Agatha'nın Anahtarı

7,4/10  (58 Oy) · 
250 okunma  · 
37 beğeni  · 
1.846 gösterim
Agatha Christie'nin Pera Palas günleri... Ünlü yazarın İstanbul tutkusu. Aşkın çılgınlaştırdığı evli bir adam. Kıskançlıklar, bencillikler ve kusursuz bir cinayet. Christie'den Başkomser Nevzat'a gizemli cinayet vakaları. Cinayetlerin ardındaki çarpıcı insan öyküleri. Sürükleyici, gizemli, tuhaf serüvenler. Defalarca televizyon dizilerine çekilmiş Başkomser Nevzat'ın benzersiz polisiye öyküleri...

"Evet, öyle düşünüyorum. Tasarlanmış cinayet iyi bir organizasyonu gerektirir. Zamanın, mekânın, cinayet aletinin doğru seçilmesi, ortalıkta kanıt bırakılmaması ya da sahte kanıtların bırakılması gibi zekâ gerektiren davranışların yanında, birini öldürebilecek kadar soğukkanlı bir cesarete veya vahşiliğe sahip olmalıdır insan. Konuşurken, yazarken basit olgularmış gibi görünen bu gereklilikler cinayet anında yerine getirilmesi oldukça zor eylemler haline gelebilir. Hele bir de cinayet anında sürprizlerin ortaya çıktığını düşünürsek... Evet evet, bundan eminim, bence kusursuz cinayet yoktur."
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9752897472
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
13 Haz 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Öğrencilik yıllarında, Siyasal Bilgiler Fakülte zamanları, o yorucu, yoğun, bunaltıcı sınav günlerinin sonlarına doğru nasılda artık okumaktan bıkmış usanmış, uykusuz gecelerin, yorgun günlerin, sınav streslerinin bende tavan yaptığı günlerde canım nasılda çekerdi Tom Miks- Teksas- Tex- Ten Ten- Red Kid- Kinova pekos Bill okumayı, Sınav sonrası Ankara dan İzmir e dönünce yumulurdum o resimli kitapların dipsiz derinliğine. Bir çerez misali yani çıtır çıtır gelirlerdi bana...
Bu kitabı Viktor Hugo nun Yukarıda izahatını çalıştığım durum ve şartları çağrıştırdı bana. kitap Sınav sonrası çerez gibi geldi, hoştu, sevimliydi. 15 hikayecik kokteylinin bana sunduğu adeta 15 değişik kuru yemişten oluşan karışı gibi geliverdi. Alışmışım Ahmet Ümit in polisiye tarzının için de tarihin bir zamanının bir boyutunu arkeolog gibi deşelemelerine. bana bu sefer böyle geldi ne yapayım. Doğruları söylemek boyun borcumuz değil mi zaten?

Serdar Poirot 
12 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Oldukça güzel bir polisiye roman. İlk ve son hikaye hariç güzel baş komiser Nevzat ve komiser Ali hikayelerinden oluşuyor. İlki kitabın adını veren bir hikaye sonuncusu da güzel bir gerilim hikayesi. En çok Rıfat Saygılı ile ilgili olan sporcu hikayesini sevdim. Mutlaka okunması gerekenlerden.

glbanu 
29 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Aralarda Ahmet Ümit'i okumalı insan..Komiser Nevzat özleniyor..polisiye öyküleri var, hani keşke biraz daha uzatsaymış yazar olayı diyebileceklerinizden..

İrem 
13 Eki 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 6/10 puan

Tek başlık altında bir hikaye olmasını beklerken bir sürü polisiye hikaye ile karşılaşmak şaşırttı. Polisiye okumayı seven biri olarak sıkılmadan okudum ama hikayeler çok kısaydı.

Ahmet Ümit 'in çeşitli hikayelerini birlestirdigi kitabı. Hikayeler ilginçti. Gerçi kitabı içinde sırf Başkomiser Nevzat ve Ali olduğu için bile okurum:)

Çiğdem İldem 
01 Oca 2013, Kitabı okumadı, Puan vermedi

Ahmet Ümit her zaman olduğu gibi bambaşka bir dünyaya sürüklüyor, kurgusu, hayal dünyası benzersiz

Berna Fidan 
31 Tem 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Polisiye hayranları için güzel bir kitap.Kısa hikayeler ile yaşanan polisiye öyküler anlatılmış.Okurken sıkılmadım,güzeldi fakat beklentilerim çok daha fazlaydı.Kısa öykülerden oluştuğundan dolayı çok fazla ayrıntıya girilmemişti ve çok da kaliteli hikayeler yoktu açıkçası ama kitabın kısa ve çok hikaye barındırması Ahmet Ümit'in diğer kitaplarına göre bir farklılık olmuş.

Çağrı 
21 Tem 16:22, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Her zamanki gibi yine severek okudum Ahmet Ümit'in bir eserini. Bu sefer, kısa polisiye hikayelerle dolu bir kitap yaratmış. Bazı hikayeleri çok sevdiğimi söyleyebilirim. Karakterleri, hikayeler kısa bile olsa öne koymayı başarmış ve sizi hikayenin içine çabucak sokmayı bilmiş usta. Bence okuyunuz!

Duru 
04 May 16:38, Kitabı yarım bıraktı, Puan vermedi

dili akıcı olan yazarın kitabını çok severek okumaya başladım. ama kitabı daha önce hiç incelemediğim için hayal kırıklığı yarattı. ben uzun bir yazı (roman) beklerken içinden küçük küçük öyküler çıktı. öykü okumayı pek sevmemem nedeniyle kitabı yarıda bırakıyorum.

sercan 
29 Haz 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

hikayeler güzel gerçekten çok ilginç cinayetler var....ben tek hilkaye var diye elime aldım ancak bir çok kısa kısa cinayetler yazılmış...bir de pepe nin top oynadığı yıllarda iddaa var mıydı kafam karıştı :D

2 /

Kitaptan 6 Alıntı

Aysel 
02 Oca 18:57, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bir kadın tarafından böyle sevilmek isterdim." dedi Ali, Rıfat`ı Devlet Güvenlik Mahkemesine götürürken.
"O zaman kadınlara iyi davranma." dedim.
"Nasıl yani?" diye sordu kaşlarını çatarak.
"Onlara önem verme, hatta Rıfat gibi kendini kurtarmak için onları harcamaktan çekinme."
Şaka yaptığımı sanan Ali inanmamış gözlerle beni süzüyordu.

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet ÜmitAgatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit
Beyza Metin 
13 Mar 17:03, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

''Sorgu zor iştir Ali. İnsanın bir üslubunun olması lazım. Ama bu kolay kazanılmaz. Zamana ihtiyacın var."

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (Sayfa 84)Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (Sayfa 84)
Aysel 
02 Oca 18:50, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Arkadaşımıza güvenmeliyiz, en ufak bir kuşkuda insanları defterimizden silersek, sayfalarımız bomboş kalmaz mı?"
Başını umutsuzca sallayarak yanıtladı:
"Abim de buna benzer cümleleri sık sık kullanırdı. O çok güvendiği arkadaşlarının verdiği ifade yüzünden, şimdi Çanakkale Cezaevi`nde dört yılı nasıl geçireceğini düşünüyor."

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet ÜmitAgatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit
glbanu 
29 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

Bazı cinayetlerin aydınlanması polisin çabasına değil, siyasi iktidarın tavrına bağlıdır. Elinizde ne kadar ipucu, ne kadar somut kanıt olursa olsun hiçbir yararı olamaz. Çünkü yukarıdan birileri, bu işin aydınlanmasını istemiyordur. Bazen doğrudan söyledikleri de olur ama genellikle her adımda önünüze engeller koyarak sizi yolunuzdan saptırmaya çalışırlar.

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (87)Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (87)

Senin sevmek var ya seni sevmek
Sanki bir şişe gökyüzü içmek gibiydi
Hala kendime gelemedim

Senin sevmek var ya seni sevmek
Sanki bir şişe gökyüzü içmek gibiydi
Hala kendimi bulamadım

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet ÜmitAgatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit

Kitapla ilgili 1 Haber

Agatha Christie Gizemli Hikayesi
Agatha Christie Gizemli Hikayesi Agatha Christie'nin 1926’da 11 günlük kayboluşunun sırrı ve Pera Palas Oteli 411 numaralı odadaki esrarengiz anahtarın gizemi...