Dalgalar

9,1/10  (12 Oy) · 
51 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.226 gösterim
"Ve benim içimde de dalga yükseliyor. Kabarıyor; sırtı kavisleniyor. Bir kez daha yeni bir arzunun farkında oluyorum, süvarisinin önce mahmuzladığı sonra da gemini çektiği gururlu at gibi bir şey yükseliyor altımda. Sırtına bindiğim sen, şimdi bize yaklaştığını sezdiğimiz düşman kim, bu kaldırımda eşelenerek dururken biz? Ölüm o. Düşmanımız, ölüm. Mızrağımı indirerek ve saçlarım genç bir adamın, Hindistan'da dörtnala giden Percival'in saçları gibi uçuşarak ölüme doğru koşuyorum. Atımı mahmuzluyorum. Sana doğru fırlatacağım kendimi, yenilmeden ve boyun eğmeden, Ah Ölüm!"

Geleneksel roman anlayışından kopuşun öncüllerinden Virginia Woolf'un en özgün yapıtı olarak kabul edilen Dalgalar, hayatın ritmini doğanın döngüsü ve zamanın akışıyla uyum içerisinde yansıtır. Birlikte büyüyen, üçü erkek, üçü kız altı çocuğun, gençliğe ve sonra da yaşlılığa uzanan bir çizgide ve birbirine koşut dokuz bölümde izlediğimiz yaşamlarını monologları ve iç sesleri üzerinden anlatır Woolf. Dalgalar bir metafordur, bu yaşamların yapısını kurar, gelgitleri insan yaşamının ve ruhunun ritmini yansıtır. Tüm kitap boyunca saf bir bilinç akışı tekniği kullanan Woolf, ortak bir trajedinin etrafında şekillenen, farklı ancak yer yer kesişen, birbirini bütünleyen, belki de hepsi bir bütünün parçaları olan hayatları anlatır. Dalgalar, yazarın ortak ve bireysel benlik arayışını, gençlik umutları ve orta yaş çıkmazlarını kaleme aldığı deneysel bir roman, kendi deyişiyle bir "oyun-şiir".
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  254
 • ISBN:
  9786055340681
 • Orijinal Adı:
  The Waves
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslı Tekin 
04 Haz 11:26, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Kısa sayılabilecek bu kitabı, 254 s. olmasına rağmen uzun bir sürede okuyabildim. Her cümlesi, paragrafı düşüne düşüne okunabilecek bir kitap. Ayrıntının güzelliğini yaşıyorsunuz. Sanki ağaçtan düşen bir yaprakla beraber, yavaşça yere düşüyormuşsunuz gibi. Ya da; akan bir suyu seyrederken o suyla akıyormuşsunuz gibi... Hayat bir deniz; dalgalar, yaşadıklarımız... Yapılan metaforlarla kitabı okumuyor, hissediyorsunuz.

Konu, olay örgüsü çok anlaşılır değil. Altı arkadaşın okul, gençlik ve orta yaş dönemleri anlatılmış.

Yazarın okuduğum bu ilk kitabı idi; diğerlerini de okuma hevesi uyandırdı bende.

Burak Erdoğdu 
07 May 10:40, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Okuyup bitirdiğim için kendimi oldukça şanslı hissettiğim bir başyapıt. Okumak belki de fazla hafif bir kelime, yaşamak diyebiliriz. Dalgalar, yaşanması gereken, içine girilmesi, orada kalınması gereken bir kitap. Kesinlikle yalnız,sakin ve sindirerek okunmalı... Bilinç akış tekniğinin kusursuz kullanımı, gelişigüzel ve dağınık cümlelerden muazzam bir bütün elde edilebileceğini göstermiş, ayrıca elbette eserdeki gelişigüzellik sadece görünürde var olan bir durum. Muhteşem ve kült bir eser diyebilirim.

missprufrock 
15 Eki 2014, Kitabı okudu, 9/10 puan

Kitaptan alıntı yapacak olsam tüm kitabı yazmam gerekir buraya. Woolf'ün kelimelerle oyunu bile denebilir bu kitap için. Şiir gibi tabiri kullanmadan edemeyeceğim.

