ya kendin olmakta. Varoluş kaygılarından başka nedir bu tanımlanma çabası bilmem. Hem girip oturursun bir kaba, hem de seni kim nereye oturtursa taşmadan duramaz ya öbür yanın. Öbür yanım der kurtulursun kendinden işte tam da orada.

Tamam açık konuşmaya başlıyorum. Kitap okumaktan çok bazen, insan okumaya tutkunum. Biyografi okumayı sevdiğimi bilmiyordum. Sevdiğim sanatçıların biyografilerini okumak, anlamakmış belli ki neden sevdiğini. Sanat ayrı sanatçı ayrı demeyin sakın. Kendini satırlara akıtmak kolay mı sanırsınız? En başta dediğim nesneleştirme hali. Satırlarda gördüğün aynada gördüğüne o kadar da benzemez aslında. Aynalar pek bir şey de göstermez ki zaten.

Teoman’ı okudum. Teoman’ı gördüm. Sonra Teoman gitti. Elimde sayfalar ve satırlarda dirilmiş bir hayat. ‘Logos’a varmış ya kitabın sonunda hani. Biliyordum son sayfaların siyahlığı ışıklar kapandığından değil, yeni bir günün ilk ışıklarına biraz daha vakit olduğundan.

Yazarın biyografisi

Adı:
Teoman
Tam adı:
Fazlı Teoman Yakupoğlu
Unvan:
Türk Rock Müziği Sanatçısı,Söz Yazarı
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 20 Kasım 1967
Teoman 20 Kasım 1967 yılında İstanbul'un Tünel semtinde doğmuş olan şarkıcı, ailesinin tek çocuğudur. Ailesi Giresunludur. Avukat olan babası, sanatçı 2,5 yaşındayken öldü. Ataköy Lisesi'ni bitirdi. Lisans öğrenimi için Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümüne kaydoldu ve bu bölümü bitirdi. Master'ını ise İstanbul Üniversitesi'nde kadın araştırmaları üzerine yapmak istedi ancak "Çizgi Romanda Kadının Rolü" konulu tezi beğenilmeyince yarım kaldı. 30 Aralık 2012 Pazar günü Ayşe Kaya ile evlendi. Çift 2015 yılının Mart ayında boşandı.

Sanatçı müzik kariyerine 1986 yılında kurduğu Mirage adlı grupta vokal yaparak başladı. Grubun dağılmasından sonra ise Mavi Sakal, Indians, Black Rose, Işığın Yansıması gibi gruplarda çalıştı ve sonra müzik kariyerine solo çalışmalarıyla devam etti. 1996 yılında Roxy Müzik Yarışması'nda Teoman'ın söylediği 'Ne Ekmek Ne De Su' şarkısı (müzik: Barlas, söz: Barlas - Teoman), en iyi beste[3] ödülünü alırken 'Yollar' şarkısı da en iyi söz ödülüne layık görüldü. Sanatçının ilk albümü de 1996 Ekim'inde çıktı. Yine "O" adlı ikinci albümü Universal Müzik ve NR1 Müzik etiketiyle 1998 Mayıs'ında çıktı. 4 klip çekilen "O" albümünün müzik kanallarında ve radyolarda en çok istek alan şarkıları "Sus Konuşma", "O", "Bazı Yalanlar" ve "Gemiler" oldu. 1998 ve 1999 yılında dört şarkının klipleri Kral TV kanalının Top 20 ve Top 10 listesinde 1 numaraya yükseldi. Akabinde yayınlanan üçüncü albümü Onyedi ile 2000 Mayıs'ında müzikseverlerle buluştu. 3 klip çekilen "Onyedi" albümünün müzik kanallarında ve radyolarda en çok istek alan şarkıları "Paramparça", "17" ve "İki Yabancı" oldu. 2000 yılında üç şarkının klipleri Kral TV kanalının Top 20 ve Top 10 listesinde 1 numaraya yükseldi. Aynı yıl Altın Kelebek en iyi pop sanatçısı ödülünü aldı. Sanatçı şu anda Cihangir'de oturmaktadır ve şarkılarındaki ilham kaynağının Beyoğlu olduğunu belirtmektedir. Aynı yılın Mayıs'ında piyasaya çıkarılan Onyedi albümünün "Remixler" adlı ilk remix albümü ile 2001 Haziran'ında müzikseverlerle buluştu.

23 Aralık 2007 tarihinde Söz Müzik Teoman isimli yeni albümünü çıkartmıştır. Albümde çeşitli sanatçılar Teoman'a ait şarkıları seslendirmektedir. Yine Teoman, Şubat 2009'da tamamen yeni şarkıların olduğu İnsanlık Halleri isimli albümünü piyasaya sürmüştür. Ayrıca 13 Aralık 1980 tarihinde, 17 yaşındayken idam edilen Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi Erdal Eren'in akrabasıdır.[4] Eren hakkında bir de "İki Çocuk" isimli şarkısını bestelemiş, 28 Mart 2010'da Açık Radyo'nun Dinleyici Destek Projesi Radyo Şenliği kapsamında özel bir program gerçekleştirmiş ve alternatif medyaya destek vermiştir. Teoman'ın şu an 9 stüdyo, 5 remix, 2 soundtrack, 1 best of, 1 konser, 1 reklam ve 1 adet de Türkiye'nin ilk best of düet albümü "Söz-Müzik: Teoman" bulunmaktadır. Teoman, Türkiye'nin önde gelen rock müzisyenlerinden biridir.

4 Ağustos 2011'de kendi web sitesinden yaptığı açıklamayla müziği bıraktığını duyurmuştur ancak 24 Kasım 2012'de yeniden müziğe döneceğini duyurmuştur. Daha sonra ise Aylin Aslım ve Şebnem Ferah ile düetlere imza atmıştır.[5] Aynı yıl Ahmet Kaya'nın Bir Eksiğiz adlı albümünde "Acılara Tutunmak" şarkısını seslendirmiştir. 2015'te Eski Bir Rüya Uğruna albümünü piyasaya sürmüştür.

Yazar istatistikleri

  • 75 okur beğendi.
  • 627 okur okudu.
  • 26 okur okuyor.
  • 439 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.