Zeynep Dizmen Hacıosmanoğlu

Zeynep Dizmen Hacıosmanoğlu

Yazar
7.1/10
8 Kişi
·
25
Okunma
·
3
Beğeni
·
836
Gösterim
Adı:
Zeynep Dizmen Hacıosmanoğlu
Unvan:
Türk Yazar
Lisans eğitimini önce Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni tamamladı. Türkiye’nin en önemli sağlık markalarından Eczacıbaşı ve Pfizer ile birlikte sağlık ve hastalık alanında yıllarca eğitim ve uygulama projeleri yürüttü. Ardından Psikoloji alanındaki Psikoder (CİSED-Ankara) Prof. Dr. Vamık Volkan, Prof. Dr. Cengiz Güleç ve Dr. Cem Keçe’den 2,5 yıl gibi bir süre boyunca Psikanalitik Psikoterapi Eğitimi aldı. Psikokinezyoloji, Recall Healing, Matrix, Psikanalitik ve Bütüncül Psikoterapi, Hastalıkların Duygusal Sebepleri gibi birçok alanda eğitimlere katıldı. Uludağ Üniversitesi Aile Danışmanlığı eğitiminin yanında Yüksek Lisansını Üsküdar Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji alanında tamamladı. Doktorasının başlangıcı olarak Üsküdar Üniversitesi’nde tez sürecindedir. Nişantaşı Üniversitesi Psikoloji Lisans eğitimiyle birlikte Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek lisansına devam ediyor. Zeynep Psikoloji ve Psikoterapi konusunda uzman bir isim olsa da çok yakında Uzman Klinik Psikolog olarak anılacaktır. Birçok hastaneye, üniversitelere, özel şirketlere, belediyelere ve kuruluşlara konferanslar, seminerler ve eğitimler verdi. Yüzlerce bilimsel ve eğitici makaleyi kaleme aldıktan sonra yazarlığının yükselişi olarak bir giriş mahiyetinde ilk kitabı olan Bir Annenin Doğuşu kitabını kaleme aldı. Eşi Eray Hacıosmanoğlu ile birlikte Hastalıkların Duygusal Sebepleri: Her Şey İçin Geç Olmadan adlı kitabı kaleme aldı. Şimdilerde Eray Hacıosmanoğlu ile birlikte Psikosanat markası altında çalışmalar yürütüyor. Asya adında bir kız çocuğu annesi.
İnsanlar geleceğe baktıklarını söyleseler de geçmişe bakarak karar verirler.Geçmiş, kararlarınızı daima etkiler.Asıl etken ise olaylarla kurduğumuz ilişki ağıdır.
160 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
İlk okuduğum anne-bebek kitabı olması dolayısıyla heyecanla karışık bir mutlulukla başladım kitaba. Hatta bu tip kitaplara alışamam korkusuyla kitap sipariş listemi kargo ücreti ödemeyecek şekilde böldük ve kitapları yaklaşık olarak 4er 4er temin etme kararı aldık. Hani o kadar korkuyorum ki alışkın olmadığım bir tarz olduğu için sıkılırım belki de devamını getiremem diye :) açıkçası hiç de düşündüğüm gibi olmadı. Aksine çok çok çok severek okudum görseldeki kitabı. Hatta bayıldım diyebilirim. Başlangıç için harika bir seçim yapmışım dil olarak, içerik olarak beni oldukça tatmin etti. Dili fazla bilimsel terimler ile dolu olsaydı biliyorum ki sıkılacak ve yarıda bırakacaktım aşırı hafif olsa yine beni sarmayacak yine bırakacaktım. Normal bir romanda bitireceğim diye inat edebilirim ama gelişim kitapları için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kısaca ben kitabı sevdim özellikle başlangıç aşamasında olanlara tavsiye edebilirim.

Gelelim kitap ne anlatıyor kısmına. Kitap bir kız çocuğunun önce genç kızlığa sonra kadınlığa sonrasında da anneliğe geçişinin aşamalarını anlatıyor. Dişil bir varlığın, önce kadın olduğunu hissetmeden anne olmasının mümkün olmayacağını vurguluyor. Tabiki fizyolojik manada değil psikolojik açıdan ele alıyor :) küçüklükten büyümemize kadar olanlar, ardından evlenince bir anda gelen sorumluluklar.. Bunların altında ezilebilmek de mümkün, bunları omuzlayabilmek de.. Ardından kadınlığın keşfi diyor sonra neden çocuk sahibi olmak istediğimizden bahsediyor, çocuk sahibi olduktan sonra veya bu aşamada eşimizle olan ilişkimizden, hatta annelik kimliğimizle iş hayatımızda bizi nelerin beklediğinden dem vuruyor. Çok çok çok önemli olan bir sürü konudan bahsediyor. Kitap bittiğinde ben kendimi gerçekten bir psikoterapistle görüşmüş gibi hissettim. Sanki bir çok seans gerçekleştirdik birlikte.

Son olarak gelelim beni en çok etkileyen bölümlere. Kız çocuklarının kendi anneleri ile olan ilişkilerinin, o kız çocukları ileride büyüyüp anne olduğunda ne kadar etkili olduğunu gördüm. Biz annemizle nasılsak çocuğumuza da onu verebileceğimizi, eğer annemizle gizli veya açık, küçük veya büyük bir problemimiz varsa bunları bir şekilde halledip o şekilde anne olmamız gerektiğini gördüm. Gerekirse profesyonel yardım almak gerekirmiş. Veya ben ileride böyle bir anne olmayacağım diyecek kadar ciddiyse durumlar ve sorunu karşımızdakiyle çözemiyorsak hayal dünyamızda yani bir nevi çocukluğumuza inerek bunu çözmemiz gerektiğini gördüm. Bunun dışında potansiyel bir anne adayı olarak kız çocuklarının babaları ile olan ilişkilerini çok kıskandımm :) ve bu ilişkinin ne kadar dengede tutulması gerektiğini öğrenmiş oldum. Yoksa anne ister istemez kız çocuklarının gözünde bir rekabet göstergesi olabiliyormuş. Tabi bunlar yalnızca varsayım :) bir de sigara mevzusu var değil aktif olarak kullanmak, pasif içicilik bile kesinlikle tavsiye edilmiyor. Çok yazdım ama tamam son olarak bir de anne karnındaki bebeğin annenin her duygusuna tanıklık etmesi beni çok çok etkiledi ve çok satırda pişmanlık yaşadım. Bundan sonra daha umursamaz, daha pozitif, daha amaaan'cı birisi var haberiniz olsun :) okuyun bu kitabı, medeni durumunuzu önemsemeden okuyun.
352 syf.
·3/10
şimdi şöyle ''luis hay in hastalıkların zihinsel nedenleri adlı kitabının birebir aynısı'' diycem ama içeriği aynı değil saçma çözümler ve nedenler sunulmuş. başlangıç çok güzel başlamış ama kitabın %80 i tamamen bilimsel verilere dayanmayan açıklamalardan olusuyor.
begenmedim.
352 syf.
·Puan vermedi
Hastalıkların Duygusal Sebepleri 🤒 .
#uzaydakihayaletyorumluyor .
Hastalıklar, herkesin yakasını bırakmayan bir tuttumu artık sizinle birlikte yaşayan hastalıkalar.
Bu güne kadar hepimiz o hastalıkların bitmesi için çözümler aradık ilaçlar, terapiler gibi.
Peki bu hastalıkların daha öncesine gitsek mesela nasıl meydana geldiklerini.
Bunu düşününce aklımıza ilk önce acaba bir yere mi çarptım, bir şey mi yedim, yanlış bir şey mi yaptım acaba diye bir sürü şey gelir aklımıza bir de şu yönden bakalım hastalıklarımız duygusal sebeplerden mi oldu ?
Yaşadığımız bu hastalıkların altında bir çok duygusal sebep yattığını okuyoruz kitabımızda kimi zaman şaşırıyor kimi zaman ise bende de bu var diyip, bundan kaynaklanmış diyoruz.
Yeni bir yolculuğa çıkıyor bilgileniyoruz doğrusu.
Yazarlarımız bize burda hastalık öncesi ve sonrası yapmamız gereken duygusal ve ruhsal açıdan ne duruma gelmemiz gerektiğini öğütlüyor.
Oldukça fayda görebileceğiniz bir kitap.
Şahsen kendi açımdan her zaman hasta olan hem psikolojik hem de fiziksel hastalıklara yakalanan bana gerçekten yararlı bir kitap oldu.
Açıkcası kitabımızın hasta olduğumuzda açıp açıp tekrar tekrar okuyabileceğimiz bir özelliğe de sahip olduğunu düşünüyorum.
Duygusal açıdan çöküntüde olduğumuz zamanlarda vücudumuzun bize uyarısı gibi hastalıklar.
Kitabımızdan kendinize özel yerleri kesinlikle çizecek oraya geri geleceksiniz.
Samimi ve bize yakın bir dil kullanması da okunması daha kolaylaştırılmıştı.
