8,1/10  (121 Oy) · 
452 okunma  · 
86 beğeni  · 
3.040 gösterim
Brezilyalı Jose Mauro de Vasconcelos'un, kendi yaşam kesitlerinden yola çıkarak yazdığı Şeker Portakalı'nı, Türkiye'de yediden yetmişe herkes yıllardır severek okuyor. Romanın kahramanı olan küçük Zeze, çocukların olduğu kadar büyüklerin de yüreklerinde yer etmeyi becermiş sevgili bir çocuktur. Şeker Portakalı'nın ikinci bölümü olan Güneşi Uyandıralım'da sevgili Zeze biraz daha büyümüştür. Küçüklüğündeki biricik dostu Şeker Portakalı fidanı yoktur artık. Onun yerini yeni bir dost almıştır: yüreğinde yer eden sevgili bir kurbağa'dır bu yeni dost. Dizinin üçüncü kitabı olan Delifişek'te ise Zeze'yi daha da büyümüş bulacaksınız. Yeniyetmelikten çıkmakta, tam bir delikanlı olmaktadır. Yaşamın katı gerçekleriyle yüzyüzedir artık. Haklarını arayan, özgürlüğünü yaratmaya çalışan biridir Zeze.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2015
 • Sayfa Sayısı:
  103
 • ISBN:
  9789755105116
 • Orijinal Adı:
  Doidao
 • Çeviri:
  İnci Kut
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Adar Zargana 
15 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Arkadslarim sayfa sayısını hedef gösterek alay konusu yaptılar beni ama bilmiyorlaki içeriginde bazı 700,800 sayfalik kitapta olmayan duygular yüklü oldugunu. velhasıl kitap harikaydı bence şeker portakilinin basarisini bu romanindada yansitmis yazar :)

Fatoş Çetiner 
18 Oca 2016, Kitabı okudu, 10/10 puan

Yersiz uzatma olmayan sade bir kitaptı. Şeker Portakalı kadar olmasa da bence en azından ona denkti. Zeze'nin ne kadar sevgiye muhtaç ve kendini bulmaya ihtiyacı olan bir karakter olduğu, bu kitapta da ortaya çıkıyor. Zeze, okuyucuyu yüreğinin karmaşıklığı ile, onu sevsin mi yoksa ona kızsın mı ikilem de bırakıyor. Kitap bittikten sonra Zeze ile ilgili bir kitap daha olsa onu da okurdum dedirtti bana. Birçok not aldığım, çok kolay okunabilen, zaten çok ince bir kitap. Yazar, kesinlikle diğer kitapları da okunmaya değer, sevdiğim yazarlardan biri oldu.

cansel kıraç 
07 Oca 19:07, Kitabı okudu, 1 günde, 8/10 puan

#kitapyorum


Kahramanımız artık delikanlı genç bir adam olmuş. Yazar çok doğru bir karar ile kitabı çok uzatmadan sonlandırmış. Bu kitapta da değişime tanık oluyoruz. Kahramanımızın içinde ki çocuk halen yaşıyor. Artık kalbin de sevdiği kıza yer veriyor. Hayatın gerçekleriyle karşı karşıya kalıyor. Hepimiz aşk acısının geçmeyeceğini düşünürüz fakat tanrı'nın her şeyi unutturmak için var ettiği zaman bunu da unutturur ;) 3 Kitaplık çok güzel bir yolculuk oldu tavsiye ederim. Bu tür novella kitaplarını seviyorum

Sibel Öztürk 
26 Haz 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Okumaya yeni başlıyorum. Şeker Portakalı öyle enfesti ki ikinci kitap olan Güneşi Uyandıralım'da hevesimin düştüğünü itiraf etmeliyim ama seriyi tamamlamak adına bu kitabı okumam gerektiğini düşünüyorum.,

Şeker Portakalı'nın vaad ettiği duygu hiçbir devam kitabında yokmuş maalesef...

Mehmet Kesdal 
 12 Tem 2016, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 6/10 puan

Güzel kitaptı.Zezé kabına sığmayan Zezé sonunda daha geniş bir dünyaya yelken açtı.Coğrafya ve macera tutkusu tam ona göreydi.Teşekkürler José Mauro De Vasconcelos.

Aslıhan Alpaslan 
04 Eki 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Zeze delifişek Zeze, yazar öyle güzel anlatmış ki o devreyi hissetmemek mümkün değil, Zeze sevgiye mi muhtaç, Zeze ilgiye mi muhtaç aslında hepsi var fakat o daha bir delifişek ve farkında değil. Keyifli okumalar....

