Masumiyet Müzesi

7,8/10  (230 Oy) · 
1.033 okunma  · 
158 beğeni  · 
3.869 gösterim
"Hayatımın en mutlu ânıymış, bilmiyordum."

Nobel ödüllü büyük yazarımız Orhan Pamuk'un harikulade aşk romanı bu sözlerle başlıyor...

1975'te bir bahar günü başlayıp günümüze kadar gelen, İstanbullu zengin çocuğu Kemal ile uzak ve yoksul akrabası Füsun'un hikâyesi: Hızı, hareketi, olaylarının ve kahramanlarının zenginliği, mizah duygusu ve insan ruhunun derinliklerindeki fırtınaları hissettirme gücüyle, Masumiyet Müzesi, elinizden bırakamayacağınız ve yeniden okuyacağınız kitaplardan biri olacak.

Masumiyet Müzesi'ni okurken yalnız aşk hakkında değil, evlilik, arkadaşlık, cinsellik, tutku, aile ve mutluluk hakkındaki bütün düşüncelerinizin derinden etkilendiğini ve kitabın rengârenk dünyasından hiç ayrılmak istemediğinizi göreceksiniz.

Romanı yazdıktan dört yıl sonra, 2012'de, Pamuk romanıyla aynı adlı müzeyi Çukurcuma'da açtı. Şimdiye dek on binlerce ziyaretçinin gezdiği müze için ünlü sanat tarihçisi Simon Schama, Financial Times gazetesine yazdığı yazıda, "Dünyadaki en güçlü, en güzel, en insanî ve en etkileyici çağdaş sanat eseri," diye yazdı. "Aynı zamanda hem şiir hem karamizah gibi; hem zarif ve şefkatle dolu, hem de kutu kutu, vitrin vitrin, estetik olarak muhteşem."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  465
 • ISBN:
  9789750826146
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tuncer KAHRAMAN 
25 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Orhan PAMUĞUN masum bir aşktan bir müzeyi dolduracak done lerin hatıraların toplandığını anlattığı aşk dolu eseri ...Kitabı okuduğumda İstanbulda değildim başka şehirdeydim ve İstanbula gider gitmez Cihangirdeki bu masum müzeyi ziyaret etmeyi düşünüyordum ama hala kısmet olmadı...

HÜLYA BİLGİN 
06 May 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Orhan Pamuk'u hep sevdim...Bu kitabı biraz tarzının dışında.. betimlemelere bayıldım..Dahası insana kendini sorgulatan bir yazı dizesi...Okurken şunu düşünüyorsunuz, ben neden bunu düşünemedim yada ben olsam ne yapardım.İlginç bir sonla bitmesi ayrıca bir alkış alıyor.

Ebru Hacıalioğlu 
19 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Zor oldu ama başardım bitirmeyi. Neden bu denli zor bir yazar olduğunu bir türlü çözemedim. Kitabı bitirdiğimde, ablam ile aynı dönemde okuyordum, kendisini arayıp "çok şükür bitti" dediğimi hatırlıyorum. Sürekli tekrarlanan paragraflar, her dakika gözümüze gözümüze sokulan sigara izmaritleri çok yorucuydu, bakarsanız gerçekte bir aşk hikayesi, saplantılı bir aşk hikayesi ama zor, okumak zor!

Bahar AhÇioĞlu 
10 Ağu 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Vedat Türkali ve Sabahattin Ali okuduktan sonra Orhan Pamuk u tanıyıp deneyimlemek istedim ve bu kitapla başladım... Dili ve gereksiz diye nitelendirdiğim ayrıntıları sıkmaya başamıştı fakat konunun beni içine çekebileceğini umut ederek devam ettim. iyi ki de devam etmişim 200. sayfadan sonra ilgiyle okudum ve son sayfalara doğru çabuk bitmesin diye resmen oyalandım. ve bitireli 5 gün olmasına rağmen hala etkisindeyim.. üzerimden kocaman bir hayat geçti sanki öyle ağır ve tatlı geldi..okuyun mutlaka ..

