Meyhane

8,0/10  (64 Oy) · 
221 okunma  · 
44 beğeni  · 
1.760 gösterim
"Meyhane", yayımlandığı yıllarda Fransa'da büyük bir tartışma başlatır. Fransız yazarları birbirine düşüren roman, ülkenin edebiyat dünyasını da ikiye böler. Ama yazarını ne kadar olumsuz eleştirenler olursa olsun halk, romanı sahiplenir ve takip eden bir yıl içinde roman tam otuz sekiz baskı yapar. Karşı çıkanların büyük çoğunluğu, Zola'nın işçi ve emekçilerin güçlüklerle dolu yaşamını yalın bir şekilde ele almasını eleştirmiştir. Emile Zola'nın işçi sorunlarını farklı bir bakış açısıyla ustaca ele aldığı bu eseri, ilk çıktığında kendisine yapılan bütün eleştirileri unutturdu ve zamanla bir klasik oldu. Ayrıca o dönemde, Amerika'da işçi sınıfının yaşamının konu alındığı roman türünün doğmasına da neden oldu...

Emile Zola eleştirilere karşı kendisini savunurken "Gerçekleri yazdım; romanın kahramanları kötü insanlar değil, sadece eğitimsiz ve yaşadıkları ortamın yıprattığı insanlardı," demiştir. Ayrıca yazdığı romanın kendi kendisini savunacak güçte olduğunu belirtmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2009
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9789759099008
 • Çeviri:
  Elanur Bahar
 • Yayınevi:
  İskele Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
03 Ara 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Meyhane, Emile Zola' nın ŞİMDİLİK okuduğum tek kitabı malesef. Natüralizm akımının Fransa' daki ilk öncülerinden olarak görülen Zola, bu kitabı yüzünden çok fazla eleştiriye maruz kalmış. Çünkü kitapta kendisininde 22 yaşına kadar yaşadığı yoksulluk ve yoksulluk yüzünden batağa batmış, rezil hayatları anlatmış. Yoksulluk yüzünden kopmuş aile bağlarını, yapılan ahlaksızlıkları, bu yoksul şehirlerde, mahallerde yaşayan ayyaşları, sarhoş ve düşkünleri yazması onu okların hedefi haline getirmiş. Bu sebepten dolayı Zola bu kitabı için: "Gerçekleri yazdım, romanın kahramanları kötü insanlar değiller, sadece eğitimsiz ve yaşadıkları ortamın yıprattığı insanlar..." diye savunma yapmış. Ama gösterilen onca tepkiye rağmen kitap fazlasıyla ilgi görüp, hatırı sayılan klasikler arasına girmiş. Gervaise Macquart' ın küçük bir taşradan, Paris banliyösüne gelişini, sıkıntılı durumlardan çıkıp, yükselişini ve tekrar çöküşünü anlatan acıklı bir hikaye. Alkolin bitirdiği hayatları anlatan en iyi romanlardan biri sanırım. Beğenerek okudum.

Necmiye 
24 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Emile zola en beğenerek okuduğum yazarlardan biridir,meyhane'yi lise yıllarında oıkumuştum,bir kaç sene önce tekrar okudum,zola'nın kitaplarında genellikle fakir,ezilen insanlar,sefalet gibi konular ön plandadır,bu kitapda da zavallı sefil insanların acı dolu hayat hikayesi konu alınmış,

KubraYSN 
20 Ağu 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Fransanın toplum yaşamını ahlaki olarak sorgulayan bir kitaptır . Okurken pek çok yer de yok artık bunu da mı yaptı demiştim sık sık . Durumun kültür farkıyla alakası yok tamamen insanlık dışı gördüğüm tavırlar vardı kitapta . Kızına karşı ahlak bekçisi kesilen babanın karısından farklı yollarla da olsa eve para getirmesini istemesi çok iğrenç bir durumdu .
Okunulması özellikle dünya klasiği sevenler için kesinlikle kayıp olmaz .

Mazlum İlhan 
 26 Şub 2016, Kitabı okudu, 9/10 puan

İşçi, fakir, 3. Sınıf insanlar vs diye farklı kategorilere yerleştirilen insanların günlük hayatı, hayata tutunma çabaları, kavgaları, neşeleri kısacası dışarıya göre rutin ama kendi içinde hareketli yaşamlarının ayrıntılı olarak anlatıldığı güzel bir kitaptı. Uzun zaman önce okumuştum, bende bıraktığı etkiyi hala hissedebiliyorum. Tavsiye ederim.

Ebrar ayla Çinal 
26 Kas 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Insan nasıl bir varlık? Iyi mi kötü mü, çalışkan mı yoksa tembel mi?Rahatına mı düşkün ya da sefil mi.

İnsan işte bütün bunların hepsi ve tüm bunlara zamanla nasıl alıştığımız mevzu yani ilk başta dehşetle, korkuyla karşıladığı durumlara bile alışan tencerede kaynatıldıgını farkedemeden ölen kurbağa misali varlıklar olduğumuzu anlatıyor emile zola...

Hatice Özbek 
02 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

sefalet bukadar güzel anlatılır . elimden düşürmek istememiştim müthiş bir kitap ve yazar

Bayram Gökdemir 
23 Ağu 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

bu zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan biriydi

Kitaptan 3 Alıntı

Yaşamın kederli geçen günleri arasına, seyrek de olsa bazen, neşeli günler serpiştirilmiştir. Birbirini sevmeyen, hatta birbirlerinden nefret eden insanlar, böyle günlerde birbirlerine yakın görünürler.

Meyhane, Emile ZolaMeyhane, Emile Zola
Bahar Akyol 
18 Eyl 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İşin kötü yanı şu ki ,insan her şeye alışır ama aç oturmaya alışamaz.

Meyhane, Emile ZolaMeyhane, Emile Zola

Emile Zola'nın Meyhane romanında dediği gibi,insanın alışamayacağı hiçbir şey yok.Alışıyoruz ama çok şey kaybediyoruz.Kendimiz,kendimizi böyle tüketiyoruz.

Meyhane, Emile ZolaMeyhane, Emile Zola