Sevme Sanatı Sevmek Bir Sanat Mıdır? Öyleyse Eğer, Bilgi ve Çabaya Gereksinimi Vardır

8,2/10  (60 Oy) · 
196 okunma  · 
45 beğeni  · 
1.474 gösterim
Sevmek bir sanat mıdır? Öyleyse eğer, bilgi ve çabaya gereksinimi vardır. Yoksa sevgi, kaderin bir lütfuyla şanslı olanlarımızın "kapılmadığı" tatlı bir duygu mudur? Şüphesiz büyük çoğunluk ikinci önermeye inanmaktadır. Oysa bu kitap, birinci önerme temeline oturtulmuştur.

Hiç kimse sevginin önemsizliğine ilişkin bir düşünce taşımaz. Birçok kişi onun açlığını çeker, mutlu ve mutsuz aşk öyküleri anlatan bir dolu filmi izler, yüzlerce ucuz aşk öyküleri anlatan bir dolu film izler, yüzlerce ucuz aşk şarkıları dinler. Buna karşın, pek azı sevgiye ilişkin bir şeyler öğrenmenin gerekli olduğunu düşünür.

Bu özel tutum, kişiyi ya tek başına ya da toplu olarak, böyle düşünmeye yöneten birçok önyargıya dayanır. Bir çok kişi, sevgi sorununu ilkel bir biçimde ele almakta, kendi sevebilme gücünden, sevme ediniminden çok sevilme olarak görmektedir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786055248208
 • Çeviri:
  Ayşe Türkmen
 • Yayınevi:
  Altın Post Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
şeyma özaslan 
28 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kitabı bitirdiğimde ilk söylediğim şey; ben bu kitabı evleneceğim adama okutucam illa olmuştu -ki okuttum da- :)) Sevgi tanımı yapılması zor bi duygu, etrafında gezinen ve ona benzeyen çok duygu var. Erich Fromm bu açıdan konuyu güzel değerlendirmiş, sevginin çeşitleri ve insanın sevme tarzını oluşturan etkenleri güzel incelemiş. İnsanı tutsak eden değil, özgürleştiren sevgiyi çok güzel ifade etmiş. Okuyun okutturun efendim :)

Mazlum İllhan 
 26 Şub 17:01, Kitabı okudu, 9/10 puan

Sevme üzerine birçok kitap yazılmıştır; ama sevme'nin kitabını yazmak hep es geçilmiştir. Diğer birçok insani duygunun derinlemesine inceleme-araştırma-temellendirme'sinin yapılmadığı ya da çok nadir yapıldığı gibi. Yazar kendi penceresinden sevmenin ne olduğunu, sevmenin nasıl olması gerektiğini güzel akıcı bir üslupla dillendirmiş. Sevgi-sevme konusunda çoğu düşüncemizi değistirebilecek güçte bir kitap.

Kitabı okduğunuzda Mevlana'yı biliyorsanız muhtemelen aklınıza gelecektir. Yazarın Mevlana düşünceleri hakkında bilgisi var mıdır bilemem ama onu bilseydi yazdığı 'sevme sanatı' kitabı nasıl olurdu? Kısacası bol bol sevin ama sahip olmadan sevin! Sevdiklerine, paraya çeşitli nesnelere sahiplenir olmuş insan. En kötüsü de hastalığına bile sahip olmuş. Sahip olmayın BÜTÜNLEŞİN!

Cemre Kara 
16 Mar 23:12, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 7/10 puan

Kitap sevmeyi değil sevginin nasıl olduğunu söylüyor tüm insanlığa bırakılmış en iyi miras sevgi ama sevmek nasıl oluyor nasıl olmalı işte bu kitap bunu anlatıyor.Aşkta eşitlikçi olanlara, olmak isteyenlere.

Osman Çağrı Oğuz 
 04 Eki 21:48, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