@sevgul 
24 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Orhan Pamuk'un okuduğum ilk eseridir.Hala hatırlarım mesela 18 yaşında okumuştum.Çok da içlenmiştim bu eseri okurken cidden samimi duygularla ve araştırılmış derin bilgilerle yazıldığı aşikardı.Kitabın verdiği mesajlarda alınabilitesi olan mesajlardı ve gününü harfiyen yansıtıyordu.Tabi benim nezdimde kitabın yaşanmış olması da ayri bir beğeni öncülü=)) Mutlaka okumalısınız.Yaşanan her hikaye okumaya değerdir çünkü...

mücerret 
26 May 2015, Kitabı okudu, 2/10 puan

Bir heyecanla okumaya başladığım kitap benim için eziyete dönüştü. Aynı cümleler aynı betimlemeler defalarca tekrarlanıyor; bir cümleyi okuduktan sonra gelecek cümleyi tahmin eder oldum. Müze kurma fikriyle, takıntılı bir aşkı konu almasıyla teorikte güzel fakat pratikte başarısız bir eser.

Okuduğum ilk Orhan Pamuk kitabıydı nedense Orhan Pamuk`a karşı bir tepkim vardı ve kitaplarını okumak istemiyordum. Oryantalist olduğunu düşündügüm için belki ve bu kitabıyla o algımı kırdım. Çok güzel ve naif bir hikayeydi, hikayenin gerçek olduğuna beni inandırması ve üzerine bir de müzesini açması için Orhan Pamuk`a teşekkür etmek lazım. Kitap yer yer çok tekrara düşüyor bu da okuyucu için yorucu olsa da ilk defa O.P. ile tanışacaklar için bu kitapla başlamaları iyi olacaktır.

Yasin YALÇIN 
26 Eki 15:58, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 8/10 puan

"Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum." diye başlar roman. Sosyetenin tanınmış iş adamlarından olan Kemal'in uzaktan akrabası ve kendinden on yaş küçük olan Füsun'a aşık olmasının ardından hayatında geçen değişiklikler uzun bir müddet boyunca anlatılır. Bu uzun anlatışların sebebinin, bu bekleyişlerin gerçek hayatta da çok uzun süreler aldığını belirtmek için yapıldığını düşünüyorum. Nişanlı olmasına rağmen bir aşkın peşinde harcanan bir ömür anlatılıyor. Gerçek bir hikaye. Kemal Füsun'un yolunda ailesini, nişanlısını, her şeyi arkada bırakabiliyor. Tüm imkansızlıklara, tüm umutsuzluklara rağmen sevmeye devam ediyor. Sonunda Füsun'un hayatından gizli gizli aşırdıklarıyla hiç de masum olmayan bir aşkın müzesini kuruyor. Füsun'un kullandığı saç tokasından içtiği sigara izmaritlerine kadar hepsini toplayıp müzede sergiye açıyor. Kitapta, Orhan Pamuk'un güzel kaleminden eski İstanbul ve Boğaz eşliğinde bu müzenin kuruluş hikayesi anlatılıyor. Keyifli okumalar...

Orhan Pamuk'un okuduğum ilk kitabı. Bir eleştiri yazısında dikkatimi çektiğinde okumaya karar verdim.Uzun zamandır doğru dürüst kitap bitiremiyordum, bu kitabı iki günde bitirmek bana ilaç gibi geldi.
Akışı çok güzel ve çok sürükleyici. Sadece bazı betimlemelerden bunalınca kitabı elimden bıraktım. En sevdiğim bölüm, nedense, altmış dokuzuncu bölüm olan "Bazan" oldu.

