Middlesex

8,4/10  (28 Oy) · 
39 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.321 gösterim
2003 Pulitzer Edebiyat Ödülü

"21. yüzyılın en iyi 12 romanı" seçkisinde (BBC'nin 2015 yılında dünyanın önde gelen kitap eleştirmenleri arasında yaptığı anketin sonucu)

"Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap"tan biri


Ben iki kez doğdum: İlkinde 1960 yılının Ocak ayında, Detroit için inanılmaz derecede dumansız bir günde kız olarak ve daha sonra tekrar 1974 yılının Ağustos ayında Petoskey'de bir acil kliniğinde, ama bu defa ergenlik çağında bir delikanlı olarak.

Bu cümleyle başlıyor, içinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük romanların biri olarak gösterilen Middlesex. Kuşaklar boyunca ondan ona geçip sonunda küçük bir kızın, Calliope Stephanides'in bedeninde çiçeklenen bozuk bir genin hikayesi bu. Genin yolculuğunun sonlandığı yerde, Calliope'nin kendi yolculuğu başlıyor, karşısında ise o yaman soru: Bizi biz yapan şey nedir; genlerimiz mi, seçimlerimiz mi? Ve böylece dinlemeye başlıyoruz Stephanides ailesinin Osmanlı Bursası'ndan Henry Ford'un Detroit'ine uzanan, çağın tüm gelgitlerinden nasibini almış seksen yıllık büyüleyici öyküsünü. Koza Han, İzmir yangını, hayalleri taşıyan dökük gemiler, fabrika dumanları altında kıpırdanan Detroit, içki yasağı, ayaklanmalar, onca hayal kırıklığına rağmen tükenmeyen olasılıklar… Sonunda birleşip Calliope Stephanides'i oluşturacak tüm parçalar.

Eugenides dokuz yılda yazdığı Middlesex'te üç kuşak ve iki kıtaya yayılmış bir aile hikâyesini tabulara ve dogmalara alaycı bir dille karşı çıkarak, inanılmaz bir akıcılıkla anlatıyor. Bugüne kadar 35 dilde yayımlanan ve üç milyonun üstünde okura ulaşan Middlesex, bir modern zamanlar destanı. Ve tüm destanlar gibi, kahramanlarının hikayesinden çok daha fazlasını söylüyor bize.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  605
 • ISBN:
  9786054729418
 • Orijinal Adı:
  Middlesex
 • Çeviri:
  Solmaz Kamuran
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Bi Poşet Kitap 
04 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Yıllarca kadın/erkek olarak yaşayıp bir günde aslında kadın/erkek olmadığınızı öğrenseniz ne yapardınız? Yetiştirilme tarzı mı, yoksa genetik faktörler miydi bize cinsiyetimizi veren? Önyargılarımızı bırakıp bu kitaptaki olaylara verebiliriz kendimizi. Çevirisi de karakterleri de anlatımı da gayet başarılı. Fakat bir Türk olarak size yöneltilmiş önyargılara da göğüs germeniz gerekecek.

Esra Dalkılıç 
23 May 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

İlginç konusu ile bir o kadar da eğlenceli bir kitap...Türkler hakkındaki olumsuz bir kaç şey dışında ama kitabın kahramanlarının ve yazarının Yunan olduğunu düşündüğünüzde bunu normal karşılıyor insan.600 küsür sayfalık kitabı okurken genellikle çok keyif almama rağmen fazla uzun olduğunu Amerika ile ilgili gereksiz detaylara girdiğini düşünüyorum...Tavsiye edilir.

Yasemin Yavuz 
 24 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kesinlikle çarpıcı bir kitap. Öyle ki ailenin köklerinin Türkiye'ye ve hatta İzmir'e dayanması beni özellikle vurdu. Bir solukta okunası enfes bir roman.
Kapak tasarımı da ayrıca çok etkili oldu kitabı satın almam da.
Yapılan en ufak bir hareketin, düşünce ve düşüncesizliğin sizden sonraki insanları ne kadar etkilediğini, hayatlarında ne derin uçurumlar açtığına şahit oluyoruz bu kitapta. Öyle ki, bozuk bir gen, birkaç nesil atladıktan sonra sebebi ve sonuçlarıyla hikayeyi oluşturmuş.
Bir solukta okuduğum güzel bir kitaptı. Okunası.

