Vincenzo Beretta

Vincenzo Beretta

Yazar
7.8/10
16 Kişi
·
22
Okunma
·
0
Beğeni
·
290
Gösterim
Adı:
Vincenzo Beretta
Unvan:
İtalyan Karikatürist, Yazar
Doğum:
Milano, İtalya, 25 Mayıs 1968
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
CacavS
CacavS Martin Mystere Sayı 185 - Hayal Gücünün Kapıları'ı inceledi.
160 syf.
·13 günde·7/10
Gerçek hayatın, fantastik ögeler ile süslenerek, kurgu ile hayal arası bir dünya yaratmak, Martin Mystere öykülerinde çok sıklıkla başvurulan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğada normal insanın aslında hiç de dikkatini çekmeyen bazı unsurların adeta yaşamın dengesini sağlayan, evreni bir arada tutan önemli oluşumlar gibi sunulması biz okurları da bu olayların bir parçasıymışçasına içine çekmektedir. "Hayal Gücünün Kapıları" adlı bu hikayede de oluşturulan hayal ve gerçek kurgusu tam da bu örneğe uygun bir yapıda sunulmuş.

İnsanoğlunun gelişimine ve evrimine ön ayak olan etkenlerin başında sahip olduğu hayal gücü gelmektedir. Bilinçdışı kaynaklardan beslenen hayal gücü, yaratıcı enerji olarak dünyayı ve diğer boyutları baştan başa kuşatarak ilhamı oluşturmaktadır. İlham perileri bu enerjilerle ilham halıları dokumaktalar ve bu dokumaların bağlarının yarattığı pırıl pırıl akıntılar rüyalar aleminde geçerek dünyaya yeniden enerji olarak döner ve herkes için bir yaratım gücü kaynağı oluşturur. Sanattan sinemaya, bilim insanlarından politikacılara, iş dünyasından çalışanlarına kadar herkes bu yaratıcı güçten az veya çok faydalanır ve insanlığın ortak mirasına değerler katar. Boyutlar ve dünyalar arasında bu bir karşılıklı denge oluşturur.

Ancak yaklaşmakta olan bir kriz var olmayı ve gelişmeyi tetikleyen hayal gücünü yok edecek. Yıllar geçtikçe merakından ve enerjisinden birşey kaybetmeyen yardımsever kahramanımız Martin de tam bu noktada gelişmelere dahil olur ve macera başlar...
160 syf.
·Beğendi·7/10
Genç bir kız olan Clarisse erkek arkadaşını birlikte geceledikleri sırada ormand feci bir şekilde öldürmüş, ağır bir kişilik bölünmesi saptandığı için bir kliniğe kapatılmıştır. Clarisse'nin rahip olan babası, kızının bir şekilde ormanda kaybolduğunu düşünmekte ve cinayeti işlediğini itiraf eden kızının kendi kızı olmadığını iddia etmektedir. Kahramanımıza bu olayın altında yatanları da çözmek düşer haliyle.

Martin Mystere romanlarında sıklıkla gördüğümüz, detaylı araştırma ve analizlerin kullanıldığı, okuyucuya gerçeklik olgusunun yaşatılmaya çalışıldığı tarz bu sayıda da kullanılmış. Bu romanda da, insanın bilinçaltında yatan orman ve korku teması pek çok yan motifle birlikte başarılı bir şekilde işlenmesine rağmen, hikayenin gerçek sonu okuyucunun hayaline terkedilmiş ve net bir son üzerinde durulmamıştır.

Eski çağlardan beri ormanlara ve ağaçlara yüklenen mistik anlamlar, batıl inançlar ve ritüeller konusunun işlendiği, romanın hemen başındaki belgesel niteliğindeki araştırma, çok bilmiş Marty Amca'yı okuyucunun gözünde yüceltirken, bir çizgi roman senaristinin ve çizerinin işinin hiç de öyle kolay olmadığını ispatlar niteliktedir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Vincenzo Beretta
Unvan:
İtalyan Karikatürist, Yazar
Doğum:
Milano, İtalya, 25 Mayıs 1968

Yazar istatistikleri

  • 22 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.