Deniz Feneri

8,0/10  (8 Oy) · 
44 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.007 gösterim
İngiliz edebiyatının başyapıtlarından biri olan Deniz Feneri, son derece basit olay örgüsünün ardında yaratıcısının özyaşamının ayrıntılarını, toplumsal meselelere ilişkin sorgulamalarını, içgözlemlerini ve derin felsefi gizemleri barındırır.

Deniz Feneri 'nin merkezinde I. Dünya Savaşı'nın öncesinde ve sonrasında İskoçya'nın Skye Adası'ndaki evlerinde kalan Ramsay ailesi ve konukları vardır. Çocuklar oynarken, yetişkinler sohbet eder, düşüncelere dalar ve keşiflerde bulunur. Yapıtın roman türünde alışık olduğumuz anlatı sürekliliğini kesintiye uğratan yapısı ve her bir anlatıcının kendi bilinç akışının perspektifiyle çözülen olay örgüsü, bir deniz fenerinin kendi ekseni etrafında dönen ışığını andırır. Böylece Ramsay ailesinin sıradan gündelik yaşamı zaman, ölüm, toplumsal cinsiyet ve ahlak üzerine derin düşüncelere gömülür.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786053324423
 • Orijinal Adı:
  To The Lighthouse
 • Çeviri:
  Sevda Çalışkan
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dila. 
19 Oca 11:07, Kitabı okudu, 9 günde, Puan vermedi

Okunması en zor kitaplar listesine girmiş bir Virgina Woolf kitabıdır. Bilinç akışı o kadar yoğundur ki hikaye nerden gelmiş nereye gitmiş çok anlamazsınız. Akar gider kitap, altını çizecek yer bile bulamazsınız çünkü hızdan farketmemişsinizdir.
Akar gider diyorum ama çok anlayarak da götüremezsiniz doğrusu, aslında yazılma tekniğine inat, yavaş okumak gereklidir anlayabilmek adına.
Ara ara geriye dönüp en azından sayfanın başından almak gerekebilir. belki zorlar ama kitaptan alacağınız keyfi kesinlikle arttırır.

Burak Erdoğdu 
07 Eyl 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Puan vermedi

Kesinlikle bir solukta okunacak bir kitap.İlk başta içine girmekte zorlanıyorsunuz ,bocalıyor,aynı yazarın tasvirin ettiği yetişkinliğe geçemeyen insanlar gibi kitabın içerisine dalmakta bir hayli zorluk yaşıyorsunuz.Ancak biraz sabırdan sonra kitabın akışına kapılıyor,takip mekanizmanızın baskılarından arınıyor ve soluksuz okuyorsunuz.Kesinlikle tavsiye ederim.Yetişkin hayatının garip ilişkileri ve gereksiz yükleri cesurca gözler önüne serilmiş.

Bohem_kizi 
18 Mar 00:03, Kitabı okudu, 22 günde, Beğendi, 9/10 puan

Dili biraz ağır olsa da o kadar derin ki ağırlık önemini yitirip derinliğe bırakıyor. Biraz uzatmalı bitirseniz de kitabı , damağınızda farklı ve derin bir hava sezinliyorsunuz. Virginia Wooolf okunması zor ama bitirdikten sonra ki bağımlılığınızı artîran yazarlardan. Icerisinde o kadar güzel bilgiler var ki edebiyat dünyası , sanat dünyasını da yer yer görebiliyorsunuz.

Bülent Eryiğit 
17 Mar 23:36, Kitabı okudu, 5 günde, 8/10 puan

Kitap okumaya yeni başlayanlar için zor olacaktır Deniz Feneri'ni okumak. Orlando'dan daha kolay okunan bir kitap olmasına rağmen yine de biraz zor. Sindire sindire, her cümleye kafa yora yora okumak lazım Woolf'u anlamak için. Genel itibariyle konuyu beğendim.

Kitaptan 3 Alıntı

“Her şeyi tam zamanında yapmak, ancak yaşamımızın sonlarına doğru öğrenebildiğimiz o küçük erdemlerden biridir.’‘

Deniz Feneri, Virginia WoolfDeniz Feneri, Virginia Woolf
Bohem_kizi 
09 Mar 15:54, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Derin düşüncelere dalarak , hayalinde bu küçük havuzu denize , minik balıkları da köpekbalığına ve balinalara dönüştürdü , elini güneşin önünde tutarak bu minik dünyanın üzerine büyük bulutlar düşürdü ve hiçbir şeyin farkında olmayan bu milyonlarca cahil ve masum yaratığa tıpkı Tanrı gibi karanlık ve perişanlık getirdi , ama sonra elini birden çekti ve ışığın aşağı akmasına izin verdi.

Deniz Feneri, Virginia Woolf (Sayfa 78 - isbankasi yayinlari)Deniz Feneri, Virginia Woolf (Sayfa 78 - isbankasi yayinlari)
Görkem Su Kılıç 
11 Şub 20:25, Kitabı okudu, Puan vermedi

''Bu kadının zihnindeki ve kalbindeki bölmelerde,kral mezarlarındaki hazineler gibi üzerinde kutsal metinler yazan tabletler durduğunu hayal etmişti, eğer okunabilseler insana her şeyi öğretebilirler ama asla açıkça sunulmazlar, asla uluorta açıklanamazlardı.''

Deniz Feneri, Virginia WoolfDeniz Feneri, Virginia Woolf

Kitapla ilgili 1 Haber

En zor 10 kitap
En zor 10 kitap Okunması en zor 10 kitap arasında Joyce'un "Finnegans Wake"i, Virginia Woolf'un "Deniz Feneri", Heidegger'in "Varlık ve Zaman"ı da bulunuyor. Araştırmada Batı dünyasından yazarların yapıtları temel alındı.