Hastalanmadan önce bilgi sahibi olmak belki de sizi hasta olmaktan kurtaracak.
Öneriyorum.
.
Hepinize keyifli haftasonları.
.
.
.
.
#hastalıklarınduygusalsebepleri #timaşyayınları @zeynepdizmen @erayhaciosmanoglu @timasyayingrubu
352 syf.
·6 günde
Malesef hakkında çok olumlu bir inceleme yapamıcağım bir kitap kendisi. Dnr nar indirimi sayesinde tanışmış olduğum kitap hemen ilgi çekici kapak resmi ile beni kendisine çekti.Arka yazısını okuduktan sonra hemen yazarların yetkinlik seviyesini araştırdım ve kitabı satın almaya karar verdim. Kitabın %33 kadarı gerçekten kaliteli bilimsel bir içeriğe sahipken ( belkide giriş kısmı diyebiliriz buraya), ana kısım malesef herhangi bir kaynak gösterilmeden sağ gözünüz kanlanırsa kesin stres yaşıyorsunuz sol gözünüz kanlanırsa üzgünsünüz ( evet birebir hatırlamıyorum bu kısımları o yüzden kendim doldurdum.) gibisinden atmasyon bir şekilde hazırlanmış izlenimi uyandırıyor.Herhangi bir şekilde bilimsel bir araştırma vs. kaynak gösterilmemesi ile birlikte, kendine güvenirsen geçer tarzı çözüm yollarıyla probleme çözüm önerisi sunuyor gibi görünüyor.Aralara serpiştirilen kurgusal hikayeler ilede herhangi bir bağ kuramıyorum. Herhangi bir kitabı bu kadar yermem ama malesef bu kitap bana umduğumu verememesi ile birlikte benim gözümde sınıfta kaldı
160 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Spoi içerebilir.Annelik,babalık,eşler arası iletisim ve iliski,anne babalıkta yapilması gerekenler,eş olma,evlst olma,bir cocuğun dünyaya getirilmesindeki etmenler (kötü giden evliligi kurtarmak,eksik yanlarınizı tamamlamak gibi),dokuz aylik sureçte yasanilan hormonal degisimler,anne cocuk ve baba cocuk iliskisi,bebeklik ve cocukluk donemi anlatilmakta.Yazarimiz okufugum universite olan Uskudar Universitesinde Uygulma Psikiloji'de yuksek lisans yapmakta ve instagramda Bilge Anne ismiyle guzel paylasimlar yapmakta.Keyifli okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Zeynep Dizmen Hacıosmanoğlu
Unvan:
Türk Yazar
Lisans eğitimini önce Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni tamamladı. Türkiye’nin en önemli sağlık markalarından Eczacıbaşı ve Pfizer ile birlikte sağlık ve hastalık alanında yıllarca eğitim ve uygulama projeleri yürüttü. Ardından Psikoloji alanındaki Psikoder (CİSED-Ankara) Prof. Dr. Vamık Volkan, Prof. Dr. Cengiz Güleç ve Dr. Cem Keçe’den 2,5 yıl gibi bir süre boyunca Psikanalitik Psikoterapi Eğitimi aldı. Psikokinezyoloji, Recall Healing, Matrix, Psikanalitik ve Bütüncül Psikoterapi, Hastalıkların Duygusal Sebepleri gibi birçok alanda eğitimlere katıldı. Uludağ Üniversitesi Aile Danışmanlığı eğitiminin yanında Yüksek Lisansını Üsküdar Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji alanında tamamladı. Doktorasının başlangıcı olarak Üsküdar Üniversitesi’nde tez sürecindedir. Nişantaşı Üniversitesi Psikoloji Lisans eğitimiyle birlikte Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek lisansına devam ediyor. Zeynep Psikoloji ve Psikoterapi konusunda uzman bir isim olsa da çok yakında Uzman Klinik Psikolog olarak anılacaktır. Birçok hastaneye, üniversitelere, özel şirketlere, belediyelere ve kuruluşlara konferanslar, seminerler ve eğitimler verdi. Yüzlerce bilimsel ve eğitici makaleyi kaleme aldıktan sonra yazarlığının yükselişi olarak bir giriş mahiyetinde ilk kitabı olan Bir Annenin Doğuşu kitabını kaleme aldı. Eşi Eray Hacıosmanoğlu ile birlikte Hastalıkların Duygusal Sebepleri: Her Şey İçin Geç Olmadan adlı kitabı kaleme aldı. Şimdilerde Eray Hacıosmanoğlu ile birlikte Psikosanat markası altında çalışmalar yürütüyor. Asya adında bir kız çocuğu annesi.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.