Toplumumuz gelişiyor diyoruz, fakat en önemli konuları göz ardı ediyoruz. Duygularımızın körelmesine, bireyselliğimizin yok edilmesine ve makineleşmemize izin veriyoruz. Günümüzden birkaç yüzyıl önce ortaya çıkan eşitlik fikri ilk başlarda bireyin özgürlüğüne bir nevi altyapı oluştururken yani insanların haklar ve sorumluluklar bakımından eşitliğini savunurken modern dünyada eşitlik artık aynılık olarak algılanmakta ve bireyselliğimizi her gün gittikçe artacak şekilde tehdit etmekte. Dolayısıyla eşitlik fikri amacından sapıyor ve özgürlüğümüze ortam hazırlamanın aksine toplumu aynılaştırarak özgürlükten uzaklaşmamıza sebep oluyor. Eski bir Fransız deyişine göre, sevgi özgürlüğün çocuğudur, yani özgürlük olmadıkça sevgi de olmaz. Peki, günümüzde özgürlüğümüz bu kadar kısıtlanmışken gerçek sevgiden söz etmek ne kadar mümkün?
Erich Fromm kitabı yazmadan önce bir amaç belirlemiş kendine. Sevmenin sanat olduğunu göstermek, bu sanatı öğretmek ve insanlığın sevgiyle ilerlemesini sağlamak. Sevmenin ne yetenek ne de nesne sorunu olmadığını vurguluyor. Günümüzde sürekli sevgiyle aşkın birbirine nasıl karıştığını göstermeye çalışıyor. Fromm’a göre sevgi varoluşsal sorunlarımıza bir yanıttır. Ömrümüzün başından sonuna kadar birlikte yaşamak zorunda olduğumuz güçsüzlüğümüz ve yalnızlığımızla başa çıkmanın en etkili yolu sevmektir diyor. İnsanda gerçek ve tam anlamıyla olgun sevginin gelişmesi için 4 önemli unsur belirlemiş: Özen, sorumluluk, saygı ve bilgi. Bu özellikleri geliştirdiğimiz takdirde sevgiyle birlikte kişisel yaşamın sınırlarını aşıp bütünlüğe ulaşabileceğimizi söylüyor. Sevgiyle birlikte varoluşumuzun gizini, bir çocuğun oyuncağının gizini çözmek için kırıp parçalara ayırmasına benzer şekilde değil, sevilenle ‘bir’ olarak çözebileceğimizi belirtmiş. Buradan hareketle Tanrı’nın da düşünce yoluyla değil sevgiyle anlaşabileceğini söyleyip doğu felsefesine göz kırpmış. Aynı zamanda Freud’un sevgi bilinçaltına bastırılmış cinsel isteklerin dışa vurumudur şeklindeki fikrine karşı çıkmış, Freud’un cinsel birleşmeyi tamamen yanlış yorumladığını, bu isteklerimizin ardında ‘bir’ olma çabasının yattığını göremediğini söylemiş.
Kitabı okuduktan sonra kendinizi sorgulayıp, acaba gerçekten sevebiliyor muyum diye düşüneceksiniz. Sevginin ilişkilerimizde karşılıklı çıkardan sonra ikinci plana atıldığı günümüzde bu kitap sevgiye farkındalık oluşturmak için birebir.
İncelememi kitaptan alıntı yaparak bitirmek istiyorum:
‘’Sevmek de yaşamak gibi bir sanattır.’’

samet azap 
13 Haz 01:11, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Erich Fromm'n bu sosyo psikoloji tarzda yazdığı kitap sevgi çeşitlerinden bahseden modern dünyada unuttuğumuz sevginin anlamını hatırlatan yapıdadır. sevginin metalaştığı bir dünyada bizi biz yapan sevgi edimini öne çıkaran kitap sevginin bir ağacın dalları gibi kökü bir ancak hissedilen türe göre ağacın dalları gibi birbirinden farklı yapıda olduğunun altını çiziyor. Özellikle birbirimize duyduğumuz nefret duvarları karşısında dünyada hala insanın içinde var olan sevgi kıvılcımını imleyen kitap mutlaka okunmalı...

Serkan 
15 Eki 20:02, Kitabı okudu, 14 günde, 8/10 puan

Kendisi kısa kattıkları çok bir kitaptı.Sevmenin tanımı,ihtiyacı,kaynağı ve buna ulaşmak için düşünsel olarak yapılması gerekenleri sade bir dille açıklayan bir eser. Fark edebilirseniz hayatla ilgili bir çok karmaşayı açıklayan ipuçlarına da sahiptir.

cagan okat 
26 Şub 13:46, Kitabı okudu, 3644 günde, Beğendi, 10/10 puan

''İnsanları kendin gibi sev'' iste gercek asil gercek bu .... etrafta dusman aramayalim asil dusman kendi sapkin dusuncelerimiz ve neyi nasil algiladigimiz. Intikam yerine unutalim yaramiz ne olursa olsun, ofke yerine bos verelim, kin beslemek ve kendimizi doldurmak yerine affedelim.Hep su repligi hatirlarim'' kendini pek yukarilara atmissin.fakat her firlatilan tas dusmeye mahkumdur''

Kitap okumak 
27 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Ustaların ustasının bu eseri hayatınıza değer katacağından emin olabilirsiniz.
Sevmeyi yeni baştan öğreneceksiniz. Eseri bitirdiğinizde bugüne kadar sevgiyi taklit ettiğiniz fark edebilirsiniz.
Bir çok yazar bu kitabı okumadan öykülerini kaleme almadı. ''Başucu'' eserle tanışmanızı ısrarla öneririz. Ara ara tekrar dönüp tamamını veya altı çizili satırlarınıza göz atma ihtiyacı duyacağınız her yünü ile kıymetli bir kitap.