EDA 
18 Mar 2016, Kitabı okudu, 6 günde, 8/10 puan

Şeker Portakalı, Güneşi Uyandıralım son olarak da Delifişek küçük bir çocuğun büyüme hikayesi. İlk iki kitap harika olunca insan büyük bir beklentiye giriyor, beklenti yüksek olunca bir anlamı kalmıyor. Ama beklemek güzel bir şey! Diğer kitaplardan elbette farklı olacaktı aynısını beklemek hata. Biraz hüsran yaşadım ama yinede çok sevdim.

Selman Ç. 
28 Şub 2016, Kitabı okudu, 1 günde, 9/10 puan

Keyifle bi çırpıda okuyacaksınız ve bu serüven böyle bitmemeliydi diyeceksiniz. Aynı hayat gibi.
Devam etse nasıl olurdu acaba diye düşünmemek elde değil.

fulden ufacık 
20 Ara 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir!
Zezé artık 20 yaşında bir delikanlı. Hala özgür ruhunun peşinden gidiyor. Ben kitabı biraz kısa buldum. Okudum ve bitti. Biraz daha uzun olabilirdi. Zezé'ye veda etmek istemedim galiba. Zezé hala sevgiye aç biri. 20 yaşında olmasına rağmen işi gücü yok ve okulu bırakmış. Tek tukusu yüzmek ve kızlar.
Yazar bu kitabının en sevdiği kitaplarından biri olduğunu söyler. Bunun nedeni içindeki çaresizliği anlatması ve düşüncelerini aklından geçtiği gibi yapmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Gençlik ateşi, gençlik yılları...
"Vasconceles yazı yazma yöntemini bize söyle anlatır: 'Kitaplarımı bir kaç gün içinde yazıverdiğim doğrudur. Ama buna karşılık fikirlerimi olgunlaştırıncaya kadar yıllarca üstünde düşünür taşınırım. Hep daktiloyla yazar, her bölümü hiç durmaksızın yazıp bitiririm; yazdıklarımı ancak bitirdiğim zaman okurum. Gece gündüz, saat kaç olursa olsun yazarım. Yazı yazarken sanki transa geçerim. Ancak parmaklarım acımaya başladığı zaman bırakırım tuşlara vurmayı, o zaman anlarım ne kadar çok çalıştığımı. Çalışmak mı dedim? Ne düşüncemi ne de duygularımı iyi anlatabildim: Yazı yazmak, öyküler anlatmak, yaşanmış olayları nakletmek, tanıdığım çocukların anılarına dalmak benim için çalışmak demek değildir. Kendi kendime verdiğim bir armağandır bu.'"
Zezé, arkadaşı Tarcisio'dan küçükken Zezé'ye sarkıntılık yapan ve o zamanlar hayli çirkinken, şimdilerde oldukça güzelleşmiş olan Sylvia'ın geri döndüğünü haber verir. Zezé hemen onu görmeye gitmeye karar verir. Eve gidip hazırlanmaya başlar. Tam çıkacağı sırada balkonda oturmuş sigara içen babası onu yanına çağırır ve ona bir şey söylemesi gerektiğini söyler. Fakat sonra Zezé'ye bir kızla mı görüşeceğini sorar ve öyleyse hemen gitmesini söyleyerek onu gönderir.
Zezé, Sylvia'yı görmeye gittiğinde başta pek hoş karşılanmasa da, zaman geçtikçe ikisi de birbirlerini çok sever. Artık sevgili olmuşlardır ve birlikte çok iyi vakit geçiriyorlardır. Her şey böylesine iyi giderken, işler Zezé'nin babasından hasta olduğunu öğrenmesiyle giderek kötüleşir. Babası üç ay içinde ameliyat olacaktır ve günden güne kötüye gitmektedir. Zezé buna çok üzülmektedir ama elinden bir şey gelmez. Aynı anda büyük yüzme yarışına hazırlanan Zezé, hiç yapmadığı bir şey yapar ve Tanrıya eğer babasını iyileştirirse bir daha yüzmeyeceğine dair söz verir.
Zamanla babasının durumu gerçekten çok kötüye gider. Ameliyat zamanı gelip çatmıştır. Ameliyat gayet başarılı geçer, herkes çok mutludur. Zezé de mutludur, fakat verdiği sözü tutmak zorundadır. En sevdiği yüzücü mayosunu bir pakete koyar ve kiliseye gider. Mayoyu oraya bırakır ve bir daha yüzmemeye karar verir. Büyük yarışa da katılamayacaktır. Herkes onun korktuğu için katılmadığını düşünür.
Babası hastalığı nedeniyle midir bilinmez, Zezé'ye karşı hiç olmadığı kadar kibar, duyarlı ve ilgili davranmaktadır. Bu da Zezé'nin çok hoşuna gitmektedir. Bu nedenle o da babasına karşı ilgili davranır, bir dediğini iki etmez. Fakat bir gün babası, Zezé'den Sylvia ile ayrılmasını ister. Zezé hiç sesini çıkarmadan bu isteğini kabul eder, fakat içi kan ağlayarak bu isteği yerine getirir. Sylvia da anlayışlı davranmıştır. Fakat bir süre sonra buna dayanamaz ve yeniden bir araya gelirler. Zezé bu süreçte gerçekten çok üzülmüştür. Fakat bu kez de yaşadıkları yerde onlarla ilgili büyük dedikodular çıkar. Zezé bir gemide iş bulup, uzun süre çalışıp para biriktirdikten sonra geri dönüp Sylvia'yı da alarak uzak yerlere kaçmaya karar verir. Kaderi, Zezé'yi uzak diyarlara götürmüştür.

