Kayıp Romanlar

8,0/10  (14 Oy) · 
62 okunma  · 
17 beğeni  · 
819 gösterim
Doktor Nahit Kotar yıllar süren siyasal sürgünden, tutkuyla bağlı olduğu İstanbul'una dönebildiğinde yetmişinin sonlarındadır. Devrimci bir emeklilik yaşam çizgisi çekmiştir kendince. İstanbul'uyla özlem giderecek, dış ülkelerde sürekli içinde olduğu sanat etkinliklerini ülkesinde izleyecek, artık kapalı olan eski örgütü adına dış ülkelerde sürdürdükleri etkinliklerden üstünde kalmış yüklüce parayı vereceği en uygun örgütü arayıp bu ağır yükten kurtulacaktır. Bir de roman yazmayı düşünmektedir bu arada. Çelişkilerle çalkalanarak değişen, değişemeyen Türkiye'de şaşkınca dolaşmaya başladığı daha ilk günlerinde bir genç kız çıkar karşısına. Aralarında yaş uçurumu olan, inandıklarının tam karşısında değerler tablosunu benimsemiş görünen bu genç kızla, Esme'yle karşılaşması yeni bir dönem başlatmıştır yaşamında. Kızgınlıklar, karşılıklı suçlamalar içinde bağlı oldukları değerleri tartışmaları, birbirlerini gizli, açık, kaçınılmaz biçimde de kendilerini sorgulamaya başlamalarıyla yepyeni bir yola düşerler. Ülkenin özgürlük kavgası, tarihten gelen, çözüm bekleyen Kürt, Ermeni sorunları, tüm bu sorunlarla birlikte dış-iç egemen karanlık güçlerin, mafyaların kanlı gölgesi vardır bu bin bir tehlikeyle dolu yolun üzerinde. Cennet, cehennem karışımı ülkemizde, yer yer yazarın da katıldığı kendine özgü acı, buruk tadıyla bir aşk romanı çıkar ortaya böylece.
Vedat Türkali'den bir aşk romanı...
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2004
 • Sayfa Sayısı:
  631
 • ISBN:
  9789752891777
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muzaffer Akar 
08 Eyl 22:36, Kitabı yarım bıraktı, Beğendi, 10/10 puan

Yanlış anlaşılmasın kitap tek kelimeyle harika ancak romanın daha başında
yazarın "güven" kitabına çok atıfta bulunduğundan ilk o kitabı okuyacağım.

erdal kucuk 
27 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

iyiki okumuşum dedigim muhteşem bir kitap herkese tavsiye ederim . vedat türkali nin artık bütün kitapları benim için okunması gerekenler listesine girmiştir çok naif bir aşk derin tarihi bilgiler ve sonu çok ince biten çok duygulandıran bir kitap bence klasiklerimin arasındas ilk sıraya girer.teşekkürler vedat türkali...

Zühal Uğur 
09 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Senelerce politik düşünceleri yüzünden yurt dışında yaşamış bir adamın ülkesine dönünce yaşadıkları..Yaşlı bir adamın aşk hakkında düşündükleri , neredeyse torunu yaşında bir genç kız ile yaşadıkları ilginçti...

Kitap okunduğunda en çok akılda kalan, aralarında çok fazla yaş farkı olan iki kişinin aşk hikayesi oluyor doğal olarak. Ama karakterler arası diyaloglar, işlenen konular açısından da ilgi çekici ve değerli bir roman..

Irem 
31 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hayatının son döneminde ülkesine dönen eski siyasilerden bir doktorun son bir kaç ayını anlatan bu yaşında bile neler yaşıyor dedirten bir adamın eskileri de hatırladığı güzel bir roman.

Döngüsel 
18 Eyl 2015, Kitabı okudu, 1/10 puan

Çok sıkıcı bir kitaptı. Nasıl bitirebildiğime şaşıyorum. Bitmeyen betimlemeleri ile aklımda kalmış. Bir daha kesinlikle Vedat Türkali okumak istemiyorum.

Kitaptan 4 Alıntı

Cemre Kara 
13 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

- Nasıl bir şey bu aşk? dedi. Bana da bir anlatsana! Gözlerini umursamazlıkla dikti doktora: Yaşaması kolay değil ki, anlatması kolay olsun.

Kayıp Romanlar, Vedat TürkaliKayıp Romanlar, Vedat Türkali
Muzaffer Akar 
08 Eyl 22:21, Kitabı yarım bıraktı, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Pusuda ne acılar bekliyor daha mutluluk düşündeki insanları! "Herhal ilerdedir yaşanacak günlerin en güzeli." Büyük Nazım'ın özlem dolu dizesini yinelemek hiç değişmeyecek yazgımız mıdır yoksa? İstanbul'u gezmeye başladım mı böyle oluyorum ben....

Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 3)Kayıp Romanlar, Vedat Türkali (Sayfa 3)

Nasıl bir şey bu aşk? dedi. Bana da bir anlatsana! Gözlerini umursamazlıkla dikti doktora: Yaşaması kolay değil ki, anlatması kolay olsun.
Kayıp Romanlar kitabından

Kayıp Romanlar, Vedat TürkaliKayıp Romanlar, Vedat Türkali