Körleşme

9,0/10  (26 Oy) · 
54 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.683 gösterim
Dünya edebiyatının başyapıtlarından biri olduğu tartışmasız kabul edilen Körleşme, Almanya'da edebiyatın, politikanın kirli gölgeleri altında yitip gitmeye yüz tuttuğu bir dönemde yazılmıştır. Ancak, Elias Canetti kurguladığı zaman ve mekân, kullandığı dil ve üslup, karakterlerindeki soyutlamanın isabetliliği ve bunları aktarmadaki başarısı sayesinde sınırları aşmış, evrenselliğin en üst boyutlarına ulaşmıştır.

Çoktandır kendi fildişi kulesine çekilmiş bir aydının trajedisinde cisimleşen Körleşme, insanoğlunun kendi eliyle kurduğu, sonra da kendisine yabancılaşmış, düşman kesilmiş bulduğu dış çevreyi, son derece özgün bir biçimde ve en uçta sayılabilecek araçlarla tasvir etmeyi başarıyor.

İnsanın gerçeklik karşısında ne ölçüde körleşebileceğini, her dönemde ve her toplumda rastlanabilen "aymaz" aydın karakterinde ustalıkla yansıtan Canetti, düşünce ile gerçeklik arasındaki kopuşun hikâyesini anlatırken yarattığı dehşet atmosferiyle okuru derinden sarsıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  565
 • ISBN:
  9789755707044
 • Orijinal Adı:
  Die Blendung
 • Çeviri:
  Ahmet Cemal
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Dara 
27 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Elias Canetti ile ilk tanışmam. Benim açımdan kitabı bitirmek, kitabın durağanlığı ve ağırlığı dolayısıyla çok kolay olmadı. Ancak Körleşme, derinine inildiğinde insanların yürümesi gereken bir çizgiyi, en doğru çizgiyi bulamamış olmasından yahut zannımca hiç bulamayacak olmasından, bunun sonucunda inanılan yolda, sadece o yolda yürümenin bireyin zaman zaman toplumdan, zaman zamansa kendi özünden kopmasına yani 'körleşmesine' yol açmasından bahsediyor. Üzerinde düşünülünce aşırılıkların, ki bu aşırılıklar açgözlülük, toplumdan kopuş, riyakarlık ya da her ne olursa olsun bireyi oldukça olumsuz etkilediği anlaşılıyor. Kitabı okurken 'yok artık bu kadar da körleşilmez' diyorsunuz. Okumayı bırakmayı bile bir an olsun düşünmedim değil, inadımdan bitirdim. İyi ki de bitirmişim. Bana kattıklarını bitirmeden anlayamazdım çünkü.

Pelin Tunç 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Gerçekliğin uzağında, yaşamı daha çok kafasının içinde, kitaplardan başka hiçbir şeyi hayatına almayan profesörün, zamanla değişen tutumları doğrultusunda konu ilerliyor. Tabi değişimden kaynaklı profesörün hayatına birçok kişi giriyor. Yazarın dikkat çeken noktası diğer karakterlerinde ana karakter gibi büyük öneme sahip olması ve her karakterin gözünden olaylara bakıyorsunuz ve yorumluyorsunuz. Böylelikle diğer karakterleri kolaylıkla anlayabiliyorsunuz. Her karakter kendisine has bolca soyutlamalarla dolu. O soyutlamalar, parçalanmış dünyada sirayet eden değişik tipler, durağan anlatımındaki kaosluk... yazarın bunu yapması, çok ayrı bir zeka !
Hele ki kitabın son 100 sayfası tekrar tekrar okunup altı çizilmelik paragraf gruplarından oluşuyor.

Bir çırpıda okunacak kitaplardan kesinlikle değil, yavaş ilerleyen her cümlesi beyin fırtınası yapmanızı gerektirten, özellikle okuyucu kesimin belli olgunluk düzeyinde olması gerektirdiği inancındayım.

Şunu da mutlaka belirtmeliyim. Bu kitabın çevirmeni Ahmet Cemal, Oğuz Atay'la tanışması sayesinde kitabı bize erken kazandırmış. Tabi bu tanışma ani ve Oğuz Atay'ın bu kitabın ingilizce çevirisinden okuduğu hayranlık nezdinde çevirmeni rakı masasına çağırıp kendine has konuşma tarzıyla ikna çabalarına girişmiş. Bu bile kitabın okunması için en önemli sebep ! Ayrıca, önsözde, çevirmenin Oğuz Atay'la vakit geçirdiği küçük bir kesite tanık olmak sizin tebessüm etmenizi vesile.