ahmet Karakuzulu 
06 Haz 16:46, Kitabı okudu, 14 günde, 7/10 puan

Dalgalar, Virginia Wolf'un farklı bir yazım türünde roman denemesidir. Bilinç akışı tekniğiyle kaleme alınmış olan romanda, öğrenim hayatları birlikte geçen bir grup arkadaşın, birbirleriyle ve yaşamlarıyla ilgili değerlendirmeleri ve özeleştirilerini içermektedir. Yer yer varoluşun sorgulandığı görülüyor. Roman, şiirsel bir dille kaleme alınmış. Bu yönüyle okunmaya değer. Ayrıca, yazmaya karşıda ilginiz varsa, bu kitabı okumanızı özellikle önerebilirim. Wolf, bu kitabında tüm yazın sınırlamalarına isyan ediyor adeta. Kolay okunur bir kitap olmadığını da belirtmeliyim . zoru seven okurlar için bu nedenle ideal:)

Ezgi bezci 
27 May 09:41, Kitabı okudu, 52 günde, Beğendi, 8/10 puan

"Bu saçma sapan, beş para etmez, kendinden hoşnut dünyanın, bu at kılından kanepelerin, bu rıhtımları ve geçit törenlerini gösteren renkli resimlerin pisliğini söyleyeyim. Bu kibirli kendinden hoşnutluğa, bu saat zincirlerinde asılı mercan süslerle at satıcıları üreten dünyanın bayağılığına bütün gücümle haykırabilirdim."
Gerçek benliğim, varsaydığım benliğimle ilişkisini kesiyor."
Yüreğim kaburgalarımı dövüyor."
Dostlarımızın kendi gereksinimlerini karşılamak için bizi ele aldıkları gibi basit değiliz. Yine de sevgi yalındır."

Kitaptan 29 Alıntı

"Ama böyle yan yana birlikte oturduğumuzda," dedi Bernard, "birbirimizde eriyoruz tümcelerle. Sisle çevriliyoruz. Düşsel bir ülke yaratıyoruz."

Dalgalar, Virginia WoolfDalgalar, Virginia Woolf

''İnsanlar, nasıl da nefret ettim sizden! Nasıl da dirsek vurdunuz, nasıl da önümü kestiniz, yeraltı treninde karşılıklı oturup birbirinize gözlerinizi diktiğinizde nasıl da pistiniz!"

Dalgalar, Virginia WoolfDalgalar, Virginia Woolf
Bengü 
17 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ah arkadaşlık, senin okların ne kadar delici -şurası, şurası ve şurası. Bana baktı, dönüp benimle yüz yüze geldi; bana şiirlerini verdi. Bütün sisler varlığımın çatısından kıvrılarak çıkıyor. Bu güven simgesini ölene kadar saklayacağım. Upuzun bir dalga gibi, yuvarlanan su kütleleri gibi üzerimden geçti o, onun tahrip edici varlığı - beni çekip açtı, ruhumun sahilindeki çakıltaşlarını açıkta bıraktı. Aşağılayıcıydı bu; küçük taşlara bölünmüştüm. Bütün benzerliklerin üstü yıkanmıştı. 'Sen Byron değilsin; sen kendinsin.' Bir başkası tarafından tek bir varlıkta özetlenmek - ne tuhaf.

Dalgalar, Virginia WoolfDalgalar, Virginia Woolf

"Her zamanın ayrı bir anlamı var." dedi Neville. "Bu dünyada bir düzen var; belirlenmeler var, ayrımlar var, kıyısına adımımı attığım bu dünyada. Bu, yalnızca başlangıç."

Dalgalar, Virginia WoolfDalgalar, Virginia Woolf
Tuğba A. 
25 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ve ben de, arkadaşlarımın karşısında belirsiz ve bilinmezim; bir hayaletim, bazen görülen, çoğu kez görülmeyen.

Dalgalar, Virginia Woolf (Sayfa 236)Dalgalar, Virginia Woolf (Sayfa 236)

"Yüreğim katılaşıyor; çift ağızlı bir törpü iki yanımdan kemiriyor beni; bir yanımla onun yüceliğine tapıyorum; bir yanımla dağınıklığını hor görüyorum, ona böylesine üstün olan ben, onu kıskanıyorum."

Dalgalar, Virginia WoolfDalgalar, Virginia Woolf
Bengü 
18 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ölü şairin dediklerini unuttunuz. O sözleri size tercüme edemem ki etkileyici gücü sizi kendine bağlasın, amaçsızca olduğunuzu kafanıza soksun; ritmin bayağı ve değersiz olduğunu göstersin; ve böylece amaçsızlığınızın farkında olmadığınız sürece içinize işleyen ve henüz gençken sizi yaşlandıran o aşağılanmadan sizi kurtarsın.

Dalgalar, Virginia WoolfDalgalar, Virginia Woolf
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber