Gülünün Solduğu Akşam

8,8/10  (120 Oy) · 
628 okunma  · 
90 beğeni  · 
2.372 gösterim
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Sinan Cemgil ve daha niceleri. Mamak Askeri Cezaevi'nde bu çocukların çoğuyla konuşmuştum. Deniz'le anlaştığımız gibi, tuttuğum notlardan yola çıkarak bir roman yazacaktım. Sorduğum sorularla onları sürekli küçük ayrıntılara yöneltmeye çalışmıştım. Roman, bu ayrıntılardan doğup gelişecekti. Ne yazık ki iş yarım kaldı. Hele belgesel bir roman için elimdeki notların yetersizliğini görünce böyle bir çalışmaya girmekten vazgeçmek zorunda kaldım. Yıllar sonra, bir başka biçimlemeyle, sonunda oluşturabildim bu kitabı. Gülünün Solduğu Akşam, serüven dolu sürükleyici bir roman gibi de okunabilir. Ama acı ve hüzün yüklü bir kitap olduğu da bilinmelidir. Anı, belge, anlatı karışımı bu kitabı dilerseniz bir roman gibi okuyun; yeter ki sizde bırakacağı hüzün kalıcı olsun.
salih 
08 Nis 02:11, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

O iyi insanlar ,O güzel atlara binip gittiler,O kadar derinden o kadar etkileyici anlatmış ki Erdal Öz bir zamanların 68 kuşağının acı veren yaşamları.

Elif Kimya Salt 
 03 Eyl 16:08, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

"İnsan ne zaman ölür, gülünün solduğu akşam." İşte böyle güzel bir sözle başlıyor kitap ve bu giriş bile ne kadar iyi bir kitabın sizi beklediğini gösteriyor. 1960 lı yıllar.Fikirlere tahammülün olmadığı,insanların sırf inandığı görüşler yüzünden hunharca öldürülüp asit kuyularında faili meçhul edildiği, gencecik fidanların hapislere tıkılıp işkence gördüğü,asıldığı yıllar...Yazar Erdal Öz' de bu dönemi yaşamış biri olarak yazıyor Gülünün Solduğu Akşam ' ı. İçeride tanıyor Deniz Gezmiş,Hüseyin İnan,Yusuf Arslan ve daha nicelerini.Deniz Gezmiş ' e söz veriyor onların hikayesini yazacak ve gelecek nesillere okutacak. Sözünü tutuyor böyle başarılı bir kitap yazarak.Onların davalarının arkasındaki sağlam duruşları, ölüme giderken bile bunu haykırmaları,yüreklerinin büyüklüğü gerçekten okunmaya değer.Her kesimden insanın içini acıtacak,hüngür hüngür ağlatacak belgesel şeklinde yazılmış bir anı kitabı.Daha yazmak isteğim çok şey var ama... Anladınız umarım. Okunmaya kesinlikle değer.

Ebru Hacıalioğlu 
28 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

95 yılıydı sanırım. O güne kadar ailemden hep dinlemiş, bölük pörçük okumuştum denizlerin hikayesini hüzünle. 3-4 saatlik bir uçak yolculuğu için babam vermişti kitabı oku bunu diye. Yolda uyumazsam göz atarım diye düşünmüştüm. Yerime oturup ilk Sayfayı açtığımda anladım yanıldığımı. Su gibi akıyordu ve duramıyordum. Hikaye-gerçek zaten acıyken Erdal Öz'ün yalın, akıcı dili bir anda 3 Fidan'ın yanına alıyor sizi. Duru bir anlatım var kitapta ama şiirsellik ilk sayfadan son sayfaya kadar sürüyor ve acıtıyor içinizi.
Uçak indiğinde ben kitabı bitirmiş ağlıyordum. Hem hikayeyi baştan sona öğrendiğim ve daha da yandığım ölümlerine hem de Erdal Öz ile tanıştığım ilk kitaptır ve çok özeldir.

Dönemi öğrenmek veya anlamaya başlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap. Ve Erdal Öz'le tanışmak için...

Erhan 
30 May 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Siyasi görüşü ne olursa olsun herkesin okurken gözleri dolar ve insanı yorumsuz bırakır... Bu kitabı okurken orada yaşananların ayrıntılarını öğrenmek benim için çok zordu. Deniz, Yusuf, Hüseyin, Mahir, Kadir, Sinan ve canını bu uğurda feda etmiş tüm devrimcilere selam olsun. Erdal Öz, duru bir dille sürükleyici bir anı kitabı yazmış. O dönemdeki devrimcilerin ne kadar kültürlü olduklarını öğreniyorsunuz ama sadece kitap okuma anlamında değil; müzik, resim, edebiyat gibi sanatsal her alanda bizden kat kat fazla bilgileri var...
Orada Erdal Öz'ün yerinde olup Deniz'le 5 dakika bile olsa sohbet etmeyi o kadar isterdim ki...

Hatice Kpınar 
28 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yakın tarihe göz attığımızda çok karamsar oluyorum.Yapılan zulümler,haksızlıklar vs.Büyük devrimci Deniz gezmişin hatıralarını merakla ve her sayfasını büyük bir dikkatle okudum.

Mehmet Kesdal 
 08 Tem 03:52, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

Kitabın ilk baskısını yıllar önce okumuştum.Otuz yıl oldu.Ooof of diyorum.Yazık oldu fidanlara!!! O gençlerin asılması , üçüncü dünya ülkesi olduğumuzun kanıtıdır.

