Ragıp Sefa Sarı profil resmi
Philosophy - A. Ü. - (KUR'AN 41/33) ️ ️
Lisans
51 okur puanı
15 Mar 2018 tarihinde katıldı.
 • EŞCİNSELLİĞE ZEMİN HAZIRLAYAN ANNE-BABA DAVRANIŞLARI…
  .
  Eşcinsellik psikoseksüel bir bozukluktur. Bunun zemini de çoğunlukla bozuk aile dinamiği ortamında hatalı anne-baba modellerinin verdiği eğitim ile hazırlanır. Bu dersle verilen bir eğitim değil, anne-babanın çocuğuna telkin yolu ile verdiği bir eğitimdir, özellikle de cinsel kimliğin geliştiği 1-6 yaş arasında mesajlarla verilen eğitimler…
  .
  Bu hatalı mesajlar yüzünden, erkek çocuk babası ile kız çocuk da annesi ile özdeşim kuramaz(normalde böyle olması gerekir). Dolayısıyla çocuk cinsel kimliğini geliştiremez. Cinsel kimlik bozukluğu yaşar. Yani erkek çocuk efemine, kız çocuk maskülen davranışlar sergilemeye başlar. Eğer sürece müdahale edilmezse (ki bu aşamada müdahale nispeten kolaydır) bu çocukların %75’i büyüyünce eşcinsel olur(1).
  .
  ERKEK EŞCİNSELLİĞİ (GEYLİK) İÇİN RİSK OLUŞTURAN ANNE-BABA DAVRANIŞLARI;
  .
  1-Mesafeli, etkisiz ve reddedici bir BABA,
  .
  2-Yoğun sevgi gösteren, baskın ve mütehakkim bir ANNE,
  .
  3-Oğlunun özerkliğini desteklemeyen, onu sürekli eleştiren, reddedici bir baba,
  .
  4-Çocuğun örnek alabileceği, özdeşim kurabileceği güçlü bir baba figürünün olmaması,

  4-Hiç ortada olmayan, oğlu ile ilgilenmeyen, onu kucaklamayan, onunla fiziksel temas kurmayan, onunla bu tarz oyunlar oynamayan bir baba (erkek çocuklar için fiziksel temas gerektiren oyunlar çok önemlidir, çünkü bu hem çocuğun maskülen gelişimini destekler hem de erotik olmayan dokunmayı öğretir, eğer bu ihtiyaç çocukluk döneminde karşılanmazsa, daha sonra ‘’onarıcı baba’’ modeli üzerinden karşılanmaya çalışılır, yani başka bir erkek ile ilişki kurularak... ‘’Babalar, oğullarınıza sarılın. Siz onlara sarılmazsanız oğlunuza bir gün başka bir adam sarılacaktır.’’ (Psikolog Dr.A.Dean Byrd)
  .
  5- Annenin gereğinden fazla müdahil ve kuşatıcı olması, oğlunu aşırı korumaya alması, çocuğun özerkliğini desteklememesi, kendisinden ayrılarak babası ile özdeşim kurmasına mani olması,
  .
  6-Annenin oğlunu kendi duygusal ihtiyaçlarını karşılamak için kullanması, ‘’Bugün oğlumla birlikte takılacağız’’ gibi sözlerle anne-oğul bağını uzatması, oğlunu bir güvenli bir liman gibi kullanması,
  .
  7-Abartılmış anne şefkati, annenin ‘’ben oğlumun tek sığınağıyım, baba zaten ortada yok, ben ona hem anne hem baba olurum’’ diyerek hem annelik hem babalık yapmaya kalkışması,
  .
  8-Annenin baba figürünü önemsizleştiren davranışlar sergilemesi, babayı sürekli olarak kötülemesi(oğluna sürekli olarak babasını kötüleyen ve ‘’erkekler ne işe yarar ki zaten, canları cehenneme, biz ikimiz birbirimize yeteriz’’ diyerek –kendince- ona destek olmaya çalışan bir anne oğluna ölümcül bir darbe vuruyor, çünkü bu durumdaki çocuk şu mesajı alıyor; ‘’annem babamı erkek olduğu için terk etti, o halde beni de terk edebilir, bunun için benim erkek olmamam gerekiyor…’’).
  .
  10-Annenin oğlunun maskülen gelişimini desteklememesi, baskılaması, mesela sürekli olarak ‘’Hoplama, zıplama, didişme, üzerini kirletme, ortalığı dağıtma vs…’’ diyerek oğlunun maskülen/erkeksi gelişimini baskılaması.
  .