Şeyma 
12 Ağu 15:31, Kitabı okudu, 4/10 puan

Çevremdekilerin fazlasıyla överek bahsettikleri bir kitaptı. Buna kanarak aldım fakat abartildigi kadar mükemmel olmadığını gördüm. Sade bir dille sevgi kavramı üzerine yazılmış bir eser. Vurucu, etkileyici herhangi bir kısım yok. Okumak bir şey kaybettirmez fakat çok şey de kazandıracağını düşünmüyorum.

2 /

Kitaptan 104 Alıntı

şeyma özaslan 
22 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Bize çiçekleri sevdiğini söyleyen bir kadının, çiçekleri sulamayı unuttuğunu görürsek, onun çiçek 'sevgisi'ne inanmayız. Sevgi, sevdiğimiz şeyin büyümesi ve yaşaması için gösterdiğimiz 'etken ilgi'dir.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 30)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 30)

Saygı, korkmak ve çekinmek değildir. Sözcüğün kökenine göre, bir insanı olduğu gibi görebilme yetisini, onu özgün bireyselliği içinde fark edebilmeyi belirtmektedir. Saygı, diğer kişinin, dilediğince büyüyüp gelişmesine duyulan ilgi anlamına gelir.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 32)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 32)
şeyma özaslan 
22 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Başarı, itibar, para, güç.. hemen hemen tüm enerjimizi bunları nasıl gerçekleştireceğimizi öğrenmeye harcarız. Sevmeyi öğrenmeye ise verecek hiç bir şeyimiz kalmaz.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 10)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 10)

Bir insan başka birine ne verir?
Kendisinden verir; sahip olduğu en değerli şeyden, “yaşamından” verir.
Bu, o kişinin yaşamını diğer insan için feda ettiği anlamına gelmez aksine kendi içinde yaşattıklarından veriyordur;
Sevinçlerinden, ilgi duyduğu şeylerden, anlayışından, bilgisinden, mizahından, üzüntüsünden- içinde canlı olan her şeyden.
Ve bazen bir şeyler vermek için bir bakış bile yetebilir.

Sevme Sanatı, Erich FrommSevme Sanatı, Erich Fromm
şeyma özaslan 
22 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Bugün birçok durumda sorumluluk, kişiye dışarıdan yüklenmiş olan bir görev olarak anlaşılmaktadır. Fakat gerçek anlamıyla sorumluluk, tamamıyla iradi bir edimdir. Benim başka insanların, ister belirgin ister gizli olsun gereksinimlerine verdiğim yanıttır. 'Sorumlu' olmak demek 'yanıt' vermeye hazır olmak demektir.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 31)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 31)

Çağdaş insan içinde bulunduğu anı yaşamaz, ya gelecekte yaşar ya da geçmişte.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 100)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 100)
şeyma özaslan 
22 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Çağdaş toplum, bireysel olmayan eşitlik fikrini öğütleyip yaymakta. Çünkü sürtüşüp pürüz çıkarmadan kalabalık topluluk içinde çalışabilecek, birbirlerinin eşi, çekirdek insanlara gereksinim duyuyor toplum.

Bu insanların hepsi, verilen emirlere uymaktadırlar, ama yine de hepsi dilediklerini yaptıklarına inandırılmışlardır. Nasıl ki çağdaş yoğun üretimde malların standartlaştırılması bir gereklilikse, sosyal süreçte de insanların standartlaşması öyle bir gerekliliktir.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 19)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 19)
Ferman Mamedov 
09 Oca 16:28, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Sevgi, bizim sevdiğimiz kiminse ve neyinse, hayatına ve gelişimine aktif ilgidir.

Sevme Sanatı, Erich FrommSevme Sanatı, Erich Fromm

"Hiçbir şey bilmeyen hiçbir şeyi sevmez.
Hiçbir şey yapmayan hiçbir şeyden anlamaz.
Hiçbir şeyden anlamayan kişi değersizdir.
Ama anlayan kişi hem sever, fark eder, hem de görür...
Bir şeyin yapısında ne kadar bilgi varsa, o kadar sevgi vardır....
Bütün meyvelerin çilekle aynı zamanda olgunlaştığını hayal eden kişi
Üzümler konusunda hiçbir şey bilmiyor demektir..."

Sevme Sanatı, Erich FrommSevme Sanatı, Erich Fromm
şeyma özaslan 
10 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Ayrı olma duygusu huzursuzluğu doğurur, aslında bu tüm huzursuzlukların kaynağıdır. Ayrı olmam demek, insanca güçlerimi kullanma olanağımdan yoksun bırakılmam demektir. Ayrı olmam demek, çaresiz olmam, dünyayı (eşyaları ve insanları) etkin bir şekilde kavrayamamam, dünya üzerime çullandığında, direnecek gücü bulamamam demektir. Bu nedenle ayrı olmak, şiddetli huzursuzluk kaynağıdır. Ayrıca utanç ve suçluluk duygusu da yaratır.

Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 12)Sevme Sanatı, Erich Fromm (Sayfa 12)