DENİZ 
30 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Erdal Öz'ün Gülünün Solduğu Akşam adlı kitabını yaklaşık 20 yıl önce okumuş ve derinden sarsılmıştım ve ikinci kez okuma cesaretini kendimde bulamıyorum çünkü Yaşar Kemal'in dediği gibi O iyi insanlar ,O güzel atlara binip gittiler, Demirin tuncuna , İnsanın p... kaldık. Acılarını hala içimizde hissediyoruz.

gülten kırmızıgül 
18 Nis 12:59, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

bir solukta okuycanız yakın tarihteki haksız yargı ve infaz göz yaşlarınızı tutamycağınız bir katap erdal öz kendi gözlemlerinide katarak harika anlatmış herkesin okuması gereken bir kitap

berfin srts 
01 Kas 2015, Kitabı okudu, 6 günde, 10/10 puan

Deniz gezmiş ve arkadaşlarının hikayesini çarpıcı şekilde anlatan bir kitap. Ağlayarak okumuştum. O kadar derinden o kadar etkileyici anlatıyordu ki Erdal Öz. Roman şeklinde yazması daha daha çok çekmişti beni kitaba. Herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Seher Serin 
14 Ara 2015, Kitabı okudu, 1/10 puan

Basit yazılmış ve acıtasyon yapılmış bir kitap. Sevmedim.

2 /

Kitaptan 10 Alıntı

Elif Kimya Salt 
 02 Eyl 23:28, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Burada ölen yalnızca benim bedenimdir, ki zaten ölümlüydü, ölecekti. ama düşüncemi öldüremeyeceksiniz, ölmeyecek, yaşayacak.

Gülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz (Sayfa 65)Gülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz (Sayfa 65)

Edebiyat
Edebiyatın bir insanda işkence duygusunu yok edemeyişine şaşırıyor insan. Olmaz öyle şey. İyi bir edebiyatın olduğu yerde işkence mişkence olamaz.

Gülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz (Sayfa 77 - Can Yayınları)Gülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz (Sayfa 77 - Can Yayınları)

Ölüm
Ölüm ürkütücü değil. O tehlikeyle burun buruna gelmedikçe, ölüm somutlaşmadıkça, hiç aldırmıyorsun, hiç takmıyorsun ölümü. Ama ölümle yüzyüze gelince, işte o zaman garip bir hüzün başlıyor.

Gülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz (Sayfa 74 - Can Yayınları)Gülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz (Sayfa 74 - Can Yayınları)

Edip Cansever
Ahmet abi, güzelim, bir mendil niye kanar
Diş değil, tırnak değil, bir mendil niye kanar
Mendilimde kan sesleri.

Gülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz (Sayfa 97 - Can Yayınları)Gülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz (Sayfa 97 - Can Yayınları)
berfin srts 
01 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Ve dönüp oradaki heriflere diyeceğim ki: "Burada ölen yalnızca benim bedenimdir, ki zaten ölümlüydü, ölecekti. Ama düşüncemi öldüremeyeceksiniz, ölmeyecek, yaşayacak." diyeceğim.

Gülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz (Sayfa 65)Gülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz (Sayfa 65)
Simge 
09 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bazen çok güzel bir oyunun sonunda çok acı bir gerçekle karşılaşabilir insan, ama oyunun çocukça güzelliğini değiştirebilir mi bu?"

Gülünün Solduğu Akşam, Erdal ÖzGülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz
DUYGU KARATAŞ 
21 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Buraya, Mamak Cezaevine gelmeden iki gün önce babamla konuştum. Burada görüş olmadığını söyledim. "Belki bir daha görüşemeyiz baba, bu son görüşmemiz olabilir." dedim.

Çok üzüldü.
"Ben bir adamını bulurum." dedi.
Kalktı. Sendeledi. Düştü yere. Gözleri bana dikilmişti çıkardılar.

Ağzından kan gelmiş dışarıda, ağlıyormuş. Üzüntüden mide kanaması geçirmiş. Hastaneye kaldırmışlar.

Annem geliyordu ara sıra. Sinan'ı ve Alpaslan'ı iyi tanırdı annem. Görüş günleri hep onları anıp ağlıyordu, beni bırakmıştı artık, onlara ağlıyordu.

Gülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz (Sayfa 87)

Gülünün Solduğu Akşam, Erdal ÖzGülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz
berfin srts 
01 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

O sahneyi çok iyi somutladım:
İdam günü gelip çatınca, o sevdiğim, alıştığım giysilerimi giyeceğim: postallarımı parkamı.
Beyaz ölüm gömleğini giydirmek isteyecekler, giymeyeceğim. Kesin. Direneceğim ve giymeyeceğim.
Öyle her zamanki eyleme gidiş tavrımla gideceğim.
Yok, tıraş falan da olmayacağım.
Gidip oturup önce bir sigara yakacağım orada.
Sonra demli, sıcak, güzel bir çay içeceğim.
Ha bak, Rodrigo'nun o ünlü gitar konçertosunu dinlemek isterim orada. Bak, bunu çok isterim. Sanırım, asılacak bir insanın son isteğini geri çevirmezler. Bunu isteyeceğim.

Gülünün Solduğu Akşam, Erdal ÖzGülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz
berfin srts 
05 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 10/10 puan

Bilmiyorum sevgili İrfan Uçar'ın değişen yeni dünyasında onun tabanlarını yeniden sancıtacak mıyım?. Hiç istemem bunu.

Gülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz (Sayfa 203)Gülünün Solduğu Akşam, Erdal Öz (Sayfa 203)