  11-Aşırı koruyucu anne, mesela oğlunun akranları ile oynamasına, onlarla ufak tefek didişmesine, itişip kakışmasına müsaade etmemesi, oğlunun erkeksi gelişimi için çok önemli olan akranları ile birlikte yapacağı akitivitelerden mahrum bırakması…
  .
  12-Cinselliği çok kötü/çirkin, pis tanıtan anne/baba (kastrasyon korkusuna neden olur),
  .
  KIZ EŞCİNSELLİĞİ(LEZBİYENLİK) İÇİN RİSK OLUŞTURAN HATALI ANNE-BABA DAVRANIŞLARI:
  .
  1-Bunaltıcı kalıplara sokmaya çalışan, aşırı kontrolcü, narsist bir ANNE,
  .
  2-Adaletsiz güç dağılımı sergileyen zalim bir BABA,
  .
  3-Depresif, eşinden kötü muamele gören ya da yetersiz kalan bir anne (Bunlar güçlü ve erkeksi kadınlara hayranlık duygusu uyandırır, annesinin çaresizliği ile özdeşim kurmayı reddeden kız çocuğu, bitip tüketen endişeler yaşamak yerine maskülen alana geçerek babası ile savunmacı bir özdeşim kurar, bazen de ilkel bir korunma biçimi olarak düşmanın (babanın) tarafını tutarak böylece kendisini koruma altına almış olur).
  .
  4-Erkek çocuk sahibi olmayı istediği için kızı olunca hayal kırıklığına uğrayan veya kızına erkek çocuğuymuş gibi davranan baba (bu durumdaki bir kız çocuğu babasının sevgisini kaybetmemek için zorunlu bir tercihle feminen alanı terk ederek maskülen alana yönelir).
  .
  5- Cinselliği çok kötü/çirkin, pis tanıtan anne/baba (kastrasyon korkusuna neden olur)
  .
  Eşcinselliğe zemin hazırlayan ana etkenler işte anne-baba kaynaklı olan bu davranışlardır. Eşcinsellikten nefret ettiği halde bu davranışları sergileyerek oğlunun/kızının eşcinsel olması için elinden geleni esirgemeyen! bir çok anne-baba tanıyorum.
  AMAN DİKKAT...
  .
  Eşcinsellik için bunlar haricindeki diğer risk faktörleri de şunlar(her iki cins için);
  .
  1-Erken yaşlarda yaşanan cinsel tacizler(kız çocuk için bir erkeğin cinsel saldırısına uğramış olmak ‘’dişi olmak güvenli değil’’ mesajını veriyor, erkek çocuklar ise kendilerine yapılanı tekrarlıyorlar),
  .
  2-Vajinismus vb gibi bazı biyolojik faktörler (çok küçük bir grup)
  .
  3-Sonradan lezbiyenlik(bu erkek eş cinselliğinde olmayan bir durum, sonradan lezbiyenliğin kökeninde de karşılanamamış şefkat ihtiyacı yatar, kötü bir evlilik, kötü bir boşanma, )
  .
  4-Erken cinsel deneyimler ve bu deneyimlerin yol açtığı cinsel alışkanlıklar,
  .
  5-Kültürel mesajlar (medyanın özendirici dili vs)(2,3,4)
  .
  KAYNAKLAR;
  .
  1-Daryl J. Bem, ‘’Exotic Becomes Erotic: A Developmental Theory of Sexual Orientation’’, Psychological Review 103, no.2, (1995):322-23
  .
  2-Fisher &Greenberg, Freud Scientifically Reappraised: Testing the Thesis and Therapy, 1996,s.135-139
  .
  3-Joseph Nicolosi, Homoseksüelliği Önleme Rehberi, 2011
  .
  4-Alfred Adler, Eçcinsellik üzerine, 2017
  (Zeki Bayraktar)
 • Aynı tanrıya inanmayan veya aynı krala itaat etmeyen insanlar seve seve aynı 'parayı' kullanıyorlar. Amerikan kültüründen, Amerikan dininden, Amerikan siyasetinden nefret eden Usame Bin Ladin, Amerikan dolarına bayılıyordu. Peki tanrıların ve kralların başaramadığını "para" nasıl başardı?
  Yuval Noah Harari /Hayvanlardan Tanrılara Sapıens sh, 177 -Kolektif Kitap -
 • "Burada, barışın içinde karşı tarafa, savaşa baktığında "anlamsızlığı" görmüyor musun? "
  Stefan ZWEIG /Mecburiyet s. 16 T. İş. B. Yay.
 • "14 yaşımdayken karnımı doyurmak için bir parça ekmek çaldığımda beni zindana attılar ve orada tam 6 ay bedava ekmek verdiler. Hayatın adaleti budur."

  Sefiller, 1845
 • Ragıp Sefa Sarı paylaştı.
  "Sana kitap hediye edeni unutma, sana kitap okuyanı hiç unutma."

  Yedi Güzel Adam / Cahit Zarifoğlu
 • "Medeniyet akışının içinde de iki çizgi çatışmıştır, ; gerçek ve yalan, ak ve kara, inanç ve inkâr, adalet ve zülüm peygamberler ve tiranlar karşı karşıya gelmişler bir bölümü medeniyetin pozitif yanını örerken, diğer bölümü negatif yanını yaşatmaya çalışmıştır."
  Sezai Karakoç //İnsanlığın Dirilişi sh, 11 -
  Sezai Karakoç
  Sayfa 11 - Diriliş Yayınları
Philosophy - A. Ü. - (KUR'AN 41/33) ️ ️
Lisans
51 okur puanı
15 Mar 2018 tarihinde katıldı.