Mutlaka okunması gereken kitaplardan !

utku köker 
19 Mar 21:24, Kitabı okudu, 16 günde, Beğendi, 9/10 puan

Usta bir yazarın en önemli kitaplarından biri.. Bir diğer başyapıtı "Kitle ve iktidar" ile birlikte yorumlanmalıdır. Son derece gelişmiş bir mizahi üslubun hakim olduğu kitap bölümleri dikkatli bir okumaya tabi tutulursa alınacak zevk katlanacaktır. Kien Kant yakınlıkları, Hegel, Descartes gibi isimlere yapılan göndermeler ışığında değerlendirmeler yapılırsa kitaba doğru sondajlar yapılacağı kanaatindeyim. Her bir bölümdeki olayların tarihi gerçeklikleri arandığında ilginç şeyler bulunacak ki kitap yakma eylemlerinin anlatıldığı gibi Çindeki bir olaya mı bağlandığı yoksa Nazizmin kitapta bir şeylerle temsil mi edildiği gibi noktaları okur dikkatine sunmak isterim. Kitap sembolik unsurlarla bezeli çok ciddi bir eser olup tartışma gruplarının es geçmemesi yerinde olur.

sezen 
24 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"belki de asıl sorun ikisininde asal sayı olmasından kaynaklanıyordu." canetti çok genç yaşlarda bir başyapıt koymuş ortaya.dikkat vererek okumak lazım,sadece satırlar değil,satıraraları da çok şey anlatıyor.

Emre Ağaoğlu 
11 May 14:46, Kitabı okudu, 48 günde, Beğendi, 10/10 puan

Canetti'nin farklı bir anlatım tarzıyla yazdığı roman görünümlü fikir kitabı. Okuması, katlanması, bitirmesi ne kadar zor olsa da; sonunda dimağda bıraktığı kalıntıların toz zerrecikleriyle değil, dağla tasvir edilmesi kitap hakkında size yeterli tanıtımı yapacaktır. Her cümlesinde bir analiz yapma gereksinimi, her detayında bir duraksama yaşatacak size. Okuduğum en zor kitap olmasının yanında, en etkilendiğim kitaplar arasında zirveye oynayan eserdir.

Kitaptan 47 Alıntı

Berk Liman 
05 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Kişi, öteki insanlardan uzaklaştığı ölçüde hakikate yaklaşır. Günlük yaşam, yalanlardan kurulu yüzeysel bir düzendir."

Körleşme, Elias CanettiKörleşme, Elias Canetti

Bir kitapçı, bir kraldı. Ama bir kraldan hiçbir zaman kitapçı olamazdı.

Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 23)Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 23)

Çok enderdi gülümsediği. Tıpkı, yaşamlarındaki en büyük istekleri bir kitaplık olan kişilerin ender bulunuşu gibi.

Körleşme, Elias CanettiKörleşme, Elias Canetti

Kien'e göre insanlar özgür oldukları sürece hiçbir şey öğrenmek merakına kapılmazlardı; ancak özgürlüklerinden olup zindanların dört duvarı arasına girdikten sonradır ki, bir şeyler öğrenebilmek, kültürlerini artırmak konusunda eşi bulunmaz bir fırsat elde etmiş olurlardı.

Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 88)Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 88)
UĞURCAN KOÇ 
10 Eki 05:37, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kuşku, her gerçek bilginin kaynağını oluşturur.

Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 475 - Sel Yayıncılık)Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 475 - Sel Yayıncılık)

Yetişkinlerse kazanç ardında koşuşuyorlar, boş zamanlarını da sevişmekle geçiriyorlardı. Sekiz saat uyumak, sekiz saat da hiçbir şey yapmaksızın, leş gibi oturabilmek uğruna, geriye kalan tüm zamanlan, tiksindikleri işlere adıyorlardı. Sonra bu insanlar, yalnız miğdelerini değil, gövdelerinin bütününü tanrıları kılmışlardı.

Körleşme, Elias CanettiKörleşme, Elias Canetti
Recep ÇOBAN 
03 Haz 09:22, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yapıyorlar, ama ne yaptıklarının bilincinde değiller, bir takım alışkanlıklar edinmişler, ama bunun nedenini bilmiyorlar; ömürleri boyunca dolaşıp durdukları halde yollarını bulamiyorlar. Kitleden ayrılamayan, koyun gibi onun peşinden gidenler için doğaldır bunların tümü.

Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 123 - Sel Yayıncılık)Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 123 - Sel Yayıncılık)
arden 
22 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İnsan her zaman kendisini kitleden ve onu oluşturanlardan korumasını bilmelidir.

Körleşme, Elias CanettiKörleşme, Elias Canetti

Evet, insan düşlerde istediğini yapabilirdi, ama insanın gerçek kişiliği de ancak düşlerde belli olurdu.

Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 427)Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 427)
5 /

Kitapla ilgili 2 Haber
Burası çok ıssız