Ölümcül Kimlikler

7,7/10  (46 Oy) · 
186 okunma  · 
41 beğeni  · 
2.323 gösterim
"Bana 'içimin derinliğinde' ne olduğu sorulduğunda, bunda herkesin 'içinin derinliğinde' ağır basan tek bir aidiyetin, bir bakıma 'kişinin derin gerçekliğinin', doğarken ebediyen belirlenen ve artık değişmeyecek olan 'öz'ünün varolduğu inanışı yatıyor; sanki geri kalanın, bütün geri kalanın -özgür insan olarak katettiği yolun, benimsediği inanışların, tercihlerin, kendine özel duygusallığının, yakınlıklarının, sonuçta yaşamının- hiçbir önemi yokmuş gibi."

Kimlik insanın zamanın içindeki incelişinde onu dünyaya bağlayan bir ayna.

Amin Maalouf, Ölümcül Kimlikler'de çok yönlü ve saydam bir sorgulamanın eşiğinde, aynadaki görüntünün tutulabileceğine işaret ediyor.

Ölümcül Kimlikler, dünyanın yeni zamanlarında insanlığın küllerinden kuracağı düzenin temeline konan bilge bir taş.

Daha karmaşık bir kimlik talep eden herkes toplum dışına itilmiş bulur kendini. Cezayirli ana babadan Fransa'da doğan bir genç, içinde apaçık iki aidiyet taşımaktadır ve her ikisini de üstlenecek durumda olması gerekir. Lafı bulundırmamak için iki dedim ama onun kişiliğinin bileşenleri çok daha fazla sayıdadır. İster dil söz konusu olsun, ister inanışlar, yaşam biçimi, aile ilişkileri, sanat ve mutfak zevkleri, Fransız, Avrupa, Batı etkileri ondaki Arap, Berberi, Afrika, Müslüman etkilerine karışmış durumdadır... Bu delikanlı bunu dolu dolu yaşamakta özgür hissetse kendini, tüm çeşitliliğini üstlenmede cesaretlendirildiğini hissetse, zenginleştirici ve verimli bir deneyim olur; tersine, ne zaman Fransızlığını vurgulasa, bazıları ona bir hainmiş, hatta satılmış gözüyle baktığından, ne zaman Cezayir'le olan bağlarını, tarihini, kültürünü, dinini ortaya koysa, anlaşılmamak, küçümsenmek tehlikesiyle ya da düşmanlıkla karşılaşacağından, yolu yıpratıcı olabilir.

Durum Ren'in öte yakasında daha da naziktir. Otuz yıl önce Frankfurt yakınkarında doğan, hep, dilini ailesininkinden çok daha iyi konuşup yazdığı Almanya'da yaşamış olan bir Türk'ün durumunu düşünüyorum. Benimsediği toplumun gözünde o bir Alman değildir; köklerinin geldiği toplum ise artık tam olarak Türk sayılmaz.

( Amin Maalouf, Yeni Yapıtlarını Anlatıyorlar, Ölümcül Kimlikler, Varlık Aylık Edebiyat ve Kültür Dergisi, Eylül 2000)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789750801990
 • Orijinal Adı:
  Les Identites Meurtrieres
 • Çeviri:
  Aysel Bora
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

1976’da Lübnan’ı terk edip Fransa’ya yerleşen yazarı ilk başlarda gülümseten ancak daha sonra insanlardaki tehlikeli bir bakış açısının konuluşu gibi gelen kendini daha çok Lübnanlı mı yoksa daha Fransız mı hissettiği sorusundan yola çıkarak, kimlik hakkındaki düşüncelerini yazdığı kitap, günümüzde de aynı bakış açısıyla karşılaşmamdan dolayı ilgimi çekti.

Amin Maaluf’un deneme niteliğinde olan kitabının 1. bölümünde insanların dinsel, etnik, ulusal kimliklerden ötürü neden cinayetler işlediğini anlamak için kendi deyimiyle en kalleş bulduğu sözcüklerden biri olan kimlik kavramını sorguluyor. Kimliğin sadece bir değerden oluşmadığını insan doğduğu andan itibaren fiziksel özellikler, dili, dini, milliyeti, çevresi, kültürü yaşadıklarıyla kendisine aktarılan değerler bütününün oluşturduğu bir aidiyet duygusu olduğunu, bu değerler bütününün aynısının başka bir insanda bulunmamasının her insanı özel yaptığını belirtiyor. Dar, tutucu bir yaklaşımla bu değerler bütününden sadece birini alıp insanı seçime zorlama noktasında kimlikler ölümcül olmaya başlıyor.

Yazar kitabın diğer bölümlerinde kimliği oluşturan unsurları modernleşme, evrensellik, ölümcül kimlikleri evcilleştirme konularıyla ilişkilendirerek, Müslüman, Hristiyan dünyasından, bulunduğu ülkelerden örnekler vererek, geçmişi ve şu anı karşılaştırarak düşüncelerini paylaşmış.

