Söz ve Müzik Teoman

10,0/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
201 gösterim
Şarkılar nasıl yazılırlar, ne derler, siz nasıl anlarsınız? Hangileri tam yüreğinizden vurur? Şarkı ne zaman şarkıya, ne zaman hayata benzer? Bazıları niye sadece şarkı, bazılarıysa yaşamın ta kendisidir? Hüzünlü şarkılar dağlayan bıçaklardır, biraz fazla kaçarlarsa pansuman niteliklerini kaybederler. En steril ve etkili olan yöntemlerinde alkol de yardım eder ve her şeyi anlatırlar, her şeyi hatırlatırlar. Hatta siz onları sevmeseniz bile. Sanki cevap üçmüş gibi gelir, şarkılar yön olarak kaça ayrılır diye düşündüğünüzde; "Kendine, karşıdakine, etrafa" doğru... En az yaralayanı ve en az inanılanı üçüncü şıktır ve etrafa söylenir. En fazla inanılanı ise "ikinci şık", karşıdakine olanıdır ve bir monolog olarak söyleme-dinleme ilişkisini en özel alana kurar.

Sanki yatakta ikinizsinizdir, sizin mecaliniz ve lafınız yoktur, o ise söyler, söyler. Aynı, aşk sözleri gibilerdir, siz hissetmiyorsanız duymazsınız da. Ve sizin için gerçek değillerdir, olamazlar. Şarkılar aynı sessizlikte kalır, monolog ise siz istediğinizde söylenmek üzere CD, Kaset, mp3 ya da plak formatında bekler, inanacağınız zaman çalarsınız, sanki ilk kez dinlemiş gibi olursunuz. Bazen tam doğru yere dokunur, "Hah" dersiniz, " işte tam orası, biraz daha yukarı çık, hah işte tam da orası".
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789752979960
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Teoman şarkılarını dinlediğim önemli bir kişi benim için. İlk şarkısını dinlediğimde yanımdaki arkadaşlarımla konuşuyorduk. Kimimiz beğendi, kimimiz beğenmedi. Bense kitap yazsa güzel olurdu diye bir yorum atmıştım ortaya kitabından haberim olmadığı zamanlarda. Daha sonra kitabıyla karşılaştığımda büyük bir mutluluk duydum. Hemen hemen 3 dakikalık şarkısının kısa sözlerindeki Derin anlamları şarkısında yansıtabildiği gibi kitabında da yansıtabilmiş. Bittiğine üzüldüm. Elime kafama estiğinde alıp herhangi bir sayfasını açıcağım tarzda kitap. 1000kitap ta okunması çok az ve okumanızı tabsiye ederim.

Mustafa Etiz 
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şarkılarını yazmış olduğu karalama kağıtları ve kendi el yazısıyla her kütüphanede dinlemekten keyif aldığımız Teoman'ın Söz ve Müzik kitabı sevenlerin kütüphanesinde bir anı olarak bulunmalı.