Tarih Tıbbı Konuşturdu

8,3/10  (10 Oy) · 
43 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.073 gösterim
Tarihi herkese sevdiren adam Talha Uğurluel, şimdi de Tarih Tıbbı Konuşturdu kitabıyla tıp doktoru B. Muammer Kayatekin'le birlikte cevabı yüzyıllardır merak edilen birçok sorunun peşine bir dedektif titizliğiyle düşüyor. Kitap, sadece tarihî şahsiyetlerin ölüm sebeplerini değil aynı zamanda tarih bilimi ile izah edemediğimiz, devreye ancak tıp ilmini sokarak çözüm yolları arayabileceğimiz başka birçok konuyu da açıklığa kavuşturuyor:

Mısır Piramitleri insan gücüyle mi inşa edildi?
Dünyaya boyun eğdiren Büyük İskender'in ani ölümünün altında yatan gerçekler nelerdi?
Tarihte boyunca ne tür işkence yöntemleri uygulandı?
Kişi onurlandırılarak nasıl öldürülür?
İnsanlar savaş meydanlarında neden "su" diye inlerdi?
Fatih Sultan Mehmed'in ölümünün yıllardır çözülemeyen sırrı nedir?
Yavuz Sultan Selim'in ölüm sebebi nedir?
Hürrem Sultan hangi hastalıktan öldü?
Yemen'e gidenler çoğunlukla neden geri dönemezlerdi?
İngilizler Mısır'daki esir askerlerimizi kör etmişler miydi?
Turgut Özal'ın cenazesine nasıl bir tahnit yöntemi uygulandı?

Tarihin bir silsile hâlinde sıraladığı bu sorular, ilk defa tıp ilminin de yardımıyla cevaplarına kavuşuyor. Antik Roma'dan Mısır'a; Osmanlı İmparatorluğu'nun en muhteşem günlerinden I. Dünya Savaşı'na ve günümüze kadar birçok suikastın, sırlı ölümün ve esrarengiz olayın ardındaki sır perdesi ilk defa aralanıyor. Hiçbir yerde göremeyeceğiniz birçok resim ve renkli tasarım, yine mukayeseli anlatım eşliğinde mükemmel bir tarihî şölen…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786050816204
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Peter McKENNITT HARPER 
08 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Güzel bir tarihi kaynak. Olaylar tıp dili ile yorumlanmış. Farklı tarz bilgileri merak edenler için aydınlatıcı ve kitaplıkta bulunması gereken bir kitaptır.
Bu kitabın güzel yönü, bölüm bölüm olması. Eğer birkaç kitabı birlikte okuyan biriy iseniz bu kitap tam size göredir.

ARSEN_ HoLMES 
04 Eyl 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 5/10 puan

İlginç konular tıbbın ve tarihin birleşiminden eğlenceli ve bilgi yüklü güzel bir çalışma olmuş. Talha Bey değeri geç anlaşılmış çok iyi bir tarihçidir. Şimdilerde yakaladığı şöhreti ve beğeniyi çok daha önceleri hak etmişti.

Gürkan Avcı 
10 Kas 2015, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Tarihle ilgili belli olayları tıp yorumlarıyla çözüme kavuşturmuşlar. Tıp demişken öyle fazlasıyla tıp literatüründen bilimsel kelimeler değil de daha çok her kesim anlayacağı dilden anlatmaya çalışmışlar. Kullandıkları sınırlı sayıdaki bazı tıp terimleri için de zaten gerekli açıklamaları yapmışlar. O yüzden alınıp okunması 1 günü geçmeyecek kitaplardandır. Fazlasıyla görselle de desteklenmiş olması ayrı bir yönüdür.

Muhafazakar Lugat 
19 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

talha ugurluel'in okduğum ilk kitabıydı. kitabı bir solukta okudum. sıkmadan okutturuyor kendini . merak uyandırıyor konu başlıkları ve o bölümü de okuyayım bu bölümüde okuyayım derken bir bakmışşınız kitabı bitirmişşiniz. tavsiye ederim okumanızı

Kübra Kaçar 
11 May 20:25, Kitabı okudu, 8/10 puan

Tarihte olan olayları bilimsel olarak açıklanmasını sağlayan oldukça güzel bir kitap.Özellikle resimle anlatım Talha Uğurluel'in kitaplarinda bir çok kez karşımıza çıkıyor.Resim tarihi olaylari dahada çekici hale getiriyor.