2003 PULITZER EDEBİYAT ÖDÜLÜ

"21. YÜZYILIN EN İYİ 12 ROMANI" seçkisinde (BBC'nin 2015 yılında dünyanın önde gelen kitap eleştirmenleri arasında yaptığı anketin sonucu)

"ÖLMEDEN ÖNCE OKUMANIZ GEREKEN 1001 KİTAP”tan biri olan bu kitabı çok merak ediyorum açıkcası. Okumuş olan arkadaşların varsa eğer yorumlarını duymak isterim ,

Gül yalçın 
28 Tem 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kesinlikle okunasi bir kitap..olay her ne kadar Yunanistan-Turkiye-Detroit üçgeninde geçse de,kişisel gelgitler,yaşananlar, o zamanlar yaşananlar bakımından gayet güzel anlatılmış ve sizi sıkmayan bir kitap.sonu ters köşe falan diyorlar ama yok öyle bişey :) sadece aaa diyebiliyorsunuz.

Ugur Ucr 
11 Kas 2013, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Kıtap hakkında ılk bakısta ne dusunursunuz bılmıyorum ama mutlaka merak uyanmalı bu kıtaba karsı cunkı kesfedımeyı beklıyo. kıtabı bıtırmedım kı bu yorum ıcın cok beklemeye gerek olmadıgını dusundum .kıtap turkıyede ılgı gormemesının yanı sıra dunyada onemlı okuma sayıarına ulastı dıye bılıryorum. kıtabı okurken lutfen acele etmeyın oldukca dolu bır kıtap. oldukca arastırmanız gereken konuların var oldugunu gormenız mumkun. bır uc noktalarda bır kıtap dıye dusunuyorum .kaldı kı 1. derece akraba evlılıklerını ıslemesı (kıtapta farklı sekılde ıfade edılıyo ) acısında toplumsal bır ılgı oldugunu dusunuyorum
diğer taraftan tarıhsel surecler ıcınde kendımızı bulmamızda kacınılmaz. yıne dunyayı etkıleyen olumlu-olumsuz olayları da gormek mumkun kıtapta.
bır baska konu da bılımsel olarak konuların ıslenmesı ve mıtolojı
bakalım ılerleyen sayfalarda karsıma- karsınıza neler cıkacak :)) keyıflı okumalar

Elçin Bilgen 
09 Ağu 2015, Kitabı okudu, 32 günde, Beğendi, 9/10 puan

Konu olarak gerçekten ilginç ve görmezden geldigimiz hayatin gercek yuzunu (ensest iliskuler,hermafrodit yasamlar..) fark etmemizi sagliyor ama keşke arada tarihe o kadar ayrıntılı değinmese. Arada kopmama neden oluyor.

onur mert 
26 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Son yüzyılın şimdiye kadar yazılmış en iyi 12 romanından biri şeklinde ki pazarlama yorumu ilgimi çekmedi desem yalan olur, okuduğumdaysa çok farklı bir yolculuğa çıktım, Türkiye'den başlayıp Amerika'ya ulaşan ve bu yolculukta tarihin önemli gelişmelerine de değinen ve sonunda ise kendin olmanın ne kadar özel bir şey olduğunu okuyucuya geçiren başarılı bir roman.

Elif Öksüz 
03 Kas 2015, Kitabı okudu, 25 günde, 10/10 puan

Zaten Pulitzer Edebiyat Ödülü de almış bir roman. Tabii ki boşuna almamış o ödülü. Çok güzel bir hikaye var Türkiye'de başlayan. Sadece tek tavsiyem, çok geniş zamana yayılmayın okurken. Çünkü hikaye o kadar uzun ki, başını unutabilirsiniz...

angelsbooks 
22 Şub 07:47, Kitabı okudu, 241 günde, 9/10 puan

Aylaaardır elimde olan müthiş bir macerayı bitirmiş olmanın mutluluğunu yaşadım nihayet. Gayet sürükleyici olmasına rağmen elimin bir türlü kitaba gitmemesi, bitişini bugünlere erteledi maalesef. Kitabımız Pulitzer Edebiyat Ödülü almış bir kitap. Puntolar küçük, macera uzun, sayfa sayısı 605. Sizi okuduğunuza pişman etmeyecek bir güzellik ama kitap okuyamadığınız bir dönemdeyseniz altından kalkmanız güç olur. Bir hermafroditin hikayesini 3 nesilden geçerek, sindire sindire yediriyor yazar.

Kitaptan 36 Alıntı

Hangi yönden bakarsanız bakın yine işin özü değişmez: Büyük buluşlar, ipek ya da yerçekimi olsun, genelde umulmadık armağanlardır ve hep ağaç altında aylaklık edenlere kısmet olurlar.

