Yüzyıllık Yalnızlık

8,4/10  (440 Oy) · 
1.514 okunma  · 
381 beğeni  · 
9.008 gösterim
"Yüzyıllık Yalnızlık'ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları bir örnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım, ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü olağan şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. Yüzyıllık Yalnızlık'ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. Bu romanı dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım, kitabımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız."
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9789750719363
 • Orijinal Adı:
  Cien Anos De Soledad
 • Çeviri:
  Seçkin Selvi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nazlı Demir 
22 Eyl 2015, Kitabı okudu, 19 günde, 7/10 puan

Eğer bu kitabı okuduysanız kendinizi tebrik edebilirsiniz.
Durağan bir dili, merak uyandırmayan ve sonu nereye gittiği belli olmayan konuyu, isimlerin benzerliğinden dolayı kim kimdi ya diye karışan karakterleri başarıyla atlattınız. Şimdi size ne kattığını düşünmeye geçebilirsiniz. Hristiyanlıkta geçen 7 günahı ve sonuçlarını kesinlikle karakterlerle birlikte tek tek öğrenmiş oldunuz. Ayrıca gerçekte yaşanan muz işçileri katliamına* değinmesi ile birlikte günümüz olaylarından bir facianın nasıl olduğunu artık biliyorsunuz.
Ne zorlamalarla, okumak için kendinizi ittirmelerle dolu, acaba bıraksam mı düşünceleriyle başa çıkarak Nobel ödüllü bir kitabı daha bitirmiş olmanın şevkiyle çerez kitaplara yönelip kafanızı dinleyebilirsiniz.
* Bu sayede nobel'i almıştır.

Sadettin TANIK 
24 May 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

Marquez'in öncüsü olduğu "büyülü gerçekçilik akımı" ile yazılmış, okurken gerçek ve kurmacayı birbirinden ayıran öğeleri adeta silen, gerçek olmadığını bildiğiniz halde kendisine inandıran son derece çarpıcı eser. Romanın ilk sayfalarında baştaki soy ağacından kopya çekilse bile ilerleyen sayfalarda karakterlerin baskın özellikleri sayesinde bu duruma gerek kalmıyor. Tavsiye edebileceğim bir kitap...

Hacı Seydaoğlu 
 09 Eyl 19:44, Kitabı okudu, 18 günde, Beğendi, 9/10 puan

Bir adam horoz dövüşünde bir başka adamı yeniyor. Yenilen adam hiddetle kötü sözler söyleyince bu ‘bir adam’ olan Jose Arcadio Buendia kötü sözler söyleyen adamı vuruyor. Sonra çok pişman oluyor ve taşınmaya karar veriyor. O ve ona inananlarla beraber (sanırım 20-30 kişi) uzak ve boş bir yerde karar kılıyorlar. Sıfırdan burayı inşa ediyorlar. Merak etmeyin bu söylediklerim spoiler sayılmaz, kitabın tadını kaçırmaz. :)

Yüzyıllık Yalnızlık’ta genel olarak bu yeni köyün 100 yılını anlatıyor. Çok sakin, tane tane anlatıyor. Bir yerden sonra köyü benimsedim ve olaysız anlatımlardan da zevk aldım. Marquez’in dili çok hoş. Anlatımı bir şekilde sizi kitaba bağlıyor. İnişler çıkışlar bir anda oluyor. Mesela bir paragraf okuyorsunuz, 20 cümleden oluşuyor. Onun hemen altında yeni bir paragraf başlayacak. Doğal olarak içinizden alttaki paragrafta yeni bir şey olacağını bu paragrafın normal devam edeceğini düşünüyorsunuz. Fakat öyle olmuyor. Okuduğunuz bir paragrafta 20 cümleye 4 yeni olay koyuyor. Örneğin x kişisi öldü diye. Bir sonraki paragrafta ise normal değişiklik yaratan bir olay bile olmuyor. :) Hal böyle oluca kitabı dikkatle okumak zorunda kalıyorsunuz. Çünkü en beklemediğiniz anda bir şeyler olabiliyor. Tıpkı hayat gibi.
Okumadan evvel ‘çok sıkıcı, gitmiyor’ denildiği için sıkılmayı bekledim. Ama olmadı. Tadı damağımda kaldı gerçekten. Yer yer tebessüm ettiren ince espiriler de vardı.

Bir de Marquez’in okuduğum ikinci kitabıydı. İlk kitabı Albaya Mektup Yok’a bir kaç gönderme vardı. Görünce bildiğin ‘gönderme var, göndermeyi yakaladım’ diye bağırsam geldi. :)
Kitapta isimlerin sürekli tekrar ettiğini söylememe gerek yok sanırım. E-kitap olarak okuyacaksanız muhtemelen basılı halindeki soyağacı olmayacak. O yüzden şuradan edinebilirsiniz: (bkz: Yüzyıllık Yalnızlık Soyağacı)

Kısacası beğendiğim, önerdiğim bir kitap.
İyi okumalar dilerim.

Emre Öğüt 
21 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Anlatış tarzı mükemmel gerçekten. Fazla diyalog olmamasına rağmen alışılanın aksine bu kadar zevkli olacağını düşünmemiştim. Kelimeler bildiğin akıyor.. Mutlaka okuyun. Tarih kitaplarında bile yazmayan Muz İşçileri Katliamına da çok iyi değinmiş! İnternette araştırayım dedim doğru düzgün bir kaynak bile yok maalesef. Böylelikle Marqez ne kadar serzenişte bulunsa az!!

mithrandir21 | Uğur D. 
 20 Eki 17:21, Kitabı okudu, 16 günde, 8/10 puan

Kitap genel olarak yazarın ölümünden sonra ülkemizde popülarite kazanmış olsa da ve Utku Lomlu'nun başarılı kapak tasarımları ile daha daha çok çok ilgi çekiyor olsa da bu kitaba tam manası ile ilgim Nolan'ın meşhur filmi Interstellar'ın meşhur kitaplık sahnesinde oluştu ve okumak bu zamana nasip oldu. Kitap benim için iki bölümden oluşuyor hatta üç bölümden oluşuyor diyebilirim. İlk 10 - 15 sayfa Marquez'in tarzına alışma bölümü, 250. sayfaya kadar bağımlıklık yapma bölümü ve 250. sayfadan sonra maalesef sıkılma bölümü. Ortalama 250. sayfaya kadar her ne kadar kitap olaylar bütünü olarak çok akıcı olmasa da Buendilar'dan bir türlü ayrılamıyor, her an her vakit Ursula önderliğinden Buendialar'ı okumak istiyordum ama nedense ortalama 250. sayfalardan sonra bir şekilde kitaptan koptum ve bir şekilde Marquez'in kendine has anlatım tarzı yorucu olmaya başladı. Hiçbir şekilde kötü kitap demiyorum, büyülü gerçeklik tanımını sonuna kadar hak eden bir kitap (zaten yazarın çıkardığı bir tanım), büyülü gerçeklik öyle değişik bir şey ki okurken ne gerçek ne hayal ne gerçek dışı insan ayırt edemiyor etmek de istemiyor. Sakin kafa ile okumanızı tavsiye ederim ve okurken 1 ya da 2 gün bile ara vermemenizi araya mesafe koymamanızı öneririm.

Kitabı arka kapakta Marquez'in dediği gibi okudum. Dikkat ve keyifle okudum ama o kadar olay neticesinde hiç ama hiç şaşırmadım

Şeyma çelik 
 02 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Marquez çocukluğunun geçtiği Aracataca kasabasında yaşadıklarını sanatsal bir kurgu ile diye getirmiştir.Kitapta Aracataca kasabası Macodon olarak geçmektedir.
Jose Arcadio Buendia ve Ursula çifti,oğulları Jose Arcadio Buendia ve Aurelino Buendia ve kızları Amaranta Buendia ile ilk başta küçük bir aileyken sonradan genişleyerek bu ailenin yüzyıllık bir yaşantısını anlatan bir kitaptır.Öldürdükleri bir adamın ruhunun vermiş olduğu rahatsızlıktan kaçan, yakın akraba evliliği ile domuz kuyruklu bir çocuğun doğması vasıtasıyla lanetlenmiş bir soydan gelen çift yaşadıklarını yeri terk edip bir nehir kıyısına gelerek oraya yerleşirler ve Macodon adı verdikleri bir kasaba kurarlar.Her yıl bir çingene obasını ağırlamaya başlayan kasabanın dış dünyayla olan tek bağlantısı bu çingeneler ve onların gelirken tanıttıları İcatlardır.Jose Arcadio Buendia icatları takıntı haline getirip bir gün aklını tamamen yitirmesine ve bağlandığı ağacın altında ölmesine kadar sürükleyen bu aletlerdir. Ursula ise çevresinde olup biten birçok sapkın şeye mantığıyla yaklaşabilen tek kişidir.
Kitapta bir uygarlığın nasıl kurulup yok olduğunu aynı zamanda muhafazakâr liberal savaşına yer vererek bununla birlikte savaş psikolojisine sahip bir kişinin neler hissettiğini, kasabaya devletin gelmesiyle eski düzenin nasıl değiştiğini,aynı isme sahip kişilerin aynı kaderi yaşamısıyla tarihin bir tekerrürden ibaret olduğunu ve bunların yanında aile fertlerinin yaşamı ile sevgi ve sevgisizliği güzellik kavramını ele alan çok zengin bir içeriğe sahip.

Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez ile ilk tanışmamdır ve net olarak söylüyorum; büyülendim! Şimdiye kadar bu kitabı okumamış olmam büyük kayıpmış meğer.
Anlatım tarzına hayran kaldım. Roman beni öyle bir içine aldı ki memlekette tatilde olmama rağmen kitabı okumaktan başka hiçbir şey yapmak gelmedi içimden. Karakterlerden çok hikayenin ön planda olduğu bir roman olmasına rağmen karakterler o kadar içten ve gerçekçi anlatılmış o kadar benden, senden, bizden ki yazar kimden bahsediyorsa ana karakter o oluyor. Romanda belirli bir baş kahraman yok.
Bu romanda etkilendiğim konulardan biri ise hemen hemen bütün karakterlerin isminin aynı olmasına rağmen okurken de, bittiğinde de hepsini çok net ayırabilmem oldu. İşte bakın bu çok enteresan, büyülendim demiştim.
Çok beğendim efenim, okuyunuz :)

Rümeysa Başakın 
28 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Çok severek okuduğum ve merak ettiğim bir kitap.Bir soyun devamı ve bu sırada dünyanın zamanla simyacılıktan ilk icatlara süregelen değişimini anlatıyor. Kesinlikle tavsiye ederim.İyi okumalar . :)

Cok guzel bir kitap bagimlilik yapiyor ve bir gunde kitabi bitirmesini sagliyor ve hemen bitiriyorsun. Cok guzel herkeze tavsiye ederim. Hemen bitirirsiniz

Hatice gürsoy 
02 Nis 12:32, Kitabı okudu, 11 günde, 9/10 puan

Baş döndürücü...
Olayların gerçek dışı gelişimi, kurgunun hızı içinde eriyor; normalleşiyor.
Hayata dair gerçek ve düş ne varsa ustaca harmanlayan, okudukça içine çeken,sarıp sarmalayan, şaşırtan, muz işçilerinin başına gelenlerle sarsan bir kitap Yüzyıllık Yalnızlık.

Kitaptan 127 Alıntı

Ferah 
30 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

''Bir ilişkiyi kadın başlatır, kadın bitirir.
Ama başlatan ve bitiren,
aynı kadın olmayabilir.''

Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia MarquezYüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez

Ölümü umursadığı yoktu; ama yaşam çok şey demekti. O yüzden de idam hükmü verildiği andaki duygusu korku değil, özlem oldu.

Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia MarquezYüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez
Songül 
19 Şub 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

"Sanırdınız ki, gündüz akşama kadar dokuyor, dokuması bitmesin korkusuyla da gece sabaha kadar söküyordu. Bu işi yalnızlığını unutmak için değil tam tersine yalnızlığını yoğunlaştırmak için yapıyordu."

Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia MarquezYüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez

"Ne bekliyordun?" diye mırıldandı. "Zaman geçip gidiyor."
"Evet, öyle" dedi. "Ama çabuk da geçmiyor"

Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 373 - Can Yayınları)Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 373 - Can Yayınları)

Çabucak unutulan uzun bir şiiri yırtıp unutulmanın boşluğuna savuruyor gibiydi.

Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 445 - Can Yayınları)Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 445 - Can Yayınları)
13 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Yüzyıllık Yalnızlık Yetim Kaldı
Yüzyıllık Yalnızlık Yetim Kaldı Marquez'in ailesine yakın kaynaklar, Marquez'in, Meksiko'daki evinde 87 yaşında hayata veda ettiğini açıkladı.