8,4/10  (35 Oy) · 
73 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.004 gösterim
Tüm yaşamı yollarda geçen ve yine yollarda sona eren bir göçebenin hikayesi Knulp. Canının çektiği yere "konan", ama çok duramayıp yine "uçan" bir özgür ruhun kısacık destanı.

Hermann Hesse'ye göre, Knulp gibi figürlerin "kimseye yararı dokunmasa da, yararı dokunan kimilerine oranla çok daha az zararı dokunur. Knulp gibi yetenekli ve hayat dolu insanlar, yaşadıkları çevrede kendilerine yer bulamıyorlarsa, bunda onlar kadar çevreleri de suçludur."

Hesse, tıpkı Knulp gibi, uzun yürüyüşlere çıkmaktan ve doğayla baş başa kalmaktan hoşlanan biriydi. Bu anlamda onun ruhunun uçarı yanını da simgeleyen kitap, bu öykülere ek olarak, Hesse'nin ölümünden sonra gün ışığına çıkan iki fragmanı da içeriyor.

Hesse'nin ilk dönem düzyazıları içinde ışıldayan küçük bir mücevher Knulp.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789750807893
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
03 Kas 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Almanca olarak okuduğum bir eserdi...
Kitabı okuyunca gezgin olmayı hem ögrenip hem de öğretmeyi, insanları olduğu gibi kabul etmeyi daha çok istemiştim.Sıkılmadan okuyabileceğiniz bir eser...
En kısa süre de Türkçe olarakta okuyacağım...

bir gezgin, öyle bir gezgin ki onu yerleşik hayatta tutacak; herkes tarafından sevilme ve neredeyse elinden her iş gelme ve bunları layıkıyla yapma gibi olumlu özelliklere sahip ve yaşamının basından sonu gezginlikle gecen bir insan Knulp. onun dünyası ne de güzelmiş..

BİROL COŞKUN 
18 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Knulp, Kafasına göre yaşayan, daima gezip yolculuk etmeyi seven, insanları kolaylıkla etkisi altına alan, ne istediğini bilen ve sevilen bir kahraman. Özgür ruhu ile bana "böyle yaşamak acaba mümkün müdür" sorusunu sorduran bir yolcu.

Valkyrie 
04 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yaşamı yollarda geçen bir gezginin hikayesi. Kitapta 3 öykü var ve kitabın tamamında özgür ruhlu Knulp'un pek çok insanın hayatına girdiğini, kendini sevdirdiğini, onları farklılaştırdığını ancak hiçbir yerde kalıcı olmadığını görürüz. Pastoral bir adamdır ve bu bizde imrenme duygusu yaratır.
Hiçbir yerde ve hiçbir konuda kalıcı olmayan Knulp'un hikayesi.

Papatya'nın Düşü 
23 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yazarın 'Klingsor'un Son Yazı' kitabını okuduktan sonra beklentimi çok yüksek tutmamıştım ancak 'Knulp' önceki kitap gibi ağır değildi. Knulp'un yaşantısını anlatırken düşünceleri, ruhsal betimlemeleri, olayları sıkmadan anlatmış.
Özgür, göçebe, ait olmayan bir ruhun hikayesi Knulp ve sonrasında insana çok şey katıyor.

Kitaptan 35 Alıntı

BİROL COŞKUN 
01 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Birisi mutluluğu ya da erdemiyle övünüyor, böbürleniyorsa,onda bunun ikisi de yok demektir.

Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 49 - Cumhuriyet)Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 49 - Cumhuriyet)
BİROL COŞKUN 
02 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Bir babadan çocuğuna burnu, gözleri, hatta zekası kalıtım yoluyla geçebilir, ama ruhu asla. Her insan yeni bir ruh taşır kendisinde.

Knulp, Hermann HesseKnulp, Hermann Hesse
BİROL COŞKUN 
02 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

İşime geldiği gibi yaşadım hep, elimin altında bol bol özgürlük ve güzellik vardı, ama ben hep yalnız kaldım.

Knulp, Hermann HesseKnulp, Hermann Hesse

Çok haklısın, Knulp. Her şey güzeldir kısaca, yeter ki uygun saati yakalayıp bakalım ona.

Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 47)Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 47)
BİROL COŞKUN 
01 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

İnsanların aptallıkları görülebilirdi, onlara gülünür ya da acınırdı; ancak onları gittikleri yolda özgür bırakmak gerekirdi.

Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 49)Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 49)

Yaşam ne kadar yalın, ne kadar parlaktı! O zamanlar kendini harcamış, yaşam denilen şeye tümüyle gözlerini kapamıştı. Yaşam da buna uymuş, kendisine hiçbir istek yöneltmemişti. Bunun sonucu olarak toplumdan soyutlanmış, işi haylazlığa vurmuş, yaşamın dışında sadece bir seyirci konumunda bulunmuştu; gençlik döneminde sevilip aranmış, ama hastalık ve yaşlılık yıllarında tek başına kalmıştı.

Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 82)Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 82)

Knulp sustu, ben söyleyecek bir şey bulamadım. İnsanlar arasındaki ilişkilerde saklı acıyı henüz tatmamış, kendilerini birbirine bağlayan bağ ne kadar sıkı olursa olsun iki insan arasında her zaman bir uçurumun var olduğunu, bunu ancak sevginin, o da zaman zaman oluşturacağı geçici bir köprüyle aşılabileceğini henüz yaşamamıştım.

Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 48)Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 48)

Hep düşündü durdu; uzun, zahmetli, insana yararı dokunmayan yollarda, azgın dikenli çalılıkların içine düşer gibi, çarçur edilmiş yaşamının karmaşası içine giderek daha çok gömülmüş, ama yaşamına anlam kazandırıp kendisine avuntu sağlayacak bir şey ele geçirememişti

Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 86)Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 86)
4 /