Eda karaaslan 
01 Kas 2016, Kitabı okudu, 20 günde, 8/10 puan

Spoiler içermektedir .
Bizim minik Zezemiz büyümüşte , aşık olmuş bile :) hala o kadar sevgiye , ilgiye muhtaç ki .. Kızsam mı , gülsem mi bilemedim . Gencecik yaşının verdiği o heyecanı , sevgiyi yaşamak isterken , babasının ondan yapmasını istediğini şeyi ( Silvia'yla olan ilişki tüm kente yayılır ve babası bu durumdan rahatsız olur , Silviayı bırakmasını ister ) başaramaz . Kitap bitince devamı olmalıydı , olmalı diye düşündüm .. Keşke olsaydı .. Beni Zezeyle tanıştırdığın için teşekkürler Jose Mauro De Vasconcelos :)

2 /

Kitaptan 28 Alıntı

Ayağımıza bir parça çamur bulaşması, günün birinde toprak olacağımızı hatırlatır.

Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 30)Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 30)
Ali Yalçın 
27 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Korku içindeydim, dünya öyle büyüktü ki... insanoğlunun girebileceği en büyük, en keder dolu yerdi."

Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 85)Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 85)
Yüksel Bulut 
28 Eyl 2016, Kitabı okudu, 9/10 puan

"- Ölünün arkasından böyle konuşma.
- Bu da dayanamadığım bir başka şey. Sırf öldü diye birinin aziz olup çıkması."

Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 29 - Can Yayınevi)Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 29 - Can Yayınevi)
Adar Zargana 
14 Eki 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

- Ölünün arkasıdan böyle konuşma.
+ Bu da benim dayanamadığım başka bir şey. Sırf öldü diye birinin aziz olup çıkması.
- Seninle ne tartışmak istiyorum, ne de kavga etmek.
+ Öyleyse bana bir sigara ver.

Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 29)Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 29)
Mazlum İlhan 
01 Kas 2016, Kitabı okudu, 8/10 puan

Her şeyi aynı anda düşünmek, hiçbirine gereken zamanı vermemek, ne kötü bir huydu.

Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Can Yayınevi)Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Can Yayınevi)
ALEYNA YILMAZ 
05 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Aman Allah'ım, tek bir sözcük, öylesine güzel bir sabahı nasıl da mahvedebiliyordu! Okulun canı cehenneme! Tahta bir sırada oturup bütün ömrünü matematik, din, coğrafya dersi dinlemekle geçirmek budalalıktı...

Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 15)Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 15)
Mehmet Kesdal 
 12 Tem 2016, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 6/10 puan

Zé ağaçta.
Çocukluk! çocukluk, hayatta gördüğüm en talihsiz,en korkakça şey.Benimkini neyle olsa değişirdim.

Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 27 - Can yayınları,mayıs 2010 baskısı.)Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 27 - Can yayınları,mayıs 2010 baskısı.)

Bütün hayatım boyunca böyle olmuştu.
İstediklerim artık onlara sahip olamayacağım bir zamanda karşıma çıkıyordu.

Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 48)Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 48)
Selman Ç. 
28 Şub 2016, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

"Ben hiçbir şey olmak istemiyorum. Bende serseri ruhu var. Beni sevmek isteyen, olduğum gibi kabul eder."

Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 25 - Can)Delifişek, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 25 - Can)
3 /