Yu Hua

Yu HuaYaşamak yazarı
Yazar
8.6/10
7,6bin Kişi
29,9bin
Okunma
765
Beğeni
64,2bin
Gösterim

Yu Hua Kimdir?

Yu Hua, 1960 yılında, Çin’in doğusunda yer alan Hangzhou’da doğdu. Çocukluğu, izleri tüm yapıtlarında görülebilecek Çin Kültür Devrimi yıllarında (1966-76) geçti. Diş hekimliği öğrenimi gördü. Beş yıl boyunca diş hekimliği yaptıktan sonra mesleğini tümüyle bırakıp kendisini edebiyat çalışmalarına adadı. 1993’te yayımlanan romanı Yaşamak [Huózhe], Çinli yönetmen Zhang Yimou tarafından sinemaya aktarıldı. Ülkesinde yasaklanan film, Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’e [Grand Prix] layık görüldü. Her ne kadar romandaki melankoliyi aktarmakta yetersiz kaldığı ve kurguya sadık kalmadığı için eleştirilse de film, kitabın ülkesinde büyük bir şöhret kazanmasını ve dünyada dikkat çekmesini sağladı. Yaşamak, İngilizceye çevrilmesinin ardından Amerika başta olmak üzere birçok ülkede çok satan kitaplar listelerine girmekle kalmadı, edebî niteliğiyle edebiyat çevrelerinde büyük bir heyecan uyandırdı. İtalya’da Premio Grinzane Cavour Ödülü’nü alan roman art arda birçok dile çevrildi ve yazarın Kanını Satan Adam [Xǔ Sānguān Mài Xuè Jì], 1995) romanıyla birlikte, doksanlı yılların en etkileyici romanları arasında gösterildi. Nobel ödüllü Mo Yan ile birlikte Modern Çin edebiyatının yaşayan en önemli yazarı kabul edilen ve ilk kez bir Çinlinin aldığı James Joyce Ödülü’nün de aralarında olduğu birçok saygın ödülüne layık görülen Yu Hua’nın eserleri, iki binli yıllarda yayımlanan Yağmurda Gözyaşları [Zaixiyuzhong Huhan], Kardeşler [Xiōng Dì], Alacakaranlıktaki Çocuk: Saklı Çin’in Hikâyeleri [Huánghūn lǐ de nánhái] romanları ve öykü kitapları ile birlikte şimdilik yirmiden fazla dile çevrilmiştir. Yazarın Kanını Satan Adam romanı, Erdem Kurtuldu’nun çevirisi ile yakında yine Jaguar Kitap tarafından yayımlanacaktır.
Unvan:
Çinli Yazar
Doğum:
Hangzhou, Çin, 3 Nisan 1960

Okurlar

765 okur beğendi.
29,9bin okur okudu.
727 okur okuyor.
12,8bin okur okuyacak.
251 okur yarım bıraktı.

Yu Hua Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
His
Düşünmek yüreğimi öyle acıttı ki, ağlayamadım bile.
Sayfa 139 - Jaguar KitapKitabı okudu
" Ne olursa olsun mantıklı düşünmek zorundasın. ''
Denendi. Onaylandı.
Kadınların tepesi attı mı, söyleyecekleri ya da yapamayacakları şey yoktur.
Sayfa 122 - Jaguar KitapKitabı okudu
Dert
Geceleri çok düşünmekten gündüzleri başım ağrırdı.
Sayfa 42 - Jaguar KitapKitabı okudu
Sınav
Bir felaketten kurtulunca ardından güzel günler gelir.
Sayfa 77 - Jaguar KitapKitabı okudu

Yu Hua İletileri

Tümünü gör
🌿Merhabalar🌿 #188501228 E-KİTAPLAR Telegram E-kitaplar t.me/Pdf100000kitapa... Sayfama gelip bu iletiyi okuyorsan, bence kitap önererek yorumunu da ekleyebilirsin, şimdiden teşekkürler 🙏🙏 Her öneri birbirinden değerli benim için🥰 Değerli
Sinemaya Başarıyla Uyarlanmış Romanlar
Sinema-edebiyat ilişkilerindeki başarılı yapımları, tavsiye film listesi haline getirmek için öncelikle
Edebiyat Atlası
Edebiyat Atlası
‘ndan bir alıntıyı daha önce paylaşmıştım.(#46533729) Romanlardan sinemaya aktarılan filmlerde eserin aslına ne

Yu Hua Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
210 syf.
9/10 puan verdi
Bazı kitaplar vardır gerçekten hakkında çok konuşmaya gerek yoktur. “Al, oku” deyip geçeceksin, o depremi okuyunca okuyanın kendisi yaşayacak ama ben kendime not düşmek ve kitabı birilerinin radarına düşürmek için yine de yazacağım. Bitirdiğim günden beri inceleme yazmak için yanıp tutuşuyordum.
Yaşamak
YaşamakYu Hua · Jaguar Kitap · 201627,3bin okunma
210 syf.
10/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Yaşamak - Yu HUA /Okumadan ölmeyin, okuyunca zaten öleceksiniz!
Oldukça iddialı bir tanıtımı var eserin. Bu kitabı okuduktan sonra "Bir kitap okudum," diye düşünmeyeceksiniz. Zira Xu ailesinin yaşadıkları o kadar gerçek ki, tek düşünceniz "Bir hayat yaşadım," olacak. Öyle bir hayat ki; mutluluk ile hüzün, zenginlik ile yoksulluk, yaşam ile
Yaşamak
YaşamakYu Hua · Jaguar Kitap · 201627,3bin okunma
210 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Adı yaşamak olup da bu kadar ölüm barındıran, insanı derinden sarsan bir yaşam hikayesi.. Derin acılar kederlerle dolu iç sızlatan bir hikaye. Uyuşturucu bağımlısı ve genelev ziyaretleri yapan Fugui, bir kumarhanede aile servetini, arazisini ve malikanesini kaybeder. Fugui, ikinci bir çocuğa hamile olan karısı ve küçük kızıyla birlikte eski bir kulübeye taşınmak zorunda kalır ve kendisine çiftçilik yapması için küçük bir arazi parçası verilir. İki yıl boyunca Milliyetçi Parti için bir asker olarak İç Savaş'ta savaşmak için yeni kabul etmeye başladığı hayatı terk etmek zorunda kalır. Kültür Devrimi daha fazla yıkıma yol açar ve ailesine büyük acı verir. Bu kitapta resmedilen baskı en açık şekilde insanlık dışı ve yanlış yola sapmış diktatörlerin (iç savaş ve kültür devrimi) baskısıdır. Ama daha da önemlisi, "komünist" bir toplumda bile işçilerin sistematik olarak ezilmesidir. Kitabın zamanında neden yasaklandığını okurken çok iyi bir şekilde anlayacaksınız.
Yaşamak
YaşamakYu Hua · Jaguar Kitap · 201627,3bin okunma