Günümüzde de önemini koruyan bir konu kimlikler. Savaşların, katliamların oluşmasında etken. İnsanlar kendi ve başkalarının kimlikleriyle barışık, çeşitliliklerin ayırt edici değil de kültürümüze zenginlik katan değerler olduğunu benimseyebilirlerse aramızdaki ölümcül kimliklerin bizi yok etmesini durdurabiliriz.

Yazarın bazı düşünceleri tartışılabilir, genel olarak tespitleri doğru ayrımlaştırmanın etkilerine sık rastladığımız günümüzde de okunması gereken kitaplardan biri.

Meyrem KARADENİZ 
04 Nis 11:47, Kitabı okudu, 12 günde, Beğendi, 7/10 puan

Amin Maalouf'un deneme türünde kaleme aldığı, ince olmasına rağmen ele aldığı konu itibariyle hızlı ilerlemeyen, düşündüren sorgulatan bir kitap. Başarılı kalem, kişilerin aidiyetlerinin etkilerini hem kişiler bazında hem de toplumsal yansımaları ile değerlendirmiş. Yazara hak verdiğiniz satırlar kadar, tartışmaya açık bulacağınız satırlar da yer almakta. Sadece yakın zamanda duyulan, görülen ve yaşanan durumlar ile ilgili olmaktan çok öte geniş bir zamanı içine alan tespitler ve değerlendirmeler bulunuyor. Ön yargıya yakın zihniyetlerin yaygın olduğu malum ve bir nebze de olsa farklı bakış açılarını da görebilmek, en azından yeniden düşünce alanına dahil edebilmek için yararlanılabilecek etkili bir eser. Beğenerek, düşünmeye gayret ederek ve farklı araştırmalara da yönelerek okudum. Kitaplarla kalınız.

zeynep demir 
15 Kas 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

İnsanın kendi kimliğini değiştiremeyeceğini ancak nereye ait hissediyorsa onu özgürce yaşamak isteyişini, kişilerin kendi menfaatleri adına dini istedikleri gibi değiştirdiğini bu yüzden gruplaşmanın din çatışmalarına yol açtığını konu edinen etkileyici ve fazlasıyla düşündürücü bir eser.

Serdar Poirot 
09 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kişilerin dinine milliyetlerine, tuttukları takıma ve benzeri sebeplerden dolayı edindikleri kimliklerin, hoşgörü eksikliği olan yerlerde ne çeşit sıkıntılara yol açacağı gibi konulara yer veren deneme türünde bir eser. Amin Maalouf derdini basit bir şekilde oldukça güzel anlatmış ve İslam dininin ilk gelişimine farklı bir şekilde yaklaşmış. Bu dönemde mutlaka okunması gereken eserlerden.

Nezaket BAŞBOĞA 
15 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

"Geldiğiniz ülkenin kültürüyle ne kadar yakınlaşırsınız,kendi kültürünüzü de ona o kadar yakınlaştırırsınız." ; sonra da "diğerlerine" şunları söylerdim: "Bir göçmen kendi kültürünün saygı gördüğünü ne kadar hissederse, geldiği ülke kültürüne de o kadar açılacaktır." - kimlik kavramı anca bu kadar güzel anlatılır.-

Ali Ünal 
16 Şub 15:46, Kitabı okudu, 9/10 puan

Kimliksel ve kültürel farklılıkların varlığını, bu farklılıkların olumlu veya olumsuz "fark" yaratma sebebi olmayıcağını ve her insanın sadece "dünya'ya var olmuş" olmasından kaynaklı eşit haklara sahip olduğunu anlatan daha önemlisi hissettiren çok başarılı bir kitap.

jiyan GÜZEL 
01 Eyl 16:45, Kitabı okudu, Puan vermedi

içinde bulunduğumuz durumda okunması daha bir gerekli, içerisinde çok ciddi, ince tespitler barındırıyor. sindirerek, dikkatlice, düşünerek okumanız öneririm..kimlik kavramı ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

Yasin YALÇIN 
13 Mar 19:41, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 8/10 puan

Daha önce hiç deneme okumamıştım. İlk olarak bu kitabı okuyorum ve çok başarılı bulduğumu söylemeliyim. Amin Maalouf bu kitapta kimlik kavramını, insanın kimliğini oluşturan dil, din, ırk gibi insan hayatında çok önemli yer kaplayan şeyleri, yeri geldiğinde bunların ne kadar tehlikeli olabilecekleri, aynı zamanda bunların dünyayı daha renkli ve monotonluktan uzak bir yer haline getirdiğini, gezegen insanı olabilmenin mümkün olup olmadığını anlatıyor.
Kitap özenle ve mümkün mertebe tarafsız, kimseyi kırmayacak bir biçimde yazılmış. Anlattıklarının gerçek olması mümkün olsaydı, çok daha mükemmel bir dünya düzenine bakıyor olurduk.

