Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı

7,7/10  (37 Oy) · 
171 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.113 gösterim
Türk edebiyatının kilometre taşlarından biri olan Hüseyin Rahmi Gürpınar, günlük yaşamı dile getirirken mizah ögesini her zaman ön plana çıkartmıştır. Bu kitapta yer alan Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç ve Melek Sanmıştım Şeytanı adlı yapıtları genç okurlarımız için özenle sadeleştirilmiştir. Dünyaya çarpması beklenen Halley kuyrukluyıldızı bu felakete yol açmaz ama İstanbul insanının hayatında epey bir çalkantıya yol açar. Melek Sanmıştım Şeytanı adlı öykü derlemesinde ise yine döneminin İstanbul halkının mahalle aralarında yaşadıkları, evlerin içinde olup bitenler büyük bir canlılıkla çizilir.

Edebiyatla ilk kez tanışanları bile edebiyat tutkunu haline getiren kalemlerden bir olan Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın tüm yapıtları Everest Yayınları tarafından baskıya hazırlanmaktadır.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2007
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789752894501
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
29 Ağu 2015, Kitabı okudu, 7 günde, 8/10 puan

Hüseyin Rahmi Gürpınar es geçilmemesi gereken bir yazar diye düşünüyorum. Bu kitap bir kaç öyküden oluşmakta aslında. Ben esere adını veren "Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç" adlı uzun öyküsünden bahsedeceğim. (kitabın adı benim imgelerle yaşayan benliğimde fırtınalar kopardığı için uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı.)

#Öykümüzün baş kahramanı İrfan Galib,zengin okumuş,batı ilimlerine meraklı bir gençtir. Romantik hayalleri olan bu genç sık sık çeşitli dergi ve gazetelere yazılarını yollamaktadır ancak bir türlü meşhur olamamaktadır. Kendisini cevheri henüz anlaşılamamış bir değer olarak görmektedir. Onun bu halleri yazar tarafından o kadar iyi tasvir edilmiş ki, hikayeyi okurken yüzünüzde devamlı bir gülümseme oluşuyor.

# Esere ilham kaynağı olan haber ise 1910 yılının Mayıs ayında dünyaya Halley Kuyruklu yıldızı çarpacağı söylentisidir. Bu haber İstanbul'da halk arasında panik yaratır. Sık sık aşık olan ama kadınlardan yüz bulamayan karakterimiz İrfan, kadınları kuyruklu yıldız söylentisi ve kıyamet senaryolarıyla iyice korkutur. Bu da kadınlardan intikam almanın başka bir yoludur. Ev halkını da mahalleyi de kıyametin kopacağına inandırır. Bir gün gizemli genç bir kadından mektup alan İrfan, yeni bir melankolinin pençesine düşer. Bir dizi komik ve romantik olay birbirini izler...

# Yazarın mizahi ve akıcı üslubu dikkat çekiyor. Yazarın gündelik diyalogları gerçekçi bir şekilde eserine yansıtmış olması "aaa bu yazar bizden biri, bizim gibi biri" izlenimini veriyor. Elbette başarılı mizahçıların olmazsa olmazlarından biri olan "dönem ve toplum eleştirisi" eserde mevcut.

#Herkese iyi okumalar dilerim.

Ayşegül A. 
20 Kas 14:10, Kitabı okudu, 8 günde, Puan vermedi

Hüseyin Rahmi Gürpınar eleştirel ve mizahi bakış açısı ile kaleme aldığı eseri. Kitap 1910 yılına ait ve 1986 yılı içinde öngörüde bulunuyor. Bakınız ki o da doğru çıkıyor. Kitabın adını ilk duyduğum günden beri okumaya kıyamıyordum. Okumak şimdiki zaman kısmetmiş. İsminin hakkını öylesine güzel veriyor ki.. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Emine Evcen Tuzcu 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Huseyin Rahmi Gürpınarin romanlarini anlamak icin ilk once gercek yasamini bilmek irdelemek gerekir.Kadinlari bu kadar iyi tanimasi anlatması aile icinde bircok kadinla icice yasamasidir.

