Dionysos

155 syf.
·
Puan vermedi
İnsanın Anlam Arayışı
İnsanın Anlam ArayışıViktor E. Frankl
8.5/10 · 33,9bin okunma
Reklam
Biz günümüz insanları, olanaklarımızı artık şeylere, insanlara, Tarih’e, kurumlara değil, göstergelere emanet ediyoruz.

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Şayet delilerle iletişim kuramıyorsak, konuşamadıkları için değil gereğinden fazla konuştukları, aşırı yüklü bir dille dünyanın bütün yollarının birbirine karıştığı göstergelerin-bir bakıma- tropik bolluğu içinde konuştukları için kuramıyoruzdur.
Delilik dediğimiz şeyler dilsiz olduklarında bile hep tekrar tekrar dilden geçerler. Belki de bir söylemin tuhaf sözdiziminden ibarettirler.
Reklam
Konuşan her insan deli olmanın mutlak özgürlüğünü, en azından gizlice, kullanır; keza deli olan ve bu nedenle insanların diline tamamen yabancılaşmış görünen her insan da, öyle sanıyorum ki, dilin kapalı evreninde hapsolmuş durumdadır.
“Her sabah nereye gittiğini bilmeden bir işe giden, her akşam nereden çıktığını bilmeden bir işten çıkan, sevmediği hayatı yaşayan, sevmediği işi yapan, sevmediği kişilerle yaşayan, kalabalıkların yüzünden yaşamaya karşı, ne bir sevgi ne de bir sevgisizlik işareti olmadan gelip geçen, her akşam evinin dört duvarı arasına sanki bir mezara girermiş gibi giren, gecelerini bir sıkıntı yorganının altında yalnız ya da yanındaki yabancı gövdeyle geçiren; bütün ölü kentlerin, ölü doğmuş çocukları! Size bu ölü yaşamı hazırlayan ‘burjuvazidir’ ve bu acımasız oyunun varlığını siz izin verdiğiniz sürece sürecektir.”
Marx: “İnsan kulübede başka sarayda başka düşünür.” Ulus Baker: “İdeoloji, kulübedekilerim saraydaki gibi düşünmeye başlamasıdır.”
Zavallı sefil insanlar, akılsız halklar, kötü durumlarında kalmak için direnen ve iyiliklerini görmeyen uluslar! Sizler gözünüzün önünde, en güzel ve en parlak kazançlarınızın götürülüşüne, tarlalarınızın yağmalanmasına, evlerinizin ve eşyalarınızın çalınmasına seyirci kalıyorsunuz. Öyle bir yaşam sürüyorsunuz ki, hiçbir şeyin size ait olduğunu söyleyebilecek durumda değilsiniz. Şimdi mallarınıza, ailelerinize ve yaşamlarınıza yarım yamalak bile sahip olmak, size büyük bir mutluluk gibi gözüküyor. Tüm bu zarar, bu kötülük, bu yıkım size düşmanlardan gelmiyor; hiç kuşkusuz tek bir düşmandan, yani öylesine yücelttiğiniz, uğrunda cesaretle savaşa gidip kendinizi ölüme atmaktan çekinmediğiniz o kişiden geliyor.
“Ne yapacağımı ve ne yapmayacağımı anlatayım sana. İster evim, ister yurdum, ister kilisem olsun, inanmadığım şeye hizmet etmeyeceğim: Ve kendimi olabildiği kadar özgürce ve olabildiği kadar bütünlükle dile getireceğim bir hayat ya da sanat tarzı bulmaya çalışacağım, kendimi savunmak için de kullanmasını bildiğim silahları kullanacağım: Sessizlik, sürgün ve kurnazlık.”
Reklam
Dionysos
Bir kitabı okumayı düşünüyor
Bugünün Diliyle Hayyam
Bugünün Diliyle HayyamA. Kadir
8.5/10 · 142 okunma
Dionysos tekrar paylaştı.
Ama hiçbir yerde bir yurt bulamadım kendime; hiçbir şehirde yerimde değilim ve her kapıdan yeniden yola düşerim.
303 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.