Ce-mâ 
20 Tem 01:12, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kişilerin kimlik bunalımını ve yakın tarihte yasanmış olan toplumdaki kimlik olgusundan kaynaklanan çatışmalara bir nebze de olsa ışık tutabilen bir denemedir. Yoğun anlatımı sebebiyle biraz zor ilerleyen bir kitap.

gulsum 
09 Kas 02:58, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 7/10 puan

Kimlik; insanin zamanin icindeki incelisinde onu dunyaya baglayan bir ayna .Amin Maalouf kendi hayat sayfalarindan hareketle elle aldigi guzel bir eser.Zamanin akisinda olan savaslar ,gelisim gosteren bir avrupa bir kultur birlesimi ve bununla degisim gosteren kimlik sorunu .kendi cesitliligimizi ustlenmek .ozellikle de icinde yasanilan toplumun kulturuyle icinden cikilan kulturle. Ve fazla yara almadan cikmak. Yara olusturacak olaylar ve tarihin derinliklerindek inanis, kultur , farkli irklar ozgurluk savasi ,kisinin aidiyetlikleri ve bunlarla ugrasan olumcul kimlikler. Kendini kaybetmeden yasamayi ozgur kilan cesitli kimlikler.

Kitaptan 52 Alıntı

kübra ballı 
13 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Başkalarını çoğu zaman en dar aidiyetleri içine sıkıştıran bizim bakışımız ve onları özgür kılacak da gene bizim bakışımız.

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 24)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 24)

Gelenekler ancak saygıdeğer oldukları ölçüde saygı görmeye layıktır, yani tam olarak temel erkek ve kadın haklarına saygılı davrandıkları ölçüde.

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 89)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 89)

“Seçmek durumunda bırakılıyorlar”, “zorlanıyorlar” dedim. Kim tarafından mı? Sadece her çeşidinden fanatikler ve yabancı düşmanları değil, sizin ve benim tarafından da, aramızdaki herkes tarafından. Gerçekten de hepimizin içinde kök salmış bu düşünce ve ifade alışkanlıkları yüzünden, bütün bir kimliği, öfkeyle ilan edilen tek bir aidiyete yüzünden, bütün bir kimliği, öfkeyle ilan edilen tek bir aidiyete indirgeyen o dar, o sığ, yobaz, kolaycı yaklaşım yüzünden.

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 12)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 12)

Daha karmaşık bir kimlik talep eden herkes toplum dışına itilmiş bulur kendini. Cezayirli ana babadan Fransa’da doğan bir genç içinde apaçık iki aidiyet taşmaktadır ve her ikisi de üstlenecek durumda olması gerekir. Lafı bulandırmamak için iki dedim ama onun kişiliğinin bileşenleri çok daha fazla sayıdadır. İster dil söz konusu olsun, ister inanışlar, yaşam biçimi, aile ilişkileri, sanat ve mutfak zevkleri, Fransız, Avrupa, Batı etkileri ondaki Arap, Berberi, Afrika, Müslüman etkilerine karışmış durumdadır… Bu delikanlı bunu dolu dolu yaşamakta özgür hissetse kendini, tüm çeşitliliğini üstlenmede cesaretlendirildiğini hissetse zenginleştirici ve verimli bir deneyim; tersine, ne zaman Fransızlığını vurgulasa, bazıları ona hainmiş, hatta satılmış gözüyle baktığından, ne zaman Cezayir’le olan bağlarını, tarihini, dinini ortaya koysa, anlaşılmamak, küçümsenmek tehlikesiyle ya da düşmanlıkla karşılaşacağından, yolu yıpratıcı olabilir.

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 10)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 10)
Meyrem KARADENİZ 
18 Mar 16:25, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Yeni gerçeklikler ortaya çıkmaya başladığında tavırlarımızı, alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirmeye ihtiyacımız var...

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 33 - Yapı Kredi Yayınları)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 33 - Yapı Kredi Yayınları)
Meyrem KARADENİZ 
18 Mar 11:30, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Kimlik bölmelere ayrılamaz, o ne yarımlardan oluşur, ne üçte birlerden, ne de kuşatılmış diyarlardan. Benim birçok kimliğim yok, bir kişiden diğerine asla aynı olmayan özel bir "dozda" onu biçimlendiren bütün öğelerden oluşmuş tek bir kimliğim var.

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 9 - Yapı Kredi Yayınları)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 9 - Yapı Kredi Yayınları)
Meyrem KARADENİZ 
21 Mar 18:56, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Hiç kimse fanatizmin tekeline sahip değil ve tam tersine hiç kimse de insanlığın tekeline sahip olamaz.

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 46 - Yapı Kredi Yayınları)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 46 - Yapı Kredi Yayınları)
Meyrem KARADENİZ 
03 Nis 10:14, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Bir şeylere inanıyorsanız, içinizde yeterince enerji, yeterince tutku, yeterince yaşama iştahı taşıyorsanız, bugünün dünyasının sunduğu kaynaklarda düşlerinizden birkaçını gerçekleştirme olanağını bulabilirsiniz.

Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 105 - Yapı Kredi Yayınları)Ölümcül Kimlikler, Amin Maalouf (Sayfa 105 - Yapı Kredi Yayınları)