Gül Yıldız 
13 Eki 01:16, Kitabı okudu, 8 günde, 7/10 puan

Bugünün penceresinden bakınca masalsı bir hikaye kitabı gibi. Ben okumaya vakit ayırmadım ama aslında oldukça akıcı. Yazar toplumsal eleştiri ve eğitimi temel edinmiş belli ki. Ve bu durum bize fikir sahibi olamadığımız o dönemler için oldukça güzel ipuçları veriyor. Beni en çok etkileyen kısmı, dili. Kitap kahramanları, hiç acelesi olmayan oldukça estetik bir dil ile hayata geçirilmiş ki bu da ister istemez bugün kullandığımız dil ile mukayese etmemize sebep oluyor. Açıkçası her ne kadar ilköğretim döneminde tanıştırılmış olsak da eserlerini okumayarak, geç kalmış olduğum bir yazar.

Sidar Sadık 
14 Kas 23:26, Kitabı okudu, 3 günde, 7/10 puan

Hüseyin Rahmi'nin mizahla harmanlanmış hoş bir eseri. Daha önce okumayanlar için güzel bir macera. Yazık ki Hüseyin Rahmi'nin değeri edebiyatımızda çok bilinmemiş. Kendisinin açık fikirleri de okunmaya değer...

beyza beyaz 
24 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Halley kuyruklu yıldıznın dünyanın yakınından geçeceği bir zamanda birTürk mahallesinde geçen olayları anlatır. Dili sade ve akıcıbir roman. Okurken güldürür, güldürürken düşündürür. Zevkle okudum.

Emel Celik 
25 Kas 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Çok seneler oldum okuyalı ama hâlâ dün gibi aklımda kalan kitaplar arasında yeri almış bir romandır. Kuyruklu yıldızın dünyaya çarpacağına inanılan ve o dönemin yaşantısını da anlatan sürükleyici bir kitap.

Gökhan 
25 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

1900 ler de dünyaya yaklaşan kuyruklu yıldız ve toplumdaki yansımaları günümüze benzer şekilde ;)

Kitaptan 13 Alıntı

sezen 
28 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Medeniyetin, gelişme düşüncesinin amacı birbirini öldürmeye uğraşmak mıdır, yoksa kardeşliğin kurulmasına çare aramak mı? Neden insan öldürme tekniğinde en ileri olan, savaş aletlerini en iyi yapan milletleri en medeni, en ileri sayıyorlar? Şimdiki milletlerin hiçbirisi meğerse medeni sıfatına layık değilmiş...

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 107)Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 107)
sezen 
28 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

-Fakat Hanımefendi, kalbimin bütün sırlarını böyle inceden inceye bilmeniz doğrusu beni hayrete düşürüyor.
-Bu bilgim felaketimizin benzerliğinden dolayıdır.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 157)Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 157)
elçin kılıç 
05 Kas 23:07, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsan adaletinin yanında bir de vicdan adaleti vardır. Umumi adaletin kefili mahkemeler, vicdan adaletinin hakimleri ise herkesin kendisidir.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi GürpınarKuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar
Gül Yıldız 
06 Eki 00:49, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

"Kuvvetlinin hükmü hak oluyor. Bir zayıf, kuvvetlinin sözünü hak olarak kabul etmek mecburiyetinde bulundukça hürriyet, adalet sağlanmış olamaz."

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 62)Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 62)
Gamze Küçükaltun 
13 Oca 15:23, Kitabı okudu, Beğendi, 4/10 puan

Aslında mutluluk o kadar büyük ve o kadar küçük bir şeydir ki, buna sahip olan bazı kimseler bunun kendilerinde varlığından haberli bile değildirler. Onu, özelliklerine zıt şekillerde tasarlayıp arayarak bozup dururlar.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi GürpınarKuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç - Melek Sanmıştım Şeytanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar
2 /