*Spoiler*
Kemal'in bu kadar takıntılı olup da Füsun'un ilgisizliği beni bazen çıldırttı. Gerçekten. Boşa kürek çekiyormuş gibi hissettim.
*Spoiler*

Sonu beni pek tatmin edemedi. Ama o kadar gerçekçiydi ki kurgu olduğuna inanmak istemedim. Müze olayı çok yaratıcı, yapılacaklar listeme ekledim bile.

Damla Özdemir 
 10 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Orhan Pamuk'un okuduğum ilk kitabı ve şunu da biliyorum ki son kitabı olmayacak.Bir yanım gerçektende Kemal'in her şeyi Orhan Pamuk'a anlattığını böyle bir aşkın gerçek olduğuna inanmak istiyor ve ben gerçek olduğuna inanmayı seçiyorum.Yer yer psikolojik betimlemelerden sıkılsamda kitabın sonunu merakla bekledim.Kitap bittikten sonra keşke İstanbul'da olsaydım demekten kendimi alamadım anlatılan yerleri kendi gözlerimle de görmek isterdim.İlk işim İstanbul'a Masumiyet Müzesi'ne gitmek olacak.Kitabı okuma konusunda kararsız kalanlar kesinlikle okusun ve bırakmasın sabrettiğinize değecek.

Kitaptan 44 Alıntı

Songül 
20 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Kendi kendine eşya toplayan, bunları bir köşede biriktiren her takıntılı kişinin arkasında bir kalp kırıklığı, derin bir dert, açıklanması zor bir ruhsal yara olduğu anlamına geliyordu bu soru. Benim derdim neydi?"

Masumiyet Müzesi, Orhan PamukMasumiyet Müzesi, Orhan Pamuk
haticee 
19 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Her akıllı insan hayatın güzel bir şey olduğunu, amacının da mutlu olmak olduğunu bilir," dedi babam üç güzel kızı seyrederken. "Ama yalnızca aptallar mutlu olur. Nasıl izah edeceğiz bunu?"

Masumiyet Müzesi, Orhan PamukMasumiyet Müzesi, Orhan Pamuk
Songül 
20 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Sonu mutlu biten bütün aşk hikayeleri, birkaç cümleden fazlasını hak etmez zaten!"

Masumiyet Müzesi, Orhan PamukMasumiyet Müzesi, Orhan Pamuk
Songül 
20 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Aslında kimse, onu yaşarken hayatının en mutlu anını yaşadığını bilmez. Bazı insanlar kimi coşkulu anlarında hayatlarının o altın anını 'şimdi' yaşadıklarını içtenlikle (ve sık sık) düşünebilir ya da söyleyebilirler belki, ama gene de ruhlarının bir yanıyla bu andan da güzelini, daha da mutlu olanını ileride yaşayacaklarına inanırlar. Çünkü özellikle gençliğinde hiç kimse bundan daha kötü olacağını düşünerek hayatını sürdüremeyeceği gibi, insan eğer hayatının en mutlu anını yaşadığını hayal edebilecek kadar mutluysa, geleceğin de güzel olacağını düşünecek kadar iyimser olur."

Masumiyet Müzesi, Orhan PamukMasumiyet Müzesi, Orhan Pamuk
MELİKE CEYLAN 
21 Eki 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum."
"It was the happiest moment of my life, though I didn't know it."

Masumiyet Müzesi, Orhan PamukMasumiyet Müzesi, Orhan Pamuk
Damla Özdemir 
10 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

Çok sevdiğimiz bir varlığa, hiçbir karşılık beklemeden en değerli şeyimizi verirsek, işte dünya o zaman güzel olur?

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 52)Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 52)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Masumiyet Müzesi Londra’da Sergi Oldu!
Masumiyet Müzesi Londra’da Sergi Oldu! Nobel Ödüllü romancımız Orhan Pamuk‘un, 2008 yılında yayımladığı ve daha sonra müzesini de kurduğu “Masumiyet Müzesi” kitabı, konuşulmaya devam ediyor!