Rüzgarın Adı Kral Katili Güncesi 1. Gün

9,5/10  (77 Oy) · 
134 okunma  · 
75 beğeni  · 
3.314 gösterim
32 DİLE ÇEVRİLEREK DÜNYADA FIRTINALAR KOPARAN
KRALKATİLİ GÜNCELERİ NİHAYET TÜRKÇEDE!

BENİM ADIM KVOTHE
Fantastik kurgu edebiyatının eşsiz bir masalı, bir kahramanın kendi ağzıyla anlattığı öyküsü işte böyle başlıyor. Bir keder öyküsü bu... bir kurtuluş öyküsü... bir adamın evrenin anlamını arayışının ve gerek o arayışın gerekse de onu sürdürmesini sağlayan gem vurulamaz iradenin bir efsaneye dönüşmesinin öyküsü...


Rothfuss, Rüzgarın Adı ile başlayan bu muazzam hikâyede nereye giderse gitsin iyi bir şarkıyı taşıması gibi bizi de yanında götürecek.
Ursula K. Le Guin
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  736
 • ISBN:
  9786053751342
 • Orijinal Adı:
  The Name Of The Wind The Kingkiller Chronicle Day 1
 • Çeviri:
  Cihan Karamancı
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Merve 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öyle bir kitap düşünün ki bir sonraki sayfayı okumak için can atarken kitabın bitmemesi için satırları yavaşça okuyorsunuz. Elinize aldığınız 700 sayfalık kitap size yetmiyor. Kitap için ne kadar övgüler yazsam, kitabı biraz olsun anlatmaya çalışsam da yazacağım her kelime yetersiz kalacaktır. Kitabın o büyülü dünyasını anlamak için sayfaları çevirmeniz gerekecek.
Fantastik edebiyat sevenler için okuma listesinin en başına alınacak muhteşem bir eser.

Rüzgarın Adı'nı okuduğunuz süre boyunca hissedeceğiniz tek eksiklik Kvothe çaldığı lavtasının müziğini duyamamak olacaktır.

Esma Tezgi 
02 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitapların kendi atmosferi vardır, okumaya başladığınız an o dünyanın içine girersiniz ve orada karakterle yaşamaya başlarsınız. O karakterlerin amacı amacınız, kederi kederiniz olur, kısacası karakter sanki sizmişsiniz gibi sizi etkiler. Okudukça sayfa sayfa ilerledikçe o dünyaya ait olup çıkarsınız ve o arık sizin bir parçanızdır. İşte Rüzgarın Adı da böyle bir kitaptı. Okurken hiç sıkılmıyorsunuz ve karşınıza her an bir sürpriz çıkabiliyor, kesin şöyle olur diye düşündüğünüz anda çok farklı bir şey oluyor.
Kvothe'yi çok sevdim, çok zeki, yetenekli ama çok şanslı olduğunu söyleyemem zekasını kullanışı ve olaylarla başa çıkış tarzı çok iyi. Spoiler vermeden yorum yapmak gerçekten çok zor neyse karakterleri çok başarılı buldum, normalde kız karakterleri pek sevmem biraz sinir bozucu oluyorlar ama Denna'yı sevdim, başarılı bir karakter.
Rüzgarın Adı'nda herkesin kendini bulabileceği bir yan var.
Patrick Rothfuss karakterleriyle, kurgusuyla ve anlatımıyla çok hoş bir kontrast oluşturmuş ve bizlere sunmuş e bize de okumak düşer. Kesinlikle çok iyi bir kitaptı.
Bilge Adamın Korkusunu okumak için çok sabırsızlanıyorum ama bitirip seriden ayrı kalmakta istemiyorum, arada kaldım.

Ezra Aydın 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her bir satırını huşû ile okuduğumu söylersem abartmış olmam herhalde. Bir teli kopmuş lavtayı çalmaya devam eden kana bulanmış parmaklarda, bir Alar yardımı olmaksızın, zihnimi Kothe'nin zihnine bağlayan şarkılarda dolandım. Ambrose'ye şarkı yazan Edama Ruh ve Kont'a kahkahalarla eşlik ettim, kederi henüz öğrenememiş genc Kothe'nin hüznünde dolandım.
Her yeni noktanın ardından Patrick Rothfuss'a bir kere daha hayranlık duydum.

İnci Y. Yıldılzlı 
04 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kvotheyi ben yeni keşfettim. kitap tanıtımında yazılanlar ilgimi çekmişti. Tanıtım bülteni bence yetersiz kalıyor. Bilinmeyen bir zamanda bilinmeyen yerde bir çocuğun nasıl yapayalnız kalıp nasıl hayata tutunduğunu görüyor hissediyor yaşıyorsunuz. Zaman ve mekanın dünyamız olmaması gerçekliğinden hiçbirsey azaltmıyor. Rüzgarın adı size Kvotheyi tanıştırıyor. ve ben onu tanımaktan cok memnunum ...

şule güntay 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Fantastik - maceranın dibi resmen.İlk sayfalar adapte olmakta zorlansamda son sayfaları okurken resmen hikayenin içindeydim.Kvothe benim bir numaralı karakterim.Kalınlığı gözünüzü korkutmasın çünkü kitaba başladığınızda olayları yaşıyorsunuz.Yazar hayal gücünü sonuna kadar kullanmış.Kitaplığımın en güzel yerinde.Okumanızı tavsiye ederim.

Burcup 
 04 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İşte içinde olmak isteyeceğiniz atmosfer! Yıllardır aradığım en sonunda bulduğum muhteşem fantastik roman. Sempatik Kvothe ile zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz, o koca kitap kısa sürede bitiveriyor, ayrılmak istemeyeceğiniz eserlerden biri. Kesinlikle her fantastik kurguseverin bir bakmasında fayda var.

e-zeki 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem Muhteşem Muhteşem! Bu kitabı ne kadar severek okuduğumu anlatmaya kelimeler ytmiyor. Resmen yutarak okudum. O kadar hızlı okudum ki sonrasında pişmanlık yaşamak zorunda kaldım. Mükemmel bir seri

Yunus Ahmet 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yeni bir dünya, yeni bir kurgu, yeni bir mükemmelliyet. Arayacağınız her şey bu kitapta mevcut. Ve okuduğum en iyi üç kitaptan biri.

Rukiye Sakmak 
09 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu kadar destansi ve insani hikayenin icine dogru surukleyen baska bir kitap daha okudugumu hatirlamiyorum

Furkan 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 140 günde · 10/10 puan

Bu tarz macera romanlarında baş karakterlerin dışında yan karakterleri daha çok severim aslında. Örnek vermem gerekirse Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde Jon Snow'un çok geniş bir hayran kitlesi olduğu düşünülürse ben onu sevmeyen ufak grup içindeyim ve ona rağmen geride kalmış Viserys Targaryen gibi bir karakteri incelemeyi daha çok severim. Ama en büyük istisnam kesinlikle KVOTHE oldu. Sadece Kvothe odaklı oldum. Eğer gerçekten bir yazar olsaydım böyle bir karakteri tıpkı böyle işlerdim. Baş karaktere başka bir seride bu kadar ısındığımı hatırlamıyorum, hatta sıradan bir romanda bile. Kibirli olabilir, ukala olabilir, fakat aklını muhteşem kurnazlıklarla kendini kurtarma yolunda kullanıyorsa işte o olmuş demektir. Hikayeye dönecek olursak gerçekten yoğun olay örgüsü yok ve adım adım hayat hikayesi anlatılıyor. İnsanı okurken yormuyor, sıkmıyor hatta yer yer eğlendiriyor. Devam kitabı için yarıda kalmış gizemler ise okuyucuyu ikinci kitabı satın almaya yönlendiriyor. Tek üzüldüğüm nokta, kitabın ülkemizde hak ettiği değeri "henüz" görmemesi. Umarım seri, emeğinin karşılığını en kısa sürede alır.

2 /

Kitaptan 25 Alıntı

Maria Puder 
30 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Unutma, her bilge adamın korktuğu üç şey vardır fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi.

Rüzgarın Adı, Patrick RothfussRüzgarın Adı, Patrick Rothfuss
Esma Tezgi 
02 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zihnimizin sahip olduğu en büyük beceri belki de acıyla başa çıkmaktır. Klasik yaklaşım bize herkesin ihtiyacı doğrultusunda geçtiği dört kapı olduğunu öğretir.

Birinci kapı uykudur. Uyku bize dünyadan ve onu dolduran tüm acıdan kaçabileceğimiz sığınak sağlar. Bir insan ağır yaralandığı zaman genellikle kendinden geçer. Aynı şekilde tramvatik haberler alan birini bayıldığı olur. Zihin ilk kapıdan işte böyle geçerken kendini acıdan korur.

İkinci kapı unutmaktır. Bazı yaralar kısa zamanda kapanmayacak, hatta belki de asla iyileşmeyecek kadar derindir. Ayrıca bazı anılar o kadar azap vericidir ki onlara alışmak mümkün değildir. "Zaman tüm yaraları iyileştirir" sözü yanlıştır. Zaman çoğu yarayı iyileştirir. Geri kalan bu kapının ardında saklıdır.

Üçüncü kapı deliliktir. Bazen insanın aklı öyle darbe alır ki kendini delilikte saklar. Bu ilk bakışta faydalı gözükmese bile öyledir. Gerçekliğin acıdan başka bir şey getirmediği zamanlar vardır ve bu acıdan saklanmak için zihnin gerçekliği bırakması gerekebilir.