Kitaptan 5 Alıntı

Ülkü Ciner 
19 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İnsanın yaratılışından bu yana, insanın insan ile imtihanı hep süregelmiştir. Kabil'in Habil'i öldürmesinen itibaren cinayetlerin ve işkencelerin ne yazık ki ardı arkası kesilmemiştir.
Güçlü olan zayıf olana, zalim olan mazlum olana baskı yapmayı,kendi kuralları doğrultusunda hasmını işkence etmeyi ve onu sindirmeyi her zaman kendisine vazife olarak görmüştür. İnsanlık tarihi, insanın insana uyguladığı baskı ve işkence sahneleri ile doludur.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 48)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 48)
Ülkü Ciner 
19 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Mısır gezisine çıktığınızda, piramitleri gezerken yanınıza yaklaşan bir şahsın, üzerindeki elbisenin içinden bir kol, el ya da parmak çıkarıp mumya ister misiniz dediğine 1950'lere kadar bir çok turist şahit olmuştur. Mumya parçalarını satın alanların "Mısır Hatırası " diye bunları evlerine götürüp sergilediklerini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Mumya ticareti yüzyıllar öncesine dayanan bir gelenektir ve süs eşyası amacı ile değil tamamen şifa maksadıyla satılmaktadır.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 19)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 19)

Islam tıbbında çiçek hastalığının çok erken dönemde hem bulaşıcı olduğu, hem de bağışıklık oluşturduğu bilinmekteydi. Nihayetinde ilk çiçek aşısı da bu coğrafyada Müslüman hekimler tarafından kullanılmıştır. Osmanlı tarihinde bilinen ilk çiçek aşısı, 1630'da Istanbul'da yapılmıştır.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 89)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 89)
Ülkü Ciner 
19 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Peki eski Osmanlı kaynaklarında piramitler hangi isimle adlandırılıyordu? Cevap: Yusuf Ambarları.
Biz bugün tarih ve arkeolojik bulguların çoğunu yabancıların literatüründen öğrenmeye çalışıyoruz. Halbuki o topraklarda bir İngiliz bir asır kaldı ise Osmanlı tam dört asır kalmıştı.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 26)Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 26)

İstanbul'a gelen ecnebiler haliyle Osmanlı Sultanı'nı da bir şekilde görmek istemektedirler. Bir padişahı görebilecekleri tek yer vardır: Cuma Selamlığı. O Cuma padişahın hangi camiye teşrif edeceği öğrenilir, saatler öncesinden yer tutulur ve beklenmeye başlanırdı.Derken maiyeti ile birlikte padişah gözükür, atından ya da atlı arabasından iner,ve birkaç saniye içinde cami kapısından içeriye geçerek gözden kaybolurdu. İşe bu birkaç saniye içerisinde görülen padişahın bazen sendelediği, sallanarak yürüdüğü görülürdü. IV. MURAD'ı bu şeklde camiye girerken gören yabancı zevatın aklına kendi kültürlerinde son derece alışık oldukları sarhoşluk alametleri gelirdi; sallanarak yürüyen bir adam profili...
Ve hemen yafta asılırdı. Yüreyemeyecek kadar sarhoş! Halbuki her müslüman bilirdi ki alkol alınarak camiye girilmezdi. Hele Cuma namazı! Gut hastalığının ağrıları karşısında ayakta duramayan bir padişahın ne olursa olsun katılmak zorunda olduğu yegane merasim her cuma gerçekleşen Cuma Selamlığı idi. Ölüm dışında hiçbir gerekçe bunu engelleyemezdi. İşte bu Cuma Selamlığı'nda gözükme zaruriyeti bazen sancılı bir padişahı ağır sakinleştiriciler altında bile ata binip halk arasında gözükmeye zorlayabiliyordu.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha UğurluelTarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel

Kitapla ilgili 1 Haber