Emile - Bir Çocuk Büyüyor

8,7/10  (10 Oy) · 
35 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.273 gösterim
Yaşadığımız süre boyunca insanlar tarafından eğitiliyoruz ve bizi etkileyen olaylardan edindiğimiz tecrübeyle olgunlaşıyoruz. Bize eğitim veren insanların bizim için çizdiği yol ile yaratılışımıza uygun olan yol zıt yönleri işaret ettiğinde ise ruhsal karşılıklar yaşıyoruz. Yürümemizi istedikleri yolun sonu bize mutluluk getirmeyecek, ancak diğer yolda yürümemiz için de teşvik edilmiyoruz. Bütün hayatımız boyunca böyle çarpıştığımız ve dalgalandığımız için kendi kendimizle uyuşamadan, ne kendimiz için ne de başkaları için iyi şeyler yapamadan hayatımızı tamamlıyoruz.

Çocukları, yeteneklerini ortaya çıkarmaları ve olmak istedikleri şeyi olmaları için özgür bırakmalıyız. Biz onlara hakim, asker ya da din adamı olmalarını değil yaşamayı öğretebiliriz ve onlar bir meslek sahibi olmadan önce insan olmalılar. Çünkü, bir insan ne olmak istiyorsa ya da ne olması gerekiyorsa onu olabilir, sonra vazgeçip başka bir şey olabilir; ama o daima kendisi olarak kalacaktır.
(Arka Kapak)
Gül Girgin 
22 Ağu 00:32, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitap Jean Jacques Rousseau'nun karmaşık yaşamına rağmen, oluşturduğu hayali çocuğu nasıl da olağanüstü detaylarla yetiştirdiğini öyle güzel anlatmış ki; her anne babanın, her eğitimcinin kesinlikle okumuş olması gerekiyor diye düşünmekteyim. Şaşırdım, öğrendim, uygulamak istedim...

birsen 
22 Şub 22:01, Kitabı okudu, 19 günde, 6/10 puan

Rousseau eğitimi şekillendiren düşünürlerden biri ve bu kitapta Emile adında hayali çocuğu üzerinden anne babalara ve eğitimcilere önerilerde bulunuyor. 18.yüzyılda yazılan bu kitap ebeveynlerin yaptığı hatalara bol bol değiniyor. Ve bu hatalar günümüzde hala devam ediyor ne yazık ki. Yalnız kitabın kız çocuğu yetiştirme kısmına katıldığımı söyleyemem. Rousseau'nun kızların varoluş amaçlarını yanlış yorumladığını düşünüyorum. Belki de yaşadığı çağın etkisidir. Bir eğitimci olarak çocukları dengeli bir şekilde yetiştirmek ve eğitmek için faydalı bulduğum bu kitabı eğitimci arkadaşlara ve tabii ki anne babalara tavsiye ederim.

denizcvdr 
12 May 10:57, Kitabı okudu, Puan vermedi

Çocuklarımızı büyütürken kendi yapamadıklarımızı onların yapmasını istemek yerine kendi yeteneklerini ortaya çıkarmalarını sağlamalı,birey olduklarını kabul etmeli,kendileri olmalarını sağlamalıyız.Yol gösterici bir kitap.Her ebeveyn,her öğretmen okumalı.

İbrahim Ağkavak 
19 Kas 01:27, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Çocukları, yeteneklerini ortaya çıkarmaları ve olmak istedikleri şeyi olmaları için özgür bırakmalıyız. Biz onlara hakim, asker ya da din adamı olmalarını değil yaşamayı öğretebiliriz ve onlar bir meslek sahibi olmadan önce insan olmalılar."

J.J.Rousseau

Kitaptan 29 Alıntı

ayamak 
19 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

En çok yaşayan insan, en çok yıl saymış olan değildir. Hayatı en çok hissetmiş olandır.

Emile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques RousseauEmile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques Rousseau

Mutluluğumuzu çoğaltmak için çabalaya çabalaya onu mutsuzluğa dönüştürüyoruz. Yalnızca yaşamak isteyen insan mutlu yaşar, dolayısıyla iyi yaşar, çünkü kötü olmak onun neyine yarar ki?

Emile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques Rousseau (İş Bankası Kültür Yayınları)Emile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques Rousseau (İş Bankası Kültür Yayınları)
ayamak 
13 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bir şeyin hayali aslından daha fazla sevilir. Sevilen herhangi bir şeyi etraflıca ve tamamıyla görmek mümkün olsaydı yeryüzünde aşktan eser kalmazdı.

Emile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques RousseauEmile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques Rousseau
birsen 
17 Şub 09:49, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

"Nasihatları faydasız yapan nedenlerden birisi, seçim yapmadan herkese karşı kullanılmalarıdır."

Emile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 207)Emile - Bir Çocuk Büyüyor, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 207)
3 /