Middlesex, Jeffrey EugenidesMiddlesex, Jeffrey Eugenides
ESRA ÖZGÜL 
10 Eyl 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

"Beni görebiliyor musunuz? Bütün beni? Muhtemelen hayır. Hiç kimse göremedi zaten."

Middlesex, Jeffrey EugenidesMiddlesex, Jeffrey Eugenides
Bi Poşet Kitap 
04 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Hayatımı izah edebilmek için asla doğru kelimelerim olmadı ve şimdi kendi hikayemi anlatmaya başladığım şu anlarda buna şiddetle ihtiyacım var. Oturduğum yerden seyretmiyorum hayatı artık. Bu andan itibaren anlatacağım her şeyin bir parçası olacağım.

Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 251)Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 251)
Gül yalçın 
21 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Kocasının geri giden beyninin daha nerelere varacağını iyi biliyordu; onların karı koca değil, iki kardeş oldukları günlerin gelmesine az kalmıştı.Onunla birlikte Desdemona'nin kalbi de eskisi kadar hızlı atar olmuştu."Ey yüce Tanrım,"diye dua ediyordu."Yalvaririm sana,bırak da Lefty gemiye gelmeden öleyim."Ve bir sabah uyandığında Lefty'i kahvaltı masasında otururken buldu.Kurulama bezini boynuna fular gibi dolamış, saçlarını ilaç dolabında bulduğu vazelinle Valentino stili yağlayıp başına yapıştırmış.Masadaki tahtada şöyle yazılı:"Günaydın abla."

Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 310)Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 310)
Gül yalçın 
14 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

hayatımı izah edebilmek için asla doğru kelimelerim olmadıve şimdi buna şiddetle ihtiyacım var.Oturduğum yerden seyretmiyorum artık hayatı artık.Bu andan itibaren anlatacağım her şeyin parçası olacağım.Hikayem burda bölünüp,mayoz bölünmeyle çoğalıyor.Daha şimdiden ağırlaşan dünyanın parçasıyım.

Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 251)Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 251)
Bi Poşet Kitap 
04 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Ayakkabı kutusunda şöyle yazıyor: "Edward Green: Azınlığın usta ayakkabıcısı." İşte bu, gerçekten de benim ayakkabım. Ben gerçek bir azınlık değil de neydim?

Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 269)Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 269)
Bi Poşet Kitap 
04 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Bay da Silva, olan biten her şeyi kitaplardan bir alıntıyla özdeşleştirir ve sanırım bu şekilde gerçek hayattan uzaklaşırdı.

Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 372)Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 372)
Bi Poşet Kitap 
04 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

İnsanların gülümsemesi arttıkça haberler kötüleşiyordu.

Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 496)Middlesex, Jeffrey Eugenides (Sayfa 496)
Yasemin Yavuz 
19 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Şimdi bu kitap önce biraz kalın gelir insana, "hmmm, iki haftamı alacak" dersiniz - öyle planlarsınız okumayı. Sonra başlarsınız, kitap sizi ağzının içine alır, çiğnemeden yutar ve siz onu iki gün boyunca harıl harıl okuyarak bitirdikten sonra sizi "puuahhh tü tü" diye tükürür, dışarı atar. Neye uğradığınıza şaşırırsınız, öyle bir etki bırakır. Hiç yormadan doludur, eğlencelidir, düşündürür, bir kitaptan ne beklerseniz size sunar. Şiddetle okuyunuz!

Middlesex, Jeffrey EugenidesMiddlesex, Jeffrey Eugenides
4 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Bursa’nın Demirtaş köyünden ABD’ye uzun bir yolculuk
Bursa’nın Demirtaş köyünden ABD’ye uzun bir yolculuk Jeffrey Eugenides’in ünlü romanı “Middlesex”ten daha önce birkaç kez bahsetmiştim. Domingo Yayınları’ndan Solmaz Kamuran çevirisiyle çıkan romanın, Bursa’da başlayıp İzmir’de devam eden, oradan Amerika’ya hatta Berlin’e uzanan bir hikâyesi var.
21. yüzyılın en iyi romanını okudunuz mu?
21. yüzyılın en iyi romanını okudunuz mu? Edebiyat eleştirmenleri, Dominik asıllı kısa öyküler yazarı Junot Diaz’ın çok alkışlanan Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı (The Brief Wondrous Life of Oscar Wao) kitabını şimdiye kadarki 21. yüzyılın en iyi romanı olarak seçti.