Dördüncü kapı ölümdür. Son sığınak. Öldükten sonra bizi hiçbir şey incitemez. Ya da en azından bize öyle söylenir.

Rüzgarın Adı, Patrick RothfussRüzgarın Adı, Patrick Rothfuss
özlem 
24 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bana başkalarının yanında lafını etmek istemediğim hiç bir şeyi yalnızken yapmamayı öğretti. .....

Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 71)Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 71)
özlem 
22 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ebeveynlerim gerçekte evli değillerdi.Tabi bununla ilişkilerini herhangi bir kilisede resmileştirmediklerini kastediyorum. Kendilerini evli olarak kabul ediyorlar ve bunu herhangi bir hükümete veya Tanrıya duyurmaya gerek görmüyorlardı.Buna hep saygı duymuşumdur.

Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 70)Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 70)
Edanur Parlak 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Tenekeci borcunu daima öder: Bir mislini alışverişte. İki mislini karşılıksız iyilikte. Üç mislini ettiğin hakarette. ”

Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 14)Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 14)
Mehmet Biçer 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Şarkının bir kopyası önünüzde," dedi Ambrose hararetle. "Tam bir rezalet. Adıma leke sürüyor. Bu bir Gizemiye mensubu için utanç verici bir durum." Çenesini sıkarak yutkundu. "Hepsi bu kadar." Şansölye bana doğru döndü. "Kendini nasıl savunacaksın?"
"Zevksiz bir şarkı olduğunu kabul ediyorum Şansölye, ama bu kadar yayılacağını tahmin etmemiştim. Zaten onu yalnızca bir kez söyledim."
"Anlaşıldı." Şansölye önündeki kâğıdı inceleyip genzini temizledi. "Re'lar Ambrose, sen bir eşek misin?"
Ambrose kaskatı kesildi. "Hayır, Efendim," dedi.
"Peki..." Genzini tekrar temizledi ve direkt kâğıttan okudu. "'Cıslak bir malafat sahibi misin?" Hocalardan birkaçı tebessüm etmemeye çalıştı. Elodin açık açık sırıttı.
Ambrose'un yüzü kızardı. "Hayır, Efendim."
"Öyleyse korkarım ki ortada bir sorun göremiyorum," dedi Şansölye, kâğıdı masaya bırakarak. "Uygunsuz Davranış suçlamasını Vakarsız Haylazlığa çeviriyorum."

Rüzgarın Adı, Patrick RothfussRüzgarın Adı, Patrick Rothfuss
Edanur Parlak 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tebessüm ederek elini uzattı. Ay ışığı altında avucunda bir şey parlıyordu. “Bir anahtar,” dedi gururla, onu elime tutuşturarak. Anahtarı aldım. Huzur verici bir ağırlığı vardı. “Çok güzelmiş,” dedim.
“Nereyi açıyor?”
“Gökteki ayı,” dedi ciddi bir yüz ifadesiyle. “Öyleyse epey işime yarayacak demektir,” dedim, anahtarı evirip çevirerek.
“Ben de öyle düşünmüştüm,” karşılığını verdi. “Böylece ayda bir kapı bulursan onu açabilirsin.” Çatıya bağdaş kurup oturdu ve bana sırıtarak baktı. “Tabii öyle pervasız bir davranışı teşvik etmiyorum

Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 454)Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 454)

"Bahar aylarında her şey hayat doludur. Yazlarıysa çok güçlüdür ve sonuna kadar direnir. Sonbahar... Sonbahar tam zamanıdır. Sonbaharda her şey yorgundur ve ölmeye hazırdır."

Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 44)Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 44)
Edanur Parlak 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sana biraz ekmek getirdim,” deyip beze sarılı kahverengi arpa ekmeğini ona verdim. “Ve bir şişe de su.” “Bunlar çok güzelmiş,” dedi kibarca. Şişe onun ufacık ellerinde kocaman duruyordu. “Suda ne var?” diye sorarken şişenin tıpasını çıkardı ve bir gözünü kapatarak içine baktı.
“Çiçekler,” dedim. “Ve ayın bu gece gökyüzünde olmayan parçası. Onu da içine koydum.” Başını kaldırdı. “Ben ayı zaten söyledim,” dedi azıcık sitem ederek.
“Öyleyse sadece çiçekler. Ve bir yusufçuğun sırtından aldığım parıltı. Aslında parıltıyı aydan alacaktım, ama bula bula mavi bir yusufçuğun parıltısını bulabildim.”

Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 455)Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 455)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Patrick Rothfuss’a Üçüncü Kitabı Zorla Yazdırmak Elinizde
Patrick Rothfuss’a Üçüncü Kitabı Zorla Yazdırmak Elinizde Patrick Rothfuss’un üçüncü kitabını mı yazacağına, yoksa Fallout 4 mü oynayacağına siz karar verin! Ciddiyiz…